Ciekawostki

Ciekawostki

Badają supergęś w tunelu aerodynamicznym

Gęsi tybetańskie obserwowano nad Mount Everestem, na wysokości ponad 9 tysięcy metrów. Badacze z kanadyjskiej Kolumbii Brytyjskiej postanowili sprawdzić, co sprawia, że ptaki te w tak rozrzedzonym powietrzu zachowują pełną wydolność organizmu.

Poranne tańce Wenus i Jowisza

Po bogatym w wydarzenia astronomiczne czerwcu czas na lipiec. Obecny miesiąc również dostarczy nam wiele atrakcji na niebie. - Pierwsze dwie dekady lipca to czas, w którym Wenus i Jowisz zafundują nam niebieski spektakl, do którego wciągną także Aldebarana oraz Księżyc - zapowiada dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Ziewa pan, ziewa jego pies

Psy naśladują ludzi, bo mają wiele cech ludzkich. Potrafią kochać, obrazić się, wczuć w nasze samopoczucie. Najchętniej upodabniają się do tego, kogo kochają, czyli właściciela. Okazuje się, że pies jest jednym z niewielu zwierząt, które może zarazić się od nas nawet ziewaniem.

Zaleje nas deszcz spadających gwiazd

Lipiec bez wątpienia zasługuje na miano miesiąca spadających gwiazd. - W lipcu swoją aktywnością popisuje się kilkanaście rojów meteorów, przez co noce z nawet 20 spadającymi gwiazdami na godzinę nie należą do rzadkości - mówi Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Ocean 100 km pod skorupą Tytana?

- Pod powierzchnią Tytana, największego księżyca Saturna, może znajdować się ocean wody - wynika z badań uczonych, którzy przeanalizowali dane przesyłane na Ziemię przez sondę Cassini krążącą po orbicie Saturna. Nie oznacza to jednak, że na Tytanie istnieje życie.

Przestępcy lubią lato

Sytuacja pogodowa ma wpływ na liczbę popełnianych w danym czasie przestępstw - twierdzą naukowcy z Ameryki Północnej. Z przeprowadzonych badań wynika, że bezpieczniej możemy się czuć zimą niż latem. Musimy mieć się na baczności, fala upałów, która właśnie dotarła do Polski, może "zachęcić" potencjalnych przestępców.

"Meteo News": modelarstwo lotnicze, czyli hobby nie na każdą pogodę

Pożary lasów, które zmusiły prezydenta USA do ogłoszenia klęski żywiołowej w stanie Kolorado oraz prawie kompletnie zalane irlandzkie miasto Cork to "pogodowe katastrofy", o których będzie mowa w piątkowym odcinku "Meteo News". Poza tym w programie dowiemy się więcej o modelarstwie lotniczym - hobby, w uprawianiu którego często przeszkadza pogoda.

Te pingwiny wyginą przez człowieka

Groźba wyginięcia zawisła nad pingwinami cesarskimi i maskowymi. Badacze z Woods Hole Oceanographic Institution ogłosili, że odpowiedzialność za to ponosić będzie człowiek: zagrożenie dla pingwinów tworzą bowiem gazy cieplarniane, które przyczyniają się do wzrostu temperatur.

Grzyby zmieniły bieg historii

300 mln lat temu prastare, niepozorne organizmy - grzyby - wytworzyły mechanizm, który zatrzymał proces powstawania pokładów węgla i zakończył trwający 60 mln lat okres karbonu. Ta koncepcja opublikowana na łamach "Science" zdaniem wielu naukowców wpłynie na treść podręczników do biologii i geologii. Na dodatek odkryte podczas badań grzybów enzymy może czekać teraz "kariera" w nowoczesnym przemyśle.

Sawanny zarosną drzewami?

Do końca tego wieku sawanny mogą zmienić się w lasy. Wszystko przez rosnący poziom dwutlenku węgla w atmosferze, który według naukowców sprzyja szybszemu rozwojowi drzew i traw. Drzewa wygrywają dzięki swojej ścieżce fotosyntezy, mniej skomplikowanej niż u wielu gatunków traw.

Przeskoczył na desce molo. Pomogła Debby

Niektórzy się ich boją, inni je wykorzystują. Mowa o burzach tropikalnych, przed którymi od czerwca do końca października drżą Amerykanie. Ale nie wszyscy. Kitesurfer z Florydy postanowił wykorzystać siły natury do podniesienia poziomu adrenaliny we krwi. Wykorzystał wiatr towarzyszący burzy tropikalnej o nazwie Debby, aby przelecieć nad molo.

Robot oszust. Z nim nie wygrasz

Z tym robotem nie wygrasz. Jest mistrzem w grze "kamień, papier, nożyczki". Ale nie wynika to z jego niezwykłej zdolności przewidywania zachowań przeciwnika. Po prostu oszukuje. Zobacz to na filmie poniżej.

Meteo News: w kleszczowym uścisku

Są bardzo małe i bardzo niebezpieczne, w dodatku przenoszą wiele groźnych chorób. Mowa o kleszczach. W polskich lasach są ich miliony. W dzisiejszym wydaniu Meteo News opowiemy, jak się przed nimi chronić. Ale to nie wszystko.

Powietrze jak dym papierosowy

Każdy wdech jest jak zaciągnięcie się papierosem - ostrzegają eksperci z Hong Kongu. Zdaniem lekarzy, powietrze w tym jednym z najbogatszych i najprężniej rozwijających się miast w Azji jest tak zanieczyszczone, że prowadzi do ponad 1 tys. zgonów każdego roku. Nadziei na poprawę jest niewiele.

Potrójne spotkanie na naszym niebie

Tegoroczny czerwiec obfituje w niezwykłe zjawiska astronomiczne. Po ostatnim w tym stuleciu przejściu Wenus na tle Słońca i zaćmieniu Księżyca na początku miesiąca teraz możemy być świadkami kolejnego oryginalnego wydarzenia na niebie. Dziś i jutro wieczorem będziemy mogli obserwować Księżyc w towarzystwie Saturna i Spiki.

Wyślij tweeta kosmitom

Jeśli macie jakieś przesłanie dla przedstawicieli pozaziemskich cywilizacji, przed Wami szansa, żeby wysłać je w kosmos. 35 lat po dotarciu do Ziemi "Sygnał Wow!", tajemniczy przekaz radiowy nieznanego autorstwa, przypisywany kosmitom, doczeka się wreszcie odpowiedzi od ludzkości. Każdy może do niej dorzucić swoje trzy grosze, czyli 140 znaków... za pośrednictwem Twittera.

El Niño bez większych szans

Australia i Indonezja mają spore szanse na to, że w drugiej połowie roku unikną zabójczych susz, a wschodnie tereny Ameryki Południowej - niszczycielskich ulew. Światowa Organizacja Meteorologiczna podała, że prawdopodobieństwo rozwoju El Niño między lipcem a wrześniem tego roku jest niewielkie. Jeszcze miesiąc temu nie było to takie pewne.

Podkarpacie pod wpływem klina

W ciągu następnej doby niż znad Bałtyku przesunie się nad Morze Białe. Polska pozostanie na skraju tego niżu, tylko na Podkarpaciu zaznaczy się wpływ słabego klina wyżowego.

Wyjątkowa towarzyszka Debby

Czerwcowa aura dostarcza mieszkańcom Florydy nie lada atrakcji. Od kilku dni półwysep jest targany przez burzę tropikalną Debby. Żywiołowi towarzyszy szereg zjawisk atmosferycznych. Prócz opadów deszczu i porywistego wiatru mieszkańcy półwyspu mogli zobaczyć zjawiskową wręcz trąbę wodną.

Będziemy się uczyć we śnie?

Pamiętacie, z jakim trudem przychodziła Wam nauka wersów z "Pana Tadeusza"? Naukowcy wychodzą z pomocą kolejnym pokoleniom i podpowiadają, że pamięć zostaje utrwalona i wzmocniona nie tylko przez samo powtarzanie informacji, ale przez powtarzanie ich za pomocą nagrania w czasie snu.

Samolot w glorii. Niezwykła podróż do Las Palmas

Niesamowitą podróż samolotem ma za sobą Reporter 24, który odwiedzał Gran Canarię. Zza okna mógł podziwiać m.in. glorię - zjawisko optyczne występujące na tle chmur bądź mgły oraz obłoki przypominające ośnieżone szczyty Alp.

Astronauci "upolowali" rzadkie obłoki srebrzyste

Jeśli zobaczycie delikatne srebrzyste pasma lśniące na ciemnym niebie, dobrze się przyjrzyjcie, a jeszcze lepiej sięgnijcie po aparat fotograficzny. Takie dekoracyjne zjawisko warto udokumentować, bo trafia się dość rzadko. Okazji do sfotografowania obłoków srebrzystych nie pominęli nawet astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, którzy ze spektakularnymi widokami mają do czynienia na co dzień.

"Meteo News" na wojnie z komarami

Komary będą dziś tematem głównym naszego magazynu "Meteo News", a to dlatego, że poczynają sobie coraz śmielej. W końcu mamy lato, które w naszej szerokości geograficznej charakteryzuje się sporą wilgotnością względną powietrza i wysokimi temperaturami, czyli warunkami idealnymi do życia i rozmnażania tych owadów. Jak się przed nimi bronić? Odpowiedź w wieczornym wydaniu magazynu.

Zmordowały ją Bieszczady, teraz jedzie na Rysy

- Dowiedziałam się, że jeszcze nikt nigdy takiej wypawy nie zaplanował i nie zrealizował i to był dodatkowy punkt motywacyjny - mówi Agnieszka Korpal o swoim pomyśle na zdobycie Korony Gór Polski na rowerze. Kilka szczytów już za nią, a prawdopodobnie jutro zdobędzie Rysy.

Pies uchroni dzieci przed astmą

Drobiny kurzu unoszące się w domach, w których przebywają psy, chronią dzieci przed chorobami górnych dróg oddechowych - odkryli uczeni z University of California. Okazuje się, że bakterie obecne w kurzu w takich domach niszczą wirusy RSV odpowiedzialne za infekcje dróg oddechowych u dzieci.