Ciekawostki

Ciekawostki

Zmarł jeden z odkrywców dziury ozonowej

Zmarł naukowiec Joe Farman, który odkrył dziurę ozonową nad Biegunem Południowym - informuje BBC News. Dr Farman we współpracy z Brianem Gardinerem i Jonem Shanklinem opublikował swoje badania w magazynie "Nature" w 1985 roku.

Eksperci radzą: jedzcie robaki! "Są zdrowe i chronią przed otyłością"

Okazuje się, że zachęcanie ludzi do jedzenia chrząszczy, gąsienic i mrówek może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa żywności i przeciwdziałać otyłości. Eksperci ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) twierdzą, że spożywanie owadów przynosi ogromne korzyści zdrowotne, a mimo tego świat zachodni się ich wystrzega.

Tak mocno w tym roku Słońce jeszcze nie wybuchało

Za nami najsilniejszy tegoroczny wybuch na Słońcu. Miał on miejsce w poniedziałek 13 maja o godz. 4.17 czasu polskiego. Niewykluczone, że ten rozbłysk zwiastuje okres, w którym Słońce raz po raz będzie nam fundowało podobne wydarzenia.

Zima zrujnowała brytyjskie drogi

Brytyjczycy przyzwyczajeni do dobrych warunków drogowych będą musieli stawić czoło nowości na ich trasach - sporym dziurom. Tegoroczna zima, która utrzymywała się w kraju rekordowo długo, kompletnie zrujnowała jezdnie.

Masowe odkrywanie egzoplanet. Spektrograf spowodował przełom

Dni, w których nie byliśmy w stanie dojrzeć niektórych planet minęły, ogłosili naukowcy. Spektrografy zainstalowane w teleskopach naziemnych umożliwiły badaczom dokładne przyjrzenie się gwiazdom, które dotychczas były poza zasięgiem wzroku.

Polak znalazł ptaka sprzed 29 milionów lat

Nowy gatunek ptaka sprzed 29 mln lat odkrył pod Rzeszowem miejscowy pasjonat paleontologii. Opis znaleziska, opracowany przez polskich naukowców, ukazał się właśnie w prestiżowym czasopiśmie "Journal of Ornithology".

Pogoda zdominowała rozdanie nagród BAFTA

Prawdziwie brytyjska pogoda podczas święta brytyjskiej sztuki filmowej. Festiwal BAFTA zdominowała wietrzna i mokra aura. Mało która gwiazda potrafiła ją ujarzmić. Efektem są zabawne zdjęcia, które od rana obiegają wyspiarską prasę. Częśc trafiła i do nas.

Przebudził się potężny wulkan. Zagrożona stolica Meksyku

"El Popo" w niedzielę wzmógł swoją aktywność. Meksykański wulkan stał się na tyle niebezpieczny, że Narodowe Centrum Zapobiegania Katastrofom zmuszone było podnieść poziom alarmu wulkanicznego. Jest obawa, że potężne eksplozje uwolnią pokłady popiołu i lawy, które spadną aż na stolicę.

Za 60 lat wyginie połowa gatunków

Dramatycznie kurczą się naturalne siedliska zwierząt i roślin. Coraz więcej gatunków jest poważnie zagrożonych wyginięciem. Wszystko z winy człowieka.

Dermatolog: majowe słońce to najgorsze słońce

Wyglądając dziś przez okno trudno uwierzyć, że za chwilę będziemy narażeni na poparzenia słoneczne. Jednak najnowsze prognozy wyraźnie wskazują na poprawę pogody w połowie nadchodzącego tygodnia. Jeśli planujemy odpoczynek w promieniach słonecznych to uważajmy. - To jest najgorsze słońce - ostrzega przed majowymi promieniami dermatolog dr Bartłomiej Kwiek.

Jasne jądro, ramiona i ogon. Niezwykły efekt kosmicznej kolizji

Niektóre z obserwacji Kosmicznego Teleskopu Hubble'a już na pierwszy rzut oka wyróżniają się spośród innych. Jedna z galaktyk zwróciła uwagę naukowców ciekawym kształtem i silną emisją światła podczerwonego. Okazało się, że prawdopodobnie powstała na skutek zderzenia i połączenia dwóch innych obiektów.

Samolot pasażerski leciał bez pilota

Ten samolot przeleciał 800 km bez pilota w kokpicie. To część europejskich testów samolotów bezzałogowych - maszyn przyszłości. Ich główną zaletą ma być niska cena biletu.

I ty możesz wysłać wiersz na Marsa

Czerwona Planeta czeka na Twój wiersz. Możesz go zgłosić do 1 lipca, a potem trzymać kciuki, żeby spodobał się internautom. Jeśli zdobędzie wystarczającą ilość głosów, poleci na Marsa wraz z dwoma innymi.

Pies może uchronić przed problemami z sercem

Posiadanie psa może sprawić, że będziemy mniej narażeni na wystąpienie chorób serca niż nasi znajomi, którzy zwierząt nie mają. Do takich wniosków, po przestudiowaniu różnych badań na ten temat, doszli amerykańscy uczeni. Choć bezpośredni związek między tymi sprawami nie jest jeszcze silnie udokumentowany, jedno jest pewne: czworonożni pupile zmuszają nas do prowadzenia zdrowszego trybu życia.

W niedzielę spotka się Jowisz z Księżycem

W niedzielę będziemy mieli okazję oglądać, nawet gołym okiem, niezwykłe połączenie - Jowisz spotka się z Księżycem. Lornetka o 10-12-krotnym przybliżeniu pozwoli nam zmieścić w polu widzenia oba ciała, a jednocześnie dojrzeć zarys tarczy Jowisza i jego cztery galileuszowe Księżyce.

"Woda na Księżycu pochodzi z Ziemi"

Woda, którą odnaleziono na Księżycu, pochodzi z Ziemi - uważają amerykańscy badacze. Są solidne podstawy do tego, by brać ich teorię za prawdziwą.