Starożytne mumie są bezcennym źródłem informacji o współczesnych chorobach, uważają naukowcy. Dotychczas uważano, że tryb życia ubogi w ruch i pełny przetworzonego, chemicznie udoskonalonego jedzenia skutkuje szeregiem dolegliwości, popularnie określanych "chorobą cywilizacyjną". Naukowcy badający mające po kilka tysięcy lat mumie udowodnili, że nie jest to do końca prawda.
Choroby takie jak miażdżyca, prowadząca do udarów mózgu i zawałów serca, czy rak, uważa się za choroby wynikające z trybu życia.
Jeśli mało się ruszamy, palimy papierosy i pijemy alkohol, zaś w naszej diecie jest wiele przetworzonej, chemicznie udoskonalonej żywności, mamy spore szanse, by prędzej czy później na nie zachorować.
Współcześnie tysiąc lat wcześniej
Tę teorię podważył zespół naukowców badający 137 mumii egipskich, perskich, aleuckich (mieszkańców wysp Aleuckich, część stanu Alaska) oraz przodków Pueblo z południowej Ameryki. Badania prowadzono na uniwersytecie w Zurychu. Mumie prześwietlano rezonansem magnetycznym, by móc ocenić stan kości, mogący wskazać ewentualne choroby.
Naukowcy wykazali, że wiele z nich, choć mają po kilka tysięcy lat chorowało na to samo, co my. Badanie wykazało, że w około 30-50 proc. przypadkach starożytni ludzie cierpieli na te same schorzenia. Okazało się, że np. zmiany miażdżycowe wykryto aż u 34 proc. mumii, ze wszystkich regionów świata.
Karta choroby w probówce
Precyzyjne dane uzyskano nie tylko dzięki prześwietleniom rezonansem magnetycznym, ale także próbkom DNA, poddanych sekwencjonowaniu. Metoda ta pozwala na uzyskanie dokładnych informacji o przebytych chorobach i infekcjach. Haagen Klaus, antropolog biologiczny na Uniwersytecie George'a Masona zajmuje się ewolucją chorób, porównując ich starożytny przebieg i czynniki je wywołujące.
Według niego, dzięki DNA starożytnych mumii możemy odkryć, co ma wpływ na ich przebieg i co je warunkuje. Dzięki próbkom tkanek miękkich i kości naukowcy dowiedli, że nie zawsze decydującym czynnikiem jest środowisko czy tryb życia.
Porównując patogeny mające po kilka tysięcy lat ze współczesnymi, naukowcy mogą ocenić ewolucję choroby. Dzięki zrozumieniu, co jej sprzyja a co szkodzi, i co miało wpływ na jej rozwój najwięcej skorzysta farmakologia, tworząc skuteczniejsze leki.
Autor: mb/rs / Źródło: Popular Science
Źródło zdjęcia głównego: Siemens Press Photo