Ciekawostki

Ciekawostki

NASA prosi internautów o pomoc

Nowinki z Kosmosu, najnowsze badania dotyczące Ziemi i Wszechświata, odkrycia technologiczne - to wszystko razem ze zdjęciami i innymi mediami znajdziemy na internetowej stronie amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej. Zespół NASA chce jednak, żeby ten ogromny zbiór treści działał lepiej i sprawniej, dlatego o opinie i pomysły poprosił internautów.

Wysterylizowane planety krążą wokół stygnących gwiazd

Niewielkie są szanse na przetrwanie życia na egzoplanetach krążących wokół stygnących gwiazd - uznali naukowcy. Do takich wniosków skłoniły ich badania nad planetami towarzyszącymi białym i brązowym karłom. Według badaczy zostały one wyjałowione z warunków sprzyjających życiu przez przesunięcia, jakim podlegają strefy zamieszkiwalne tych specyficznych obiektów gwiezdnych.

Niewielka sola zadusiła wędkarza

Niecodzienna śmierć spotkała brazylijskiego wędkarza. Mężczyzna założył się z kolegami, że przez minutę utrzyma w ustach złowioną chwilę wcześniej niewielką solę. Tymczasem ryba wśliznęła mu się do tchawicy...

Fazy Księżyca w pigułce. Niezwykły obraz dzięki hollywoodzkim technikom

Specjaliści z NASA nie żałują wysiłku, żeby przybliżyć nam astronomiczne zjawiska. W pracy nad nową animacją pokazującą przyszłoroczne cykle Księżyca oprócz superdokładnych map wykorzystali techniki używane do tworzenia efektów specjalnych w Hollywood. Dzięki temu w 5 min i 15 sek. możemy obejrzeć wyjątkowo dokładnie odtworzony wygląd ziemskiego satelity w każdej z 8760 godzin nadchodzącego roku.

Samotny George powróci? Chcą wskrzesić wymarłe żółwie

Pojawiła się nadzieja na powrót żółwi słoniowych z rodziny Samotnego George'a do świata żywych. Biolodzy odkryli, że inne żółwie zamieszkujące Galapagos noszą te same geny, co ich zdechły przed kilkoma miesiącami kuzyn - symbol archipelagu.

Prehistoryczne pingwiny miały wzrost koszykarzy

Kilkadziesiąt milionów lat temu Ziemię przemierzały gigantyczne zwierzęta. Nawet żyjące wtedy pingwiny przewyższyłyby wzrostem większość współczesnych mężczyzn. Skamienielinę takiego olbrzyma odkryli na Antarktydzie argentyńscy naukowcy.

Deszcz pijanych ptaków w Petersburgu

Nadmiar procentów nie popłaca. Przekonują się o tym wygłodniałe ptaki z Petersburga. Pałaszując zbyt duże ilości jarzębiny upijają się i padają zamroczone na chodniki.

Za wschodnią granicą panuje emocjonalny chłód

Gdzie żyją najbardziej rozemocjonowani ludzie na świecie, i w jakim miejscu na kuli ziemskiej trudno dostrzec jakiekolwiek emocje? Zbadał to amerykański Instytut Gallupa. Na dobry początek zdradzimy jedno: za naszą wschodnią granicą wieje emocjonalnym chłodem.

Wyspa widmo: od lat istniała na mapach. Ale w realu jej nie znaleźli

Na południowym Pacyfiku jest wyspa, która istnieje tylko na papierze. Widnieje na australijskich mapach, ale - ku zaskoczeniu hydrografów - okazało się, że w rzeczywistości jej nie ma. To Sandy Island, która powinna leżeć w połowie drogi między Australią a francuską Nową Kaledonią.

Ryś ruszył w miasto w poszukiwaniu łatwego łupu

Dzikie zwierzę w ogródku? To możliwe, gdy mieszka się na terenach Beskidu Sądeckiego. W piątkowe popołudnie samica rysia paradowała po Żegiestowie w poszukiwaniu łatwego łupu. Na poszukiwaniach przyłapał ją miejscowy podleśniczy, Andrzej Książek.

Nowoczesny telefon: można go zwijać i składać jak kartkę papieru

Będzie je można wyginać, wykręcać, a nawet składać i chować do portfela bez obawy, że popękają. Trwają prace nad wprowadzeniem telefonów z wyświetlaczami typu AMOLED. Według nieoficjalnych informacji premiera nowego typu aparatów ma nastąpić w pierwszej połowie 2013 r.

Toaleta, lodówka, widok z okna na Ziemię

Toaleta, lodówka, okna wychodzące z Kosmosu na Ziemię. Dzięki Sunicie Williams, amerykańskiej astronautce, która wróciła na Niebieską Planetę po długim pobycie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, mamy niezwykłą okazję do jej zwiedzenia.

Kto zapłaci za walkę z ociepleniem? Spory na tydzień przed konferencją

W negocjacjach dotyczących zmian klimatycznych nie będzie postępu, jeśli bogate kraje nie zadeklarują bardziej ambitnych celów w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych - stwierdziły główne kraje rozwijające się. Ministrowie Brazylii, Chin, Indii i RPA wydali wspólne oświadczenie w tej sprawie na niecały tydzień przed rozpoczęciem konferencji klimatycznej ONZ w Doha. Jednak bogate państwa emitujące największe ilości gazów cieplarnianych uważają, że środowisko skorzysta dopiero wtedy, gdy limity emisji zostaną wyrównane.

Molo na sprzedaż prezentuje Reporter 24

Ci, którzy po informacjach o aukcji molo z brytyjskiego Portsmouth rozważają zakup obiektu, mogą go teraz dokładnie obejrzeć. Zdjęcia i nagrania wiktoriańskiego South Parade Pier zamieścił na Kontakcie 24 internauta playzone7777. Molo pójdzie pod młotek w przyszłym miesiącu.

Zjedzą świątecznego indyka w proszku

Tradycyjny indyk, ale z proszku - tak wyglądać będzie kolacja, jaką w czwartkowe Święto Dziękczynienia zjedzą astronauci na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Na początku tygodnia załoga złożyła życzenia Amerykanom i pokazała, co zje tego dnia.

Ubyło ponad 40 mln brytyjskich ptaków. Prawie połowa z nich to wróble

Brytyjska populacja ptaków od 1966 r. zmniejszyła się o 44 mln - alarmują ekolodzy. Najnowszy raport ornitologiczny obejmujący prawie pół wieku wykazał, że liczebność niektórych popularnych gatunków dramatycznie się zmniejszyła. Jednocześnie eksperci zauważyli, że samych gatunków jest obecnie w Wielkiej Brytanii więcej niż kiedykolwiek w historii.

Nauczył świnie skoków do wody. Zobacz, jak nurkują!

Chiński hodowca znalazł nowy sposób poprawę jakości wieprzowiny, a przy okazji własną rozpoznawalność. Nauczył swoje świnie... skakać do wody. Wzbudził tym zainteresowanie całego świata - teraz i my możemy zobaczyć nagranie nurkującej trzody.

To nie śnieg, to "uliczki chmur" nad Kanadą

Chmury wyglądające niczym kawałek lodu oderwany od góry śnieżnej i układające się w "uliczki". Takie niezwykłe zjawisko atmosferyczne nad Zatoką Hudsona w Kanadzie zarejestrował satelita NASA.

Łabędzie już w łódkach. Idzie zima

O tym, że zima zbliża się wielkimi krokami, przekonały się łabędzie w Hamburgu. Opiekun zwierząt nad rzeką Alster wyłapał część stada i przetransportował do miejsca, gdzie w spokoju przeczekają mrozy. To element tradycji trwającej od wieków.

Glony zabarwiły deszcz na czerwono

Rozwiązano tajemnicę czerwonego deszczu, który kilka dni temu spadł na Sri Lankę. Jak się okazało, za opady o niezwykłym kolorze odpowiadają obecne w nich glony. Niektórzy przypuszczali, że na barwę wody mogły wpłynąć mikroorganizmy... pochodzenia pozaziemskiego.