Ciekawostki

Ciekawostki

Ornitolodzy nie w terenie, a przed komputerami...

Ornitolodzy z całego świata w ostatnich dniach spędzają więcej czasu przed komputerem niż w terenie. Dlaczego? Władze jednego z amerykańskich parków stanowych zainstalowały kamery nieopodal gniazda rodziny bielików, która powiększyła się o dwoje piskląt.

Miliard gwiazd w zasięgu jednego kliknięcia

Miliard gwiazd w zasięgu wzroku. To możliwe dzięki kolosalnej pracy wykonanej przez naukowców z Edynburga. Na skutek zastosowania teleskopów na podczerwień stworzyli rzeczywisty obraz Drogi Mlecznej i udostępnili go Internautom. Teraz każdy może podejrzeć dowolny fragment tej galaktyki.

Gęste, puchate, rogate, a z nich non stop deszcz

Do tak zachmurzonego nieba w najbliższym czasie będziemy musieli się przyzwyczaić. Od wieczora mamy do czynienia z załamaniem pogody, które potrwa kilka dni. Polska jest pod wpływem niżu i znalazła się w zasięgu wilgotnego frontu atmosferycznego. Deszczowe chmury uchwycili niezastąpieni Reporterzy24.

Kaczki na drzewie mają się ku sobie?

Czas na zaloty czy zakładanie rodziny? Parę kaczek podejrzał Reporter 24, Janusz 771. Ptaki przesiadywały na drzewie i, zdaniem naszego internauty, zalecały się do siebie.

Facebook chce ratować przed trzęsieniami ziemi

Twórca Facebooka Mark Zuckerberg planuje uruchomienie aplikacji pomagającej w wypadkach katastrof naturalnych - takich jak potężne trzęsienie ziemi w Japonii sprzed roku. Szef największego na świecie serwisu społecznościowego mówił o niej podczas spotkania z premierem Japonii Yoshihiko Nodą. Testy nowego narzędzia internetowego już trwają.

Wyspa, z której ludzi wypłoszył wulkan

Na południowo-zachodnim Pacyfiku leży wyspa, na której od ponad 30 lat nikt nie mieszka. Lokalna społeczność musiała ją opuścić z powodu gigantycznej erupcji jednego z dwóch miejscowych wulkanów. Wulkan wciąż jest aktywny i wysyła wysoko w atmosferę kłęby pary.

Kometa dała życie Ziemi? "Teoria wydaje się być prawdziwa"

Teoria, że życie na Ziemi powstało w wyniku tzw. wielkiego bombardowania wydaje się być jak najbardziej prawdziwa - uważają naukowcy NASA. Do takich wniosków doszli po tym, jak odtworzyli uderzenie komety w Niebieską Planetę, do którego doszło prawie 4 mld lat temu.

Zbudują wielkie "ucho" do słuchania kosmosu

W ciągu nadchodzącej dekady ludzkość ma się dorobić nowego wielkiego "ucha", którym będzie mogła lepiej się wsłuchać w dźwięki kosmosu. Prace koncepcyjne nad SKA Telescope już trwają.

Zapasy dotarły do ISS. Udane cumowanie 22-tonowego kolosa

Bezzałogowy europejski statek zaopatrzeniowy z prawie siedmioma tonami ładunku w środę zacumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Operacja dokowania 22-tonowego pojazdu przebiegła automatycznie i nie wymagała żadnej interwencji astronautów przebywających na pokładzie ISS.

Lodowe kolce przypominają o zimie

Lód pokrywa jeszcze niektóre zbiorniki wodne na północnym wschodzie Polski, przypominając mieszkańcom tego regionu o zimie, która skończyła się zaledwie kilka dni temu. Zamarznięte bryły dostarczają także niezwykłych wrażeń estetycznych, co widać doskonale na zdjęciach reporterów 24.

Do 2100 roku o 2 m wody więcej. Zrobi się niebezpiecznie

- Poziom wód w morzach świata zwiększył się nawet o 18 m, odkąd ponad 14 tysięcy lat temu stopniała pokrywa lodowa na Antarktydzie. Aktualnie poziom wód wzrasta o około 40 mm, co oznacza, że do 2100 roku może być aż o 2 m wyższy od obecnego - wynika z badań przeprowadzonych przez badaczy z Francji i Japonii. To skrajnie niebezpieczna sytuacja.

Dziesiątki miliardów planet gotowych do zamieszkania

W pobliżu Słońca mogą znajdować się dziesiątki miliardów planet, które mogliby zamieszkiwać ludzie - twierdzą naukowcy Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Co więcej, leżą one stosunkowo blisko nas. Tylko w odległości około 30 lat świetlnych od Ziemi może być ich 100.

Oferta darmowych działek już nieaktualna. Szwedzi zasypani zgłoszeniami

Zła wiadomość dla tych, którzy rozważali jeszcze wysłanie wniosku o otrzymanie jednej z darmowych działek w szwedzkiej gminie Nordmaling. "Oferta jest już nieaktualna" - informują krótko jej władze na swojej stronie internetowej. To efekt dużej ilości zgłoszeń, które napłynęły w ostatnim czasie. Wiele z nich pochodziło od Polaków.

Jangcy spływa mułem. Dlaczego?

Jangcy, trzecia po Amazonce i Nilu najdłuższa rzeka świata, z impetem wpada do Morza Wschodniochińskiego. Widać to nawet z kosmosu. Na zdjęciu zrobionym przez satelitę NASA obserwujemy, jak daleko w głąb zatoki sięga osad naniesiony przez rzekę. Nie zawsze było go tak dużo - naukowcy uważają, że za aktualny stan rzeczy odpowiada Zapora Trzech Przełomów.

Ziemia sama maluje takie obrazy. Prądy oceanów jak pędzla van Gogha

Jeśli kiedykolwiek zanurzyliście dłoń w zbiorniku słonej wody i poczuliście, jak ona faluje, musicie zdawać sobie sprawę z tego, że wody wszechoceanu są w nieustannym ruchu. Żeby dostrzec jednak, jak opływają cały świat, nie zatrzymując się ani na chwilę, powinniście spojrzeć z innej, szerszej perspektywy. Znajdziecie ją w tym nagraniu.

Księżyc jest prawie jak Ziemia. Nowa teoria powstania satelity

Skały, z których składa się Ziemia i te pokrywające powierzchnię Księżyca, różnią się w tak niewielkim stopniu, że pod znakiem zapytania staje dotychczasowa teoria powstania Srebrnego Globu - na łamach "Nature Geoscience" informują naukowcy z Uniwersytetu w Chicago.

"Nikłe efekty badawcze misji Camerona"

Naukowcy uznali, że zejście Jamesa Camerona na dno Rowu Mariańskiego w batyskafie "Deepsea Challenger" przyniosło nikłe efekty badawcze - poinformował magazyn Technology Review.

Szał ciał na marcowym niebie

Dziś na niebie istny szał ciał niebieskich. Księżyc spotka się z Jowiszem, Wenus i Plejadą gwiazd. Podgląda ich Reporter 24.

Turystyczny Oskar przyznany. Sprawdź, kto wygrał

Światowa Federacja Dziennikarzy i Pisarzy Turystycznych (FIJET) uznała miasto położone niedaleko Polski za miejsce najciekawsze na świecie z punktu widzenia turystyki. Rocznie odwiedza je milion turystów.