Ciekawostki

Ciekawostki

Astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej mają sporo wolnego czasu. Ale mądrzy ludzie się nie nudzą i potrafią zorganizować sobie zajęcie. Dowódca 35 Ekspedycji, Chris Hadfield, lubi spędzać wolny czas z aparatem w ręku. Rezultaty widać powyżej.

Polują na ptaki, wyjadają pisklęta, a nawet ścigają renifery i nie gardzą padliną. Kiedy brakuje fok stanowiących ich naturalne pożywienie, niedźwiedzie polarne jadają to, co uda im się dopaść. Naukowcy podkreślają, że zanik arktycznej pokrywy lodowej i kry oznacza coraz więcej trudności dla tych zwierząt.

Koński Łeb został sfotografowany w podczerwieni przez Teleskop Kosmiczny Hubble'a. Instrument, który przekazał nowe oblicze jednej z najsłynniejszych mgławic, niebawem będzie obchodził swoje 23 urodziny.

Po jednym z kurortów na południu Hiszpanii (szczególnie popularnym wśród Brytyjczyków) grasuje krokodyl. To już drugi taki przypadek w ostatnim czasie. Pierwszy gad, nazwany Costa Croc, przebywał w okolicach domu aktora grającego niegdyś Bonda - Pierce'a Brosnana.

Produkuje rocznie gwiazdy o łącznej masie równej 2900 naszym Słońcom, dlatego astronomowie nazwali ją maksymalnie gwiazdotwórczą. Jednocześnie jak na fabrykę gwiazd, jest zaskakująco stara. Nowo odkryta galaktyka HFLS3 wprowadza trochę zamieszania do obowiązujących teorii o rozwoju takich obiektów.

Polityka klimatyczna Unii Europejskiej zagrożona? Parlament Europejski odrzucił propozycję zawieszenia aukcji części pozwoleń na emisję dwutlenku węgla, co w zamyśle Komisji Europejskiej miało podnieść ich niską obecnie cenę i zmobilizować firmy do zielonych inwestycji. Zaraz po głosowaniu cena spadła do rekordowo niskiego poziomu - 2,63 euro za pozwolenie uprawniające do emisji jednej tony CO2.

Życie istniało już zanim powstała Ziemia i mogło powstać poza układem słonecznym - twierdzą amerykańscy naukowcy. Swoje obliczenia oparli na prawie Moore'a: odwrócili je i zastosowali do przeszłości.

Był mięsożercą wielkości krowy i poruszał się na dwóch nogach. Archeolodzy odkryli kolejny gatunek dinozaura. Jego skamieniałości znaleźli na Madagaskarze.

Nędza, cierpienie, coraz gorsze warunki bezpieczeństwa, narastające konflikty - przed tymi zagrożeniami ostrzega ostatni prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow. Zdaniem 82-letniego polityka uratować nas może przeprowadzenie pieriestrojki w polityce ochrony środowiska. - Przyszłość nie zależy od losu, zależy od tego, co robimy dzisiaj - podkreślał były przywódca, wzywając do zmian.

Trzy podobne do Ziemi planety - to najnowsze odkrycie teleskopu Keplera, który już dziś jest nazywany przez astronomów gwiazdorem nauki. Każda z nich orbituje w odległości od swojego słońca, która pozwalałaby na rozwinięcie się życia.

Niedobory mocy w Polsce można z powodzeniem uzupełnić energią słoneczną wytworzoną z ogniw fotowoltaicznych - uważa były wicepremier i były minister gospodarki Waldemar Pawlak. Jego zdaniem energia słoneczna to przyszłość. Pomoże zwiększyć liczbę tzw. prosumentów - czyli producentów i konsumentów w jednym.

Naukowcy z Uniwersytetu Illinois wynaleźli nowy typ baterii, który ma zrewolucjonizować sposoby zasilania naszych urządzeń elektronicznych i pojazdów. Dzięki nowej technologii akumulatory znacząco zmaleją, zachowując dotychczasową moc. Specjaliści uważają, że może to być przełomowy wynalazek, ale przed wprowadzeniem na rynek wymaga jeszcze znacznego dopracowania.

Nie udało się wystrzelić w kosmos prywatnej rakiety Antares. Miała wynieść na orbitę próbny ładunek i tym samym zagwarantować firmie Orbital Sciences Corp kontrakt z NASA na prawie dwa miliardy dol. O niepowodzeniu zadecydowała drobna, ale bardzo ważna część rakiety.

Ślady po supernowej najprawdopodobniej odnaleziono w skamieniałościach bakterii z dna Pacyfiku. Jeśli odkrycie się potwierdzi, będzie to oznaczać, że mamy pierwsze biologiczne "zapisy" po eksplodującej gwieździe.