Ciekawostki

Ciekawostki

Super Księżyc w obiektywach Reporterów 24

Tej nocy nad naszymi głowami zawisł "Super Księżyc". Jego tarcza jest 14 proc większa i 30 proc. jaśniejsza od tarczy zwykłego Księżyca. Istnieją teorie mówiące, że takie zjawisko skutkuje katastrofami naturalnymi i gwałtownymi zmianami pogody.

Na Spitsbergenie górnicy latają do pracy czarterami

Jak żyje się na Spitsbergenie? Całkiem nieźle: pracownicy kopalni na poranne zmiany latają samolotami. O codziennych zmaganiach z klimatem osadników archipelagu Svalbard opowiadają naukowcy z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund.

Już wiedzą, dlaczego Pigmeje są tacy mali!

Zidentyfikowano geny odpowiedzialne z mikrą posturę Pigmejów. To przełom. Do tej pory sądzono, że ich niewielki wzrost spowodowany jest raczej przez warunki klimatyczne, w których żyją.

W 584 dni dookoła świata. Na bateriach słonecznych

Ekologiczny statek pokonał 32 tys. mil morskich i opłynął świat dookoła. Brzmi jak z powieści Juliusza Verne'a? Od 4 maja 2012 roku to już rzeczywistość. Planet Solar dopłynął po prawie dwóch latach rejsu do ostatniego zaplanowanego na swojej trasie portu - Monako.

La Niña wreszcie odpuszcza, Australijczycy odetchną

Wszystko wskazuje na to, że La Niña - zjawisko pogodowe odpowiedzialne m.in. za powodzie w Australii - wygasła na jakiś czas. - Wody Oceanu Spokojnego, przez dwie kolejne zimy chłodniejsze niż wynosi średnia, wreszcie się ociepliły. To oznacza, że o zjawiskach, do których przyczynia się La Niña możemy na razie zapomnieć - zapewniają badacze z Climate Prediction Center, jednostki U.S. National Weather Service.

Zabójcze pole czarnego potwora

Po raz pierwszy badaczom udało się ustalić tożsamość gwiazdy, która padła ofiarą supermasywnej czarnej dziury. Śmierć nieszczęśnicy może dać im cenne wskazówki dotyczące funkcjonowania gigantycznego potwora, który zabija za pomocą swojego pola grawitacyjnego.

"Pisklę Orła i Reszki jest bardzo silne"

Kilka dni temu przywitaliśmy na świecie pisklę Orła i Reszki - bielików, których życie od miesiąca śledzimy na żywo online. Razem z nami ptaki podgląda już ponad 100 tysięcy Internautów. O kondycji malucha opowiedziała nam Hanna Kolasińska z Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.

Rapid Refresh wyśledzi śnieżyce, ulewy i huragany

Od wtorku 1 maja Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA) prognozuje pogodę za pomocą superdokładnego modelu komputerowego Rapid Refresh. Ma on pomóc w m.in. śledzeniu ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak śnieżyce czy ulewy.

Zorze, dziesiątki piorunów i kometa. Ziemia z wyjątkowej perspektywy

Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znów dzielą się z nami wrażeniami z orbity. Tym razem na filmie z ich przelotu dookoła Ziemi oprócz rozświetlonych metropolii możemy oglądać zieloną poświatę zorzy polarnej i niesamowitą burzową strefę rozświetlaną błyskawicami. NASA zadbała, żeby wrażeniom wzrokowym towarzyszyła budująca niezwykły klimat muzyka.

Umierająca gwiazda chowa się w kokonie

Wielowarstwowy mglisty kokon przypominający cebulę i przeświecające przez niego promienie - taki piękny widok oznacza jeden z ostatnich etapów życia gwiazdy. Mgławica protoplanetarna to trudne do zaobserwowania, a tym samym wciąż dość tajemnicze zjawisko kosmiczne. Dzięki teleskopowi Hubble'a możemy je obserwować na przykładzie Egg Nebula (Mgławicy Jajko).

Oskary światowej kuchni rozdane. Kopenhaga znowu najlepsza

Do Londynu zjechało 50 restauratorów z całego świata by odebrać kuchennego Oskara, czyli znaleźć się na szczycie rankingu 50 najsmaczniejszych miejsc globu. Pierwszą spośród najlepszych już po raz trzeci z rzędu okazała się kopenhaska restauracja Noma.

Nad Belgią zawisły chmury jak wymiona

Na belgijskim niebie pojawiły się wymiona. Charakterystyczne dla... tej pory roku. Kto regularnie czyta nas serwis bez problemu odgadnie, że to co widać na zdjęciu to zjawisko mamma. Niewtajemniczonym wyjaśniamy poniżej.

Psy poznają uroki letniego plażowania

Aportowanie w pełnym słońcu, podczas gdy w uszach szumią morskie fale - m.in. takiej przyjemności będą mogły tego lata oddawać się gdyńskie psy. 1 maja władze miasta otworzyły dla nich 100-metrowy odcinek piaszczystej plaży. W Polsce to rzadkość.

Czerwony, biały, błękitny - trzy kolory na niebie

Bliskie spotkanie Księżyca, Marsa i Regulusa już za nami. Te ciała niebieskie zaświeciły nocą w trzech kolorach. Niektórzy z Was zwrócili swoje oczy i obiektywy aparatów w ich stronę, co zaowocowało interesującymi zdjęciami.

Abaris i Widar: rysie na jeziorach

Mazurskie rysie wreszcie otrzymały imiona. Dwa samce, które przyjechały do Polski z Estonii, nazywają się oryginalnie, bo Abaris i Widar. To jedne z propozycji przesłanych do WWF przez internautów.

Pierwszy prywatny statek niebawem odleci do ISS

Pierwszy prywatny statek kosmiczny wyleci w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) już za nieco ponad tydzień. 7 maja wyruszy bezzałogowa maszyna, która dostarczy do ISS zapasy dla astronautów.

Jak kościotłuk zmienił się w rower. Krótka historia cyklizmu

Spójrzcie na swoje rowery z czułością. Zanim stały się tym, czym są dzisiaj, musiały przejść długą i trudną drogę. - Nazywano je "kościotłukami" i oskarżano o prowadzenie do rozwiązłości oraz upadku instytucji małżeństwa. Ponadto bicyklistów oskarżano o związki z diabłem - mówi Olga Kwiatkowska z toruńskiego Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Pruefferowej.

Niebiesko-czerwona koniunkcja na niebie

Poniedziałkowy wieczór dostarczy wrażeń wszystkim wielbicielom astronomii - zarówno zawodowcom, jak i amatorom. - Około godziny po zachodzie Słońca złączą się Księżyc, czerwony Mars i biało-niebieski Regulus, najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Lwa - informuje Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Życie rodziło się w deszczu bombardowań

We wczesnej fazie istnienia Ziemi nasza planeta poddana była gigantycznemu bombardowaniu. Dotąd naukowcy byli zdania, że trwało ono przez około 300 mln lat, a doszło do niego 4 mld lat temu. Najnowsze badania wskazują jednak, że po tej serii zwanej Wielkim Bombardowaniem (Late Heavy Bombardment), przyszła kolejna - jeszcze większa i dużo dłuższa. W tym czasie na powierzchni powstawało już życie...

Bezwładny lot baribala, czyli miś uśpiony na uniwersytecie

Widowiskowym bezwładnym upadkiem z drzewa zakończyła się dla niedźwiedzia, który zakradł się na teren kampusu Uniwersytetu Kolorado, 20-minutowa walka ze środkiem usypiającym. Wystrzelili go w jego stronę leśnicy zaalarmowani przez władze uczelni, po tym, jak zwierzę przez kilka godzin siedziało na drzewie nieopodal akademika.

Enterprise odleciał na muzealną emeryturę

Choć wzbijał się w powietrze, nigdy nie poleciał w kosmos. W piątek w pożegnalnym przelocie na grzbiecie samolotu pokazał się nad Nowym Jorkiem. Enterprise, prototyp amerykańskich wahadłowców, "emeryturę" spędzi na muzealnej ekspozycji.

Pół roku na orbicie i powrót na kazachski step

Po niespełna połowie roku trójka astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) szczęśliwie powróciła na Ziemię. Lądowanie odbyło się zgodnie z planem na kazachskim stepie, na północ od miasta Arkałyk.

Tajemnicza zielona chmura nad Moskwą

Zielona, gęsta chmura spowiła Moskwę 26 kwietnia. Nie wiadomo dokładnie, czym jest zjawisko. Rosyjskie władze poinformowały, że nad stolicą naszych sąsiadów unosiła się... chmura pyłków z drzew.

Halo zaświeciło nad Bydgoszczą

Czujni Reporterzy 24 uchwycili na swoich fotografiach rzadkie zjawisko tzw. halo - efektowny i świetlisty pierścień okalający tarczę Słońca. Rzadkie zjawisko pojawiło się 26 kwietnia nad Bydgoszczą i Piłą.