Ciekawostki

Ciekawostki

Prognoza, która zdecydowała o sukcesie aliantów

Lądowanie aliantów w Normandii w czerwcu 1944 r. to wydarzenie, którego powodzenie zależało od tysięcy czynników, w tym od pogody. Być może prognoza pogody przygotowana wtedy przez Jamesa Stagga, brytyjskiego meteorologa, zdecydowała o powodzeniu desantu we Francji i tym samym o losach wojny.

Królowa Andów rozkwitła w Berkeley

W ogrodzie botanicznym w Berkeley w Kalifornii ta rzadka roślina rozkwitła po 24 latach od posadzenia i jest pod tym względem wyjątkowo szybka. Liście, wyrastające z łodygi przypominającej kaktusa, przez swój kształt i rozmiar porównywane są do desek surfingowych.

Białystok potęgą w badaniach nad odnawialnymi źródłami energii

W najbliższych miesiącach na konto Politechniki Białostockiej wpłyną solidne środki unijne na badania nad odnawialnymi źródłami energii, które mają zostać wdrożone w regionie. Inwestycje pozwolą także samej uczelni zaoszczędzić od 10 do kilkunastu procent kosztów ciepła i energii elektrycznej. Obecnie Politechnika Białostocka wydaje na te cele kilkanaście milionów złotych.

Pensylwania jak w filmie Hitchcocka: ptak powalił kobietę i podbił jej oko

W Pensylwanii doszło do wypadku przypominającego scenę z z filmu Hitchcocka - kobieta została zaatakowana przez agresywnego myszołowa tuż przed jej domem. Ptasi agresor rzucił się na nią i powalił ją na ziemię. Ornitolodzy jako przyczynę agresji wskazują fakt, że terroryzujący przedmieścia Pittsburga osobnik został niedawno rodzicem.

Czerwone dachy Wenecji w ujęciu z Kosmosu

Czerwone dachy Wenecji widziane z Kosmosu. Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wykonali wykonali niezwykłe zdjęcie Laguny Weneckiej. Doskonale widać na nim płyciznę między wyspami a stałym lądem.

Japończycy zaprezentują zasuszoną łapę mitycznego gwałciciela i porywacza

Kryptozoolodzy na całym świecie poszukują dowodów na istnienie kryptyd, czyli stworów, których istnienia nie potwierdza oficjalna nauka. Japończycy są w posiadaniu dowodu na istnienie legendarnego stwora o nazwie kappa - w posiadaniu rodziny Shimazu są bowiem szczątki kappy - legendarnego demona zamieszkującego śródlądowe wody Kraju Wschodzącego Słońca. Stwór był znany z kradzieży i porwań oraz topienia dzieci i gwałcenia kobiet. Teraz zmumifikowaną łapę będzie można obejrzeć na wystawie.

Zderzenie gwiazd w sąsiedniej galaktyce? "Taka eksplozja mogłaby spowodować masowe wymieranie na Ziemi"

Po koniec maja należący do NASA satelita Swift zaobserwował gwałtowny rozbłysk w sąsiedniej galaktyce, w Andromedzie. Został on zaklasyfikowany przez naukowców jako rozbłysk gamma, czyli jeden z najpotężniejszych we Wszechświecie. Dotychczas naukowcom nie udało się poznać dokładnej przyczyny eksplozji. Początkowo astronomowie uznali, że doszło do niego na skutek zderzenia dwóch gwiazd neutronowych. Jednak NASA zdementowała takie interpretacje.

Rośliny w mieście uczulają silniej niż na wsi. "Dobór drzew nie powinien być dowolny"

Łódzcy naukowcy opracowali zalecenia ułatwiające życie tym mieszkańcom miast, którzy rozkwit flory osiedlowej kojarzą głównie z chusteczkami i zaczerwienionymi oczyma. Wskazano, które gatunki roślin powinny być sadzone zamiast przeklinanych przez uczuleniowców np. brzóz czy topoli. To część międzynarodowego projektu do walki z efektem miejskiej wyspy ciepła, czyli nadmiernym nagrzewaniem się dróg i budynków.

Czerwcowe niebo rozświetlą jasne planety

Czerwiec nie zachęca do obserwacji astronomicznych. Słońce, nawet o północy, chowa się tylko kilkanaście stopni pod horyzont. Przez to noce są krótkie i jasne. Mimo niesprzyjających warunków można próbować spoglądać w niebo, bo w tym roku na czerwcowym niebie dopiszą jasne planety.

Muszą przeliczyć odłowione korale i gąbki. A potem je uwolnić

Portugalscy rybacy muszą uwalniać wszystkie złowione na wodach terytorialnych kraju korali i gąbek okazy. Wcześniej jednak muszą je policzyć, a potem połów zgłosić urzędnikom. Te nowe przepisy wprowadzone przez portugalski rząd mają zapewnić lepszej ochrony morskim stworzeniom.