Obwiniano go o śmierć rybaka i 12-latki, a imię otrzymał po urzędniku, który zmarł podczas obławy na niego. Mimo tych mrocznych epizodów z przeszłości krokodyl różańcowy Lolong był pupilem mieszkańców filipińskiego miasta Bunawan, którzy uważali go za gwaranta dobrej passy. Dlatego śmierć tego największego na świecie gada pogrążyła w smutku cały region.
Prawa noga, lewa ręka. Te części ciała miłośników białego szaleństwa są najbardziej narażone na obrażenia. Ze statystyk opracowanych przez ratowników GOPR wynika też, że do największej liczby wypadków dochodzi pomiędzy godz. 12.00 a 14.00.
6,4 cm głębokości i 1,6 cm szerokości ma pierwszy w historii odwiert wykonany w powierzchni Marsa. Wykonał je łazik Curiosity, który przygotowuje się teraz do przebadania pobranych próbek za pomocą instrumentów laboratoryjnych, w które jest wyposażony. - To największe osiągnięcie od czasów lądowania - ocenił przedstawiciel NASA.
Duża lornetka wystarczy, żeby obserwować rekordowo bliski Ziemi przelot asteroidy 2012 DA14. Trzeba jej wypatrywać w piątek około godz. 21 na wschodnim niebie. - Będzie wyglądała jak gwiazda, która przemieszcza się na tle innych gwiazd - zapowiada w rozmowie ze "Wstajesz i weekend" Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.
Japończycy w Walentynki już dawno zapomnieli o sercach. Teraz hitem są czekoladki w kształcie twarzy ukochanego. Wystarczy skan twarzy, trochę płynnej czekolady i gotowe.
Zrobić sobie zdjęcie na Marsie to nie lada wyczyn. Póki co mogą pozwolić sobie na to tylko łaziki przebywające na Czerwonej Planecie - Opportunity i Curiosity. Drugi z nich niedawno wysłał na Ziemię swoją aktualną fotografię.
Naukowcy z PureMadi, organizacji non-profit działającej przy amerykańskim University of Virginia, wynaleźli ceramiczną tabletkę, która oczyszcza wodę. Stworzono ją na potrzeby mieszkańców Republiki Południowej Afryki, gdzie dostęp do wody pitnej jest mocno ograniczony. Inspiracją były wymyślone wcześniej filtry ceramiczne.
Kilka dni poprzedzających przypadający na najbliższą niedzielę Chiński Nowy Rok stanowi okres, w którym w Państwie Środka ma miejsce największa masowa migracja ludności na świecie. Żeby spędzić święta z rodziną, Chińczycy są w stanie pokonać wieleset kilometrów.
Statki potrafią równie niebezpiecznie zanieczyszczać naszą atmosferę, co samochody. Doskonale pokazuje to mapa wykonana przez ekspertów z amerykańskiej agencji kosmicznej, na której kolorem czerwonym zaznaczono miejsca najbardziej skażone wydzielanym przez okręty dwutlenkiem azotu, a żółtym - te najczystsze.
Ssaki łożyskowe, w tym słonie, nietoperze i w końcu ludzie, wywodzą się od małego, kudłatego owadożercy. Wyglądem przypominał dzisiejszą mysz, był tylko większych rozmiarów, informuje międzynarodowe grupa naukowców na łamach czasopisma "Science".
Na każdy kilogram planktonu w oceanach przypada aż sześć kilogramów śmieci. Ten wstrząsający fakt zainspirował australijską fotografkę Kim Preston do stworzenia serii zdjęć "Plastikowy Pacyfik". Czepek kąpielowy występuje tam w roli meduzy, a słomki do picia - morskiej trawy.
Gwiazda CNN, dziennikarz Anderson Cooper, powiadomił na Twitterze, że w tym roku nie weźmie udziału w polonijnych obchodach śmigusa-dyngusa w Buffalo. Skąd takie zainteresowanie Amerykanina polonijnym świętem? Wszystko przez skandal, jaki wśród Polonusów wywołała jego zeszłoroczna relacja z tego święta.
Łososie odbywają jedne z najtrudniejszych migracji w świecie zwierząt, ale rozwinęły też wyjątkową strategię nawigacyjną pozwalającą im trafić w rodzinne strony. Amerykańscy badacze udowodnili, że te ryby w podróży z Oceanu do macierzystych strumieni kierują się geomagnetyzmem. Zapamiętują pole magnetyczne miejsca, gdzie ich "ojczysta" rzeka uchodzi do morza.
W nocy ze środy na czwartek z poligonu rakietowego Poker Flat Research Range na Alasce wystrzeliła w niebo rakieta sondująca VISIONS, badająca procesy zachodzące podczas zorzy polarnej. Miała śledzić nietypowe, wysokoenergetyczne cząsteczki tlenu uciekające w czasie zorzy z atmosfery w przestrzeń kosmiczną. Według wstępnych ocen naukowców zaledwie 15-minutowa misja zakończyła się sukcesem.
Zaledwie 13 lat świetlnych od Układu Słonecznego może leżeć najbliższa nam planeta nadającą się do zamieszkania. Astronomowie, którzy doszli do takiego wniosku twierdzą, że jeśli istnieje na niej życie, może być bardziej zaawansowane niż na Ziemi.
Curiosity wkręcił się swoim wiertłem w Johna Kleina - skałę, w której już za kilka dni wykona pierwszy odwiert. Na powierzchni Czerwonej Planety powstało okrągłe, głębokie na 2 centymetry wgłębienie. To pierwsze wgłębienie, jakie zrobił na powierzchni Czerwonej Planety jakikolwiek łazik marsjański w historii.
Ratunkiem dla żółwi z Galapagos, którym grozi wymarcie, jest prokreacja. Jednak długowieczne gady mieszkające w zoo w Londynie nie wydają się nią zainteresowane. Nie podziałał nawet pomysł rozpalenia ich uczuć koncertem na żywo - i to nie byle kogo, bo słynnego francuskiego pianisty.
Gadżety - nieodłączne atrybuty każdego narciarza. Co rok pojawiają się nowe. W tym furorę robią gogle, które pokazują wszystkie użyteczne informacje na temat stoku i stylu jazdy.
Choć od trwającej 10 miesięcy erupcji wulkanu Puyehue Cordón Caulle minął niemal rok, wyrzucone podczas niej lawa wciąż jest w ruchu. Powoli przekształca się w obsydianową skałę o niezwykłych właściwościach. Na zdjęciu satelitarnym pokryty przez nią obszar przypomina rozległe ciemne jezioro rozlewające się po pokrytych popiołem terenach.
Ten, kto przeżył prawdziwą śnieżycę, wie, że zjawisko to człowieka niemogącego się przed nim skryć przyprawia niemal o szaleństwo. Wywołuje wręcz klaustrofobiczne uczucie u osoby zamkniętej w pojeździe.
Możemy już obejrzeć kometę ISON, która jesienią prawdopodobnie urządzi efektowny spektakl na naszym niebie. NASA opublikowała poklatkowe nagranie stworzone z pierwszych zdjęć obiektu zrobionych przez sondę Deep Impact. Na podstawie dostarczonych przez nią danych naukowcy oszacowali, że ISON jes już aktywna i ma całkiem imponujący ogon liczący ponad 64 tys. km
Na jednym z antarktycznych lodowców szelfowych stoi budynek w kształcie... gąsienicy. Niezwykła budowla to laboratorium badawcze, w którym od początku lutego urzędują brytyjscy naukowcy.
Mieszasz alkohol z napojem w wersji light? Uważaj. Jak pokazują badania, upijesz się bardziej: z pozoru niewinny dietetyczny drink szybciej zwali Cię z nóg.
Kosmiczny Teleskop Hubble'a co i rusz dostarcza nam niezwykłych fotografii kosmicznych zjawisk. Zdjęcia mają nie tylko wartość naukową, ale i estetyczną. Tak było i tym razem, w rolach głównych wystąpiły: Mgławica Oriona oraz młoda gwiazda LL Orionis.
Prezentowanie pogody kryje sobie wiele niebezpieczeństw. Przekonała się o tym jedna z pogodynek w lokalnej amerykańskiej stacji telewizyjnej, która podczas prezentowania prognozy pogody sama została zlana przez deszcz... iskier.
Pozwólcie drodzy internauci, że najbliższych kilka wpisów poświęcę swojej ostatniej podróży. Spełniło się jedno z moich geograficznych marzeń – byłem w Australii!!!
Wszystkim, którzy planowali dotarcie na asteroidę np. w celu wydobywania z niej cennych surowców, rzedną miny. Jak wynika z raportu opublikowanego przez ekspertów pracujących dla amerykańskiego rządu, podbicie asteroidy będzie o wiele trudniejsze niż podbicie Marsa.