Ciekawostki

Ciekawostki

Wall Street otwiera się w środę

Sandy wywiera potężny wpływ na amerykańską gospodarkę. Jej straty mogą sięgnąć nawet 200 mld dolarów, ale ekonomiści przekonają, że długofalową konsekwencją może być pobudzenie wzrostu gospodarczego. Nowojorska giełda została zamknięta na dwa dni - po raz pierwszy z powodu pogody od XIX wieku. W środę znowu zacznie działać.

Droga Sandy na tle kontynentów. Tak wielki był ten cyklon

Od narodzin na Atlantyku, przez dramatyczne wzmocnienie nad Karaibami, po dewastujące uderzenie w wybrzeże stanu New Jersey. Na stopklatkowym filmie satelitarnym zarejestrowano drogę, jaką w ostatnich dniach przebył cyklon Sandy. Dzięki rzadko prezentowanej perspektywie ukazującej całą półkulę zachodnią, zobaczyć możemy skalę wielkości zjawiska w porównaniu do kontynentów i oceanów.

"Kupujesz wodę, bo ma mocno padać?" Celebryci komentują atak huraganu

Huragan Sandy przyciągnął uwagę amerykańskich gwiazd. Część z nich się zatroskała, inne korzystają z okazji, by podzielić się swoimi uwagami. Joan Collins, czyli pamiętna Alexis z "Dynastii", nie traci celebryckiego dystansu i ubolewa nad tym, że pogoda zamknęła jej ulubiony dom towarowy. W sklepach spożywczych ustawiły się natomiast kolejki, które Jim Carrey komentuje: "Kupujesz wodę, bo ma mocno padać?"

Dlaczego Sandy jest tak silna? Napędza ją m.in. pełnia Księżyca

Sandy jest jednym najsilniejszych cyklonów, jaki dotarł tak daleko na północ i dręczy północno-wschodnie stany USA. Za tak wielką moc żywiołu odpowiadają trzy główne czynniki. Mowa rekordowo niskim ciśnieniu w oku cyklonu, chłodnym froncie z północy, który się z nim zderzy oraz związanych z pełnią Księżyca silnych przypływach.

Pierwsza z dwunastu misji Dragona zakończona

Po odłączeniu się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej prywatny statek transportowy Dragon powrócił w niedzielę na Ziemię. Na jego pokładzie znalazło się około 400 kg ładunku zwrotnego z ISS. Astronauci pozbyli się m. in. zużytego sprzętu i przekazali na Ziemię próbki krwi i moczu.

Globalne ocieplenie powstrzyma malarię?

Globalne ocieplenie może sprzyjać wycofaniu się malarii z niektórych części świata, lub w ogóle zapobiec pojawieniu się tej choroby w innych regionach. Jak udowodnili amerykańscy badacze - to nieprawda, że im wyższa temperatura, tym większego ryzyko rozprzestrzeniania się tej choroby.

Zagadka pumeksu wyjaśniona. A sądzili, że wulkan wygasł...

W lipcu i w sierpniu tego roku wielkie jak powierzchnia Belgii pokłady pumeksu dryfowały po Oceanie Spokojnym nieopodal wybrzeży Nowej Zelandii. Badaczom udało się potwierdzić, że za ich pojawienie się odpowiadał wybuch podwodnego wulkanu Havre Seamount.

W tydzień temperatura spadła o 20 stopni C

Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat zima zaatakowała już w październiku nizinne tereny Niemiec. Opady śniegu doprowadziły w sobotę do zakłóceń w komunikacji oraz wielu wypadków drogowych. W ciągu jednego tygodnia temperatura spadła o 20 stopni.

Włosi odkryli tajemnicę plujących ryb

Nareszcie udało się rozwiązać zagadkę, dlaczego strzelczyki - podobne do okoni ryby - potrafią pluć z siłą, która potrafi strącić do wody np. owada. Zwierzęta, które właśnie w taki sposób polują, wykorzystują wcale nie wyspecjalizowane organy, a dynamikę wody.

Zajrzyj w dzienniki pokładowe sprzed 150 lat i przepisz je w imię nauki

I ty możesz zajrzeć do dzienników pokładowych statków, które nawet 150 lat temu pływały po morzach Arktyki. Te historyczne dokumenty, w których zawarte są m.in. informacje o pogodzie w Arktyce, będą ogólnie dostępne online. Wszyscy chętni mogą pomóc amerykańskim badaczom przepisać ich zawartość.

Ocieplenie ograniczyło dziurę ozonową

Dość wysokie temperatury wysoko nad Antarktydą przyczyniły się do pozytywnego rekordu. Satelity agencji NOAA i NASA wykazały, że dziura ozonowa osiągnęła swój drugi najmniejszy rozmiar w okresie ostatnich 20 lat. Choć ubytek w chroniącej ziemię warstwie ozonu nie powiększa się, na jej pełną odbudowę będziemy musieli jednak poczekać jeszcze kilkadziesiąt lat.

Wielki meteoryt znaleziony w Poznaniu

Geologowie znaleźli największy w Polsce - a może nawet w naszej części Europy - meteoryt. Kosmiczny kamień o wadze około 300 kg znajdował się na terenie Rezerwatu Meteoryt Morasko w Poznaniu na głębokości 220 cm.

Człowiek "zadepcze" życie na Marsie?

Podbój Marsa przez człowieka może być niebezpieczny dla życia, które być może kryje się gdzieś na Czerwonej Planecie. Co zrobić, żeby człowiek go nie "zadeptał" - zastanawiają się badacze z agencji kosmicznych.

Cicha erupcja na lodowej wyspie

Wulkan na bezludnej i pokrytej lodem Wyspie Heard przypomniał o sobie. Jego aktywności nikt nie zauważył, ale dokumentują ją zdjęcia satelitarne opublikowane przez NASA. W miejscu białej czapy na szczycie pojawił się bowiem czarny punkt.

Niedźwiadek, który został spottersem

Spore zamieszanie spowodował mały niedźwiadek niedaleko lotniska Gallatin Field w Montanie. Zwierzę znaleziono na drzewie, które rosło nieopodal pasa startowego.

Front zakręcony jak cyklon. Spektakularny układ nad Ukrainą

Widowiskowa spirala rozciągała się w czwartek 18 października nad Ukrainą. Meteorolog NASA jest zdania, że utworzył ją tzw. front zokludowany. Pojawia się, kiedy spotykają się ze sobą dwa fronty atmosferyczne - ciepły i chłodny. Ten wyglądał niezwykle okazale, bo przypominał cyklon tropikalny.

Trójka w drodze na ISS. Dwóch robi to po raz pierwszy

Dwóch "żółtodziobów" w przestrzeni kosmicznej wyruszyło dziś w podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Obok nich na pokładzie rosyjskiej rakiety Sojuz znajduje się doświadczony amerykański kosmonauta. Wszyscy dołączą do załogi 33 ekspedycji na ISS.

Zatankują samoloty wodą morską?

Amerykańskie myśliwce startujące z lotniskowców są na dobrej drodze, by latać na wodę morską. Naukowcy pracujący dla US Navy opracowują metodę wytwarzania z niej paliwa lotniczego. To kolejny ujawniony ostatnio projekt, którego celem jest produkcja benzyny z wody.

Pasma lodu formują się w spiralne sploty

Zima powoli dociera już do Grenlandii. Spadające temperatury powietrza i wody powodują tworzenie się wielkich tafli lodowych nieopodal fiordów. Niepowtarzalne zdjęcia tego zjawiska opublikowała NASA.

Portugalia gwarantuje surferom wysoką falę

Portugalia będzie zwracać koszty powrotu do domu zagranicznym turystom, którzy przyjechali w celu uprawiania surfingu, lecz nie znaleźli odpowiednio wysokich fal. Wypłata odszkodowań przez Portugalską Organizację Turystyczną ruszyła w poniedziałek.

Trzęsienie wywołane przez budowę studni. Zginęło w nim dziewięć osób

Do trzęsienia ziemi w pobliżu hiszpańskiej miejscowości Lorca, które w 2011 r. pochłonęło dziewięć ofiar śmiertelnych, mogła przyczynić się działalność człowieka - twierdzą naukowcy. Liczne głębokie studnie kopane na tym rolniczym terenie doprowadziły do znacznego spadku poziomu wód gruntowych. To wywołało przesunięcia w uskoku Alhama de Murcia.

Pogoda uderza w winogrona. Będzie mniej wina

Europejscy winiarze mają nie lada kłopot. Jak podkreślają, przez niekorzystne warunki pogodowe, tegoroczne zbiory winogron w niektórych regionach mogą być najmniejsze od półwiecza. Może to oznaczać, że mniejsi producenci trunku nie utrzymają się na rynku, a ceny wina znacznie wzrosną.

Nikotynoid przerwał lot trzmiela

Pestycydy powszechnie używane przez rolników poważnie szkodzą bombosom, jak wynika z badania przeprowadzonego przez brytyjskich naukowców. Poddane działaniu tych środków owady po pierwsze pracują mniej efektywnie, a po drugie... wymierają.

Morze skryte pod powierzchnią lodu

W części potężny lodowiec szelfowy, a w części lód morski skrywają przed naszym wzrokiem wody antarktycznego Morza Rossa. Te odległe, mroźne obszary sfotografował z orbity spektroradiometr MODIS. Zdjęcie pokazuje, że pokrywająca je biel tylko z pozoru jest jednolita.

Uciekali przed trzęsieniem, zgubili aparat. Ślubne zdjęcia przetrwały cudem

Kiedy w nowozelandzkim Christchurch potężnie zatrzęsła się ziemia, młode małżeństwo wraz z tysiącami ludzi rzuciło się do ucieczki. W ferworze zgubiło aparat fotograficzny zawierający ich ślubne zdjęcia. Zdążyli się już pogodzić ze stratą, kiedy po 18 miesiącach nie tylko znaleźli urządzenie, ale też zdołali odtworzyć fotografie zapisane na karcie pamięci.