Ciekawostki

Ciekawostki

Dwie planety spotkają się nad horyzontem

We wtorek rano Wenus i Saturn spotkają się nad południowo-wschodnim horyzontem. Najlepsze warunki do obserwacji będą na godzinę przed wschodem Słońca, około godziny szóstej rano. Zaraz obok znajdzie się wówczas także Merkury.

Złapał śmiertelnie jadowitego węża gołymi rękami

Reporterzy telewizyjni nagrali, jak lekarz z południowochińskiej wsi Chenzhou bez żadnego specjalnego wyposażenia łapał śmiertelnie jadowitego grzechotnika. Choć mężczyzna nie pierwszy raz mierzył z takim zadaniem, przyznał, że był przerażony. Mimo strachu zdecydował się zaryzykować życiem, żeby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom swojej wioski.

Żółknące liście zwabiły tysiące osób

Żółknące liście Ginkgo biloba zwabiły tysiące Japończyków na jedną z tokijskich alejek. Podziwiali oni szpaler roślin, które jesienią wyglądają szczególnie pięknie.

To ich dzień! Dostały nawet lody

Bankiet dla 3 tysięcy małp urządzili Tajowie z prowincji Lopburi. To feta w ramach dorocznego festiwalu na cześć tych zwierząt, które w Tajlandii uważa się za święte.

Tandem niżów nad Wyspami. Franziska w odwrocie, w natarciu Gabrielle

Katastrofę pogodową zgotował Wyspiarzom niż Franziska, który powoli oddala się w kierunku Danii. To jednak nie koniec gonitwy żywiołów. Umacnia się już kolejny układ niskiego ciśnienia - Gabrielle, który namiesza także u nas. O szczegółach sytuacji pogodowej w Wielkiej Brytanii: Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.

Efekt Pinokia to prawda? Ustalono związek kłamstwa z nosem

Badania nad fizjologią częściowo potwierdzają bajkę o Pinokiu: kłamczucha rzeczywiście można poznać po nosie. Hiszpańscy naukowcy ustalili, że kiedy kłamiemy, nasze nosy co prawda nie wydłużają się, ale za to robią się cieplejsze.

Wyspa Świętej Heleny rozdarła pasat na pół

Te same wiatry, które pozwoliły odkryć Wyspę Świętej Heleny w XVI wieku, zwróciły teraz na nią uwagę satelity NASA. Pasaty i lokalne wzniesienia terenu sprawiły, że w zalegających nad wyspą chmurach pojawiły się bardzo widowiskowe wiry.

Samonapełniająca się butelka: wodę pobierze z powietrza

Samonapełniającą się butelkę, która ma wybawić świat od niedoboru wody, chcą stworzyć młodzi Amerykanie. Inspirację dla nich stanowi pewien afrykański chrząszcz, który potrafi pozyskiwać wodę w ekstremalnie suchych warunkach.

Na Marsa za pół miliona dolarów?

Amerykańska spółka SpaceX, która skonstruowała orbitalny statek transportowy, będzie pracować nad zbudowaniem pojazdu załogowego będącego w stanie kursować pomiędzy Ziemią i Marsem. Właściciel firmy, miliarder Elon Musk przedstawił swoją wizję skolonizowania Czerwonej Planety. Bilet miałby kosztować pół miliona dolarów.

NASA prosi internautów o pomoc

Nowinki z Kosmosu, najnowsze badania dotyczące Ziemi i Wszechświata, odkrycia technologiczne - to wszystko razem ze zdjęciami i innymi mediami znajdziemy na internetowej stronie amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej. Zespół NASA chce jednak, żeby ten ogromny zbiór treści działał lepiej i sprawniej, dlatego o opinie i pomysły poprosił internautów.

Wysterylizowane planety krążą wokół stygnących gwiazd

Niewielkie są szanse na przetrwanie życia na egzoplanetach krążących wokół stygnących gwiazd - uznali naukowcy. Do takich wniosków skłoniły ich badania nad planetami towarzyszącymi białym i brązowym karłom. Według badaczy zostały one wyjałowione z warunków sprzyjających życiu przez przesunięcia, jakim podlegają strefy zamieszkiwalne tych specyficznych obiektów gwiezdnych.

Niewielka sola zadusiła wędkarza

Niecodzienna śmierć spotkała brazylijskiego wędkarza. Mężczyzna założył się z kolegami, że przez minutę utrzyma w ustach złowioną chwilę wcześniej niewielką solę. Tymczasem ryba wśliznęła mu się do tchawicy...

Fazy Księżyca w pigułce. Niezwykły obraz dzięki hollywoodzkim technikom

Specjaliści z NASA nie żałują wysiłku, żeby przybliżyć nam astronomiczne zjawiska. W pracy nad nową animacją pokazującą przyszłoroczne cykle Księżyca oprócz superdokładnych map wykorzystali techniki używane do tworzenia efektów specjalnych w Hollywood. Dzięki temu w 5 min i 15 sek. możemy obejrzeć wyjątkowo dokładnie odtworzony wygląd ziemskiego satelity w każdej z 8760 godzin nadchodzącego roku.

Samotny George powróci? Chcą wskrzesić wymarłe żółwie

Pojawiła się nadzieja na powrót żółwi słoniowych z rodziny Samotnego George'a do świata żywych. Biolodzy odkryli, że inne żółwie zamieszkujące Galapagos noszą te same geny, co ich zdechły przed kilkoma miesiącami kuzyn - symbol archipelagu.

Prehistoryczne pingwiny miały wzrost koszykarzy

Kilkadziesiąt milionów lat temu Ziemię przemierzały gigantyczne zwierzęta. Nawet żyjące wtedy pingwiny przewyższyłyby wzrostem większość współczesnych mężczyzn. Skamienielinę takiego olbrzyma odkryli na Antarktydzie argentyńscy naukowcy.

Deszcz pijanych ptaków w Petersburgu

Nadmiar procentów nie popłaca. Przekonują się o tym wygłodniałe ptaki z Petersburga. Pałaszując zbyt duże ilości jarzębiny upijają się i padają zamroczone na chodniki.

Za wschodnią granicą panuje emocjonalny chłód

Gdzie żyją najbardziej rozemocjonowani ludzie na świecie, i w jakim miejscu na kuli ziemskiej trudno dostrzec jakiekolwiek emocje? Zbadał to amerykański Instytut Gallupa. Na dobry początek zdradzimy jedno: za naszą wschodnią granicą wieje emocjonalnym chłodem.

Wyspa widmo: od lat istniała na mapach. Ale w realu jej nie znaleźli

Na południowym Pacyfiku jest wyspa, która istnieje tylko na papierze. Widnieje na australijskich mapach, ale - ku zaskoczeniu hydrografów - okazało się, że w rzeczywistości jej nie ma. To Sandy Island, która powinna leżeć w połowie drogi między Australią a francuską Nową Kaledonią.

Ryś ruszył w miasto w poszukiwaniu łatwego łupu

Dzikie zwierzę w ogródku? To możliwe, gdy mieszka się na terenach Beskidu Sądeckiego. W piątkowe popołudnie samica rysia paradowała po Żegiestowie w poszukiwaniu łatwego łupu. Na poszukiwaniach przyłapał ją miejscowy podleśniczy, Andrzej Książek.

Nowoczesny telefon: można go zwijać i składać jak kartkę papieru

Będzie je można wyginać, wykręcać, a nawet składać i chować do portfela bez obawy, że popękają. Trwają prace nad wprowadzeniem telefonów z wyświetlaczami typu AMOLED. Według nieoficjalnych informacji premiera nowego typu aparatów ma nastąpić w pierwszej połowie 2013 r.

Toaleta, lodówka, widok z okna na Ziemię

Toaleta, lodówka, okna wychodzące z Kosmosu na Ziemię. Dzięki Sunicie Williams, amerykańskiej astronautce, która wróciła na Niebieską Planetę po długim pobycie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, mamy niezwykłą okazję do jej zwiedzenia.

Kto zapłaci za walkę z ociepleniem? Spory na tydzień przed konferencją

W negocjacjach dotyczących zmian klimatycznych nie będzie postępu, jeśli bogate kraje nie zadeklarują bardziej ambitnych celów w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych - stwierdziły główne kraje rozwijające się. Ministrowie Brazylii, Chin, Indii i RPA wydali wspólne oświadczenie w tej sprawie na niecały tydzień przed rozpoczęciem konferencji klimatycznej ONZ w Doha. Jednak bogate państwa emitujące największe ilości gazów cieplarnianych uważają, że środowisko skorzysta dopiero wtedy, gdy limity emisji zostaną wyrównane.