Ciekawostki

Ciekawostki

Najpierw awaria, potem monsun: statek omal nie wpłynął na brzeg

- Czy ktoś tam dostał ataku serca przy sterze? - zastanawiali się uczniowie uniwersytetu w Hongkongu. Tuż przed oknami ich budynku znalazł się statek liczący 193 m długości. Gigantyczny kontenerowiec po awarii silnika został zepchnięty niemal na brzeg przez monsunowe wiatry.

NASA zwraca się do internautów: którego dnia nastąpi zderzenie?

- Kiedy sonda LADEE uderzy w powierzchnię Księżyca? - pytają internautów z całego świata naukowcy NASA. Osoby, których odpowiedzi będą najbardziej zbliżone do fatycznej daty zderzenia, zostaną nagrodzone pamiątkowymi certyfikatami imiennymi. Termin zgłaszania odpowiedzi mija 11 kwietnia, a nazwiska finalistów zostaną ogłoszone niedługo po faktycznym uderzeniu sondy w powierzchnię Srebrnego Globu.

Tajemnicze promieniowanie w centrum naszej galaktyki. Wpadli na trop ciemnej materii?

Intrygujące wyniki przyniosły nowe badania niezwykle silnego promieniowania gamma emitowanego w centrum naszej galaktyki. Wynika z nich, że część tej emisji może pochodzić z ciemnej materii - nieznanej substancji tworzącej większość naszego materialnego wszechświata. - To bardzo ekscytujące odkrycie, ale sprawa nie jest jeszcze zamknięta - zaznaczają naukowcy.

Wędkarka złowiła rekordowy okaz. Gigantyczny tuńczyk ważył 411 kg

Rekord świata w połowie największego tuńczyka błękitnopłetwego pobity. Dokonała tego kobieta, która u wybrzeży Nowej Zelandii złowiła okaz ważący blisko pół tony. Gigantyczna ryba sprawiła spory kłopot przy wciąganiu na pokład - kilkuoosobowa załoga męczyła się przy tym aż cztery godziny.

"Koniec raju na Wyspach Salomona"

W naszej maleńkiej Polsce, zaabsorbowani problemami, konfliktami i dążeniami, by standardem życia dorównać Zachodniej Europie, myślimy często stereotypami. Mnie się to zdarzyło dziś.

Życie na księżycu? "Absolutnie by mnie to nie zdziwiło"

Czy na księżycu może istnieć życie? Według fizyka Tomasza Rożka jest to całkiem prawdopodobne. Na jednym z naturalnych satelitów Jowisza co jakiś czas naukowcy obserwują wodę w stanie ciekłym z rdzawym osadem. - Absolutnie nie zdziwiłbym się gdyby to były bakterie - zaznaczył Rożek. Co jeszcze niezwykłego kryją w sobie naturalne satelity? Na to pytanie odpowiedział Rożek w porannym programie TVN24 "Wstajesz i weekend".

"To wciąż otwarta rana". Mija pięć lat od trzęsienia ziemi we Włoszech

- To wciąż otwarta rana - powtarzano w nocy z soboty na niedzielę w mieście L’Aquila w środkowych Włoszech podczas uroczystości w piątą rocznicę trzęsienia ziemi. Pamięć 309 ofiar uczczono taką samą liczbą uderzeń dzwonu o godzinie 3.32, gdy doszło do wstrząsu. Reporter TVN24 Robert Jałocha postanowił sprawdzić, co takiego zmieniło się w L'Aquila od czasu trzęsienia ziemi.

Słynna bociania para jest już razem

Jedna z najsłynniejszych w Polsce bocianich par jest już razem. Trzy dni po powrocie Kajtka do gniazda w Uciechowie dołączyła do niego Balbina. Trwają przygotowania pary na pojawienie się potomstwa. Życie ptaków śledzi na bieżąco Reporter 24 Casimirius.

Erupcja wulkanu zmieni chronologię Egiptu?

Nowa interpretacja tekstu znajdującego się na egipskiej Tempest Stela może skłonić naukowców do zmiany chronologii historii Egiptu. Specjaliści z Instytutu Orientalistyki Uniwersytetu w Chicago uważają, że ten starożytny blok skalny opisuje pogodę, jaka występowała po wybuchu wulkanu Thera i odnosi się do czasów, w których Egiptem władał faraon Ahmose. Do tej pory nikt nie łączył wybuchu wulkanu z okresem panowania tego władcy.

Niedźwiedzie przychodzą jak do stołówki. "Grzebią sobie w kontenerze na śmieci"

Mieszkańcy słowackich górskich miejscowości coraz częściej spotykają niedźwiedzie, które odkryły, że ludzkie śmietniki gwarantują łatwy dostęp do pożywienia. Choć spotkań z człowiekiem starają się unikać, zdarzają się przypadkowe sytuacje narażające obie strony na stres. Według specjalistów rozwiązanie problemu jest proste: wystarczą specjalne kontenery na śmieci i cierpliwość, bo wyplenienie złych nawyków u zwierząt zajmie trochę czasu.

Rzesze Duńczyków szukają jednej foki

Od środy mieszkańcy jednego z regionów Danii nie ustają w poszukiwaniach Luny. To foka szara, która zbiegła z zagrody biolożki, poświęcającej jej swoją pracę naukową. By pomóc opiekunce uciekinierki, chętni prowadzą poszukiwania zarówno z lądu, jak i z powietrza. Luna od czasu do czasu wynurza się, zaznaczając swoją obecność, jednak nie daje się schwytać.

Tak wygląda świat z perspektywy trąby

Świat oczami zwierząt wygląda zupełnie inaczej niż ludzki. Co dopiero, gdy patrzymy na cuda natury z perspektywy trąby słonia. Dokumentalista dzikiej przyrody Cristian Dimitrius postanowił sprawdzić, jak gruboskórny ssak postrzega własną okolicę "strojąc" kilku mieszkańców afrykańskiego kontynentu w kamerki. Zobacz niezwykły film z perspektywy jego trąby czy stopy.

Satelita ESA zadba o bezpieczeństwo świata

W czwartek wieczorem (o godz. 23.02 naszego czasu) Sentinel 1A został wyniesiony na orbitę. Start rakiety nośnej wraz z satelitą nastąpił z Europejskiego Portu Kosmicznego w Gujanie Francuskiej i był transmitowany w internecie.

Dno oceanu wciska się pod Amerykę. Chile i Peru nie zaznają spokoju

Wtorkowe silne trzęsienie ziemi w Chile to efekt tego samego mechanizmu, który wywołał najsilniejszy w historii wstrząs sejsmiczny zarejestrowany w tym samym regionie w 1960 roku. Za oba zdarzenia odpowiada proces subdukcji, czyli wciągania jednej płyty tektonicznej pod drugą. To przemieszczanie się olbrzymich fragmentów litosfery z prędkością nawet 8 cm na rok skutkuje również innymi zmianami geologicznymi wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej.

Słońce wyrzuciło naładowaną materię. Warto wypatrywać zórz polarnych

Najbliższe dni to dobry czas na wypatrywanie zórz polarnych. Jak przekonuje astronom dr hab. Arkadiusz Olech, w sprzyjających warunkach możemy je dostrzec także w Polsce. I właśnie mamy do czynienia z taką sytuacją - Księżyc tuż po nowiu nie rozświetla za mocno nieba, a w okolice naszej planety zaczynają docierać cząstki naładowanej materii z silnego wybuchu na Słońcu.

Sposób na pozbycie się reumatyzmu? Leżakowanie w martwym wielorybie

Zioła, znachorzy, magiczne praktyki - nasi przodkowie na różne sposoby szukali ulgi od chorób i przykrych dolegliwości. Jednak kuracja, jaką pod koniec XIX wieku praktykowano w Australii, wymaga wielkiego samozaparcia. Chorym na reumatyzm aplikowano tam terapię polegającą na wielogodzinnym leżeniu w ciele martwego wieloryba.