Ciekawostki

Ciekawostki

Upały niebezpieczne dla starszych i chorych. Jak sobie z nimi radzić?

Upały to szczególna udręka dla starszych i chorych. Co robić, by je przetrwać? W jaki sposób sobie z nimi poradzić oraz jakie dolegliwości stają się sygnałem, że z organizmem dzieje się coś złego? Odpowiedzi na te pytania udzielił kardiolog dr Piotr Gryglas w porannym programie TVN24 "Wstajesz i wiesz".

Afrykańskie upały. Ekspert radzi, jak je przetrwać

Synoptycy TVN Meteo prognozują, że kilka najbliższych dni będzie naprawdę gorących. Niewykluczone, że miejscami termometry wskażą 34 st. C. Tak wysokie temperatury mogą być niebezpieczne dla organizmu. W porannym programie TVN24 "Wstajesz i weekend" ratownik medyczny Aleksander Hepner radził, co zrobić, by przetrwać nadchodzące upały.

Oko Saurona? Tak SPHERE widzi gwiazdę i jej otoczenie

Ten niepokojący widok mógłby być ilustracją do tolkienowskiej trylogii "Władca Pierścieni". Chociaż wygląda wypisz wymaluj jak złowrogie, demoniczne Oko Saurona, nie należy do fantastycznego Śródziemia, lecz do naszego Wszechświata. To bardzo dokładny obraz odległego o 273 lata świetlne układu planetarnego.

Rewolucje NASA. 10 kosmicznych innowacji wszech czasów

Kosmiczny wyścig w latach 50. pomiędzy ZSRR a Ameryką w dziedzinie astronomii przyczynił się do powstania wielu potężnych urządzeń, które zrewolujonizowały historię podboju kosmosu, a także pogłębiły wiedzę o wszechświecie. Poznajcie 10 najlepszych innowacji kosmicznych, za jakimi stoją Amerykanie z NASA.

Białystok, Podlasie - Białystok, Syberia. Rowerem w 40-stopniowym mrozie

- Na odmrożenia trzymałem krem w bucie. Przed zimnem chronił nas lokalny specyfik - tłuszcz niedźwiedzia - tak w rozmowie z tvnmeteo.pl wspomina rowerową podróż na Syberię podróżnik z Białegostoku, Krzysztof Suchowierski. Pojechał tam jednośladem już dwa razy. Raz z podlaskiego do syberyjskiego Białegostoku. Drugi raz do Jakucji.

Sezon na 46 gatunków storczyków

W maju i czerwcu przypada w Polsce okres kwitnienia storczyków. W naszym kraju występuje 46 gatunków tych kwiatów. Wszystkie są pod ochroną. Można je spotkać w lasach i na śródleśnych łąkach - niekiedy rosną całymi łanami. Część gatunków kusząco pachnie, inne swoim brzydkim zapachem przyciągają wszelkiego rodzaju owady.

Prognoza, która zdecydowała o sukcesie aliantów

Lądowanie aliantów w Normandii w czerwcu 1944 r. to wydarzenie, którego powodzenie zależało od tysięcy czynników, w tym od pogody. Być może prognoza pogody przygotowana wtedy przez Jamesa Stagga, brytyjskiego meteorologa, zdecydowała o powodzeniu desantu we Francji i tym samym o losach wojny.

Królowa Andów rozkwitła w Berkeley

W ogrodzie botanicznym w Berkeley w Kalifornii ta rzadka roślina rozkwitła po 24 latach od posadzenia i jest pod tym względem wyjątkowo szybka. Liście, wyrastające z łodygi przypominającej kaktusa, przez swój kształt i rozmiar porównywane są do desek surfingowych.

Białystok potęgą w badaniach nad odnawialnymi źródłami energii

W najbliższych miesiącach na konto Politechniki Białostockiej wpłyną solidne środki unijne na badania nad odnawialnymi źródłami energii, które mają zostać wdrożone w regionie. Inwestycje pozwolą także samej uczelni zaoszczędzić od 10 do kilkunastu procent kosztów ciepła i energii elektrycznej. Obecnie Politechnika Białostocka wydaje na te cele kilkanaście milionów złotych.

Pensylwania jak w filmie Hitchcocka: ptak powalił kobietę i podbił jej oko

W Pensylwanii doszło do wypadku przypominającego scenę z z filmu Hitchcocka - kobieta została zaatakowana przez agresywnego myszołowa tuż przed jej domem. Ptasi agresor rzucił się na nią i powalił ją na ziemię. Ornitolodzy jako przyczynę agresji wskazują fakt, że terroryzujący przedmieścia Pittsburga osobnik został niedawno rodzicem.

Czerwone dachy Wenecji w ujęciu z Kosmosu

Czerwone dachy Wenecji widziane z Kosmosu. Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wykonali wykonali niezwykłe zdjęcie Laguny Weneckiej. Doskonale widać na nim płyciznę między wyspami a stałym lądem.

Japończycy zaprezentują zasuszoną łapę mitycznego gwałciciela i porywacza

Kryptozoolodzy na całym świecie poszukują dowodów na istnienie kryptyd, czyli stworów, których istnienia nie potwierdza oficjalna nauka. Japończycy są w posiadaniu dowodu na istnienie legendarnego stwora o nazwie kappa - w posiadaniu rodziny Shimazu są bowiem szczątki kappy - legendarnego demona zamieszkującego śródlądowe wody Kraju Wschodzącego Słońca. Stwór był znany z kradzieży i porwań oraz topienia dzieci i gwałcenia kobiet. Teraz zmumifikowaną łapę będzie można obejrzeć na wystawie.