Ciekawostki

Ciekawostki

Myszy, gekony, ślimaki... Zwierzęta wróciły z kosmicznej wycieczki

Myszy, mongolskie myszoskoczki, jaszczurki i ślimaki wróciły w niedzielę na Ziemię. Zwierzęta spędziły miesiąc na orbicie w rosyjskiej sondzie, ale niektóry przypłaciły wyprawę życiem. Badania dostarczą naukowcom wielu cennych informacji o wpływie stanu nieważkości na żywe organizmy.

GPS lepiej ostrzeże przed tsunami?

Jak najlepiej informować o groźnym tsunami? Za pomocą danych, jakie zapewnia nawigacja satelitarna, jak uważają niemieccy badacze. GPS pozwala nie tylko bardzo precyzyjnie określić rozmiar trzęsienia ziemi i rozmiar fali, lecz także zapewnia takie informacje tylko w trzy minuty.

Czy można rozpalać grilla na balkonie?

Wraz z temperaturą powietrza rośnie temperatura sąsiedzkich sporów o grillowanie na balkonie. Co nam grozi, jeśli mimo zakazu nałożonego przez spółdzielnię rozpalimy grilla na balkonie? Czy możemy dostać mandat, jeśli sąsiedzi wezwą straż miejską?

Sielsko i romantycznie wśród kęp drzew

Zamiast kwitnących rododendronów - graby, głogi, dęby, sosny, brzozy i modrzewie. Wiele lat cierpliwej pracy na pewnej mazowieckiej działce dało wspaniały efekt. Powstało dobrze zakomponowane, naturalistyczne siedlisko ozdobione brzozami i wieloletnimi jabłoniami.

Wiatraki podbijają Europę Wschodnią

W 2012 roku pobito wszelkie rekordy w budowie parków wiatrowych - pisze Deutsche Welle, cytując dane Światowego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (WWEA). Zachodnie kraje goni w budowie wschód Europy.

Curiosity na miejscu. Tu po raz drugi wwierci się w Marsa

Curiosity przesłał na Ziemię nowe zdjęcie. Przy pomocy Hazcam, czyli kamery umieszczonej po lewej stronie z przodu łazika, sfotografował swoje ramię. Znajdowało się ono tuż nad skałą, w którą niebawem wwierci się robot. Przejazd z miejsca poprzedniego odwiertu zajął dwie doby marsjańskie.

Dwa pokolenia w jednym ogrodzie

Dwa pokolenia, dwa domy, ale jeden ogród. Na tej wspólnej przestrzeni o nietypowym kształcie każdy może realizować swoją pasję. W sobotnim odcinku programu "Maja w ogrodzie" poznaliśmy tworzony od 12 lat leśny ogród.

Meteoroid uderzył w Księżyc. "Błysk najjaśniejszy, jaki widzieliśmy"

Jeden z teleskopów podglądających Księżyc zauważył, jak w powierzchnię Srebrnego Globu uderza 40-kilogramowa skała. Wybuch, który towarzyszył zderzeniu, był największym, jaki odnotowano na Księżycu od ośmiu lat, czyli od czasu, kiedy rozpoczęto monitorowanie jego spotkań z meteoroidami. Warto zaznaczyć, że dotąd widziano ich 300.

Zachwycił jury opowieścią o tranzystorach

- Opowiadanie o bardzo skomplikowanych rzeczach w bardzo krótkim czasie wymaga bardzo dużo czasu - przyznał w rozmowie z TVN24 Marcin Stolarski, zwycięzca polskiej edycji konkursu FameLab. Okazało się, że ma najlepszą "żyłkę popularyzatora nauki".

Meksykański wulkan silnie dymi. 3,5-kilometrowa chmura pyłu

Wulkan Popocatepetl, położony ok. 60 km na południowy wschód od stolicy Meksyku, staje się coraz bardziej aktywny. Nad kraterem unosi się 3,5-kilometrowa chmura wulkanicznego pyłu - informuje centrum ochrony przed klęskami żywiołowymi CENAPRED.

Meteorolodzy w USA zmieniają "zasady gry". Rewolucja w ich komputerach

Amerykańskie służby pogodowe wprowadzą do swoich komputerów istotne zmiany, poinformował dyrektor National Weather Service Louis Uccellini. Nowe oprogramowanie ma pozwolić na wcześniejsze przewidywanie takich zjawisk jak tornada czy huragany. - To zmiana zasad gry - mówi o innowacjach Uccellini.

Odnaleźli El Dorado? Na razie na radarach

Ciudad Blanka - Miasto Złota odkryte? Naukowcy od lat przypuszczają, że legendarne El Dorado znajduje się na terenie Hondurasu. Jak twierdzą, w końcu pokazało im się na radarach.

"Moje ciało jest obolałe". Hadfield na razie potrzebuje szofera

Chris Hadfield zasłynął popularyzowaniem misji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W internecie opublikował dziesiątki zdjęć Ziemi oglądanej z orbity i nagrania pokazujące codzienność załogi ISS. Podczas pierwszej konferencji po powrocie Kanadyjczyk wyjaśnił tę aktywność: jego doświadczenia w kosmosie były zbyt dobre, by zachować je tylko dla siebie.

NASA kupiła superkomputer. Jest 3,6 tys. razy szybszy

Kosztujący 15 mln dolarów komputer wykorzystujący tunelowanie kwantowe stanie w jednym z ośrodków NASA. Testy wykazały, że potrafi on wykonać zadanie zajmujące zwykłym urządzeniom 30 min w nawet mniej niż pół sekundy. Skorzystają z niego m.in. instytucje akademickie współpracujące z agencją, a także firma Google.

Znaleźli wodę sprzed miliardów lat

Do kapsuły czasu z okresu prekambru można porównać wodę znalezioną głęboko w skałach kanadyjskiej kopalni. Jej badania dadzą naukowcom lepsze pojęcie na temat środowiska, w jakim mogło ewoluować życie. To ważne również w kontekście poszukiwania jego śladów w Kosmosie, bo podobne warunki można, przynajmniej teoretycznie, znaleźć pod powierzchnią Marsa.

Bieliki wróciły do siebie

Dziś dwa bieliki wróciły na wolność. Ptaki, które w zimie trafiły na skraju wyczerpania do ptasiego szpitala w Dąbrówce (woj. warmińsko-mazurskie) są już zdrowe, wykarmione i mają siły, by na nowo sięgnąć nieba.

Mars bezpieczny dla osadników? Tak twierdzą naukowcy

Powierzchnia Marsa jest bombardowana rzadziej, niż naukowcy dotąd sądzili. Badacze doszli do tych wniosków po analizie zdjęć wykonanych z orbity Czerwonej Planety. Po dziesięciu latach odkryli zaledwie 248 nowych kraterów.

Będzie mniej ryb. UE chce ograniczyć połowy

Unia Europejska chce ukrócić proceder nadmiernej eksploatacji europejskich łowisk. Ministrowie ds. rybołówstwa po 36-godzinnych negocjacjach uzgodnili nową politykę połowów. Ale ekolodzy twierdzą, że jest za mało ambitna i nie w pełni chroni istniejące zasoby mórz.

Bieganie działa tak samo jak marihuana

Ludzie i psy uwielbiają biegać, bo wyzwala to w nich uczucie podobne, jak po zapaleniu marihuany, wykazali naukowcy z Uniwersytetu Arizona. To mechanizm ewolucyjny, który przez wieki zmuszał nas do podejmowania nowych i trudnych wyzwań, twierdzi antropolog prowadzący badania nad tym tematem.

Teleskop Keplera w trybie nieaktywnym

Teleskop Keplera po wtorkowej awarii silników został przełączony w tryb nieaktywny. Krążąca po orbicie okołosłonecznej sonda przez kilka lat pracy zbierała ogromne ilości danych. Jeśli jednak nie uda się naprawić usterki, teleskop zostanie wyłączony.