Ciekawostki

Ciekawostki

Chiny dołączają do mocarstw arktycznych

Rekordowe topnienie lodów Arktyki odsłania nowe wyzwania. W środę w Kirunie dyskutowali o nich członkowie Rady Arktycznej. Dla zapewnienia lepszej ochrony tych terenów zaprosili do współpracy gospodarczych gigantów XXI w.: Chiny i Indie, które korzystają z nowych szlaków przez Ocean Arktyczny.

Chrupiące chrząszcze i soczyste larwy: czy XXI w. przyniesie zmiany w diecie?

Owady są zdrowe i chronią przed otyłością - podała w poniedziałek agenda ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Tygodnik "The Economist" wyliczył dodatkowo, że gdyby upowszechnić ich hodowlę i spopularyzować spożywanie na całym świecie, to wynikłoby z tego mnóstwo korzyści dla całej planety. Czy czeka nas "robakomania"?

Dlaczego kra wypełza na brzeg? Lód szarżował także w Polsce

Sroga zima, a po niej gwałtowna odwilż - to warunki, w których łatwo powstają spiętrzenia kry lodowej wysokie nawet na kilkanaście metrów. Jeśli w tym czasie silnie wieje, lód wychodzi na brzeg i pełznie po lądzie, czasami miażdżąc napotkane na drodze obiekty. Specjaliści przypominają, że takie zjawisko zdarza się także w Polsce.

Kaczka-gigant straciła formę. Przypomina sadzone jajko

Pobyt w Hongkongu okazał się pechowy dla wielkiej gumowej kaczki. Pływająca instalacja holenderskiego artysty dotąd bez szwanku zwiedzała porty na całym świecie. Podczas pobytu w hongkońskim Victoria Harbour niespodziewanie oklapła i zaczęła przypominać sadzone jajko unoszące się na wodzie.

"Pierwszą rzeczą, jaką powiedział, było: kocham Cię"

Astronauta Chris Hadfield zdobył dużą popularność, a jego poczynania w kosmosie śledzili liczni fani i - przede wszystkim - fanki, które nie żałują wyrazów uwielbienia. Jednak najważniejszą osobą dla Kanadyjczyka jest jego żona Helen i to jej jako pierwszej zameldował o pomyślnym lądowaniu.

Diody LED nieodwracalnie uszkadzają oczy?

Diody LED to źródło światła, z którym mamy do czynienia nieustannie. Zdaniem pewnej hiszpańskiej badaczki, mają one negatywny wpływ na nasz wzrok - doprowadzają do nieodwracalnych uszkodzeń siatkówki.

Słońce wybuchło 3 razy w 24 godziny

Słońce coraz bardziej aktywne? W ciągu zaledwie 24 godzin wygenerowało z siebie trzy rozbłyski, z których każdy - do czasu, aż nie pojawił się następny - zasłużył sobie na miano najpotężniejszego w tym roku.

Kosmiczna przygoda Chrisa Hadfielda zakończyła się w kazachskim stepie

Wczesnym rankiem czasu polskiego zakończyła się kosmiczna przygoda Chrisa Hadfielda i pozostałych dwóch astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wylądowali w kazachskim stepie, dokąd przywiozła ich z orbity rosyjska kapsuła Sojuz. Na pokładzie ISS zostało trzech rosyjskich kosmonautów, do których pod koniec miesiąca dołączy kolejna trójka.

Zmarł jeden z odkrywców dziury ozonowej

Zmarł naukowiec Joe Farman, który odkrył dziurę ozonową nad Biegunem Południowym - informuje BBC News. Dr Farman we współpracy z Brianem Gardinerem i Jonem Shanklinem opublikował swoje badania w magazynie "Nature" w 1985 roku.

Eksperci radzą: jedzcie robaki! "Są zdrowe i chronią przed otyłością"

Okazuje się, że zachęcanie ludzi do jedzenia chrząszczy, gąsienic i mrówek może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa żywności i przeciwdziałać otyłości. Eksperci ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) twierdzą, że spożywanie owadów przynosi ogromne korzyści zdrowotne, a mimo tego świat zachodni się ich wystrzega.

Tak mocno w tym roku Słońce jeszcze nie wybuchało

Za nami najsilniejszy tegoroczny wybuch na Słońcu. Miał on miejsce w poniedziałek 13 maja o godz. 4.17 czasu polskiego. Niewykluczone, że ten rozbłysk zwiastuje okres, w którym Słońce raz po raz będzie nam fundowało podobne wydarzenia.

Zima zrujnowała brytyjskie drogi

Brytyjczycy przyzwyczajeni do dobrych warunków drogowych będą musieli stawić czoło nowości na ich trasach - sporym dziurom. Tegoroczna zima, która utrzymywała się w kraju rekordowo długo, kompletnie zrujnowała jezdnie.

Masowe odkrywanie egzoplanet. Spektrograf spowodował przełom

Dni, w których nie byliśmy w stanie dojrzeć niektórych planet minęły, ogłosili naukowcy. Spektrografy zainstalowane w teleskopach naziemnych umożliwiły badaczom dokładne przyjrzenie się gwiazdom, które dotychczas były poza zasięgiem wzroku.

Polak znalazł ptaka sprzed 29 milionów lat

Nowy gatunek ptaka sprzed 29 mln lat odkrył pod Rzeszowem miejscowy pasjonat paleontologii. Opis znaleziska, opracowany przez polskich naukowców, ukazał się właśnie w prestiżowym czasopiśmie "Journal of Ornithology".

Pogoda zdominowała rozdanie nagród BAFTA

Prawdziwie brytyjska pogoda podczas święta brytyjskiej sztuki filmowej. Festiwal BAFTA zdominowała wietrzna i mokra aura. Mało która gwiazda potrafiła ją ujarzmić. Efektem są zabawne zdjęcia, które od rana obiegają wyspiarską prasę. Częśc trafiła i do nas.

Przebudził się potężny wulkan. Zagrożona stolica Meksyku

"El Popo" w niedzielę wzmógł swoją aktywność. Meksykański wulkan stał się na tyle niebezpieczny, że Narodowe Centrum Zapobiegania Katastrofom zmuszone było podnieść poziom alarmu wulkanicznego. Jest obawa, że potężne eksplozje uwolnią pokłady popiołu i lawy, które spadną aż na stolicę.

Za 60 lat wyginie połowa gatunków

Dramatycznie kurczą się naturalne siedliska zwierząt i roślin. Coraz więcej gatunków jest poważnie zagrożonych wyginięciem. Wszystko z winy człowieka.

Dermatolog: majowe słońce to najgorsze słońce

Wyglądając dziś przez okno trudno uwierzyć, że za chwilę będziemy narażeni na poparzenia słoneczne. Jednak najnowsze prognozy wyraźnie wskazują na poprawę pogody w połowie nadchodzącego tygodnia. Jeśli planujemy odpoczynek w promieniach słonecznych to uważajmy. - To jest najgorsze słońce - ostrzega przed majowymi promieniami dermatolog dr Bartłomiej Kwiek.