Ciekawostki

Ciekawostki

Zobacz magnetyczny "odcisk palca" Drogi Mlecznej

Wiry, pętle i łuki przypominające kosmiczny odcisk linii papilarnych - taki nowy obraz Drogi Mlecznej pokazała Europejska Agencja Kosmiczna. To struktura pola magnetycznego naszej galaktyki. Grafika powstała na podstawie danych satelity Planck, który obserwował spolaryzowane światło emitowane przez międzygwiezdny pył.

Tygrysy nad głowami zwiedzających

Zwierzęta z ogrodu zoologicznego w Filadelfii mają coraz więcej miejsca. W zoo powstały szlaki- korytarze zawieszone nad obszarami siedliskowymi. Zwierzęta mogą wędrować tuż nad swoimi sąsiadami.

Jak poruszają się egzoplanety? Niezwykła animacja doktoranta

Brytyjski naukowiec stworzył animację, która prezentuje pozasłoneczne układy planetarne. Dzięki temu można zauważyć, jak różny jest czas orbitowania tych planet wokół swoich gwiazd. Projekt zyskał poparcie środowiska ekspertów, ale - jak zaznaczają - nie jest on idealny.

Powstają kolejne dziury na Marsie. Czy było tam życie?

Marsjański łazik NASA o nazwie Curiosity po raz trzeci w historii zebrał próbki skał z Czerwonej Planety. W tym celu 5 maja wywiercił otwór w piaskowej skale o nazwie Windjana. Sproszkowane próbki trafiły do laboratorium znajdującego się na pokładzie łazika.

Prawnicy i lekarze zaludnią Marsa?

Wydawałoby się, że lot na Czerwoną Planetę z biletem w jedną stronę może odstraszać ludzi. Tymczasem do organizatorów misji zgłosiły się setki tysięcy osób, w tym prawnicy i lekarze, którzy są chętni skolonizować Marsa w 2025 roku. Holenderska organizacja wyselekcjonowała na początek 705 osób z czego dwie trzecie ma wykształcenie wyższe!

Samica psotnika ma penisa, samiec - waginę. "To bardzo, bardzo podniecające"

Pożycie czterech zamieszkujących Brazylię gatunków owadów z rzędu psotników sprawiło, że badający je naukowcy przecierali oczy ze zdumienia. Okazało się bowiem, że owady mają w pełni wykształcone organy płciowe charakterystyczne dla płci przeciwnej. Sprawność narządów potwierdziły owady, używając ich podczas trwającego nawet 70 godzin stosunku.

Samolot zawisł na czubkach drzew

Na czubkach drzew skończył się lot awionetki nad Alaską. Maszyna przegrała z silnym wiatrem, który zepchnął ją z kursu. Pilot musiał czekać na ratowników z wysięgnikami, żeby znaleźć się z powrotem na ziemi. Z tej niebezpiecznej sytuacji wyszedł jednak bez szwanku.

Mamy pierwsze zdjęcia Ziemi z Sentinela

Sentinel-1 rozpoczął pracę 3 kwietnia i już uchwycił pierwsze obrazy radarowe Ziemi. Może je pozyskiwać bez względu na chmury, deszcz czy noc. Zaawansowana technologia satelity ma pomóc w poprawie zarządzania środowiskiem i obserwacji ewentualnych zagrożeń. Mimo, że obecnie znajduje się w fazie "rozruchu", owoce pracy Sentinela-1 już teraz pokazują potężne możliwości radaru.

Meteoroid z impetem zderzył się z Ziemią. Upadek nagrał wideorejestrator policji

Kamery w radiowozach policyjnych - przynajmniej w Kanadzie - rejestrują nie tylko piratów drogowych. Stojąc na światłach na trasie Mulock Drive policjanci nagrali spadający meteoroid nieopodal miasteczka Newmarket w prowincji Ontario. Zdaniem ekspertów obiekt mógł mierzyć około metra i ważyć kilka ton, o czym świadczy zarejestrowana fala uderzeniowa, równa skutkowi eksplozji kilkudziesięciu ton trotylu.

Wystrzały i malownicze smugi na niebie. Dziś w nocy najlepiej oglądać Eta Akwarydy

Dzisiejszej nocy, a także we wtorek na krótko przed świtem, niebo rozświetlą rozbłyski jednego z najbardziej efektownych rojów meteorów - Eta Akwarydów. Meteory te są bardzo jasne i często zostawiają po sobie smugi. Chociaż na półkuli północnej są trudniejsze do obserwacji niż na południowej, warto zerwać się przed świtem, by zobaczyć, jak efektownie "wystrzeliwują" nad horyzont.

Inwazja pożeraczy much na Istrię. Mieszkańcy wznoszą barykady

Centymetrowej wielkości żabki okazały się ogromnym problemem dla miasteczka Valbandon na Istrii. Zamiast trzymać się swojego naturalnego środowiska, czyli miejscowego stawu, wychodzą na ulice i dostają się do budynków. Zdesperowani mieszkańcy próbują je powstrzymać, stawiając barykady.

Ranking zabójców. Oto zwierzęta, które uśmiercają najwięcej ludzi

Każdego roku najwięcej ludzi zabijają moskity. Na drugim miejscu tego rankingu znajduje się człowiek. Sporo osób ginie również w wyniku starcia z hipopotamem lub ze słoniem. O tym dlaczego zwierzęta te są agresywne, opowiadał w porannym programie "Wstajesz i weekend" Michał Targowski, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego.

Gęsty dym nad Koreą Północną. Przeniknął go satelita NASA

Silne zadymienie na południowo-wschodnich krańcach Korei Północnej zaobserwował satelita NASA. Dym pochodził z kilkudziesięciu pożarów rozsianych w rejonie nieopodal z granicy z Koreą Południową. Powodów do niepokoju raczej nie ma - według specjalistów, którzy dokładnie zbadali zdjęcie satelitarne, ogień zapłonął tam na skutek działań rolniczych.

Posiekać, zatopić, zakopać czy wywieźć? Naukowcy o sposobach na pozbycie się wieloryba

Posiekać i wywieźć, zakopać czy może pozostawić w miejscu odnalezienia? To pytanie nurtuje naukowców, którzy co roku na plażach odnajdują zwłoki wielorybów. Ostatnio w mediach głośno jest o martwym płetwalu błękitnym, który od kilku tygodni zalega na jednej z kanadyjskich plaż. Naukowcy postanowili zająć się zwierzęciem. Jednak jak podkreślają, usunięcie tuszy może zająć nawet kilkanaście dni.

W takich skafandrach kosmonauci polecą na Marsa

NASA 30 kwietnia opublikowała wyniki publicznego głosowania na projekt skafandra. Zwycięski prototyp mieliby nosić amerykańscy astronauci w pierwszej załogowej misji na Marsa. O wyborze skafandra decydowali internauci z całego świata za pośrednictwem przygotowanej na tą okazję strony.

Tsunami zmyło naturalne przejście między Europą a Wyspami Brytyjskimi

Tajemnica Doggerlandu została odkryta. Brytyjscy naukowcy twierdzą, że potężna fala tsunami doprowadziła do zatopienia tego obszaru około 8 tys. lat temu. Według ich teorii, pod wodą znalazł się zarówno ląd, jak i znajdujacy się na nim ludzie. Skalę wydarzenia można porównywać z potężnym tsunami z 2011 roku, które uderzyło w japońskie wybrzeże.

Ten wieloryb to tykająca bomba. Może eksplodować w każdej chwili

Mieszkańcy Nowej Fundlandii w Kanadzie obawiają się, że wyrzucony przez fale oceanu wieloryb w każdej chwili może wybuchnąć. Ten morski ssak leży na deptaku od ponad tygodnia. Jest jednym z kilku zwierząt tego gatunku, które zginęły w wyniku uwięzienia w lodzie kilka tygodni temu.

Polska gospodarzem kosmicznych zawodów

Kilkanaście drużyn z całego świata weźmie udział w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich European Rover Challenge 2014, których gospodarzem będzie Polska. W poprzedniych edycjach nasi studenci wielokrotnie odnosili sukcesy, więc teraz Mars Society organizuje imprezę w naszym kraju. Rejstracja uczestników zakończyła się 30 kwietnia.

Księżyc "pożerał" tarczę Słońca. Na chwilę stało się ognistą obrączką

We wtorek rano mieszkańcy części Australii, a także południowej Indonezji mogli oglądać, jak Księżyc przysłaniał tarczę Słońca. W szczytowym momencie został z niego tylko ognisty pierścień, ale ten widok można było obserwować tylko w jednym rejonie Ziemi. Choć w Polsce zjawisko nie było widoczne, mogliśmy je śledzić dzięki przekazowi na żywo. Jeśli nie zdążyliście jej obejrzeć, nic straconego - możecie zobaczyć jej zapis na tvnmeteo.pl.