Ciekawostki

Ciekawostki

O 19.35 kometa stulecia zbliży się do Słońca

Słynna już "kometa stulecia", czyli ISON, w czwartek 28 listopada o godz. 19.35 naszego czasu osiągnie swoje peryhelium. Skała znajdzie się w odległości "zaledwie" miliona kilometrów od Słońca. Naukowcy wciąż nie są pewni, czy zdoła przetrwać to spotkanie.

Zlicytowali szkielet dinozaura. Poszedł za 400 tys. funtów

Wyjątkowo długa szyja, imponujący ogon - to charakterystyczne cechy diplodoków, które żyły około 150 mln lat temu. Szkielet samicy z tego właśnie gatunku został w środę sprzedany na aukcji w Wielkiej Brytanii za kwotę 400 tys. funtów. To pierwszy przypadek w brytyjskiej historii, kiedy szkielet dinozaura został wystawiony na aukcję.

Prawdziwa natura maleńkiego fragmentu mózgu

Naukowcy odkryli, że znaczący udział w podejmowaniu racjonalnych decyzji ma pomijana dotąd część międzymózgowia - uzdeczko boczne (ang. lateral habenula - red.). Dotychczas sądzono, że to właśnie ten element mózgu "popycha" nas w kierunku rozwiązania krótkofalowo korzystniejszego, choć niekoniecznie właściwego w dłuższym przedziale czasowym.

Kosmiczna "matrioszka" sprowadzi na Ziemię próbki z Marsa

- Powstał pierwszy lądownik, który poleci na Marsa i wróci z pobranymi próbkami - ogłosiła Europejska Agencja Kosmiczna. Projekt nie ma ustalonego terminu, jednak jest pierwszym przedsięwzięciem tego typu w historii. Naukowcy ESA są przekonani, że jako pierwsi w historii zdołają sprowadzić skały i próbkę "powietrza" z Czerwonej Planety.

"Śnieg" prószy też w oceanie

Codziennie na dno oceanu opadają niezliczone ilości obumarłych szczątków roślin i zwierząt, a także piasku, sadzy, pyłu i fekaliów. Wszystko to później staje się pożywieniem dla żyjących tam organizmów.

Pył kosmiczny pozwoli naukowcom cofnąć się w czasie

Każdego roku na powierzchnię Ziemi spada ok. 40 tys. ton pyłu kosmicznego, możliwe jest więc, że podczas odkurzania mieszkania pozbywamy się cząstek, które kiedyś budowały potężną planetoidę lub kometę. Naukowcy postanowili bliżej przyjrzeć się tym niewielkim fragmentom, bo mają nadzieję, że dzięki temu lepiej poznają tajemnice Kosmosu i życia na Ziemi.

Widok zorzy może skłonić do szukania Boga

Oglądanie tak niesamowitych widoków jak Wielki Kanion czy zorze polarne mogą zwiększać naszą skłonność do nabrania wiary w Boga czy inne siły nadprzyrodzone - wynika z najnowszych badań psychologicznych. Według naukowców wzbudzone przez takie bodźce silne uczucia zachwytu i podziwu wyzwala w nas specyficzny sposób postrzegania świata. - Ironią jest to, że w patrzenie na rzeczy, o których wiemy, że powstały w sposób naturalny, popycha nas do wyjaśniania ich istnienia jako efektu działania nadnaturalnego - zauważa jeden z badaczy.

Naukowcy chcą wskrzesić bucardo

Hiszpańscy naukowcy zamierzają wykorzystać przechowywane od 14 lat komórki bucardo - znanej jako Celia - i wszczepić je kozicom. Być może dzięki temu uda się wskrzesić wymarły gatunek.

Co czeka ISON w ciągu następnych 4 dni? NASA opowiada filmem

Być kometą nie jest łatwo, przyznają uczeni NASA. Animatorzy pracujący w Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda ciężki los komet przedstawili na krótkim filmie. W prosty sposób tłumaczy on, czym jest ogon komet, oraz co decyduje o jej jasności. Dzięki niemu łatwiej możemy sobie wyobrazić, z czym zmierzyć się musi ISON, "kometa stulecia".

Tornado zawiesiło krowę na drzewie. Niezwykłe nagranie z Illinois

Przez amerykańskie miasteczko Waszyngton w stanie Illinois przeszło tornado, które równało z ziemią domy i spowodowało ogromne zniszczenia. Jeden z mieszkańców nagrał chwile grozy, jakie przeżył wraz ze swoją córką schowany w schronie. Zarejestrował skowyt wiatru i ogromny huk, gdy jego dom rozlatywał się na drobne elementy. Na nagraniu widać również krowę, którą żywioł uniósł i zawiesił na drzewie.

Słabnie pole magnetyczne Ziemi. ESA posłała satelity, by to zbadać

Pole magnetyczne Ziemi robi się coraz słabsze, co zaczyna niepokoić naukowców - od połowy XIX wieku osłabło ono o 15 procent. Może to świadczyć o tym, że zbliża się przebiegunowanie planety. Dlatego Europejska Agencja Kosmiczna wysłała w piątek na orbitę trzy satelity, które przez kolejne 4 lata będą monitorować magnetyzm naszej planety.

Niezniszczalne mikroby w ośrodkach NASA i ESA

Obecność mikroskopijnych nieznanych organizmów została wykryta w najbardziej sterylnych pomieszczeniach NASA i ESA, w których nie powinna przetrwać żadna forma życia. Badacze sądzą, że odkryte mikroby przeżyłyby nawet w kosmosie, bowiem okazują się odporne na zabójcze dawki promieniowania i skrajne temperatury.

Ten model NASA pozwala tworzyć prognozy na dwa lata naprzód

Naukowcy z amerykańskiego Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda stworzyli precyzyjny model rozkładu wiatrów na całym świecie. Umożliwia on tworzenie prognoz zmian w ziemskiej atmosferze nawet na dwa lata do przodu. To możliwe dzięki nieustannemu napływowi niezliczonych danych, które na bieżąco przetwarza należący do NASA superkomputer Discovery.

Zaczęło się od Zorzy. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna kończy 15 lat

Jest największym w historii międzynarodowym projektem kosmicznym, uważanym za cud inżynierii. Od 2000 roku pozwala realizować marzenie o stałej obecności w kosmosie, a do tego przyczynia się do ulepszenia życia na Ziemi, wspomagając rozwój medycyny, technologii i różnych dziedzin nauki. Łączy nie tylko rywalizujące nieraz w historii USA i Rosję, ale też naukowców i inżynierów z kilkunastu innych krajów. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna kończy 15 lat.

"Kometa stulecia" jaśnieje. Z każdym tygodniem widać ją lepiej

Od niepozornej, bladej smugi do dynamicznego obiektu strzelającego strumieniami materii - taką przemianę przez ostatnie miesiące przeszła kometa C/2012 S1, czyli ISON. Z tygodnia na tydzień staje się jaśniejsza i bardziej spektakularna, co możemy prześledzić w serii zdjęć wykonanych przez astrofotografa amatora Mike'a Hankeya. Nie sposób nie zauważyć przy tym wielkiej urody tego świetlistego obiektu przecinającego niebo.

Pod lodem buzuje gorąca magma. Odkryli aktywny wulkan na Antarktydzie

Pod lodową pokrywą i warstwą gruntu zachodniej Antarktydy odkryto aktywny wulkan. To pierwszy znany taki przypadek i dowód na to, że nie jest ona tylko "zmrożonym" kontynentem. Zdaniem naukowców aktywność wulkaniczna jest potencjalnym zagrożeniem dla antarktycznego lodu - zarówno erupcja, jaki i podziemna obecność gorącej magmy mogą przyspieszyć jego topnienie.

Krzem przegrywa z nanorurkami. Cedric zapowiada przełom

Wyprzedza swoje czasy co najmniej o 10 lat - mówią naukowcy o komputerze stworzonym przez badaczy z kalifornijskiego Uniwersytetu Stanforda. Cedric jest pierwszym na świecie takim urządzeniem zawierające wyłącznie tranzystory zbudowane na bazie nanorurek węglowych. To także duży postęp w badaniach nad konstruowaniem mniejszych, szybszych i oszczędzających energię urządzeń elektronicznych.