Ciekawostki

Ciekawostki

Jasne jądro, ramiona i ogon. Niezwykły efekt kosmicznej kolizji

Niektóre z obserwacji Kosmicznego Teleskopu Hubble'a już na pierwszy rzut oka wyróżniają się spośród innych. Jedna z galaktyk zwróciła uwagę naukowców ciekawym kształtem i silną emisją światła podczerwonego. Okazało się, że prawdopodobnie powstała na skutek zderzenia i połączenia dwóch innych obiektów.

Samolot pasażerski leciał bez pilota

Ten samolot przeleciał 800 km bez pilota w kokpicie. To część europejskich testów samolotów bezzałogowych - maszyn przyszłości. Ich główną zaletą ma być niska cena biletu.

I ty możesz wysłać wiersz na Marsa

Czerwona Planeta czeka na Twój wiersz. Możesz go zgłosić do 1 lipca, a potem trzymać kciuki, żeby spodobał się internautom. Jeśli zdobędzie wystarczającą ilość głosów, poleci na Marsa wraz z dwoma innymi.

Pies może uchronić przed problemami z sercem

Posiadanie psa może sprawić, że będziemy mniej narażeni na wystąpienie chorób serca niż nasi znajomi, którzy zwierząt nie mają. Do takich wniosków, po przestudiowaniu różnych badań na ten temat, doszli amerykańscy uczeni. Choć bezpośredni związek między tymi sprawami nie jest jeszcze silnie udokumentowany, jedno jest pewne: czworonożni pupile zmuszają nas do prowadzenia zdrowszego trybu życia.

W niedzielę spotka się Jowisz z Księżycem

W niedzielę będziemy mieli okazję oglądać, nawet gołym okiem, niezwykłe połączenie - Jowisz spotka się z Księżycem. Lornetka o 10-12-krotnym przybliżeniu pozwoli nam zmieścić w polu widzenia oba ciała, a jednocześnie dojrzeć zarys tarczy Jowisza i jego cztery galileuszowe Księżyce.

"Woda na Księżycu pochodzi z Ziemi"

Woda, którą odnaleziono na Księżycu, pochodzi z Ziemi - uważają amerykańscy badacze. Są solidne podstawy do tego, by brać ich teorię za prawdziwą.

Solista w kosmosie, chór w Ontario. Kosmiczny koncert

Zaczynamy! Raz, dwa, trzy, cztery! - tak Chris rozpoczął niezwykły koncert kanadyjski astronauta Chris Hadfield. Podczas jego występu na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z Ziemi towarzyszyli mu amerykańscy uczniowie. Wszyscy mogli się widzieć i słyszeć dzięki satelitarnym łączom.

Sprzedawali skażone bałtyckie śledzie i łososie

Bałtyckie śledzie i łososie są kilka razy mocniej zanieczyszczone dioksynami niż te z innych wód. DLatego w ostatnich latach obowiązuje zakaz eksportu tych ryb ze Szwecji do innych krajów Unii Europejskiej. Mimo to szwedzkie firmy sprzedały w Europie około 200 ton łososia bałtyckiego.

Malutki motyl słyszy najlepiej na świecie

Barciak większy to najlepiej słyszące zwierzę świata. Rejestruje częstotliwości do 300 kHz. Naukowcy podejrzewają, że wykształcił tę umiejętność, żeby ustrzec się przed swoim największym zagrożeniem - nietoperzem, który emituje sygnały do 212 kHz.

Piękne usta mogą zabić

Soczyste czerwienie, jaskrawe róże, głębokie brązy i purpury mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia ich nosicielek. Mowa o szminkach i błyszczykach. Analiza ich składu wykazała, że zawierają szkodliwe związki chemiczne, prowadzące do poważnych chorób nowotworowych i neurologicznych.

Gitara sposobem na łatwy podryw

"Chłopiec z gitarą byłby dla mnie parą" - ten cytat z piosenki retro w ogóle się nie zestarzał. Okazuje się, że na kobietach ten popularny instrument wciąż robi tak duże wrażenie, że jego posiadacza oceniają łaskawszym okiem niż innych mężczyzn. Potwierdziły to najnowsze badania.

Gorące danie czarnej dziury

Pod koniec roku supermasywna czarna dziura, która leży w centrum Drogi Mlecznej, pochłonie przelatujący nieopodal niewielki obłok gazu. To może być jednak dopiero jej pierwsze danie, jak pokazują najnowsze obserwacje.

Światło słońca obniża ciśnienie. Opalanie wróci do łask lekarzy?

Lekarze zalecali nam dotychczas oszczędne wystawianie się na działanie słońca. Zbyt intensywne opalanie ich zdaniem poważnie zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry. Jednak najnowsze badania szkockich naukowców wykazały, że korzyści, jakie światło słoneczne daje naszym organizmom mogą, znacznie przewyższać zagrożenie nowotworem.

Naukowcy wyjaśnili zagadkę "jaskini śmierci"

22 lata temu hiszpańscy górnicy przez przypadek odkryli niepozorną jaskinię. Gdy weszli do niej naukowcy, odkryli tysiące szkieletów zwierząt - prawie wszystkie należały do drapieżników. Przez lata naukowcy zastanawiali się, co jest powodem takiego nagromadzenia kości mięsożerców. Teraz prawdopodobnie udało się wyjaśnić tę zagdkę.