Ciekawostki

Ciekawostki

Polak strąci miedź z piedestału?

Dzięki Polakowi pracującemu na Uniwersytecie Cambridge uznawane za najlepiej przewodzące prąd elektryczny kable miedziane mogą stracić palmę pierwszeństwa. Kiedy opracowane przez niego i jego kolegów kable z nanorurek węglowych zaczną być produkowane na masową skalę, dojdzie do prawdziwej rewolucji.

Klątwa wodza Saków? Pogodowe plagi nękają kazachską dolinę

Powodzie, susze, śnieżyce, straty bydła od 10 lat nawiedzają jedną z kazachskich dolin. Naukowcy tłumaczą anomalie pogodowe zmianami klimatu, jednak lokalni mieszkańcy mają na ten temat inne zdanie. Według nich to klątwa wodza Saków, którego kurhan archeolodzy rozkopali w 2003 roku, i wymogli na władzach powtórny pochówek starożytnych szczątków.

Tak daleko jeszcze nie byliśmy

Sonda kosmiczna Voyager-1 dryfuje na krawędzi Układu Słonecznego i lada chwila go opuści - wynika z najnowszych ustaleń naukowców. Już teraz jest najdalej wysłanym i funkcjonującym obiektem wysłanym w kosmos przez człowieka. Jeśli opuści heliosferę, pobije kolejny rekord.

Nowa słoneczna misja NASA

NASA uruchomiła w czwartek najnowsze obserwatorium solarne, czyli statek kosmiczny IRIS. Jego misją jest znalezienie odpowiedzi na fundamentalne pytanie, które od lat zadają sobie astronomowie, czyli w jaki sposób słońce emituje taką ogromną ilość energii.

Bezcenne odkrycie Polaków. Wieści o nim obiegły świat

Polscy badacze odnaleźli w Peru pierwszy, królewski grobowiec cywilizacji Wari. Archeolodzy znaleźli także 63 dobrze zachowane szkielety (głównie kobiece) i ponad 1200 bezcennych przedmiotów. Odkrycie jest na tyle przełomowe, że może rzucić zupełnie nowe światło na historię preinkaskiej cywilizacji Wari i rolę kobiet w społeczeństwie. O odkryciu Polaków piszą media na całym świecie.

Lodowiec pod płachtą zaprasza do środka

Szwajcarzy mieszkający w pobliżu Lodowca Rodanu w środkowych Alpach co roku na własną rękę walczą ze zmianami klimatu. Każdego lata pokrywają lodowiec płachtami, a w dodatku pozwalają zajrzeć do jego wnętrza.

Kirobo. Robo-nadzieja japońskich kosmonautów

Za niewiele ponad miesiąc astronauta po raz pierwszy porozmawia w kosmosie z robotem. Zaledwie 34-centymetrowa maszyna, która uczy się nowych słów w trakcie rozmowy, będzie towarzyszyła japońskim astronautom.

"Nie ma czegoś takiego jak polska foka. Foki są międzynarodowe"

W poniedziałek dowiemy się, gdzie dotarły Łodzik, Łacha, Ławica i Kołobrzeżek - foki, na które w środę zwrócone były oczy całej Polski. Już teraz wiemy, że droga, jaką przebędą te kosmopolityczne zwierzęta, będzie długa, a także kręta. A jeśli będziemy chcieli spotkać je na stałym lądzie, to największe szanse na to będą przy ujściu Wisły.

Luca Parmitano: nowa gwiazda 400 km nad Ziemią

Przystojny Włoch, który od dzieciństwa wiedział, że najfajniejszą pracą we Wszechświecie jest latanie w Kosmos. To Luca Parmitano. Astronauta przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (International Space Station, w skrócie ISS) od 29 maja, zdobywa serca internautów, dzieląc się z nimi m.in. swoimi niezwykłymi zdjęciami, a także pisząc bloga.

"Niebo jest po prostu doskonałe"

Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez kilka miesięcy mogą oglądać z unikalnej perspektywy nie tylko naszą planetę, ale i niebo nad nią. Niezwykłe kształty i układy chmur oraz ich gra ze światłem w ziemskiej atmosferze wciąż przyciągają ich wzrok i obiektywy.

Zemsta faraona? Egipska figurka sama się obraca

"Kilka miesięcy temu zauważyliśmy, że nasza statuetka z działu Świat Egipski obraca się wokół własnej osi niezauważalnie wolno" - pisze na swoim blogu Muzeum w Manchesterze. Pracownicy postanowili nakręcić film, by sprawdzić, jak zachowa się figurka.

Co dalej ze schroniskiem Samotnia?

- Wiele miejsc jest zamienianych na bardziej komercyjne, a Samotnia uchowała się ze swoim klimatem – twierdzą turyści, którzy walczą właśnie o swoje kultowe schronisko. Wszystko dlatego, że niezadowolone z zysków PTTK, ogłosiło przetarg na nowych dzierżawców.

Naukowcy odkryli trzy Superziemie. Może na nich istnieć życie

Wokół gwiazdy Gliese 667C krążą trzy planety - podaje BBC News, podsumowując najnowsze ustalenia niemieckich i brytyjskich naukowców. Znajdują się na tyle blisko gwiazdy, że teoretycznie może wytworzyć się na nich życie. Wcześniejsze ustalenia mówiły o jednej planecie znajdującej się w tej strefie.

Sześć godzin w otwartej przestrzeni kosmicznej

6 godzin i 34 minuty spędzili we wtorek w otwartej przestrzeni kosmicznej rosyjscy kosmonauci Fiodor Jurczichin i Aleksander Misurkin. W tym czasie wykonali kilka prac technicznych związanych z planowanym powiększeniem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej o nowy rosyjski moduł. Dla Misurkina był to pierwszy kosmiczny spacer w karierze.

Na krześle ogrodowym przez Góry Kaskadowe

Dostać się ze stanu Waszyngton do Idaho na... krześle ogrodowym, które unosiłyby balony - takie marzenie miał pewien 60-letni Amerykanin. W sześćdziesiąte urodziny wzniósł się w powietrze.

Chińczycy zacumowali w Kosmosie w trybie ręcznym

Chiński statek załogowy Shanzhou 10 z trojgiem astronautów na pokładzie zacumował w niedzielę w trybie sterowania ręcznego do bezzałogowego modułu orbitalnego Tiangong. Dokładnie 10 dni temu ten sam manewr załoga wykonała w trybie automatycznym.