Ciekawostki

Ciekawostki

"Zderzacz większym wyzwaniem niż lot na Księżyc"

Zbudować Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) było trudniej niż wysłać człowieka na Księżyc - uważa dyrektor Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) Sergio Bertolucci. W czwartek w Warszawie naukowiec opowiadał m.in. o tym, że zadaniem LHC jest odnalezienie źródła stwórczej asymetrii, z której wziął się Wszechświat i ludzie.

Ecce małpa jak malowana

W kongijskich lasach odkryto nowy gatunek afrykańskiej małpy. Zwierzę ma miejscami żółtą sierść, a także... ludzki wyraz oczu.

Pandziątko z San Diego otwiera oczy

45-dniowa panda, która przyszła na świat w kalifornijskim zoo, zaczyna coraz bardziej interesować się otaczającym ją światem. Podczas badań, jakim poddano ją w środę, okazało się, że zwierzątko zaczęło otwierać oczy.

Wrony zapamiętują twarze wrogów

Wrony zapamiętują twarze swoich oprawców, podobnie jak robią to ssaki - donoszą naukowcy. Jeśli ptaki ponownie spotkają wroga na swojej drodze, mogą zaatakować.

Wraca nadzieja na klon mamuta. Znaleziono kompletną komórkę

W Jakucji odnaleziono szczątki mamuta, pośród których natknięto się na nienaruszoną komórkę z zachowanym całym jądrem. Dla badaczy to znak, że w odnalezionych tkankach może znajdować się choć jedna "żyjąca" komórka, dzięki której uda im się sklonować mamuta.

Na Marsie pada śnieg!

Na Marsie pada śnieg - informują badacze NASA. Składa się on jednak nie z zamarzniętej wody, a z tzw. suchego lodu - zamarzniętego dwutlenku węgla.

Wiedzą, co się stało z wyciekłą ropą. Zjadły ją bakterie

Przez pięć miesięcy po największej katastrofie ekologicznej w historii USA, jaką była eksplozja platformy wiertniczej Deepwater Horizon, bakterie zjadały ropę i gaz ziemny, które wyciekły do wód Zatoki Meksykańskiej. Do takiego wniosku doszli amerykańscy naukowcy badający, co powstrzymało skażenie akwenu.

W Kosmosie tworzą się strefy wpływów

W Kosmosie zaczynają się tworzyć strefy wpływów: podczas gdy Amerykanie skupili się na eksploracji Marsa, Rosjanie chcą wybudować stałą bazę na Księżycu. O planach Moskwy poinformował wicepremier Dmitrij Rozgozin.

Największe nocne zdjęcie w historii. Berlin zanieczyszczony światłem

Berlin uwieczniony na najdokładniejszym nocnym zdjęciu miasta, jakie kiedykolwiek powstało. Obraz pomógł niemieckim badaczom wyciągnąć pierwsze wnioski na temat tego, jak bardzo "zanieczyszczona światłem" jest niemiecka stolica. Ponad jedna trzecia światła jest emitowana przez uliczne latarnie i reklamy.

Mars zbudowany jak młoda Ziemia. Naukowiec odkrył płyty tektoniczne

Zanim badający powierzchnię Marsa łazik Curiosity dostarczy materiału do przełomowych odkryć, amerykański geolog dokonał ich na podstawie zdjęć satelitarnych Czerwonej Planety. Według profesora An Yina z UCLA na Marsie występują płyty tektoniczne podobne do ziemskich. Co więcej, ich układ przypomina tektonikę Ziemi sprzed miliardów lat.

Curiosity pokazuje "biodro" i "nóżkę"

Jednocentówka z początku XX wieku albo rysunkowy Joe Marsjanin - takie szczegóły wyglądu Curiosity pokazuje seria jego nowych zdjęć opublikowanych przez NASA. Jeśli patrząc na nie, pomyśleliście, że łazik wymknął się spod kontroli i zajął sobą, zamiast Czerwoną Planetą, jesteście w błędzie. Autoportretowa sesja była zaplanowana i potrzebna naukowcom z NASA.

USA: najcieplejszy rok w historii. Na razie

Pierwsze osiem miesięcy 2012 r. w USA było najcieplejszymi w historii pomiarów - wynika z najnowszych danych NOAA. W ciągu samego lata na terenie państwa padło 240 rekordów ciepła i zapanowała najgorsza susza od 56 lat. Mimo to jest ono dopiero trzecim najgorętszym w meteorologicznych statystykach.

Bakteria jest istotą społeczną

Bakterie, podobnie jak rośliny i zwierzęta, mają własne struktury społeczne - ogłosili naukowcy Massachusetts Institute of Technology. Ich odkrycie pozwoli bliżej przyjrzeć się terapiom antybiotykowym, jakim poddawani są ludzie, oraz ich skutkom.

Zdalnie sterowane karaluchy w służbie ludziom?

Karaluch: idź, karaluch: stój - takie rozkazy wydają za pomocą mikrochipów tym niezbyt przyjemnym owadom naukowcy z Północnej Karoliny (USA). Karaczany zamienione w "bioboty" mogłyby być przydatne np. podczas poszukiwań osób zasypanych w trzęsieniu ziemi.

Curiosity robi "focię z ręki" i wrzuca ją do sieci

Specyficzna perspektywa, dziwny kąt - najnowsze zdjęcie Curosity przypomina charakterystyczne autoportrety, jakich pełno w sieci, zwłaszcza na serwisach społecznościowych. Skojarzenie z popularnymi "fotkami z ręki" to dobry trop - łazik zrobił je jednym z aparatów umieszczonym na wyciąganym ramieniu.

Wydry morskie w walce z globalnym ociepleniem

Co ma wspólnego populacja wydry morskiej u wybrzeży Ameryki Północnej z obrotem uprawnieniami do emisji CO2? Badania przeprowadzone przez zespół amerykańskich naukowców pokazują, że ochrona tych zwierząt i odbudowanie ich populacji może przyczynić się do redukcji zawartości dwutlenku węgla w atmosferze.

Trzy razy oglądali, by ustalić, że to chłopiec

Radość w kalifornijskim zoo. Po pięciu tygodniach i trzech badaniach weterynaryjnych wreszcie udało się ustalić płeć małej pandy. Zwierzak urodził się nieco ponad miesiąc temu. Teraz trzeba mu jeszcze wybrać imię.

Uparta foka skończyła w zoo

Na jednym z deptaków przy plaży w Melbourne pojawił się nietypowy gość. Z uroków nagrzanych płyt postanowiła skorzystać foka.

M4 w obiektywie Teleskopu Hubble'a

Teleskop Hubble'a przyzwyczaił nas do niezwykłych zdjęć. Tym razem NASA udostępniła zjawiskową fotografię Messier 4 (M4) - gromady kulistej w gwiazdozbiorze Skorpiona.

Rozświetlony but z wysokości 400 km

Niektóre elementy ziemskiego krajobrazu są tak charakterystyczne, że wystarczy jedno spojrzenie, żeby je rozpoznać. Tak właśnie jest w przypadku zdjęcia zrobionego podczas sierpniowego przelotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nad Morzem Śródziemnym. Nawet z wysokości 400 km łatwo rozpoznać kontury słynnego "włoskiego buta".

Czy Ziemię niedługo zaleje woda? Odpowiedź pod lodem Antarktydy

Brytyjczycy chcą sprawdzić, czy w najbliższym czasie grozi nam wzrost poziomu morza. W październiku wwiercą się w podlodowe jezioro w Antarktydzie Zachodniej i dzięki próbkom starożytnych muszli z dna będą mieli szansę odpowiedzieć na pytanie o przyszłość nizinnych regionów Ziemi. To one w przypadku nagłego wzrostu poziomu morza, mogłyby znaleźć się pod wodą.