Ciekawostki

Ciekawostki

Kubańczycy robią lek z jadu skorpiona. Pomagać ma chorym na raka

Jad skorpiona lekiem na raka? Taki chcą wyprodukować Kubańczycy. Na razie wypuścili na rynek środek, który ma poprawiać jakość życia chorych na nowotwór. Specyfik cieszy się wielką popularnością. Na Kubę przybywają po niego dziesiątki tysięcy chętnych m.in. z Włoch.

Posłuchaj kompozycji mikrobów z Kanału La Manche

Zasiedlające Kanał La Manche mikroorganizmy - w tym sinice, które słyną z tego, że mogą być toksyczne dla ludzi - potrafią... komponować. Udowodnił to amerykański biolog, który szeregowi dotyczących ich danych przypisał dźwięki i pozwolił samym się układać w muzykę.

Pory roku zmieniają atmosferę Tytana

Na Tytanie rok dzieli się na cztery różne pory, podobnie jak na Ziemi. Analizując dane z 30 lat obserwacji tego księżyca Saturna naukowcy odkryli, że ten cykl sezonów wpływa na cyrkulację atmosfery. - Nie spodziewaliśmy się znaleźć żadnych tak szybko zachodzących zmian - przyznają.

Okruchy asteroidy przesłonią Słońce?

Szansy na powstrzymanie globalnego ocieplenia szkoccy badacze upatrują w zastosowaniu niekonwencjonalnego rozwiązania. Ich pomysł polega na zbudowaniu gigantycznego filtra przeciwsłonecznego w przestrzeni kosmicznej. Miałby on składać się z wielkiej chmury okruchów asteroidy.

Tej nocy Uran obok Księżyca w pełni

W nocy z soboty na niedzielę warto spojrzeć w niebo. Obok będącego w opozycji Urana przejdzie bowiem Księżyc w pełni - poinformował Polską Agencję Prasową Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Afrykańskie myszy regenerują skórę jak gady

Żyjące w Afryce myszy kolczaste potrafią regenerować skórę bez pozostawiania blizn. To zaskoczenie dla naukowców, którzy dotychczas sądzili, że taka zdolność - częsta u gadów i płazów - nie zdarza się u ssaków.

Panda na parapecie przyjmuje gości

"Pandzi dom" otwarto dla zwiedzających w sobotę w mieście Dalian na północnym wschodzie Chin. Zamieszkują go trzy urocze zwierzaki, z których jedna wdrapała się na parapet, żeby sprawdzić, kto je odwiedził.

Woda na Marsie? Są ważniejsze pytania

- To, że na Marsie jest woda, było wiadomo już wcześniej. Ważniejsza wydaje się odpowiedź na pytanie, czy były tam kiedyś oceany i rzeki, w których tętniło życie- powiedział na antenie TVN24 fizyk Tomasz Rożek. W tym tygodniu NASA opublikowała zdjęcia, z których wynika, że łazik Curiosity natknął się na ślady dawnej rzeki na Marsie.

Gigantyczne ubytki lodu: 150 tys. km kw. dziennie

Rekordowo małą ilość lodu, jaki pokrywa Ocean Arktyczny, najlepiej widać na dwóch zdjęciach, jakie ostatnio opublikowała NASA. Pierwsze przedstawia minimum osiągnięte w 2012 roku (3,42 mln km kw.), drugie - w 1984 roku, prawie równe wieloletniej średniej takich minimów (6,7 mln km kw.).

Próbki z Marsa polecą na Ziemię

Zebranie z powierzchni Marsa próbek skał i gruntu, a potem wysłanie ich na Ziemię - to kolejny cel, jak postawili sobie badacze NASA w eksploracji Czerwonej Planety.

Piorun uderzył prosto w SUV-a. Auto jechało dalej

Ognista linia uderzająca w auto, rozbłysk i huk - taki widok zarejestrowała kamera z policyjnego samochodu podczas jazdy jedną z rosyjskich ulic. Zrobić takie nagranie udaje się niezwykle rzadko, bo prawdopodobieństwo, że w kogoś trafi piorun podczas burzy jest jak 1 do 775 tys.

Migaloo - słynny biały humbak znowu u wybrzeży Australii

Niezwykle rzadki okaz wieloryba albinosa pokazał się w australijskich wodach. Zwierzę pływało blisko Złotego Wybrzeża w południowo-wschodniej części kraju. To nie był pierwszy "występ" białego humbaka w tym rejonie - został tam zauważony już 11 lat temu.

Wąż uratował łosia w Starych Kiejkutach

Leśne bagna to nie tylko niebezpieczeństwo dla ludzi. Przekonał się o tym łoś, który wpadł w grzęzawisko koło Starych Kiejkut. Dzięki akcji pracowników Nadleśnictwa Korpele i strażaków zwierzę udało się uratować.

Testosteron skraca życie?

Męskie hormony płciowe - np. testosteron - mogą skracać życie - wynika z badań przeprowadzonych przez południowokoreańskich badaczy. Do takiego wniosku doszli oni po wyliczeniu średniej długości życia koreańskich kastratów i porównaniu jej ze średnią długością życia innych mężczyzn.

Australia idzie na wojnę z ludojadami

Władze Australii Zachodniej postanowiły zabijać białe rekiny, które pływają w przybrzeżnych wodach tego stanu. Decyzja ma związek z częstymi atakami drapieżników na surferów.

Starożytny Budda odkryty przez nazistów pochodzi z Kosmosu

Historia starożytnej żelaznej figurki buddyjskiego bóstwa przypomina wątki z filmów przygodowych. Tuż przed II wojną światową przywieźli ją z Tybetu naziści, prawdopodobnie skuszeni wyrytą na niej swastyką. Posążek trafił do prywatnej kolekcji i przez wiele lat był niedostępny. Kiedy wreszcie przebadali go naukowcy, odkryli, że powstał z meteorytu rzadkiej klasy i jest bezcenny.

Hotel dla kur z "indywidualnym podejściem"

Brytyjscy hodowcy kur mogą wreszcie wyjeżdżać na wakacje bez wyrzutów sumienia. Kurzy hotel w Cowden zapewni zwierzętom specjalne traktowanie, obejmujące nawet spacery po wsi. Jego właścicielka uważa, że receptą na sukces jest indywidualne podejście, jakie zapewnia swoim gościom.

Zmiany klimatu mogą zabić 100 mln ludzi

Zmiana klimatu może zabić aż 100 milionów ludzi oraz gwałtownie ograniczyć światowy wzrost gospodarczy. Jak wynika z raportu opublikowanego w środę przez 20 krajów rozwijających się, 90 proc. ofiar będzie pochodziło z tych państw.

Wielkie trzęsienia generują kolejne. Nawet na drugim końcu świata

Największe tegoroczne trzęsienia ziemi, do jakich doszło w kwietniu na Sumatrze, były bezpośrednią przyczyną kilku innych silnych wstrząsów na całym świecie - ustalili badacze United States Geological Survey. Ich odkrycie jest przełomowe - po raz pierwszy udało się bowiem wykazać, że wielkie trzęsienia mogą generować kolejne, nawet w bardzo oddalonych miejscach.

Od dzisiaj zamienisz monitor w akwarium

Od dziś każdy z nas może przeżywać podwodne przygody niczym Jacques Cousteau. Nie trzeba nawet ruszać się sprzed ekranu monitora, by dokładnie eksplorować bogactwo kolorów Wielkiej Rafy Koralowej. Wszystko dzięki projektowi Catlin Seaview Survey.

Masowe narodziny diabłów

Na australijskiej farmie urodziło się 40 zdrowych diabląt tasmańskich. Zwierzęta są tam hodowane na wypadek całkowitego wyginięcia gatunku na Tasmanii. Od kilku lat populacja diabłów błyskawicznie się pomniejsza za sprawą raka pyska.