Ciekawostki

Ciekawostki

Jak kościotłuk zmienił się w rower. Krótka historia cyklizmu

Spójrzcie na swoje rowery z czułością. Zanim stały się tym, czym są dzisiaj, musiały przejść długą i trudną drogę. - Nazywano je "kościotłukami" i oskarżano o prowadzenie do rozwiązłości oraz upadku instytucji małżeństwa. Ponadto bicyklistów oskarżano o związki z diabłem - mówi Olga Kwiatkowska z toruńskiego Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Pruefferowej.

Niebiesko-czerwona koniunkcja na niebie

Poniedziałkowy wieczór dostarczy wrażeń wszystkim wielbicielom astronomii - zarówno zawodowcom, jak i amatorom. - Około godziny po zachodzie Słońca złączą się Księżyc, czerwony Mars i biało-niebieski Regulus, najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Lwa - informuje Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Życie rodziło się w deszczu bombardowań

We wczesnej fazie istnienia Ziemi nasza planeta poddana była gigantycznemu bombardowaniu. Dotąd naukowcy byli zdania, że trwało ono przez około 300 mln lat, a doszło do niego 4 mld lat temu. Najnowsze badania wskazują jednak, że po tej serii zwanej Wielkim Bombardowaniem (Late Heavy Bombardment), przyszła kolejna - jeszcze większa i dużo dłuższa. W tym czasie na powierzchni powstawało już życie...

Bezwładny lot baribala, czyli miś uśpiony na uniwersytecie

Widowiskowym bezwładnym upadkiem z drzewa zakończyła się dla niedźwiedzia, który zakradł się na teren kampusu Uniwersytetu Kolorado, 20-minutowa walka ze środkiem usypiającym. Wystrzelili go w jego stronę leśnicy zaalarmowani przez władze uczelni, po tym, jak zwierzę przez kilka godzin siedziało na drzewie nieopodal akademika.

Enterprise odleciał na muzealną emeryturę

Choć wzbijał się w powietrze, nigdy nie poleciał w kosmos. W piątek w pożegnalnym przelocie na grzbiecie samolotu pokazał się nad Nowym Jorkiem. Enterprise, prototyp amerykańskich wahadłowców, "emeryturę" spędzi na muzealnej ekspozycji.

Pół roku na orbicie i powrót na kazachski step

Po niespełna połowie roku trójka astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) szczęśliwie powróciła na Ziemię. Lądowanie odbyło się zgodnie z planem na kazachskim stepie, na północ od miasta Arkałyk.

Tajemnicza zielona chmura nad Moskwą

Zielona, gęsta chmura spowiła Moskwę 26 kwietnia. Nie wiadomo dokładnie, czym jest zjawisko. Rosyjskie władze poinformowały, że nad stolicą naszych sąsiadów unosiła się... chmura pyłków z drzew.

Halo zaświeciło nad Bydgoszczą

Czujni Reporterzy 24 uchwycili na swoich fotografiach rzadkie zjawisko tzw. halo - efektowny i świetlisty pierścień okalający tarczę Słońca. Rzadkie zjawisko pojawiło się 26 kwietnia nad Bydgoszczą i Piłą.

Zorza polarna zaczarowała irlandzkie niebo

Zapierające dech w piersiach zdjęcia zorzy polarnej widzianej z hrabstwa Donegal w Irlandii przesłał do naszej redakcji Reporter 24. To kolejne ujęcia tego zjawiska, które za sprawą wybuchów na Słońcu można było oglądać na północnym niebie.

Ostatni lot wahadłowca Enterprise

Trasa z Waszyngtonu do Nowego Jorku i przelot nad miastem - tak ma wyglądać pożegnanie promu kosmicznego Enterprise. W piątek na grzbiecie specjalnego samolotu po raz ostatni ma się wzbić w powietrze. Potem trafi na wystawę muzeum.

Meteor wielkości minivana spalił się nad Kalifornią

Wielkość dużego samochodu mógł mieć meteor, który rozświetlił niebo nad zachodnim wybrzeżem USA. Jasna kula światła przecinająca ze wschodu na zachód niebo nad Kalifornią była widziana w niedzielę nad ranem. Zdaniem naukowców, możliwość obserwacji takiego zjawiska to prawdziwy rarytas.

Zwodowali 20-kilogramowy termometr z nadajnikiem

Uczniowie z hawajskiej wyspy Maui "adoptowali" naukową boję oceaniczną. Będą mogli śledzić jej odczyty i dzięki temu poznawać pracę oceanografów i klimatologów. Amerykańskie morskie instytucje zainicjowały specjalny program, którym chcą zainspirować uczniów do poznawania oceanu i wychować sobie w ten sposób przyszłych naukowców.

Nietoperz do kupienia za 6 złotych

Chwytane w trakcie snu, pakowane do ciasnych klatek i sprzedawane po 6 zł. Owadożerne nietoperze z Sumatry mają ciężkie życie. Wszystko za sprawą Chińczyków.

Widzi to, co ukryte dla innych. Teleskop Hublle'a skończył 22 lata

Zawdzięczamy mu wiele, a w wielu aspektach wszystko. Psuł się pięć razy, a pracuje dla nas już 22 lata. Efekty jego pracy zmieniają ludzkość i dostarczają pożywki estetom. 24 kwietnia Teleskop Kosmiczny Hubble'a obchodzi rocznicę swojej działalności na orbicie ziemskiej.

"Tablet" sprzed 3100 lat

Kamienną tablicę sprzed 3100 lat, przedstawiającą postać faraona Ramzesa III, odkryli egipscy archeolodzy na stanowisku w Karnaku, informuje serwis internetowy Egypt State Information Service.

Superekologiczny budynek na Śląsku. Pierwszy taki w Polsce

Kolektory słoneczne, fotoogniwa, sondy geotermalne, specjalne okna, chłodząco-grzewcze stropy i system odzyskiwania ciepła - to wszystko w biurowcu powstającym w Katowicach. Ekobudynek zużyje do ogrzewania ośmiokrotnie mniej energii od tradycyjnych budynków.

Rysie dostały "luksusowy apartament"

We wrocławskim zoo powstały nowe wybiegi dla rysiów. Większe, lepsze i zmyślniej urządzone. Mają 1400 m kw., specjalną platformę do wylegiwania się zwierząt, a zwiedzający mogą obserwować je z wyniesionych do góry pięciu punktów obserwacyjnych. - To luksusowy apartament - żartuje dyrektor wrocławskiego zoo, Ryszard Ratajszczak

Niezwykłe chmury nad Wyspą Świni

Wyspa Świni znajduje się w południowej części Oceanu Indyjskiego. Do najbliższej rozbudowanej cywilizacji jest z stamtąd co najmniej 1000 km. Astronauta z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przelatując nad archipelagiem sfotografował ten ląd, a NASA opublikowała to niesamowite zdjęcie.

Wybryk natury w wodach Kamczatki

Iceberg ma około 16 lat, dwumetrowej wysokości płetwę grzbietową i jak inne zwierzęta z jego gatunku żyje w rodzinnym stadzie. Od matki i rodzeństwa odróżnia go nietypowa biała barwa. To pierwszy zaobserwowany przez naukowców przypadek białej orki, która zdołała osiągnąć dorosły wiek.

Polowali na czarownice, bo było zimno?

Salem cieszy się w świecie złą sławą z powodu procesów, w których kobiety oskarżano o uprawianie magii. Wiele z nich zostało skazanych na śmierć. Teraz naukowcy i historycy wspólnie doszli do wniosku, że jednym z powodów, dla których kobiety zostały obwinione o magię, mógł być kryzys ekonomiczny: w regionie przedłużał się okres ochłodzenia, a plony niszczały.

Kosmiczna tarantula w ziemskim zwierciadle

Zdjęcie kosmicznej tarantuli jest jednym z prezentów, jakie Kosmiczny Teleskop Hubble'a daje na swoje 22 urodziny. To dzięki niemu poznajemy Wszechświat, odkrywamy nowe galaktyki i oglądamy zjawiskowe fotografie najdalszych zakamarków kosmosu.

Ambasador USA wysprzątał Tatry

Zielony worek na śmieci, rękawiczki i specjalne szczypce do podnoszenia nieczystości - w takim rynsztunku mogli dziś spotkać turyści w Dolinie Strążyskiej amerykańskiego ambasadora w Polsce Lee Feinsteina. Dyplomata wraz z władzami Tatrzańskiego Parku Narodowego i Zakopanego uczcili w niedzielę Dzień Ziemi sprzątając jeden z tatrzańskich szlaków turystycznych.

Stratocumulus undulatus. Chmura urokliwa

Nietypowe pofalowane chmury uchwycił nad Bydgoszczą Reporter 24. - Undulatus to bardzo urokliwa odmiana Stratocumulusa. Jest regularnie pofalowana i wygląda jakby z wałów chmur, przypominających nieco fale na morzu - komentuje Arleta Unton-Puziołek, synoptyk TVN Meteo.