Ciekawostki

Ciekawostki

3 mln oceanów w gwiazdozbiorze Byka

Gigantyczną ilość pary wodnej odnaleziono za pomocą jednego z teleskopów Europejskiej Agencji kosmicznej w miejscu, w którym nikt się jej nie spodziewał. Gaz, który mógłby pochodzić z trzech milionów zamrożonych ziemskich oceanów, zauważono w obłoku molekularnym, jaki niebawem może stać się nową gwiazdą.

Stonehenge chronił przed złą pogodą?

Naukowcy zeskanowali Stonehenge. Dzięki temu odkryli, że pokryty jest reliefami, co doprowadziło ich do kolejnej ciekawej hipotezy roli, jaką w przeszłości miał odgrywać kamienny krąg. Według ekspertów mógł być talizmanem chroniącym ludzi i ich domy przed złą pogodą.

Voyager 1 już poza Układem Słonecznym?

Spekulacji na temat opuszczenia przez bezzałogową sondę Voyager 1 Układu Słonecznego ciąg dalszy. Dowodem na to, że przemierzający Kosmos od 1977 roku wehikuł, przekroczył granicę ma być opublikowana przez NASA grafika.

Zubi zmarzł nieludzko

We wtorek miałem wieczorny dyżur. Na moment wyszedłem z redakcji do swojego samochodu po jeden mały przewód. I… zmarzłem nieludzko.

Wiatr zatrzymał Stratosa

Operacja Stratos przerwana. Skok Felixa Baumgartnera nie doszedł we wtorek skutku z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych, przede wszystkim silnego wiatru, który zagrażał życiu Austriaka.

Miliony lat obliczeń w mgnieniu oka. Superkomputery dzięki noblistom

Odkrycia tegorocznych noblistów w dziedzinie fizyki mogą doprowadzić do powstania tzw. superkomputerów. Będą one wykonywać zadania, z którymi zwykłe komputery musiałyby radzić sobie przez miliony lat - np. łamać niezwykle skomplikowane szyfry. Z laureatami będą niebawem pracować polscy naukowcy.

"Najpiękniejsza zorza od lat"

Rozbłysk Słońca zafundował bardzo widowiskowe zorze polarne. Internauci z całego świata publikują nagrania tego zjawiska.

Uskok wiatru wstrzymał skok ze stratosfery

Wielki skok Felixa Baumgartnera ze stratosfery już dzisiaj o 16.00 naszego czasu. Dwie godziny wcześniej wystartuje balon ze skoczkiem. Skok miał odbyć się w poniedziałek, ale nie pozwoliły na to warunki pogodowe. Arleta Unton-Pyziołek wyjaśnia, dlaczego podjęto decyzję o jego przełożeniu.

Uśpione nasiona roślin. Przetrwają każdą suszę

Zmiany klimatyczne mają pozytywny wpływ na niektóre rośliny występujące na terenach pustynnych - ustalili naukowcy z niemieckiego Instytutu Maxa Plancka w Rostoku. Z badań wynika, że niektóre organizmy wytwarzają "uśpione nasiona", które stają się aktywne przy pojawieniu się korzystnych warunków do rozwoju.

Zwykła sól maluje niezwykłe obrazy

Salar de Coipasa, wielkie boliwijskie solnisko, udało się uchwycić astronautom z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Trzeba przyznać, że z perspektywy kosmosu prezentuje się ono wyjątkowo atrakcyjnie - m.in. dzięki temu, że przykrywa je warstwa zwykłej soli kamiennej.

Bakterie wyprodukują paliwo na Marsie

Dzięki mikrobom ludziom uda się przetrwać np. na Marsie, uważają naukowcy z NASA. Chcą oni tak zmodyfikować te mikroorganizmy, żeby dostarczały astronautom pożywienia, paliwa i schronienia.

Rowerem przez smog i spaliny? To i tak wyjdzie na zdrowie

Miłośnicy dwóch kółek, którzy obawiają się jeździć po mieście ze względu na zanieczyszczenie powietrza, mogą odetchnąć pełną piersią. Okazuje się, że na jedną śmierć rowerzysty przypada aż 77 zgonów, którym można byłoby zapobiec, np. wsiadając na rower.

Samochód na prąd truje tak samo jak diesel?

Samochody napędzane energią elektryczną mogą być równie szkodliwe dla środowiska, co pojazdy z silnikami spalinowymi. Naukowcy z Norwegii przeanalizowali ich wpływ na środowisko i podkreślają, że nie zawsze i nie wszędzie silniki elektryczne są dobrym rozwiązaniem.

Brytyjczykom mokre lato zafundował ciepły ocean

Tegoroczne lato w północnej Europie było wyjątkowo mokre, co szczególnie dało się we znaki Brytyjczykom. Według naukowców z Uniwersytetu w Reading, winna temu jest faza ocieplenia się wód powierzchniowych Oceanu Atlantyckiego. To element wieloletniego cyklu, który - jak wykazują badania - poważnie wpływa na pogodę na naszym kontynencie.

Człowiek-chomik pobiegł przez morze do Irlandii

W niedzielę po południu z Trearddur Bay w północnej Walii wyruszył w niezwykły rejs brytyjski inżynier Chris Todd. Zamierza on tratwą wyposażoną w koło napędzane siłą nóg przepłynąć do irlandzkiego portu Greystones. W poniedziałek był w połowie 66-milowej trasy.

Bez jednego silnika poleciał w Kosmos

Rakieta Falcon 9 o długości 48 metrów pomimo awarii jednego z silników zdołała wynieść kapsułę towarową Dragon na orbitę wokołoziemską. Na środę wyznaczono dokowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na liście zaopatrzenia znalazły się lody czekoladowo-waniliowe.

Bakterie zmieniły toksyny w złoto. "To alchemia bakteryjna"

Przez wieki jednym z głównych celów alchemików była zamiana metalu nieszlachetnego w cenny kruszec - złoto. Coś podobnego udało się współczesnym naukowcom z Michigan State University przy wykorzystaniu... bakterii. Odkryli oni, że pewien szczep wyjątkowo odpornych mikroorganizmów może zmienić w 24-karatowe złoto toksyczne substancje występujące w naturze.

"Lodowców cały czas ubywa"

- Można przyjechać z roku na rok i widzieć gołym okiem, jak taki lodowiec wycofuje się - mówi dr Dariusz Ignatiuk z Polskiej Stacji Polarnej na Hornsundzie. Naukowcy chcą się dowiedzieć, jak wewnętrzne procesy w lodowcach wpływają na ich topnienie i cielenie się. Żeby to zbadać, amerykańscy polarnicy oglądają je od środka, zapuszczając się do lodowych jaskiń na Spitsbergenie.

Myśliwi zatruwają życie ptakom. Ołowiem

Nawet niecelne strzały myśliwych są śmiertelnie niebezpieczne dla ptaków. Brytyjczycy ostrzegają, że duża część ptactwa wodnego ginie po zjedzeniu ołowianej amunicji spadającej po strzale na ziemię. Zatrutych ołowiem jest wiele żyjących ptaków.

Górzyste piekło na kole podbiegunowym

Georgia Południowa, choć niepozorna, może pochwalić się wielką historią. Ta niewielka wyspa położona w połowie drogi między Ameryką Południową a Antarktydą przed stu laty była piekłem i wybawieniem polarnika Ernesta Shackletona i jego ludzi.