Ciekawostki

Ciekawostki

Finałowy projekt polskich studentów. "Astronauci żyliby w pustym zbiorniku po paliwie"

Projekt dwuosobowej misji na Marsa stworzony przez studentów z Politechniki Wrocławskiej znalazł się w finałowej dziesiątce międzynarodowego konkursu Inspiration Mars Student Design Contest. Jeśli Polacy wygrają, wrócą do kraju z czekiem wartym 10 tys. dolarów, a ich pomysł wykorzystają naukowcy z NASA. O tym, co wyróżnia projekt, w porannym programie TVN24 "Wstajesz i weekend" opowiadał Leszek Orzechowski, jeden z twórców misji.

"Ta godzina oszczędzania to tak naprawdę godzina marnowania"

29 marca tysiące miast na całym świecie na godzinę pogrążyły się w ciemności. Powodem była organizowana po raz ósmy akcja "Godzina dla Ziemi". Według ekologów, wydarzenie to ma przypomnieć o zmianach zachodzących w klimacie. Nie wszyscy są jednak mu tak przychylni. - Ta godzina oszczędzania to jest tak naprawdę godzina marnowania - mówił w programie "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 Tomasz Rożek, publicysta naukowy "Gościa Niedzielnego". Jak argumentował, nawet gdy zgasną światła, energia i tak musi być produkowana.

Poziom zanieczyszczeń atmosfery zakodowany w obrazach mistrzów

Paleta kolorów stosowana przez słynnych malarzy może być wskaźnikiem poziomu zanieczyszczenia powietrza, jaki panował w czasach, gdy obrazy powstawały. To możliwe dzięki zależności między zawieszonymi w atmosferze drobinami a intensywnością czerwonej barwy nieba. Analizując kolory, jakie wybierał artysta, naukowcy są w stanie określić stopień zanieczyszczenia powietrza sprzed 500 lat.

Te wstrząsy odkształciły ziemię i wywołały 60-metrowe tsunami

Ziemia dosłownie zafalowała po trwającym 3 minuty trzęsieniu, które nawiedziło południową Alaskę w Wielki Piątek 1964 roku. Odnotowane wtedy wstrząsy o magnitudzie 9,2 do dziś pozostają w czołówce najsilniejszych w historii pomiarów. Wygenerowały falę tsunami o wysokości przekraczającej nawet 30 m, która przetoczyła się niemal przez cały Ocean Spokojny. W Zatoce Valdez wypiętrzyła się na wysokość aż 60 m.

Zmiana czasu zabierze godzinę snu. To już w ten weekend

W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z zimowego na letni. 30 marca nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00, przez co będziemy spali godzinę krócej. Według wielu badań te zmiany to korzyść dla środowiska, budżetu i naszego zdrowia, jednak niektórzy naukowcy przekonują, że nie zawsze tak jest.

W Moskwie marzec przynosi rekordy ciepła. Dotąd padło ich aż osiem

W Moskwie marcowe temperatury już ośmiokrotnie pobiły dotychczasowe rekordy. Ostatnie dwa padły w poniedziałek i we wtorek. Z ciepła i słońca korzystają i mieszkańcy, i turyści, którzy przesiadują w parkach i kawiarniach. - Wysiadłem z samolotu, poczułem ciepło i słońce na mojej twarzy i pomyślałem: jakie wspaniałe zaskoczenie - mówił jeden z turystów.

Zobacz film, na którym widać żyrafę całującą umierającego opiekuna

Serca milionów internautów z całego świata poruszyła w ostatnich dniach historia umierającego mężczyzny, który przed śmiercią postanowił pożegnać się ze zwierzętami z zoo, w którym był opiekunem. Nagranie, na którym widać poruszający pocałunek, którym powiedziała mu "do widzenia" żyrafa, zostało udostępnione przez Dutch Ambulance Wish Foundation.

Czy "Święty Graal" zmieni naukowców w "demony Laplace'a"?

Odkrycie fal grawitacyjnych - "zmarszczek czasu" Wszechświata przewidzianych w teorii przez Einsteina pozwoli na ujednolicenie Teorii Wszystkiego. Jej definicja stanowi wyzwanie dla fizyków od lat, a odkryte przez superczuły teleskop na biegunie polarnym "zmarszczki" pomogą badaczom stać się demonami Laplace'a.

Mały baktrian w węgierskim Wielkim Lesie

W węgierskim ogrodzie przyszedł na świat wielbłąd dwugarbny, czyli baktrian. Maluch chwilę po narodzinach niepewnie stał na nogach, a zachwyceni goście i jego dumna mama przyglądali się, jak zapoznaje się ze światem.

Meteorolodzy mieli swoje święto

Każdego roku 23 marca świętujemy Światowy Dzień Meteorologii. Data nie jest przypadkowa - upamiętnia wejście w życie konwencji o utworzeniu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) w 1950 roku. W tym roku obchody święta skupiają się na młodzieży i na ich znaczeniu wobec zmieniającego się klimatu.

W 24 godziny ślad po zimie zniknął. Film poklatkowy topniejącego lodu

Zakończył się sezon zwiedzania jednej z największych atrakcji północnej części Ameryki. Zamknięte zostały lodowe jaskinie na Wyspach Apostoła leżących u wybrzeży Jeziora Górnego. Powodem jest topniejący lód, który stanowi zagrożenie dla turystów. A to, w jak szybki sposób gruba pokrywa lodu na jednym z Pięciu Jezior Północnoamerykańskich potrafi zniknąć, przedstawia opublikowany właśnie film. W zaledwie 24 godziny nie ma śladu po zimie.

"Mamy tyle wody, ile jest w Egipcie". Polacy osuszają naturalne zbiorniki wody pitnej

- Mamy tyle wody, ile jest w Egipcie i mniej niż Hiszpania, która jest uważana w Europie za kraj praktycznie pozbawiony wody - powiedział wiceminister środowiska. Na jednego mieszkańca Polski przypada niespełna 1/3 metrów sześciennych wody przypadających na przeciętnego mieszkańca Europy. Co gorsza - zamiast chronić naturalne zbiorniki wody pitnej takie jak np. bagna, osuszamy je.

Węglarczyk z Hadfieldem. Jak się mieszka w kosmosie?

Bartosz Węglarczyk rozmawiał z Chrisem Hadfieldem - astronautą, który jako pierwszy Kanadyjczyk odbył spacer w przestrzeni kosmicznej. Hadfield podczas pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zrealizował kilka teledysków, w tym ten do piosenki Space Oddity Davida Bowie. Całą rozmowę zobaczyć można będzie w niedzielę w programie Dzień Dobry TVN.

Pierwsze takie zoo: będzie można zagrać z orangutanami w "kamień, papier, nożyczki"

Orangutany "śmigające" nad głowami będą mogli oglądać odwiedzający zoo w Indianapolis na zmodernizowanym wybiegu dla tych małp. W przeciwieństwie do tych w innych ogrodach, ma być szczególnie rozbudowany w pionie, żeby zwierzęta, podobnie jak w naturze, mogły tam spędzać większość czasów na wysokościach. A to nie koniec atrakcji: gości od małp ma rozdzielać tylko szyba, a na dodatek będą mogli próbować z nimi grać w proste gry.

Świat widziany zza ostrych kłów. Wolontariusz nagrał film z perspektywy ofiary krokodyla

Co widzi ofiara krokodyla? Zwykle nie jest w stanie tego opowiedzieć, ponieważ chwilę później jest martwa i ląduje na dnie brzucha drapieżnika. Chris Madden - opiekun groźnych gadów na Florydzie - postanowił jednak nagrać krótki film "z perspektywy ofiary" krokodyla. Zamontował niewielką kamerę na wysięgniku, i zachowując bezpieczną odległość, po prostu pozwolił gadowi zatrzasnąć silne, najeżone ostrymi zębami szczęki na kamerze.