Ciekawostki

Ciekawostki

Japończycy zaprezentują zasuszoną łapę mitycznego gwałciciela i porywacza

Kryptozoolodzy na całym świecie poszukują dowodów na istnienie kryptyd, czyli stworów, których istnienia nie potwierdza oficjalna nauka. Japończycy są w posiadaniu dowodu na istnienie legendarnego stwora o nazwie kappa - w posiadaniu rodziny Shimazu są bowiem szczątki kappy - legendarnego demona zamieszkującego śródlądowe wody Kraju Wschodzącego Słońca. Stwór był znany z kradzieży i porwań oraz topienia dzieci i gwałcenia kobiet. Teraz zmumifikowaną łapę będzie można obejrzeć na wystawie.

Zderzenie gwiazd w sąsiedniej galaktyce? "Taka eksplozja mogłaby spowodować masowe wymieranie na Ziemi"

Po koniec maja należący do NASA satelita Swift zaobserwował gwałtowny rozbłysk w sąsiedniej galaktyce, w Andromedzie. Został on zaklasyfikowany przez naukowców jako rozbłysk gamma, czyli jeden z najpotężniejszych we Wszechświecie. Dotychczas naukowcom nie udało się poznać dokładnej przyczyny eksplozji. Początkowo astronomowie uznali, że doszło do niego na skutek zderzenia dwóch gwiazd neutronowych. Jednak NASA zdementowała takie interpretacje.

Rośliny w mieście uczulają silniej niż na wsi. "Dobór drzew nie powinien być dowolny"

Łódzcy naukowcy opracowali zalecenia ułatwiające życie tym mieszkańcom miast, którzy rozkwit flory osiedlowej kojarzą głównie z chusteczkami i zaczerwienionymi oczyma. Wskazano, które gatunki roślin powinny być sadzone zamiast przeklinanych przez uczuleniowców np. brzóz czy topoli. To część międzynarodowego projektu do walki z efektem miejskiej wyspy ciepła, czyli nadmiernym nagrzewaniem się dróg i budynków.

Czerwcowe niebo rozświetlą jasne planety

Czerwiec nie zachęca do obserwacji astronomicznych. Słońce, nawet o północy, chowa się tylko kilkanaście stopni pod horyzont. Przez to noce są krótkie i jasne. Mimo niesprzyjających warunków można próbować spoglądać w niebo, bo w tym roku na czerwcowym niebie dopiszą jasne planety.

Muszą przeliczyć odłowione korale i gąbki. A potem je uwolnić

Portugalscy rybacy muszą uwalniać wszystkie złowione na wodach terytorialnych kraju korali i gąbek okazy. Wcześniej jednak muszą je policzyć, a potem połów zgłosić urzędnikom. Te nowe przepisy wprowadzone przez portugalski rząd mają zapewnić lepszej ochrony morskim stworzeniom.

Sprawdź, jak bezpiecznie przetrwać burze

Przerażająco wyglądało przypominające kulę ognia wyładowanie atmosferyczne, do którego doszło podczas wtorkowej burzy na obwodnicy Wrocławia. Kierowca trafionego piorunem TIR-a wyszedł z tego bez szwanku, bo ochroniła go metalowa klatka tworzona przez obudowę pojazdu. - To czysta fizyka - tłumaczą specjaliści, których reporter TVN24 pytał o to, jak zachowywać się podczas burzy.

Pod ścianą budynku odkryto 60 tys. pszczół. Żyły tam co najmniej 15 lat

Pod warstwą cegieł jednego z budynków w Pensylwanii (USA) odkryto 60 tys. kolonię pszczół. Właściciele budynku natychmiast wezwali pszczelarza, który usunął owady i przetransportował je w bezpieczne miejsce. Z szaunków eksperta wynika, że pszczoły mieszkały w ścianie Penn Brewery od około 15 lat.

Płyta CD i piasek na stole, czyli skąd się biorą spadające meteory

Sobotni poranek był dobrą okazja, by sprawdzić, czy spadająca gwiazda przynosi szczęście. Szansa pojawiła się przed godziną 9 polskiego czasu w postaci deszczu meteorów z roju Kamelopardalidów. - Takich dużych "deszczów" możliwych do obserwacji każdego roku jest po kilka - zauważył dziennikarz naukowy Tomasz Rożek, gość programu "Wstajesz i Weekend".

Australia gigantycznym pochłaniaczem węgla. Grozi jej więcej pożarów?

Strefa sucha odgrywa znacznie większą rolę w globalnym obiegu węgla niż wcześniej sądzono. Za jeden z największych pochłaniaczy tego pierwiastka uważa się zazielenione pustynie Australii. Zdaniem naukowców, to im można zawdzięczać "duży skok" w ilości absorbowanego węgla. Może się również okazać, że australijskie Outback, które narażone jest na intensywne opady deszczu i wzrost roślinności, mogą stać się "gigantycznym pochłaniaczem dwutlenku węgla".

30 tys. zdjęć na dwóch rzutach Ziemi. NASA stworzyła selfie całej planety

"W jakim miejscu na Ziemi jesteś w tym momencie?" - pytała z okazji Dnia Ziemi amerykańska agencja kosmiczna. NASA zwracała się do internautów o przesyłanie autoportretów i informacji, gdzie je wykonano. Z kilkudziesięciu tysięcy nadesłanych wybrano 30 tys. i sklejono w jedno. "Selfie" planety wykonano na podstawie rzeczywistego obrazu, dostarczonego przez satelitę meteorologicznego.

Ciężko ranny manat uratowany, choć wcale nie było łatwo

Manata w stanie krytycznym wyłowiono z jednej z lagun na Florydzie w USA. Zwierzę ma złamane żebro oraz trudności z oddychaniem, dlatego też trafi na rehabilitację do zoo. By wydobyć z wody mierzącego ponad 2,4 m ssaka, trzeba było użyć odpowiedniego sprzętu.

Prawa pracowników w czasie upałów. Objaśnia je Paweł Blajer

Do kalendarzowego lata jeszcze prawie miesiąc, tymczasem już teraz zmagamy się z pierwszą w tym roku falą upałów. W najbliższych dniach temperatura ma przekroczyć 30 stopni Celsjusza w cieniu. Jakie w związku z bardzo wysokimi temperaturami są obowiązki pracodawcy względem pracowników? Na to pytanie odpowiedział Paweł Blajer wraz z ekspertem prawa pracy.

Sobota przyniesie kosmiczną ulewę: nawet tysiąc meteorów na godzinę

Na najbliższą sobotę naukowcy zapowiadają kosmiczną ulewę. Przewidują, że na godzinę spadnie nawet tysiąc meteorów. Efekty specjalne roju możemy zaobserwować na niebie między 8.30 a 9.40 czasu polskiego. Najlepsze punkty obserwacyjne będą jednak w USA i Kanadzie, gdyż na tych obszarach w czasie widowiska będzie noc.