Ciekawostki

Ciekawostki

Łabędzie już w łódkach. Idzie zima

O tym, że zima zbliża się wielkimi krokami, przekonały się łabędzie w Hamburgu. Opiekun zwierząt nad rzeką Alster wyłapał część stada i przetransportował do miejsca, gdzie w spokoju przeczekają mrozy. To element tradycji trwającej od wieków.

Glony zabarwiły deszcz na czerwono

Rozwiązano tajemnicę czerwonego deszczu, który kilka dni temu spadł na Sri Lankę. Jak się okazało, za opady o niezwykłym kolorze odpowiadają obecne w nich glony. Niektórzy przypuszczali, że na barwę wody mogły wpłynąć mikroorganizmy... pochodzenia pozaziemskiego.

Człowiek Lodu przyszedł z Europy Środkowej

Oetzi, słynny Człowiek Lodu, pochodził z Europy Środkowej - ustalili naukowcy po przebadaniu jego genomu. Zachodzące potem migracje sprawiły jednak, że spośród obecnych Europejczyków genetycznie najbliżsi są mu mieszkańcy Sardynii.

Pogodowa katastrofa widziana z orbity

Ranni, powywracane ciężarówki, uszkodzone domy, liczne podtopienia. To skutki potężnego frontu burzowego, jaki przeszedł nad Portugalią w piątek 16 listopada. Siłę zjawiska doskonale widać z Kosmosu.

Wulkany w morzu chmur. Zdjęcie jak przestrzenna mapa

Ciekawy efekt udało się osiągnąć astronaucie z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, który sfotografował obszary Kamczatki. Widoczne na zdjęciu stożki wulkanów wynurzające się z rozległej warstwy chmur sprawiają przestrzenne wrażenie. To efekt dość odległego położenia ISS i odpowiedniego oświetlenia.

Kryzys wieku średniego dopada również małpy

Kryzys wieku średniego to domena nie tylko ludzi, ale i... małp. - Część samców zdaje sobie sprawę, że już nigdy nie będzie przewodzić stadu - mówi Andrew Oswald z Uniwersytetu Warwick.

Wiktoriańskie molo na sprzedaż

Brytyjczycy sprzedają molo z epoki wiktoriańskiej. Zostanie wystawione na aukcję w przyszłym miesiącu. Cena wywoławcza to około miliona złotych.

Takiego spisu jeszcze nie było. Sprawdź, co żyje w morzach

270 ekspertów stworzyło pierwszy globalny rejestr gatunków morskich. Ta otwarta internetowa baza obejmuje ich blisko 226 tys. Ta imponująca liczba stanowi jednak tylko część zasobów życia w oceanach, bo - według szacunków naukowców - może je zamieszkiwać nawet milion gatunków.

MacDonald uruchomi punkty obsługi na orbicie

W kosmosie szykuje się rewolucja. Jeszcze w tej dekadzie powstaną statki kosmiczne, które zajmą się serwisowaniem stacjonujących na orbicie satelitów komunikacyjnych i innych obiektów. Nie dość, że dzięki takim naprawom satelity będą funkcjonować nawet o 10 lat dłużej, to jeszcze może uda się rozwiązać problem kosmicznych śmieci. Na razie wiadomo o dwóch firmach, które mają zajmować się naprawą kosmicznych usterek: MacDonald, Dettwiler and Associates Ltd oraz ViviSat.

"Wygląda, śpiewa i tańczy jak bozon Higgsa". Ale ekscytacja zmalała

W lipcu świat - nie tylko naukowy - ekscytował się odkryciem nieznanej cząstki. Rozbudziło to nadzieje na spektakularne przełomy w wielu problemach badanych przez fizyków. Prowadzone od tamtego czasu szczegółowe analizy coraz silniej potwierdzają, że nowa cząstka to poszukiwany przez lata bozon Higgsa. Jednak na razie okazuje się on mniej ekscytujący, niż sądzono - nie wykazał żadnych niezwykłych właściwości wykraczających poza wcześniejsze założenia.

Po 125 dniach opadli na Ziemię

Rosyjska kapsuła Sojuz wylądowała w poniedziałek rano na kazachskim stepie. Na Ziemię dotarło w niej troje astronautów, którzy zakończyli czteromiesięczny pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przez miesiąc załoga ISS będzie zmniejszona do trzech osób.

Curiosity spotkał "pyłowe diabły" z Marsa

Chociaż łazik Curosity żadnego jeszcze nie sfotografował, podczas swojego pobytu na Marsie prawdopodobnie niejeden raz zetknął się już z "pyłowym diabłem". O wystąpieniu tych charakterystycznych zjawisk meteorologicznych świadczą dane zebrane przez stację meteorologiczną łazika.

Efektowny kryzys w życiu gwiazdy

Gwiazdy w swoim niezwykle długim żywocie mają okresy lepsze i gorsze. Jeden z najbardziej efektownych momentów powstawania mgławicy planetarnej uchwyciły teleskopy NASA. Ten "moment" trwa kilkaset tysięcy lat.

Rekiny wpłynęły do Fontanny di Trevi

Charakterystyczna trójkątna płetwa rekina zataczająca kręgi w słynnej Fontannie di Trevi straszyła w sobotę przed południem turystów w Rzymie. To element kampanii na rzecz ochrony tych drapieżników.

Twardy jak szkło, giętki jak guma. Superpolimer zatrzymuje pociski

Nowoczesne, superwytrzymałe kamizelki kuloodporne czy lekkie i niezwykle odporne pokrycie samolotów - to tylko niektóre zastosowania substancji odkrytej przez naukowców teksańskiego Rice University. Polimerowe tworzywo z wyglądu przypomina szkło, ale nie kruszy się i nie pęka jak ono. Może zatrzymać rozpędzony pocisk, a na dodatek częściowo "naprawić" spowodowane przez niego uszkodzenia.

Sześć młodych w oku kamery. Znaczny przyrost nosorożca z Jawy

Ekolodzy oraz władze jawajskiego Parku Narodowego Ujung Kulon mają powody do radości. Niedawne nagranie z kamery ukrytej w tropikalnym lesie pokazało aż sześć młodych nosorożca jawajskiego. Taki przychówek to świetna wiadomość dla krytycznie zagrożonego gatunku, który obecnie liczy tylko około 40 osobników.

Szybkie Leonidy rozświetlą sobotnie niebo

Nawet do 72 km/s może sięgać prędkość Leonidów, które rozbłyskują w połowie listopada na niebie. Te niewielkie meteory tworzą najszybszy znany rój. Na sobotę przypada maksimum jego aktywności.

Zrzucą ponad 20 ton trucizny na Galapagos

Ekwador zrzuca ponad 20 ton trutki na szczury na Wyspy Galapagos. Wszystko po to, żeby wytępić miliony tych gryzoni, które rozmnożyły się na archipelagu. Według rządu zagrażają one tamtejszym unikalnym gatunkom ptaków i gadów, które zainspirowały twórcę teorii ewolucji.

Zimą nadmiar sztucznego światła szkodzi zdrowiu

Nadmiar sztucznego światła w okresie jesienno-zimowym może doprowadzić do depresji i problemów z nauką - uważa profesor Samer Hattar z USA. W grupie ryzyka są przede wszystkim osoby pracujące w biurach, które w krótkie zimowe dni nie mają szans na kontakt ze światłem słonecznym.

Niekontrolowana inwazja autokarów

Władze Rzymu nie potrafią poradzić sobie z problemem, jaki stanowią setki autokarów wjeżdżających w wąskie ulice centrum miasta i blokujące przejazd. Kierowcy nie stosują się do zaleceń, by zostawiać pojazdy na specjalnie przeznaczonych dla nich parkingach, i podwożą zwiedzających oraz pielgrzymów pod same zabytki i blokują okolice Watykanu.

Trzy zaćmienia zamiast jednego. Zobacz, co "widział" satelita

Tylko mieszkańcy północnej Australii mieli możliwość śledzenia całkowitego zaćmienia Słońca, do którego doszło we wtorek. Jednak nawet oni nie mogli śledzić tego fascynującego zjawiska z takiej perspektywy, jaką daje orbita okołoziemska. Pokazuje to nagranie ze zdjęć zrobionych przez satelitę ESA, na których zamiast jednego zaćmienia widać...trzy.

Czas surferów w San Sebastian

W północnohiszpańskim San Sebastian ani myślą o nadejściu zimy. Aura sprzyja zajęciom, które kojarzą się nam z latem. Nad Zatoką Biskajską pojawili się surferzy.

Po crash teście samolotu wolą miejsca z tyłu

Biznes klasa? Nie dziękuje, poproszę miejsce z tyłu samolotu - coraz częściej mówią klienci linii lotniczych. W miesiąc od emisji programu, w którym pokazano crash test jednego ze starszych modeli boeinga, kilkaset osób kupiło bilety zastrzegając, że chce siedzieć z tyłu maszyny.

W ciągu dwóch tygodni dwa razy został ojcem

Pracownicy parku safari w izraelskim Ramat Gan mają wielki powód do dumy. W ciągu dwóch tygodni narodziły się tam dwa gorylątka. To niezwykłe wydarzenie na skalę światową, ponieważ goryle rzadko rozmnażają się w niewoli.