Ciekawostki

Ciekawostki

Wrześniowe niebo pełne atrakcji

Miłośnicy astronomii będą mieli we wrześniu dobre warunki do obserwacji Wenus, Urana i Neptuna. Można też liczyć na "spadające gwiazdy" - nawet do dwudziestu na godzinę.

Miotają kule ognia na ulicach. Upamiętniają erupcję wulkanu

Młodzi mężczyźni rzucający ogniste kule z nasączonych benzyną szmat - taki widok kojarzy się z ulicznymi zamieszakmi. W salwadorskiej miejscowości Nejapa jednak zamiast budzić niepokój, stanowi lokalną atrakcję. W ten sposób mieszkańcy miasta obchodzą rocznicę wybuchu wulkanu z XVII wieku i wspominają legendarną walkę świętego Hieronima z diabłem.

Od burzy tropikalnej do huraganu w 80 sekund. Zobacz, jak rozwijał się Isaac

Isaac wzbudzał w USA wielkie emocje, szczególnie że uderzył w wybrzeże dokładnie w siedem lat po przejściu katastrofalnego huraganu Katrina. Teraz, kiedy zagrożenie już minęło, można spokojnie przyjrzeć się rozwojowi żywiołu. Amerykańska agencja NOAA zaprezentowała właśnie nagrania zmontowane z wykonywanych co minutę satelitarnych zdjęć.

Front przyniósł do Polski chłód

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie w zasięgu zatoki niżowej i frontu atmosferycznego. Tylko na północnym zachodzie pogodę kształtować będzie słaby klin wyżowy.

"Czy w Yellowstone jest ładnie?"

Gejzery, gorące źródła, wulkany błotne, wodospady. To tylko nieliczne z wielu atrakcji najstarszego parku narodowego na świecie - Yellowstone. Był tam Jacek Pałasiński i specjalnie dla Was sfilmował najciekawsze miejsca parku. Ładne?

Władcy świata na wymarciu

Jednej piątej bezkręgowców, w tym pszczołom zapylającym rośliny i dżdżownicom spulchniającym glebę, grozi wyginięcie - alarmują brytyjscy naukowcy. To o tyle niepokojące, że zwierzęta te wykonują zupełnie za darmo pracę wartą rocznie biliony dolarów.

"Niebieski Księżyc" pożegnał Armstronga

Niebo nad Cincinatti, gdzie odbyły się uroczystości żałobne Neila Armstronga, rozświetliła wczoraj wieczorem pełnia "niebieskiego Księżyca". Takie astronomiczne zjawisko ma miejsce mniej więcej raz na trzy lata. Jego zdjęcia napłynęły z całego świata.

Niże w Europie jak koraliki nanizane na sznureczek

Na europejskich mapach synoptycznych łańcuszek niżów. Centra poszczególnych układów nanizane są na nitkę potężnego frontu, ciągnącego się od Tunezji, przez Włochy, Wegry, Polskę, Szwecję po Spitsbergen, jak koraliki na sznureczek. Tworzą piękny naszyjnik na półkuli północnej.

20-kilometrowa rura uratuje nas przed globalnym ociepleniem?

Samoloty, sterowce, pociski albo 20-kilometrowa rura rozpylająca w atmosferze gazy przyćmiewające światło słoneczne - to pomysły na zahamowanie skutków globalnego ocieplenia. Specjaliści od klimatu głowią się, jak znaleźć alternatywę dla redukcji gazów cieplarnianych, która kosztowałaby nas setki miliardów dolarów rocznie. Problem w tym, że takie geoinżynieryjne rozwiązania pozwoliłyby ograniczyć koszty, ale jednocześnie grożą skutkami ubocznymi.

Niebieska pełnia dla wybranych

Przypominamy: tej nocy nastąpi niepowtarzalna okazja, żeby zobaczyć niebieski Księżyc. Kolejna taka sposobność zdarzy się dopiero w 2015 r. Warunki do obserwacji będą dzisiaj niestety kiepskie.

Teksańskie ssaki zabijają częściej niż samoloty

W Teksasie bardziej niebezpieczny jest spacer po farmie niż lot samolotem. W starciach ze zwierzętami ginie tam niemal 10 osób rocznie. Ostatnim takim wypadkiem była śmierć burmistrza miasteczka Hollywood Park, który najprawdopodobniej padł ofiarą rozwścieczonego osła.

Zaczęła się właściwa faza marsjańskiej misji Curiosity

Łazik marsjański Curiosity wyruszył w podróż do miejsca, w którym prawdopodobnie zacznie używać swojego wiertła. Jego trzecia już przejażdżka była - jak podkreślają badacze NASA - początkiem właściwej podróży Curiosity po Marsie.

Saturn bez retuszu też jest kolorowy

Sonda Cassini wysłała na Ziemię olśniewające zdjęcia Saturna oraz Tytana - największego księżyca tej otoczonej przez pierścienie planety. Obrazów nie podkolorowano, dzięki czemu oba ciała niebieskie można zobaczyć takimi, jakie sa w rzeczywistości.

Zobacz niewidzialne: "żywa" mapa wiatru

Niewidzialne stało się widoczne dzięki odrobinie fantazji i kreatywności pary naukowców. Fernanda Viégas i Martin Wattenberg stworzyli "żywą" mapę wiatrów nad terytorium USA. Widzicie na niej Isaaca?

Lodu coraz mniej. Co dalej?

Ocieplenie klimatu powoduje topnienie lodowców i ich cofanie się. Mimo wszystko to zjawisko nie powinno wywołać negatywnych konsekwencji przynajmniej przez najbliższych kilkaset lat. O tym i o innych zjawiskach pogodowych w dzisiejszym magazynie "Meteo News".

Układ Słoneczny razy dwa. Dwie planety wokół dwóch słońc

Dwie planety krążące wokół dwóch słońc - takiego odkrycia udało się dokonać badaczom pracującym przy Teleskopie Kosmicznym Kepler. Smaczku odkryciu dodaje fakt, że jedna z tych dwóch planet może znajdować się w tzw. strefie zamieszkiwalnej.

Szop pracz opanowuje Europę. Jest niebezpieczny dla ludzi

Szop pracz to tylko pozornie miłe, kudłate zwierzę. Ten drapieżnik może być niezwykle niebezpieczny, nie tylko dla innych zwierząt, ale i dla człowieka. Według badań naukowców z Uniwersytetu Kastylii La-Manchy, szopy bardzo szybko rozmnażają się na terenie Europy, a wraz ze wzrostem liczebności zwiększa się ryzyko pojawienia się wielu groźnych chorób, w tym wścieklizny.

Zatańczy na podwodnym wózku inwalidzkim

Stworzyła podwodny wózek inwalidzki, a teraz będzie wykonywać na nim akrobacje. Mowa o niepełnosprawnej brytyjskiej artystce Sue Austin, która przy okazji igrzysk paraolimpijskich "zatańczy" w basenie i pokaże światu swoje dzieło.

Pieczeń z hieny w menu Al-Kaidy

Członkowie somalijskiego odłamu Al-Kaidy ogłosili, że mięso padlinożernych hien jest halal, co oznacza, że muzułmanom wolno je spożywać. To przyzwolenie wywołało sprzeciw wielu wyznawców islamu.

Głos z Marsa dotarł na Ziemię

Z Marsa "doleciał" na Ziemię głos. Była to transmitowana wypowiedź administratora NASA Charlesa Boldena, który m.in. pogratulował sukcesu wszystkim biorącym udział w misji. Poza nagraniem na Ziemię trafiło bardzo szczegółowe zdjęcie krateru Gale, w którym przebywa łazik.

Dawniej deszcze i burze miały czar

Od dziesiątek, a nawet setek lat niedogodności, jakie wiążą się z opadami deszczu i burzami nie zmieniły się. Nie zmieniły się także sposoby radzenia sobie z nimi, co doskonale widać na archiwalnych zdjęciach. Tak naprawdę różnica pomiędzy "kiedyś" a "dziś" jest jedna - deszcz padający m.in. na stylowe automobile z początku XX wieku nabiera jakiegoś szczególnego czaru.

Altweibersommer wisi w powietrzu

"Lato starych bab", czyli Altweibersommer – tak Niemcy nazywają tę ciepłą i słoneczną porę roku, określaną przez Polaków "złotą polską jesienią" czy "babim latem". Trudno nie zgodzić się, że Słowianie, w porównaniu z Germanami, mają więcej wdzięku i romantyzmu.

Miesiączkujące kobiety nie drażnią niedźwiedzi

Miesiączkujące kobiety nie są atrakcyjne dla niedźwiedzi - ogłosił Park Narodowy Yellowstone. Tamtejsi leśnicy postanowili obalić pokutujący od ponad 40 lat mit, który narodził się po tym, jak w 1967 roku dwa grizli zagryzły kobiety w trakcie menstruacji.

Pluskwiakom opalanie wychodzi na zdrowie

Boisea rubrolineata, gatunek owada z rodziny wysysowatych, jest znany z tego, że... lubi się opalać. Pluskwiak wydziela przy tym intensywny zapach, dzięki któremu - jak się niedawno okazało - zwalcza próbujące go atakować bakterie.

To brak aktywności słońca powoduje mrozy w Europie Środkowej!

Co 11 lat Słońce wchodzi w okres tzw. minimum aktywności, a to sprowadza nad Europę Środkową wyjątkowo mroźne zimy, jak udało się udowodnić naukowcom z Niemiec i ze Szwajcarii. Wyniki ich badań opublikowano w sobotę w magazynie "Geophysical Research Letters".