Ciekawostki

Ciekawostki

Spragnione drzewo wydaje ponaddźwiękowe krzyki, kiedy próbuje pochłonąć resztki wilgoci w czasie suszy - donoszą francuscy naukowcy. Uczeni wierzą, że po raz pierwszy udało im się zarejestrować krzyk wołających o wodę drzew.

Na wyludniającej się portugalskiej prowincji rośnie liczba opustoszałych wiosek przebudowywanych na ośrodki wypoczynkowe i hotele. Całe wioski kupują znudzeni miejskim życiem Portugalczycy albo zagraniczni inwestorzy.

Księżyc wschodzący nad USA sfotografował dowódca ISS Chris Hadfield. To jedno z jego ostatnich zdjęć - astronauta spędzi w Kosmosie jeszcze tylko tydzień.

Kolejka zasilana energią słoneczną stała się w sobotę nową atrakcją turystyczną węgierskiej miejscowości Kiralyret w górach na północy kraju. Już w pierwszym dniu na torach cieszyła się ogromną popularnością.

Planety, starzejąc się, stają się coraz bardziej ciemne i chłodne. Astronomowie od dawna zastanawiali się, dlaczego Saturn - jedna z największych planet w Układzie Słonecznym - nie wpasowuje się w ten trend. Teraz już zaczynają rozumieć, jak to się dzieje, że szósta planeta od Słońca pomimo upływu lat pozostaje ciepła i jasna.

Robopszczoła to wynalazek pracowników Harvardu. Mający kilka milimetrów robot, machający skrzydełkami 120 razy na sekundę, będzie niezwykle pomocny. Ma służyć do obserwowania środowiska, przeprowadzania operacji poszukiwania minielementów czy asystowaniu przy zadaniach wymagających mikroprecyzji.

Widzisz ciemną od spodu, "pęczniejącą" chmurę? Lepiej poszukaj schronienia przed gwałtowną burzą. Jak wyjaśniał prezenter Tomasz Zubilewicz, właśnie taki widok zwiastuje intensywne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne. Jeśli chmura jest wysoko wypiętrzona, z dużym prawdopodobieństwem możemy spodziewać się gradobicia takiego jak to, które po południu nawiedziło Małopolskę i Podkarpacie.

Po ponad 40 latach francuscy naukowcy dostrzegli na powierzchni Księżyca radziecką zgubę. Łazik Łunochod, z którym kontakt urwał się na początku lat 70. XX w., został zlokalizowany dzięki technologii laserowej.

Wokół islandzkiego wulkanu Hekla dochodzi do silnego podnoszenia terenu i wydzielaja się znacze ilości dwutlenku węgla - informuje portal volcanodiscovery.com. Może to wskazywać na zbliżającą się erupcję.

Dach i ściana pustostanu położonego w mieście Omaha w amerykańskim stanie Nebraska zawaliły się w czwartek nad ranem. Jedna z hipotez mówi, że budynek nie wytrzymał naporu zalegającego śniegu.