Ciekawostki

Ciekawostki

Wyłowili osmolonego Dragona z Pacyfiku

Kilka godzin po lądowaniu w Pacyfiku wyłowiono Dragona - pierwszy statek należący do prywatnej firmy, który zacumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wehikuł, który przechodząc przez atmosferę trochę się osmalił, dotarł na Ziemię w czwartek o godz. 17.42 naszego czasu.

Mniej światła zabiło cywilizację?

"To zmiana klimatu jest winna tajemniczemu upadkowi największej starożytnej cywilizacji, a więc cywilizacji doliny Indusu" - uważają badacze z Wielkiej Brytanii i USA. Ich zdaniem odpowiedzialne za jej koniec było zmniejszające się nasłonecznienie.

Tsunami wywołało chaos w jonosferze

Silne trzęsienie ziemi i fala tsunami, które wiosną 2011 r. spustoszyły Japonię, spowodowały chaos także wysoko na niebie. Naukowcy z NASA odkryli zakłócenia ruchu elektronów w górnych częściach atmosfery w tym czasie. Zaobserwowali je, śledząc komunikację między nadajnikami i odbiornikami GPS.

Inwazja jadowitych ryb na Karaiby

Ekolodzy i władze państw karaibskich jednogłośnie wzywają do polowania na pochodzącą z Pacyfiku skrzydlicę ognistą, która zaaklimatyzowała się w wodach Karaibów i Atlantyku. Jadowita ryba praktycznie nie ma na tych akwenach naturalnych wrogów i stała się poważnym zagrożeniem dla równowagi atlantyckiego ekosystemu.

Zmienią Księżyc w gigantyczne lustro do obserwacji Wenus

Za niespełna tydzień Księżyc zmieni się w ogromne lustro. Naukowcy z NASA chcą go wykorzystać, by przy pomocy teleskopu Hubble'a obserwować przejście Wenus na tle Słońca, nie narażając jednocześnie delikatnych urządzeń teleskopu kosmicznego na zniszczenie.

Kruche i fascynujące piękno korali. Artystyczna podróż pod wodę

Co łączy tranzyt Wenus z rafą koralową? Niezwykły film australijskiej artystki pokazuje, że morskie głębiny, chociaż bliższe niż ciała niebieskie, są przez nas równie słabo poznane. "Coral: rekindling Venus" to próba zachwycenia nas pięknym i złożonym mikroświatem, który może nie przetrwać, jeśli nie roztoczymy nad nim opieki. Przekonać nas o tym mają wyjątkowej urody kadry i piosenka Antony'ego Hegarty'ego.

Wymiera cała populacja czapli

W salwadorskich lasach wymierają czaple. W ciągu ostatnich kilku tygodni rolnicy znaleźli ponad 30 martwych ptaków. Na razie nie wiadomo na pewno, co jest przyczyną ich śmierci. Organizacje zajmujące się ochroną środowiska przyczyny upatrują w nadmiernym użyciu pestycydów w tym regionie.

Plaża w Czołpinie otwarta. Ale wciąż pod obserwacją

Plaża w Czołpinie została otwarta dla turystów - poinformowała we wtorek dyrekcja Słowińskiego Parku Narodowego. Zakaz wstępu na 13-kilometrowy odcinek Wybrzeża wprowadzono 22 maja z powodu zanieczyszczenia substancją niewiadomego pochodzenia.

Amerykanie wyłowili napromieniowane tuńczyki. To skutki katastrofy w Fukushimie

Niewielkie ilości radioaktywnych izotopów cezu znaleziono w organizmach 15 tuńczyków wyłowionych w zeszłe lato u wybrzeży Kalifornii. Po przeprowadzeniu badań naukowcy stwierdzili, że obecność tych pierwiastków to skutki katastrofy w japońskiej elektrowni w Fukushimie, do której doszło w marcu 2011 r. Oznacza to, że ryby przenoszą radioaktywne substancje szybciej niż woda i wiatr.

Dawno miało go tam nie być. Pierwszy okaz od 60 lat

60 lat temu po raz ostatni widziano w polskich lasach miedzika tamaryszkowego. Botanicy już dawno postawili na tym gatunku wątrobowca krzyżyk. Niepotrzebnie. Roślinę znalazł w zachodniopomorskim lesie holenderski botanik, który prowadził w nim inwentaryzację mszaków. - To fantastyczne odkrycie - skomentowali polscy naukowcy.

Ukraińskie rakiety rozproszą chmury

Jeśli pogoda będzie zagrażać meczom w czasie Euro 2012, które zaplanowano na Ukrainie, władze tego kraju wystrzelą w powietrze rakiety. Zabieg ma rozproszyć deszczowe chmury, które ewentualnie zawisną nad ukraińskimi stadionami.

Oto olimpicene - molekuła na cześć igrzysk

Naukowcy stworzyli molekułę, która przypominać ma pierścienie olimpijskie. - Zastanawialiśmy się, co moglibyśmy zrobić, by uhonorować najbliższe Igrzyska Olimpijskie - powiedział jeden z profesorów pracujących przy projekcie. Badacze udostępnili właśnie zdjęcie wytworzonej cząsteczki.

Halo z chmur nad Islandią

Islandia przykryta jest śniegiem nawet wiosną. Ten odległy, północny kraj kilka dni temu okalało tzw. halo z chmur. Zdjęcie zrobione przez satelitę Aqua z odległości 1 km właśnie udostępniła NASA.

Kto zabił Urbana? Tajemnicza śmierć orła

Cieszyńska Prokuratura Rejonowa umorzyła śledztwo w sprawie zastrzelenia znajdującego się pod ścisłą ochroną orła przedniego. - Śledczy nie wykryli sprawcy - poinformowała w poniedziałek Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej. - Pomimo umorzenia, śledczy nadal są zainteresowani sprawą - powiedziała rzeczniczka prokuratury.

Flotylla chmur nad ścieżką słońca

Czasem nawet zwykłe zjawiska atmosferyczne mogą dostarczyć przyjemnych doznań estetycznych. Astronauta z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej sfotografował pozornie zwykły zachód słońca. Udało mu się jednak uchwycić moment, kiedy chmury wyglądały jak flotylla statków, a światło słoneczne tworzyło zjawiskowy refleks na wodzie.

Tłoczna sobota na Mount Everest. 150 osób na szczycie

Kończy się "okno pogodowe" na Mount Everest. Pogoda dopisała szczególnie w sobotę - "Dach Świata"zdobyła tego dnia rekordowa liczba 150 osób. Niektórzy spędzili po kilka godzin w kolejce do wejścia na szczyt. Nie obyło się bez ofiar. Przy próbie zdobycia najwyższego szczytu na Ziemi w zeszłym tygodniu życie straciły cztery osoby.

Dokąd Polacy pojadą na wakacje?

Przed nami lato i czas decyzji - dokąd pojechać na urlop. TVN24 sprawdziła, gdzie najchętniej Polacy spędzają zagraniczne wakacje. Okazuje się, że lubimy słońce, wodę i plażowanie, ale szukamy też atrakcji historycznych, malowniczej architektury i... dobrej kawy. Ulubione wakacyjne lokalizacje zwykle łączą wiele tych cech.

Zapłacili 400 euro za krótki rejs. Oszust-gondolier się przyznał

Para rosyjskich turystów na długo zapamięta wycieczkę do Wenecji. Stało się tak za sprawą jednego z gondolierów, który za krótki rejs łódką zażądał astronomiczną, jak na tamtejsze warunki, kwotę 400 euro. Po skardze turystów Włochom udało się ustalić tożsamość gondoliera. Rosjanie ogłosili jednak, że już więcej do Wenecji nie wrócą.

Uwiecznili pasiastego królika. Zostały dwa

Aktualne zdjęcie niewielkiego zwierzęcia w szaro-brązowe pasy to rarytas dla przyrodników. Przedstawia zajączka lub królika błotnego (ang. Sumatran Rabbit) - jedno z najrzadszych zwierząt na Ziemi. To gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem - według naukowców mogły pozostać tylko dwa osobniki.

Atomy wodoru odmieniły Słońce i Księżyc. Oryginalne zdjęcia zaćmienia

Światło atomów wodoru pozwoliło osiągnąć efekt, który wyróżnił zdjęcia Cory'ego Poole'a od setek innych, jakie powstały podczas niedawnego obrączkowego zaćmienia Słońca. Używając specjalnego filtra, fotograf zrobił ich kilkaset, ale na tym nie poprzestał. Z 700 kadrów stworzył poklatkowe nagranie, które przez nieco ponad minutę odtwarza przebieg tego rzadkiego astronomicznego zjawiska.

Koniec maja i kąpiele w norweskim fiordzie

Mieszkańcy norweskiej stolicy mogli w pełnej krasie podziwiać przepiękne widoki Fiordu Oslo. Słoneczna pogoda i bezchmurne niebo wręcz zmuszały do aktywnego wypoczynku na łonie natury. Część ludzi zdecydowała się nawet na morską kąpiel.