Ciekawostki

Ciekawostki

Górzyste piekło na kole podbiegunowym

Georgia Południowa, choć niepozorna, może pochwalić się wielką historią. Ta niewielka wyspa położona w połowie drogi między Ameryką Południową a Antarktydą przed stu laty była piekłem i wybawieniem polarnika Ernesta Shackletona i jego ludzi.

Pół tony ładunku poleci prywatną rakietą

Pierwszy raz w historii prywatna firma dostarczy astronautom stacjonującym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej żywność i sprzęt. Start misji już za kilkadziesiąt godzin. Czy się powiedzie?

Zbudują dom ze śmieci

W Wielkiej Brytanii ma powstać pierwszy dom zbudowany całkowicie z odpadów przemysłowych. Stanie w Brighton na wiosnę przyszłego roku. W jego budowę od listopada ma zaangażować się cała społeczność miasta.

Atak szerszeni na 25 dzieci

Stado szerszeni zaatakowało gromadę japońskich dzieci, które w czwartek rano szły do szkoły. W piątek władze miasta usunęły gniazdo owadów.

Wszechświat rozszerza się z zawrotną prędkością

74 kilometry w sekundę na megaparsek. Z taką prędkością rozszerza się Wszechświat. Jest to szybkość zawrotna, a udało się ją ustalić badaczom korzystającym z Kosmicznego Teleskopu Spitzera. Po ponad dziewięciu latach od wystrzelenia urządzenia w przestrzeń kosmiczną, dysponujemy najdokładniejszym pomiarem ekspansji Kosmosu, jaki kiedykolwiek wykonano.

"Stos martwych nagich kobiet" i antyczny komputer na dnie morza

Nurkowie po ponad 100 latach ponownie odwiedzą wrak starożytnego statku handlowego, na którym znaleziono słynny mechanizm z Antykithiry, czyli "antyczny komputer" służący do obliczania pozycji ciał niebieskich. Mają nadzieję, że znajdą tam kolejne skarby i cuda starożytnej kultury. Przedsięwzięcie jest piekielnie trudne, bo szczątki statku leżą w jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na Morzu Śródziemnym.

Prognoza potwierdza łagodny El Niño. Bez srogich zim w USA i suszy w Azji?

El Niño, fenomen pogodowy napawający strachem mieszkańców wielu regionów świata, w tym roku powinien być łagodny na półkuli północnej - podali badacze amerykańskiego Climate Prediction Center w swojej cyklicznej prognozie. Postawili oni pod znakiem zapytania wystąpienie srogich zim w USA i suszy w Azji, za którymi mógłby stać El Niño.

Nasze pole magnetyczne słabnie. Nadchodzi chaos na biegunach?

Ziemskie pole magnetyczne wyraźnie słabnie i się przemieszcza, dlatego budzi coraz większe zainteresowanie naukowców. Zastanawiają się oni czy te zmiany mogą uczynić z Ziemi pustynię wystawioną na promieniowanie podobną do powierzchni Marsa. Na razie ustalili, że zbliża się zmiana biegunów naszej planety, ale nie nastąpi ona przez proste odwrócenie magnetycznych północy i południa, jak dotąd sądzono.

Niebieski miód we francuskich pasiekach

Pszczoły w północno-wschodniej Francji od sierpnia produkują miód w tajemniczych kolorach. Niebieski i zielony. Hodowcy zaniepokojeni zjawiskiem wszczęli śledztwo w tej sprawie. Jego wyniki są zaskakujące.

W RPA możesz dotknąć ludojada

Stanąć oko w oko z rekinem ludojadem i przeżyć? To możliwe, ale tylko pod specjalnym nadzorem. W Republice Południowej Afryki ruszył festiwal morskich zwierząt, podczas którego można zapoznać się z najbardziej niebezpiecznymi okazami.

Potęga internetowych społeczności zmierzy się z siłą huraganu

Pracę, jaka zespołowi badaczy zajęłaby 10 lat, chcą wykonać w dwa miesiące. Amerykańscy meteorolodzy mają nadzieję ujednolicić dane o cyklonach tropikalnych, które na świecie pojawiły się na przestrzeni trzech dekad. W tym tytanicznym wysiłku pomóc mają im zwykli ludzie za pośrednictwem specjalnej strony internetowej.

Wampirze kły, papuzi dziób, szczecina. Dinozaur jak z horroru

"Skrzyżowanie ptaka, wampira i jeżozwierza" - to najkrótszy opis nowego gatunku dinozaura, którego skamienielinę znaleziono w południowoafrykańskiej skale. Pegomastax africanus był niewielkim roślinożercą żyjącym ponad 100 mln lat temu. Badacz, który dokonał odkrycia przyznał, że zwlekał z jego ogłoszeniem od 1983 r.

(Nie)pogoda sprzyja republikanom

To pogoda może zadecydować o wyniku najbliższych wyborów prezydenckich w USA. Jak przekonuje politolog Michael Berkman, republikanie są bardziej odporni na kiepskie warunki atmosferyczne.

Amerykańscy naukowcy ramię w ramię z Polakami w lodowych jaskiniach

Amerykańska flaga załopotała w Polskiej Stacji Polarnej. Do grupy naszych naukowców dołączyło trzech obywateli USA. Wspólnie będą badać jaskinie lodowe w pobliskim Lodowcu Hansa. Pierwsze zejście w głąb lodowej bryły już za nimi. Na Kontakt Meteo przesłali nam zdjęcia z tej wyprawy.

Płukanie trąb u podnóża Alp

Kąpiel to rzecz niezbędna i nie musimy nikogo do tego przekonywać: nawet słoni. Stado z narodowego szwajcarskiego Cyrku Knie postanowiło skorzystać z uroków Jeziora Genewskiego.

Toksyczne niespodzianki w papierosach. Producenci o nich nie informują

Cyjanowodór, 1,3-Butadien, hydrochinon - to tylko niektóre z wielu toksycznych substancji czyhających w papierosach. Z ich istnienia konsumenci nie zdają sobie sprawy, a znaleźli je dopiero naukowcy. Obecnie prawo reguluje tylko kwestię poziomu nikotyny, substancji smolistych i tlenku węgla, przez co ilość wielu rakotwórczych substancji może być w nich dowolna. Nie należy jednak zakładać, że papieros, w którym jest mniej tylko substancji smolistych, będzie rzeczywiście mniej toksyczny - ostrzegają badacze.

Roboty na Marsie? Ludzie byliby lepsi

- Praca, jaką roboty na Marsie wykonywałyby przez pół roku, człowiekowi zajęłaby 10 minut - stwierdziła była amerykańska kosmonautka Marsha Ivins, która we wtorek gościła w Warszawie. Była członkini NASA mówiła też o swoim życiu w Kosmosie i związanych z nim problemach - np. z jedzeniem tortilli.

Inwazja owadów-gigantów w Stobiernej

Olbrzymie owady opanowały jeden z parków w podkarpackiej Stobiernej. 11 gigantycznych figur mierzących od jednego do kilku metrów postawiono tam, by wabiły turystów.

Kometa jasna jak Księżyc rozbłyśnie nad nami

Prawdopodobnie najjaśniejszą od kilkudziesięciu lat kometę będziemy mieli okazję podziwiać na polskim niebie. Nowo odkryty obiekt może być dla nas widoczny nawet przez kilka miesięcy już za rok - oceniają naukowcy.

Co robić w weekend? Spędzić go z czajką

W najbliższy weekend przypadają Europejskie Dni Ptaków. To doskonały pretekst by spędzić wolny czas na łonie natury obcując z przyrodą. Wolontariusze Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP) organizują bowiem ponad 60 wycieczek ornitologicznych, połączonych z obserwowaniem i liczeniem ptaków.

Ryby zmaleją o jedną czwartą jeszcze za naszego życia

Już w najbliższych dziesięcioleciach globalne ocieplenie może spowodować, że ryby zmaleją nawet o jedną czwartą - alarmują naukowcy. Od jakiegoś czasu nie mogą one osiągać swoich pełnych rozmiarów, bo zostają odłowione, zanim w pełni się rozwiną. Ten proces jednak mocno przyspiesza przez zmiany klimatu powodujące ocieplanie oceanów.

Latem na Marsie może być nawet 20 st. C!

Zaskoczenie w NASA: na Marsie zima, a temperatury są dodatnie. Aparatura pomiarowa łazika Curiosity zarejestrowała w porze dziennej 6 st. Celsjusza. Naukowcy Agencji prognozują, że latem będzie można się spodziewać nawet 20 st. C.