Ciekawostki

Ciekawostki

Do końca wieku zabraknie arabiki?

Eksperci szacują, że do końca tego wieku uprawy arabiki, najpopularniejszej odmiany kawy, zmaleją o 90 proc. Wszystko przez zmianę klimatu.

Trzęsienie ziemi w święto ku czci Matki Ziemi

W Meksyku doszło do niezwykłego zbiegu okoliczności. Podczas rytuału odprawianego ku czci majowskiej Matki Ziemi doszło do trzęsienia ziemi. Prawdopodobnie był to wstrząs wtórny po wczorajszym trzęsieniu ziemi w sąsiedniej Gwatemali.

Ślepce pomogą zwalczyć raka?

Naukowcy z amerykańskiego University of Rochester odkryli, że organizmy ślepców są odporne na raka. Być może w przyszłości badania biologów pomogą w walce z nowotworami u ludzi

Lód na Kilimandżaro przetrwał tysiące lat. Zniknie za kilkadziesiąt

Na szczycie Kilimandżaro od tysięcy lat utrzymuje się pokrywa lodowa, lodowe bloki zalegają też na południowych i północnych stokach. Jednak lód, który przetrwał liczne okresy gorąca, suszy i zmian klimatu, znacząco stopniał przez ostatnie stulecie. Według naukowców zniknie do 2060 r.

Nowy kandydat na drugą Ziemię

Angielsko-niemiecki zespół odkrył nową planetę, która może być drugą Ziemią. Zdaniem astronomów to najbliższe ciało niebieskie aż do tego stopnia przypominające Niebieską Planetę. Znajduje się jedynie 44 lata świetlne od nas.

Chińskie jaskinie. Mieszka w nich 40 milionów

Myli się ten, kto myśli, że ludzie wyprowadzili się z jaskiń wraz końcem ery paleolitycznej. W Chinach w grotach żyje około 40 milionów ludzi. To więcej niż liczy sobie populacja Polski.

"Blizna na twarzy Marsa" na superdokładnych obrazach

Takiego Marsa jeszcze nie oglądaliście. Na tych superdokładnych obrazach Czerwonej Planety widać największy kanion Układu Słonecznego - Valles Marineris. Wielki Kanion Kolorado to przy tej "bliźnie na twarzy Marsa" ledwie draśnięcie.

Na krawędzi życia. Ekstremalny wieczór w TVN Meteo

Zabójcze pioruny, ekstremalna fotografia i piekło lawin, tak zapowiada się dzisiejszy wieczór w TVN Meteo. Poznacie niezwykle historie Amerykanów, którzy w wyniku działania natury znaleźli się na krawędzi śmierci. Ekstremalny wieczór zaczynamy o 21.30!

Kometa rozpada się na naszych oczach

Po Układzie Słonecznym wędruje kometa, której dni są policzone. Jej jądro już rozpadło się na cztery części, a astronomom udało się to uchwycić na zdjęciu. Agonię 168P/Hegenrother można też obserwować z domu - przez bardzo silny teleskop.

10 dni Sandy na filmie w podczerwieni

10-dni z życia cyklonu, który przerodził się w pogodową bombę cyklonową na zaledwie minutowym filmie. Taką animację stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Delaware, bazując na zdjęciach amerykańskiego satelity GOES. Na podczerwonym obrazie doskonale widać wszystkie postaci, jakie przybierał żywioł.

Sandy i Katrina: podobieństwo pozorne. Porównanie strasznych gigantów

Katrina i Sandy to najstraszniejsze w skutkach huragany, jakie nawiedziły USA w ostatnich latach. W ostatnich tygodniach były ze sobą porównywane wielokrotnie, przede wszystkim z powodu skali zniszczeń, jakie przyniosły. Jak jednak dowodzą meteorolodzy, oba zjawiska skrajnie się między sobą różniły.

"Najbrzydsze miasto USA" z orbity nocą

Choć w rankingach najbrzydszych miast w Stanach Zjednoczonych, a nawet całego świata, zajmuje zazwyczaj czołowe lokaty, na zdjęciu wykonanym z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wygląda zachwycająco. Baltimore na Wschodnim Wybrzeżu zapiera dech w piersiach. Przynajmniej nocą.

Naukowcy: za 150 lat bez pory deszczowej

Pora deszczowa, dzięki której funkcjonuje rolnictwo w regionie Subkontynentu Indyjskiego, w przyszłości może okresowo zanikać - donoszą naukowcy. Między rokiem 2150 a 2200, raz na pięć lat, monsunowego deszczu ma padać dramatycznie mało, co będzie miało katastrofalne skutki dla upraw. Winę za to ma ponosić globalne ocieplenie.

Wybuch superwulkanu pozostawił garstkę naszych przodków

Indonezyjski superwulkan Toba, który wybuchł kilkadziesiąt tysięcy lat temu, mógł pozostawić na świecie zaledwie garstkę pierwszych ludzi. Ponadto informacje, jak kształtował ówczesny klimat, mogą nam pomóc zrozumieć, jak z tej garstki rozwinęła się ludzkość.

Termowizja w poszukiwaniach Wielkiej Stopy

Marzenia o spotkaniu Yeti są wciąż żywe. Amerykański naukowiec chce szukać Wielkiej Stopy za pomocą sterowca i termowizora. Władze jego uczelni zaaprobowały projekt. Nie wszyscy są jednak równie entuzjastycznie do niego nastawieni, przez co badacz nie może zebrać pieniędzy potrzebnych na przeprowadzenie badań.

Zwykła burza zmieniła się w kataklizm. Ekstremalna pogoda w TVN Meteo

Zwykła burza rzadko wywołuje panikę. Historia z Pueblo w amerykańskim Kolorado pokazuje jednak, że czasem potrafi przerodzić się w potężny żywioł. Kierowcy, którzy trafią na tak ekstremalną pogodę, znajdą się w poważnym niebezpieczeństwie, ale można próbować sobie z nim poradzić. O tych sytuacjach, a także huraganie Katrina i niszczycielskim tornado opowiedzą wtorkowe dokumenty z cyklu "Ekstremalny Tydzień w TVN Meteo".

Lawiny, pożary, tonące samochody. Jak przetrwać najgorsze?

Na ratunek 10-latkowi uwięzionemu w górach po katastrofie awionetki, jak przetrwać lawinę, czy wydostać się z tonącego samochodu - te i inne zapierające dech w piersiach historie z pogodą w roli głównej zobaczycie podczas pierwszego dnia Ekstremalnego Tygodnia w TVN Meteo.

Pogoda dla pesymisty: Będzie cudownie

Nie wiem dlaczego, ale lubimy się bać. Najlepiej tak trochę rzeczywiście, ale nieco na niby. Obie te sytuacje zwierają się często w prognozach - nie tylko pogody.

Zmierzono światło wszystkich gwiazd wszechświata

Zmierzono ilość światła wszystkich gwiazd wszechświata - nawet tych najstarszych, które już dawno zgasły. To światło stanowi pewnego rodzaju kosmiczną mgłę, przez którą czasem z trudem przebijają się promienie gamma.

Pijane ptaki mają twarde lądowanie

"Chwiał się na nogach, opierał o ściany, nie mógł utrzymać równowagi" - chociaż ten opis kojarzy się z opisem balangowicza po zakrapianej imprezie, dotyczy... kosa. Ptak, u którego stwierdzono zatrucie alkoholowe, miał więcej szczęścia niż jego towarzysze, którzy nie przeżyli prób lotu w takim stanie. Zgubą dla nich okazało się spożywanie sfermentowanych owoców.

Aromat chleba nastawia nas życzliwie

O tym, że przyjemne zapachy wprawiają w dobry nastrój, wiadomo nie od dziś. Zależność tę wykorzystują m. in. handlowcy. Francuscy naukowcy odkryli, że aromaty mają znacznie większą siłę oddziaływania. Odkryli, że zwyczajny zapach świeżo pieczonego chleba skłania ludzi, żeby byli bardziej życzliwi i pomocni dla innych.

Dmuchane korki mogły powstrzymać zalanie metra. Gdyby powstały wcześniej

Nowojorskie metro straciło miliony dolarów z powodu szkód wyrządzonych przez uderzenie Sandy. Czy mogły temu zapobiec specjalne nadmuchiwane korki opracowane w amerykańskim Departamencie Bezpieczeństwa Wewnętrznego? Symulacje pokazują, że byłyby bardzo skuteczne w powstrzymywaniu wody przed wdarciem się do tuneli. Problem w tym, że wynalazek nie jest jeszcze w fazie produkcji i dotąd powstał tylko jeden egzemplarz testowy.

Ucieczka przed Katriną, walka z wichrem i wodą. Dramatyczne wspomnienia spotkań z żywiołem

Doniesienia o huraganie Sandy, który przeszedł przez Karaiby i uderzył we Wschodnie Wybrzeże USA przypomniały o przerażającej sile zjawisk przyrody i destrukcji, jaką mogą powodować. W niedzielę TVN24 pokaże dwa dokumenty przypominające inne żywioły z niedawnej przeszłości - huragan Katrina, tornada, masowe powodzie. Jeszcze więcej o potędze żywiołów będzie można się dowiedzieć w przyszłym tygodniu w TVN Meteo.

Ocieplenie wymusi zamianę ziemniaków na banany

Globalne ocieplenie niektórzy odczują na... swoich talerzach. W wielu miejscach na świecie ziemniaki - lubiące raczej umiarkowaną temperaturę - zostaną zastąpione przez banany, wynika z raportu przygotowanego na zlecenie ONZ.

Sandy uwolnił Nowy Jork od szczurów?

Huragan Sandy najprawdopodobniej uwolnił Nowy Jork od szczurów. Wszystko wskazuje na to, że aż 28-milionowa populacja tych gryzoni w mieście znacząco się zmniejszyła. Zdaniem ekspertów, zwierzęta nie zdążyły uciec przed wodą, która błyskawicznie zalała podziemne tunele, w których żyły.

Ziemska magnetopauza dziurawa jak sito

Ziemska magnetopauza przypomina sito i stale przepuszcza pewną ilość wiatru słonecznego w głąb magnetosfery - ustalili naukowcy. Już wcześniej przewidywali teoretycznie taką możliwość, teraz jednak potwierdziły ją dane z satelitów. Jednym z głównych czynników za to odpowiadających jest efekt Kelvina-Helmholtza.