Ciekawostki

Ciekawostki

Łowca ścigał burzę piaskową i robił jej zdjęcia

"Najbardziej szalona rzecz, jaką w życiu widziałem" - tak Mike Olbinski, doświadczony łowca burz i fotograf, nazwał burzę piaskową, jaką udało mu się schwytać w środę 9 maja nad Arizoną. Podczas pościgu zrobił jej zdjęcia, które zmontował w zachwycający film poklatkowy. Zobaczcie sami!

Każdy może zostać milionerem

Usiąść na aksamitnym szezlongu i zostać obsypanym milionem dolarów - bezcenne. Takie wrażenie wywiera najnowsza praca pioniera ulicznej sztuki 3D, Kurta Wennera. Powstała na międzynarodowym lotnisku w Singapurze.

Wydmy gnają na Marsie

Wydmy na Marsie nie tylko poruszają się, lecz także poruszają się... szybko. Jeszcze kilka lat temu to wydawało się badaczom zupełnie niemożliwe. Dziś już wiadomo, że na Czerwonej Planecie wieje z taka siłą, która jest w stanie przesunąć wydmy nawet o kilka metrów w krótkim czasie.

Nie tylko plaże, ale i wspaniałe winnice

Primošten - przepiękne miasto sytuowane na wyspie z bardzo bogatą historią sięgającą aż 1564 roku. Miasto słynie z produkcji oliwek i wina, które kończą swoja podroż na stołach całej Europy.

Aerozole wpływają na temperaturę Atlantyku?

- To przełom w klimatologii - mówi Ben Booth z brytyjskiego Met Office o wynikach badań nad wpływem wytwarzanych przez człowieka aerozoli na chmury. Okazuje się, że za ich sprawą - jak uważają naukowcy - wpływamy na temperaturę Atlantyku, a co za tym idzie na zmiany klimatu w ujęciu globalnym.

Nie chcesz przytyć? Dobrze się wysypiaj

Niedopasowanie między naszym wewnętrznym zegarem a rytmem codziennego życia skutkuje nie tylko sennością i zmęczeniem. Naukowcy twierdzą, że przyczynia się również do... rosnącej fali otyłości. Dla zachowania szczupłej talii radzą nam zatem dobrze się wysypiać i lepiej korzystać ze światła dziennego.

"Nawet najpiękniejsza bajka musi się kiedyś skończyć"

Jeden z piękniejszych momentów w naszym zabieganym życiu to chwile, kiedy możesz usnąć i obudzić się słysząc szum morza. Ktoś kiedyś powiedział, że to jeden z bardziej relaksujących dźwięków i to prawda, której doświadczyliśmy w Primoštenie.

Chikungunya zaatakuje w Nowym Jorku?

Nowy Jork znalazł się na celowniku chikungunya, tropikalnej choroby wirusowej powodującej wielomiesięczne bóle stawów - uważają badacze z amerykańskiego Cornell University. Ich zdaniem winę za to ponosi globalne ocieplenie.

Holendrzy w płetwach witają lato

Holendrzy rozpoczęli sezon kąpielowy dorocznym narodowym biegiem w płetwach. Strojem obowiązkowym były kąpielówki lub bikini. Na nogi śmiałkowie założyli płetwy, a na głowę okularki do pływania. Wszystko w kolorze żółtym, symbolizującym słońce.

Stanik ochłodzi jak klimatyzator

Kolekcja chłodzącej bielizny jest odpowiedzią na japoński kryzys energetyczny związany z zamknięciem wszystkich reaktorów jądrowych. Producent zachęca Japonki do rezygnacji z klimatyzacji i chłodzenia się za pomocą super staników i halek wyposażonych w specjalne gadżety.

Ostatnie takie zjawisko za naszego życia

Kiedyś wierzono, że zjawisko to przynosi klęski żywiołowe, a nawet - że zapowiada koniec świata. Wielokrotnie w przeszłości Wenus przechodziła na tle tarczy słonecznej i nic wielkiego się jednak nie wydarzyło. Już za niespełna miesiąc, wczesnym rankiem 6 czerwca, będziemy mieli ostatnią szansę na przyjrzenie się, jak Wenus paraduje na tle Słońca.

Przełom w szukaniu życia pozaziemskiego

Kosmiczny Teleskop Spitzera wykrył światło emanujące z planety klasy super-Ziemia położonej poza naszym układem słonecznym. Choć nie nadaje się ona do zamieszkania, to badanie jest historycznym krokiem w kierunku poszukiwania śladów życia na innych planetach. Odkrycia dokonano za pomocą urządzenia, które wymyślono w czasach, kiedy o istnieniu "super-Ziem" nikt jeszcze nie miał pojęcia.

1600 zł za godzinną przejażdżkę gondolą w Wenecji

Gondolier z Wenecji zażądał od rosyjskich turystów 400 euro (ponad 1600 zł) za niespełna godzinną przejażdżkę gondolą. To skandal, ponieważ zgodnie z obowiązującą taryfą kosztuje to 5 razy mniej. "Nie ujdzie mu to na sucho", twierdzi związek gondolierów.

Idzie ocieplenie. 2 stopnie w ciągu 40 lat?

Coraz większa emisja dwutlenku węgla spowoduje w ciągu 40 lat wzrost średniej globalnej temperatury o 2 st. C, a do 2080 r. ocieplenie nawet o 2,8 st. C. Taki scenariusz prognozuje Klub Rzymski. Zdaniem tego prestiżowego think tanku, jest mało prawdopodobne, by rządy ograniczyły emisję CO2 o tyle, żeby powstrzymać zmiany klimatyczne, a co za tym idzie występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych.

"Po deszczu zawsze wychodzi słońce"

"Po deszczu zawsze wychodzi słońce" - tymi słowami pocieszał nas nasz przyjaciel Chorwat, kiedy byliśmy w deszczowej Opatiji. I chociaż ma on niewiele wspólnego z prognozowaniem pogody, to nie musieliśmy długo czekać, żeby jego słowa się sprawdziły.

Astronauci też oglądali Super Księżyc

Nawet obserwowany z Ziemi, w sobotnią noc był zauważalnie większy niż zwykle. Oglądany orbity naszej planety wyglądał jeszcze bardziej spektakularnie. W sobotę czarowi Super Księżyca poddali się także astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Ten miś nie lubi matematyki

Niedźwiadek włamał się do szkoły podstawowej w New Jersey. W pościg za misiem, który staranował szklane drzwi wejściowe, a potem przebiegł się po korytarzu, rzucił się woźny. Zwierzę nikomu nie wyrządziło krzywdy, podarło tylko kilka podręczników do matematyki.

Trzy lata walczył o kawę dla kotów

Wiedeń, miasto o bogatej kawiarnianej tradycji, idzie z duchem czasu. Otwarto tam pierwszą kawiarnię dla ... kotów. Futrzaki mogą wraz ze swoimi właścicielami napić się kawy lub uciąć sobie drzemkę w specjalnie przygotowanych dla tego celu miejscach.

Samotnie dookoła świata. Kapitan Cichocki zamknął wielką pętlę

Tomasz Cichocki po 312 dniach ukończył samotny rejs wokół globu. W poniedziałek wieczorem 54-letni żeglarz z Olsztyna na jachcie "Polska Miedź" typu Delphia 40.3 minął latarnię morską Pointe du Petit Mineau w pobliżu francuskiego Brestu, skąd 1 lipca 2011 roku rozpoczął swój rejs. Przed godziną 19 wpłynął do portu.

Podają bakteriom żelazo, a one produkują magnesy

Specjalny rodzaj bakterii może już niedługo posłużyć do produkcji mikroskopijnej wielkości dysków twardych i przewodów elektrycznych. Nowa technologia została opracowana przez naukowców z Leeds i Tokio.

Wydzielały gazy, aż się zadusiły?

Krowy zagrażają naszemu klimatowi, bo efektem końcowym ich procesu trawienia jest metan. Brytyjscy naukowcy uważają, że to samo dotyczyło dinozaurów. Za czasów swojej świetności miały emitować 250 milionów ton tego gazu rocznie. Ilość ta zdecydowanie mogła doprowadzić do globalnego ocieplenia - jednej z prawdopodobnych przyczyn wyginięcia wielkich gadów.

Lepiej od nas wie, gdzie jest huragan

Aqua – jeden z trzech najważniejszych dla świata nauki satelitów - obchodzi właśnie dziesięciolecie działalności na orbicie naszej planety. Od 2002 roku bada on cyrkulację wody i wszystko, co z kosmosu da się w tej sprawie wypatrzeć. Zawdzięczamy mu wiele – od pięknych zdjęć po niespodziewane odkrycia.

Mógł bez trudu połknąć człowieka

Mierzyły ponad osiem metrów długości i mogły z łatwością połknąć człowieka. Ślady tych przedstawicieli nieznanego dotąd gatunku prehistorycznych gadów odkrył naukowiec Iowa University, analizując zbiory paleontologiczne kenijskiego Muzeum Narodowego.