Ciekawostki

Ciekawostki

Polarnicy do maja odcięci od świata

Wielkanoc na Spitsbergenie równa się sześciostopniowemu mrozowi i wyprawom narciarskim zamiast świątecznych spacerów. Polscy badacze ze stacji Hornsund spodziewali się przybycia gości, ale zmierzające do nich dwie ekipy naukowców musiały zawrócić z powodu trudnych warunków. Na następnych odwiedzających trzeba czekać do końca maja.

1,3 tys. śmiałków ruszyło śladem "Titanica"

1,3 tys. pasażerów wyruszyło w niedzielę popołudniu z portu w Southampton w podróż szlakiem dziewiczego rejsu RMS "Titanic". Na pokładzie liniowca "Balmoral" wszystko ma być tak jak sto lat temu. Dla pasażerów przygotowano podobne menu i rozrywki, jakie czekały na gości luksusowego transatlantyku. Rozpoczęcie rocznicowego rejsu w Southampton obserwował Reporter 24 Playzone.

"Obiecuję, że dam z siebie wszystko". Z pamiętnika kosmicznej cukinii

"Jestem cukinią. I jestem w kosmosie". Takie słowa pojawiają się w pierwszym wpisie z bloga Rose, cukinii hodowanej na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Cieszy się on niezwykłą popularnością, ponieważ Rose w dowcipny sposób dzieli się w nim swoimi spostrzeżeniami na temat życia w kosmosie. Odsłania także romantyczną, kobiecą naturę.

Gardias w bikini, Prokop na fali

Redakcja TVN Meteo wybrała się do Wenezueli na rozpoczęcie sezonu w kitesurfingu. Komu najlepiej szła nauka, jak się pływa w spódniczce mini i dlaczego trener musi mieć "cojones", o tym w relacji z wyprawy.

Naukowiec z Ruchu Palikota opowiada: zmiękczanie poroża moczem i więcej

Choć prima aprilis mamy już niemal tydzień za sobą, a przed nami najważniejsze z katolickich świąt, poseł Ruchu Palikota Marek Poznański w żartobliwym tonie opowiada o swej pasji. A jest nią archeologia eksperymentalna, w ramach której opracowuje m.in. techniki zmiękczania poroża moczem, buduje łodzie z kory i delektuje się smakiem pieczonych pędów pałki wodnej. Przedświąteczna prowokacja czy promocja nauki?

Różowy Księżyc zaświecił. Na różowo?

Za nami pierwsza wiosenna pełnia, tzw. Pełnia Różowego Księżyca. Na Kontakt Meteo napłynęło mnóstwo zdjęć, na których zobaczycie, jak pięknie się prezentowała i sprawdzicie, czy, jak nazwa wskazuje, była różowa.

"Powoli zbliża się dzień polarny". Relacja zza koła podbiegunowego

Jeśli martwicie się kiepską pogodą w święta, sprawdźcie, w jakich warunkach spędzą je polscy naukowcy w stacji Hornsund. Na południu Spitsbergenu średnia dobowa temperatura to ok. -13 st. C, ale badacze nie narzekają, bo jeszcze do niedawna byli w objęciach nocy polarnej. Sytuację w ich bazie na bieżąco sprawdzisz w Kontakcie Meteo!

Chcą zamienić wielkanocnego królika na wielkoucha

W australijskich zwyczajach świątecznych szykuje się rewolucja. Popularny w wielu krajach króliczek może tam stracić swoją pozycję symbolu wielkanocnego. Konserwatyści chcą go zamienić na wielkoucha, królikopodobnego torbacza zagrożonego wyginięciem, zwanego w Australii "bilby". Na świątecznych wystawach pojawiły się już pierwsze czekoladowe "bilbies".

Tablet pomoże uniknąć zderzenia z waleniem

Marynarze i żeglarze pływający wzdłuż wschodniego wybrzeża USA będą mogli ściągnąć nową aplikację na iPada i iPhone’a. Po co? Usługa ostrzeże ich przed ewentualną kolizją z waleniami. Dokładnie z walami szarymi, które migrując przemieszczają się wzdłuż amerykańskich brzegów i często giną w zderzeniach z łodziami.

Półtora miliona ton śmieci dryfuje po oceanie. Ale gdzie one są?

Tragiczne skutkach tsunami, które nawiedziło w marcu 2011 roku Japonię, nie tylko zabrało tysiące ludzkich istnień i zniszczyło dużą część Kraju Kwitnącej Wiśni. Woda wymyła bowiem do oceanu 5 milionów ton śmieci. Większa część zatonęła, ale półtora miliona ton do dziś dryfuje po Pacyfiku. Do tej pory nikt dokładnie nie potrafił określić, gdzie dokładnie się one znajdują. Naukowcy z NASA jako pierwsi podjęli się tego zadania.

Pulsująca gwiazda, jakiej nie widziano

Sensacyjne odkrycie międzynarodowego zespołu astronomów pod kierownictwem prof. Grzegorza Pietrzyńskiego. Naukowcy odkryli nowy mechanizm tworzenia się gwiazd pulsujących. Wyniki ich badań trafiły na łamy prestiżowego tygodnika "Nature".

Redakcja TVN Meteo "od kuchni"

Codzienne prognozy pogody kojarzymy z kilkoma znanymi twarzami prezenterów. Jednak za nimi stoi cały zespół, który opracowuje informacje o pogodzie i nadaje im postać, jaką znamy z ekranu. Żeby to się udało, muszą być zgraną drużyną, w której zawodnicy rozumieją się niemal bez słów. Jak im to wychodzi, sprawdzała Weronika Diallo.

Pająk poleci na stację kosmiczną

Maleńki skakun arlekinowy będzie dodatkowym pasażerem statku kosmicznego lecącego na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Astronauci sprawdzą na jego przykładzie, w jaki sposób pająki zachowują się w stanie nieważkości. Na pomysł eksperymentu wpadł 18-letni Amr Mohamed z Egiptu, który wygrał międzynarodowy konkurs "Space Lab".

Ten silnik wyniósł ludzi na Księżyc. Poznaj historię rewolucyjnej technologii

Jego wstępny projekt powstał w połowie zeszłego wieku w amerykańskiej firmie lotniczej. Po przejęciu przez agencję kosmiczną, zamienił się w potężny napęd rakietowy, do dziś osiągający rekordowe wyniki. NASA przypomina historię silnika rakietowego F-1, który zapewnił historyczne sukcesy programowi lotów kosmiicznych Apollo.

Dziury w jezdni łatają kwiatkami

Łotysze w niecodzienny sposób postanowili zwrócić uwagę władz na dziurawe jezdnie. W kilku miastach w kraju sadzą w wyrwach kwiaty, informuje agencja BNS.

Ognista kula nad Nową Zelandią

Widziana w największych miastach kraju, słyszana w promieniu kilkudziesięciu kilometrów, pozostawiająca po sobie smugę na 10 minut. Czym było niecodzienne zjawisko na nowozelandzkim niebie?

Niż i front przyniosą spadek ciśnienia

W ciągu najbliższej doby Polska będzie pod wpływem słabego niżu i frontu atmosferycznego. Niż ten skieruje do nas ciepłe polarno-morskie powietrze (PPmc) z południa, tylko na północy zalegać jeszcze będzie powietrze pochodzenia arktycznego (PAs).

Makro-świat w polskich lasach

Zapracowani i zabiegani, pod natłokiem codziennych obowiązków często nie mamy czasu, by rozejrzeć się wokół siebie, pójść na spacer, docenić piękno przyrody. Zrobił to za nas użytkownik Enrique, który sfotografował las w skali makro.

Nowy Jork naprawdę nigdy nie zasypia

Frank Sinatra śpiewał o Nowym Jorku, że to miasto, które nigdy nie śpi. Potwierdza to NASA swoimi zdjęciami satelitarnymi. Kiedy słońce zachodzi światła Wielkiego Jabłka wyraźnie widoczne są z Kosmosu. Przez całą noc.