Ciekawostki

Ciekawostki

Jak nawigacja satelitarna pomaga w uprawie roślin albo hodowli zwierząt? Co mówią o mieście zdjęcia z orbity? Odpowiedzi na te i inne pytania o rolę kosmicznych technologii w codziennym życiu znajdziemy na Europejskiej Wystawie Kosmicznej, która w sobotę ruszy przed warszawskim Pałacem Kultury i Nauki. "Oglądaj, dotykaj, eksperymentuj" - zachęcają do zwiedzania organizatorzy.

Kosmos podwójnie pierzasty, popularna aksamitka, rumianek czy majeranek - to tylko niektóre rośliny, jakie można wyhodować ze zużytych kartek. Papier, który zakwita po wsadzeniu w ziemię, opracowali Portugalczycy. W sklepach cieszy się popularnością nie tylko wśród ekologicznie nastawionych klientów.

Gigantyczna, wysoka na prawie 17 metrów żółta gumowa kaczka wpłynęła do portu Victoria Harbour w Hongkongu. To inicjatywa holenderskiego artysty, Florentijna Hofmana. Ma nam przypominać, że nie jesteśmy sami na świecie, bardziej dbali o międzynarodowe wody, nie zaśmiecali ich i trochę się rozluźnili.

Macie ochotę na coś słodkiego? Astronauci stacjonujący na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) też. Tylko jak zjeść ciastko z budyniem w stanie nieważkości? Chris Hadfield prezentuje.

Rzadkie białe tygrysy wzbudziły zachwyt gości japońskiego ZOO. Zwiedzający mieli okazję zobaczyć baraszkujące kociaki, które dziś - po raz pierwszy od narodzin - wyszły na publiczny wybieg.

Lucy, czyli słynna skamieniałość przodka człowieka, wróciła do domu w Etiopii. Wcześniej przez pięć lat przebywała za granicą, w Stanach Zjednoczonych.

Słońce zaczęło maj w niespotykany sposób - od koronalnego wyrzutu masy o rzadkim, okrężnym charakterze. Obłok plazmy nie leci w stronę Ziemi, ale gdyby do nas dotarł, to spowodowałby zakłócenia w łączności satelitarnej - donoszą eksperci z NASA, monitorujący aktywność słoneczną.

Wybierając się na majówkowy spacer, koniecznie zwróćcie uwagę, czy w okolicy nie pojawiły się takie ptaki, jak m.in. bociany czy żołny. Jeśli jakiegoś zauważycie, koniecznie poinformujcie o tym w internecie.

Jaki jest żubr, każdy widzi, ale żubr żubrowi nie równy, przynajmniej jeśli mówimy o rodowodzie. Badania genetyczne prowadzone na terenie Puszczy Białowieskiej wykazały, że jedyne duże stada żubrów nizinnej linii genetycznej znajdują się na terenie Polski. - Dlatego należy im się ochrona czystości gatunkowej - twierdzi dr Małgorzata Tokarska z Instytutu Biologii Ssaków PAN.

Młoda Ziemia mogła... cuchnąć jak zgniłe jajo. Do takiego wniosku doszli brytyjscy naukowcy, którzy odkryli, że 1,9 mld lat temu na Błękitnej Planecie żyły mikroorganizmy, które żywiły się innymi mikroorganizmami.

Co było na początku Wszechświata? Gdzie leżą granice naszej wiedzy o Kosmosie? Co się stało, że "historia Wszechświata zaczęła się dziać"? - na te i inne pytania odpowiadał w Krakowie wybitny kosmolog ks. prof. Michał Heller. - Granice Kosmosu przebiegają w nas samych - mówił podczas wykładu na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Ocieplenie klimatu ma poważne konsekwencje dla mieszkańców Starego Kontynentu i trzeba temu zapobiec od zaraz, alarmuje w najnowszym raporcie Europejska Agencja Środowiska. Jako dobry przykład przeciwdziałania zmianom klimatu podaje pomysły filtrowania deszczówki w Łodzi, odsalania wody w Barcelonie, czy przenoszenia winnic w chłodniejsze miejsca.