Ciekawostki

Ciekawostki

NASA walczy o budżet, sprzedając babeczki

W sobotę badacze NASA zajęli się nie spoglądaniem w niebo, lecz… sprzedażą ciasteczek i czyszczeniem butów. Ich nietypowa aktywność była protestem przeciwko cięciom budżetowym, jakie w 2013 roku zamierza wprowadzić w niektórych programach prezydent USA Barack Obama.

Zbudują największy teleskop świata

Zatwierdzono budowę największego teleskopu optycznego świata. Średnica jego zwierciadła będzie cztery razy większa od dotychczasowych liderów i wyniesie prawie 40 metrów. European Extremely Large Telescope (E-ELT) stanie w Chile na wysokości 3060 metrów n.p.m. i, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zacznie pracować w 2020 r.

Niedźwiedź się bawił, szyba ledwo wytrzymała

Niewiele brakowało, by młody niedźwiedź polarny Vick wydostał się na wolność z akwarium w rotterdamskim zoo. Dwaj zwiedzający nagrali moment, kiedy jedna ze szklanych tafli zbiornika pękła uderzona kamieniem rzuconym przez misia. Przedstawiciele zoo przekonują, że Vick nie próbował się oswobodzić, a rzucanie skalnymi odłamkami to po prostu taka zabawa.

Bądź lepszy od Kopernika, złap Merkurego

Podobno nie dostrzegł go sam Mikołaj Kopernik, teraz każdy miłośnik astronomii może poczuć się lepszy od słynnego Polaka, który wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię. Merkury, bo o tej planecie mowa, jest teraz szczególnie jasnym i dogodnym obiektem do obserwacji. Na dodatek żeby go oglądać, nie trzeba się zrywać o świcie.

Ile wody na Ziemi? Mniej, niż nam się wydaje

Jak bogate są ziemskie zasoby wody? Gdyby zebrać je i zamknąć w hipotetycznej "bańce", jej średnica wynosiłaby 1384 km. W porównaniu z wielkością kuli ziemskiej to niewiele. Na dodatek okazuje się, że ilość wody pitnej, z której realnie jesteśmy w stanie skorzystać, to zaledwie maleńka kropka na ilustracji.

To mogą być pierwsze obiekty, jakie powstały we Wszechświecie

- Jesteśmy zdania, że trafiliśmy na świadków bardzo dawnych czasów - mówi Alexander Kashlinsky z NASA. Należący do Agencji Kosmiczny Teleskop Spitzera prawdopodobnie wypatrzył grupę pierwszych obiektów, jakie powstały po Wielkim Wybuchu, z którego zdaniem niektórych wyłonił się Wszechświat. Mogą sobie one liczyć nawet 13 mld lat.

Upał wypaczy wynik meczu?

Arbitrzy sędziujący mecze piłki nożnej mogą miewać problemy z podejmowaniem decyzji, kiedy jest im zbyt ciepło bądź zbyt zimno. Przykładem może być pomyłka Malijczyka Komana Coulibaly'ego, który dwa lata temu sędziował mecz pomiędzy USA a Słowenią.

Tak się bawią amerykańskie dzieciaki

Kilkuset uczniów z amerykańskiego stanu Oregon w nietypowy sposób spędziło sobotni, wolny od szkoły poranek. Rywalizowali oni ze sobą w wyścigach samochodzików napędzanych energią słoneczną, które sami zaprojektowali i wykonali.

Sygnał z komórki nawodni Afrykę

Technologia komórkowa wkrótce pomoże wiejskim społecznościom w Afryce lepiej korzystać ze źródeł wody. Brytyjscy naukowcy storzyli nadajniki do montowania w ręcznych pompach studni - będą one wysłać wiadomości o awarii urządzenia. "Inteligentne" pompy już w lipcu będą testowane w 70 kenijskich wioskach.

Zagłada miasta za 8,5 mld zł

Jeśli planujecie podróż do kolebki Imperium Osmańskiego, lepiej się pospieszcie. Za kilka lat, najpóźniej dekadę, po dawnej świetności Stambułu nie będzie ani śladu - alarmują mieszkańcy miasta. Przyczyną zagłady ma być budowa nowego mostu na Bosforze, którą ogłoszono 29 maja, w rocznicę zdobycia Stambułu przez Turków.

Gorący prysznic spadł na Mekkę

Burza i deszcz zaskoczyły we wtorek mieszkańców i pielgrzymów w Mekce. Nietypowe przy 45-stopniowym upale opady to wynik ruchów powietrza związanych z bryzą morską. Deszcz nie przyniósł jednak przyjemnego orzeźwienia - krople osiągające temperaturę nawet 41 st. C bardziej przypominały gorący prysznic.

Piszą podręcznik na armagedon

- Cały świat musi współpracować ze sobą, żeby opracować system ostrzegania przed zderzeniem z tzw. obiektami bliskimi Ziemi - mówi raport opracowany przez członków Secure World Foundation (SWF), która chce uchronić świat przed niebezpieczeństwem nadciągającym z kosmosu.

Holendrzy chcą skolonizować Marsa w 2023 roku

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już za 11 lat Holendrzy skolonizują Marsa. Chcą przekształcić ludzkość z gatunku osiadłego na Ziemi, w zdobywców kosmosu. Przygotowania, a także sam pobyt ludzi na Marsie, będą transmitowane jako reality show.

Podejrzyj pieprzyk na Słońcu przez teleskop NASA

Wczoraj oczy całego świata były zwrócone w stronę Słońca, na tle którego przez sześć godzin paradowała Wenus. Taka okazja za naszego życia już się nie powtórzy. Dlatego warto przeżyć to jeszcze raz - tym razem z perspektywy "żyjącego z gwiazdą" satelity NASA.

Enterprise już w nowym domu na wodzie

Enterprise, jeden z "emerytowanych" wahadłowców NASA, przepłynął w środę obok Statui Wolności i dotarł do swojego nowego domu - muzeum na nowojorskiej rzece Hudson.

Hordy jadowitych pająków atakują Indie

Hordy pająków, należących do nieznanego Hindusom gatunku, od kilku tygodni sieją postrach na północnym wschodzie Indii. Jak dotąd zmarły dwie osoby, choć nie ma pewności, czy to właśnie ukąszenie było bezpośrednią przyczyną ich śmierci.

Cały świat oglądał "pieprzyk" na Słońcu

Szanse, że jeszcze raz to zobaczymy, są niewielkie. Kolejny raz taki kosmiczny spektakl zdarzy się za około sto lat. W nocy z wtorku na środę na całym świecie można było oglądać tranzyt Wenus na tle Słońca. W niebo spojrzeli m.in. Amerykanie, Australijczycy, Koreańczycy i Hindusi.

Obiad ekstremalny: 50 metrów nad ziemią

Mieszkańcy Brukseli zaczynają miesiąc ekstremalnych doświadczeń kulinarnych. Zawieszeni 50 metrów nad ziemią będą mogli kosztować wybornych dań przygotowywanych przez najlepszych kucharzy w mieście. Jedyne przeciwwskazanie w podniebnej uczcie to lęk wysokości.

Dlaczego komary nie giną w deszczu?

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego krople deszczu nie zabijają komarów, choć są od nich nawet 50 razy cięższe? Grupa naukowców z politechniki w amerykańskim stanie Georgia głowiła się nad tym długo i dopiero po wielogodzinnych obserwacjach odkryła, na czym opiera się komarzy survival. Klucz do rozwiązania zagadki leży w sztuce Dalekiego Wschodu: tai chi.