Ciekawostki

Ciekawostki

"Krwawy Księżyc" - oczy Amerykanów zwrócone ku niebu

O godz. 9.45 naszego czasu mieszkańcy obu Ameryk spoglądali w niebo. Doszło wtedy do maksimum całkowitego zaćmienia Księżyca, które rozpoczęło cykl pojawiających się co pół roku czterech zaćmień. Zjawisko można było zobaczyć za pośrednictwem TVN Meteo.

Wypatrujcie jasnej czerwonej kropki na niebie. Mars bardzo blisko nas

Jasno świeci na czerwono, ale nie migocze jak gwiazda - po tym poznamy na niebie Marsa. Znajdziemy go na niebie dość łatwo, bo właśnie znalazł się wyjątkowo blisko Ziemi - "zaledwie" 92 mln km od niej. Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik przekonuje, że to nie jedyna astronomiczna atrakcja, jaką możemy obserwować.

Marchew sadźcie śmiało, na ogórki przyjdzie czas

Wiosna już na dobre zadomowiła się w naszym kraju, a wraz z nią rozpoczął się sezon pracy w ogrodzie. O tym, jakie rośliny można sadzić teraz, z Anną Kalińską w porannym programie TVN24 "Wstajesz i weekend" rozmawiał Michał Żebrowski.

Odkryto nowy egzoksiężyc? "Jeśli to prawda, to jest to przełom"

Egzoksiężyc, a więc naturalny satelita planety pozasłonecznej, mógł zostać odkryty przez amerykańskich naukowców. - Jeśli to prawda, odkrycie jest spektakularne - komentują eksperci z NASA. Mimo, że nie można jednoznacznie stwierdzić, czy zaobserwowany obiekt to rzeczywiście egzoksiężyc, specjaliści wierzą, że wyniki ich badań okażą się przełomem.

Operacja Vika. "Nikt nie transportował kości mamuta w taki sposób"

Pierwszy raz od tysięcy lat lat kości odkrytego w Serbii mamuta włochatego zmienią swoje miejsce. Szczątki będą mogli zobaczyć wszyscy goście serbskiego Parku Archeologicznego. Operacja była nietypowa, bo pierwszy raz transportowano szkielet razem ze skałą, w której się znajduje.

Arleta Unton-Pyziołek o "ślągwie", czyli o pogodzie mglistej i wilgotnej

Kilka dni temu nasz redakcyjny kolega spojrzał przez okno na nieciekawą pogodę i z dezaprobatą powiedział "eee, taka ślągwa na dworze". Swoją wypowiedzią wywołał rozbawienie i zdumienie w całej redakcji. Co to takiego ta ślągwa? Nie pamiętam, abym w mojej czternastoletniej pracy w zawodzie synoptyka meteorologa (jest jeszcze synoptyk hydrolog) używała takiego określenia, ale pamięć ludzka jest zawodna.

Krewetki na Prozacu. Chemia codziennego użytku to bomba dla środowiska

Nawet niewielka ilość substancji chemicznych lub hormonów, wprowadzona do rzeki wywiera katastrofalny wpływ na organizmy, które w niej żyją. Naukowcy z Uniwersytetu w Porsmouth zauważyli niedawno, że np. Prozac potrafi poprawić humor krewetce, a w efekcie przedostania się do wody pewnych hormonów niektóre organizmy mogą zmienić płeć.

Sałata leci na orbitę

Wkrótce astronauci znajdujący się na ISS będą mogli zjeść sałatę, którą sami będą uprawiać. Umożliwi to nowy program naukowców z NASA. Eksperci wierzą, że za parę lat w Kosmosie będzie uprawianych znacznie więcej gatunków roślin.

Wyścigi łazików po symulowanej powierzchni Księżyca

NASA po raz kolejny wspiera młodych i zdolnych inżynierów. Od 10 do 12 kwietnia trwa konkurs, w którym uczniowie szkół średnich i uczelni wyższych mogą zbierać doświadczenia z dziedziny technologii, konstruowania i testowania technologii dla urządzeń przeznaczonych do badań kosmicznych.

Zdechł lew zakażony wąglikiem

Zakażenie wąglikiem zabiło lwa w zoo w węgierskim Debreczynie. Ogród został czasowo zamknięty, a weterynarze i lekarze pracują nad tym, by nie dopuścić do rozwinięcia się kolejnych przypadków choroby wśród zwierząt albo pracowników. Zapewniają jednak, że nikt z odwiedzających nie został narażony na kontakt z bakterią.

"Tańczący z gwiazdami" rozwinął anteny

Aby otworzyć dużą antenę radarową i skrzydła słoneczne Sentinel-1A wykonał 10 godzinną choreografię. Każdą czynność odtwarzał w odpowiedniej kolejności i z precyzją tancerza Teatru Bolszoj.

Śpiewaczka z sokołem po tysiącach lat ujawnia swoje oblicze

Szykowana w Muzeum Brytyjskim wystawa udowadnia, że archeolodzy widzą więcej i dalej niż kiedykolwiek i nie ograniczają ich przeszkody takie jak drewno czy ludzkie tkanki. Dzięki wykorzystaniu tomografów najnowszej generacji nie muszą nawet otwierać sarkofagów, w których spoczywają zmumifikowane zwłoki, by określić wygląd, stan zdrowia i przyczyny śmierci wiekowego denata.

Wysiedziały jaja pomimo śnieżyc i 30-stopniowego mrozu. "To niemal cud natury"

W trzymający w napięciu serial zmieniła się zwykła przyrodnicza transmisja z gniazda bielików amerykańskich w Decorach w stanie Iowa. Miliony widzów trzymały kciuki, żeby ptakom wysiadującym jaja podczas wyjątkowo ostrej zimy udało się doczekać chociaż jednego pisklęcia. Ich sukces przeszedł najśmielsze oczekiwania.

Merkury jest planetą z obcego układu?

Naukowcy podejrzewają, że Merkury nie utworzył się w Układzie Słonecznym. Najprawdopodobniej planeta "przywędrowała" do nas z obcego układu. Dowodem na taką teorię jest odkrycie substancji powstałych w wyniku erupcji wulkanów, które na najbliższej Słońcu planecie powinny wyparować.

Najpierw awaria, potem monsun: statek omal nie wpłynął na brzeg

- Czy ktoś tam dostał ataku serca przy sterze? - zastanawiali się uczniowie uniwersytetu w Hongkongu. Tuż przed oknami ich budynku znalazł się statek liczący 193 m długości. Gigantyczny kontenerowiec po awarii silnika został zepchnięty niemal na brzeg przez monsunowe wiatry.

NASA zwraca się do internautów: którego dnia nastąpi zderzenie?

- Kiedy sonda LADEE uderzy w powierzchnię Księżyca? - pytają internautów z całego świata naukowcy NASA. Osoby, których odpowiedzi będą najbardziej zbliżone do fatycznej daty zderzenia, zostaną nagrodzone pamiątkowymi certyfikatami imiennymi. Termin zgłaszania odpowiedzi mija 11 kwietnia, a nazwiska finalistów zostaną ogłoszone niedługo po faktycznym uderzeniu sondy w powierzchnię Srebrnego Globu.

Tajemnicze promieniowanie w centrum naszej galaktyki. Wpadli na trop ciemnej materii?

Intrygujące wyniki przyniosły nowe badania niezwykle silnego promieniowania gamma emitowanego w centrum naszej galaktyki. Wynika z nich, że część tej emisji może pochodzić z ciemnej materii - nieznanej substancji tworzącej większość naszego materialnego wszechświata. - To bardzo ekscytujące odkrycie, ale sprawa nie jest jeszcze zamknięta - zaznaczają naukowcy.

Wędkarka złowiła rekordowy okaz. Gigantyczny tuńczyk ważył 411 kg

Rekord świata w połowie największego tuńczyka błękitnopłetwego pobity. Dokonała tego kobieta, która u wybrzeży Nowej Zelandii złowiła okaz ważący blisko pół tony. Gigantyczna ryba sprawiła spory kłopot przy wciąganiu na pokład - kilkuoosobowa załoga męczyła się przy tym aż cztery godziny.