Ciekawostki

Ciekawostki

Atomy wodoru odmieniły Słońce i Księżyc. Oryginalne zdjęcia zaćmienia

Światło atomów wodoru pozwoliło osiągnąć efekt, który wyróżnił zdjęcia Cory'ego Poole'a od setek innych, jakie powstały podczas niedawnego obrączkowego zaćmienia Słońca. Używając specjalnego filtra, fotograf zrobił ich kilkaset, ale na tym nie poprzestał. Z 700 kadrów stworzył poklatkowe nagranie, które przez nieco ponad minutę odtwarza przebieg tego rzadkiego astronomicznego zjawiska.

Koniec maja i kąpiele w norweskim fiordzie

Mieszkańcy norweskiej stolicy mogli w pełnej krasie podziwiać przepiękne widoki Fiordu Oslo. Słoneczna pogoda i bezchmurne niebo wręcz zmuszały do aktywnego wypoczynku na łonie natury. Część ludzi zdecydowała się nawet na morską kąpiel.

Historia dzieje się na naszych oczach. Astronauci rozpakowują "paczki" z Ziemi

Don Petitt o poranku otworzył przegrodę dzielącą Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) i kapsułę Dragon. Przez cztery dni załoga stacji będzie przepakowywać przywieziony ładunek i zastępować go tym, co zamierzają odesłać. Jeśli Dragon szczęśliwie wróci na Ziemię, będzie to oznaczać pełen sukces pierwszej misji prywatnego przewoźnika na orbitę.

Stado lwów morskich terroryzuje kalifornijski port

Wygrzewają się na słońcu, poszczekują, efektownie wskakują do wody - lwy morskie z kalifornijskiej Ventury umieją przyciągnąć uwagę. Wydają się nawet zadowolone z tego, że stały się lokalną atrakcją. Nieco mniej zachwycone są portowe służby, które zastanawiają się, jak nakłonić zwierzęta do opuszczenia trzech pomostów, które sobie upodobały.

Marsjańska plaża w sercu Europy

Sztuczna plaża Maasvlakte 2 w Rotterdamie w Holandii została zabarwiona na czerwono i udostępniona dzisiaj publiczności. Para performerów wysypała tam 75 ton czerwonego piasku, który erodując ma pokazywać ulotny charakter natury.

Zastrzelił i zjadł rzadki okaz orła. Czeka go kara

26-letni Filipińczyk zastrzelił i zjadł ptaka. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że był to filipiński orzeł, należący do niezmiernie rzadkiego i chronionego prawem gatunku. Teraz mężczyzna musi zapłacić karę o równowartości 7,5 tys. złotych.

Arbuz smoczy, żółty i królewski

Może być żółty na zewnątrz lub w środku, mały lub duży, z pestkami lub bez. Jedno jest pewne - ma swoich fanów na całym świecie. Chińczycy nawet robią mu festiwal. Można na nim podziwiać najrzadsze odmiany i rodzaje arbuza.

W Chinach robią wino na pustyni

Winnice na pustyni? To nie żart, ale całkiem dobrze prosperujący interes. Na pustyni Gobi na powierzchni 250 ha rosną winorośle przynoszące 32 mln dol. zysku rocznie. Nad jakością wina czuwa francuski sommelier, a w sprzedaży pomaga chińska kultura robienia interesów.

Ichtiostegi wypełzły foczym ruchem z wody

Pierwsze czworonogi, żyjące 360 mln lat temu, nie potrafiły chodzić. Zamiast tego czołgały się, pomagając sobie niezgrabnymi kończynami - wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjskich badaczy i opublikowanych na łamach dziennika "Nature".

Odkryty dinozaur jak mały T-rex

Argentyńscy paleontolodzy odkryli niemal kompletne szczątki nowego gatunku dinozaura. Wydobyte skamieliny są dowodem na to, że historia ewolucji rodziny tego gada jest starsza niż dotychczas przypuszczano.

Spektakularne kowadło z burzą u stóp

Kłębiasta chmura burzowa to pewnie ostatnia rzecz, jaką chcielibyście zobaczyć zza okna lecącego samolotu. Są jednak tacy, którzy tylko na to czekali i nie zawiedli się. Nie dość, że Cumulonimbus pozwolił im zebrać długo wyczekiwane dane, to jeszcze z bliska wyglądał przepięknie.

Dom z "Rzymskich wakacji" w ruinie. Właściciel zaczyna zbiórkę na remont

Popadający w ruinę dom, uwieczniony w słynnym filmie "Rzymskie wakacje" z Audrey Hepburn i Gregorym Peckiem, zostanie wyremontowany i odzyska dawny blask. Informację przekazał właściciel budynku opieki społecznej, który stał się celem pielgrzymek licznych turystów. Kiedy dojdzie do remontu, nie wiadomo, bo dopiero zaczyna się zbiórka funduszy na jego przeprowadzenie.

Niewiarygodna superkomórka nad Teksasem

Monstrualna superkomórka burzowa rozwinęła się w poniedziałek nad jednym z teksańskich miast. Przyniosła ze sobą opady gradu o średnicy piłki golfowej oraz tornado. Zobacz zapierające dech w piersiach nagranie.

Cyklony już tańczą na oceanach. Jaki będzie ten sezon?

Na Pacyfiku rozpoczyna się sezon huraganów. Na Atlantyku jeszcze nic groźnego się nie wykluło, ale oczy meteorologów z amerykańskiego Narodowego Centrum Huraganów są mocno wpatrzone w ciepłe wody wokół Wysp Zielonego Przylądka, uważane za kolebkę huraganów.

Katastrofa nuklearna co 10 lat?

Europa Zachodnia ma najwyższe na świecie ryzyko radioaktywnego skażenia na skutek poważnej awarii reaktorów jądrowych - twierdzą naukowcy z Moguncji. Wyliczyli oni, że do niebezpiecznych dla życia i zdrowia awarii reaktorów może dochodzić nawet raz na 10 lat, a radioaktywne cząstki będą rozprzestrzeniać się poza granice kraju, w którym doszło do katastrofy.

Sposób na drogie paliwo? Twardsze drogi

O dobrych nawierzchniach marzą wszyscy kierowcy. Teraz wsparli ich amerykańscy naukowcy, którzy przekonują, że użycie twardszych i sztywniejszych materiałów do budowy dróg oznacza oszczędność paliwa i mniejszą emisję spalin. Poprawa jakości nawierzchni według ich wskazówek to w perspektywie zysk dla środowiska, ale także dla naszych portfeli.

Idzie lato, czas na bikini!

Już za chwilę, już za momencik lato! A jak lato to plaża i... bikini! W ramach inspiracji przed wakacyjnymi zakupami, prezentujemy kąpielowe hity sezonu 2012. Przedstawili je projektanci z całego świata w miejscu, w którym plaże i dziewczyny podobno są najpiękniejsze - Rio de Janeiro.

Tornado prawie zatańczyło na ich weselu

Takiego gościa na ceremonii swoich zaślubin para z miasteczka w amerykańskim stanie Kansas się nie spodziewała. Mało brakowało, żeby na ich weselu zatańczyło... tornado.

Będą tropić Yeti w DNA

Yeti, Wielka Stopa, Sasquatch - o ogromnej, włochatej, człekokształtnej istocie słyszeli prawie wszyscy. Są też tacy, którzy rzekomo widzieli legendarnego humanoida w Himalajach, Górach Skalistych czy na Kaukazie. Odpowiedzi na pytanie, czy nieuchwytny olbrzym istniał naprawdę, naukowcy chcą szukać w genach.

Piasek dla Krakowa od przedszkolaków ze Świnoujścia

Piaskownice krakowskich dzieci wypełni 1,5 tony piasku z... nadmorskiego Świnoujścia. Zebrany w ciągu dnia przez dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 3 "Pod żaglami" piasek już w środę wieczorem trafi drogą lotniczą do stolicy Małopolski.

Magma tańczy pod Santorini, wyspa się unosi

Malownicza grecka wyspa Santorini wzmaga swoją aktywność geologiczną. Wykazały to dane zebrane przez europejskego satelitę Envisat, jeszcze zanim 8 kwietnia stracono z nim łączność.