Astronauci, mimo że fizycznie są daleko od Ziemi, pozostają online z Ziemianami. Jeden z pracowników NASA, Reid Wiseman, opublikował w serwisie społecznościowym krótki, ale efektowny materiał wideo przedstawiający moment spalania się statku kosmicznego "Cygnus Orb-2" w atmosferze ziemskiej.
- Nie ma parceli na Morzu Śródziemnym, która byłaby pozbawiona plastikowych fragmentów - alarmują naukowcy. Specjaliści chcą zwrócić uwagę świata na problem zanieczyszczeń morskich wód. Starają się również poszukać innowacyjnych sposobów walki z tworzywami sztucznymi.
Gekony, które od półtora miesiąca przebywały w kosmosie, nie powróciły bezpieczne na Ziemię. Jaszczurki zginęły w trakcie trwania eksperymentu. Naukowcy szukają przyczyn niepowodzenia.
Oprócz hymnu i flagi większość państw ma też swoje narodowe symbole. Zazwyczaj kraj utożsamia się ze zwierzęciem, budzącym szacunek i strach. Są też narody, dla których ważniejsza jest tradycja. Sprawdź jakie zwierzęta stanowią symbol takich państw jak Francja, Algieria, Malta czy Mauritius.
Spacerując po miejskich ulicach można natknąć się na coś zaskakującego. Zapewne wiecie to z autopsji. Sprawdźcie, co znalazło się pod nogami pewnego Amerykanina.
Łowcy burz mogą pozazdrościć pewnemu spotterowi. Niemiecki fotograf trafił w moment i uchwycił coś, na co inni czekają latami. Zrobił zdjęcie lęcącemu na tle tęczy samolotowi, w który uderzył piorun.
Jedna z nowojorskich gazet gospodarczych "The Wall Street Journal" stworzyła listę pięciu najpiękniejszych jezior na świecie. W czołówce znalazło się Morskie Oko. Doceniono również amerykańskie Jezioro Powell, kenijskie Nakuru, szwajcarskie Lucerne i fińskie Saimaa.
Nieśmiertelność wkrótce stanie się rzeczywistością? Profesor Kubota z Uniwersytetu Kioto twierdzi, że w morskich głębinach kryje się klucz do długowieczności. Naukowcowi udało się aż 12 razy "wskrzesić" meduzę szkarłatną. - Chciałbym wierzyć w to, że sposób na regenerację tych stworzeń, może znaleźć zastosowanie w przypadku ludzi, bo pod względem genetycznym ludzie i meduzy niewiele się różnią - informuje profesor.
Na jednej z wysp archipelagu Florida Keys powstało nowe, interaktywne akwarium. Odwiedzający ośrodek goście mogą nie tylko podziwiać zróżnicowane gatunki ryb, ale również je karmić i pływać ze zwierzętami. By to zrobić, nie potrzeba doświadczenia w nurkowaniu. Pracownicy akwarium wprowadzą chętnego i udzielą jemu potrzebnych wskazówek.
Ekspedycja naukowa "W poszukiwaniu ostatniego arktycznego giganta" zakończyła się sukcesem. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Mołdawii w pobliżu ujścia rzeki Berezovka odnaleźli szczątki mamuta. Teraz rozpoczną się badania nad znaleziskiem.
30 sierpnia 1984 roku w swoją pierwszą podróż wystartował wahadłowiec Discovery. Rozpoczął tym samym swoją 27-letnią misję. Obecnie prom kosmiczny przebywa na "emeryturze" w National Air and Space Museum w stanie Wirginia.
USA walczy z gigantycznymi afrykańskimi ślimakami. Obślizgłe zwierzęta, wielkości pięści, niszczą budynki, pożerają rośliny, a także stanowią zagrożenie dla ludzi. Jednak mimo tego niektórzy nadal chcą je zbierać, a co gorsza, chcą je jeść.
W "sąsiedztwie" Ziemi krąży wiele planet podobnych do naszego globu. Po raz pierwszy znaleziono obiekt niebieski poza Układem Słonecznym, na której tworzą się chmury zbudowane z wody. Jest on oddalony o ponad 7 lat świetlnych od Ziemi, ale nadal znajduje się w naszej galaktyce.
Obecność śmiercionośnej ameby, która moża niszczyć tkankę mózgu, potwierdzono w dostawie wody w kilku miejscowościach południowo-wschodniej Luizjany (USA). Została znaleziona w systemie wodnym Garyville należącym do parafii św. Jana Chrzciciela.
Zastanawiałeś się dlaczego kamienie w Stonehenge są ułożone pionowo? Nawet naukowcy nie są w stanie wytłumaczyć, dlaczego głazy ułożone są w taki nienaturalny sposób. Tajemniczość tego miejsca spędza naukowcom sen z powiek. Tymczasem, zagadka powoli się rozwiązuje. Archeolodzy odkryli 15 nowych obiektów pod Stonehenge.
Juź w starożytności rogi jelenia wykorzystywano do celów leczniczych. Po latach zapomnienia komórki macierzyste poroża jelenia stały się cennym materiałem farmaceutycznym. Już niedługo będziemy mogli znaleźć je w składzie niektórych żeli i kremów.
W najbliższych dniach swoją aktywność rozpocznie rój Aurigidów, który będziemy mogli obserwować aż do 5 września - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Zanim sonda Rosetta dokona kolejnego przełomu, zrzucając w listopadzie na powierzchnię komety lądownik Philae naukowcy muszą zdecydować, gdzie to nastąpi. Spośród pięciu potencjalnych lądowisk starają się wybrać najbezpieczniejsze i względnie płaskie, by uniknąć najgorszego - straty oddalonego o miliony kilometrów sprzętu wartego miliony dolarów.
Aby powstał huragan, w atmosferze muszą panować odpowiednie warunki meteorologiczne. Gdy już jest rozwinięty, wpływa na pogodę w zasięgu swojego oddziaływania. Okazuje się, że po jego przejściu warunki atmosferyczne nie wracają do normy, tylko ulegają modyfikacji. Udowodnili to naukowcy z NASA.
Rozpoczął się najdłuższy w tym roku miesiąc księżycowy, który potrwa aż do 24 września - informują astronomowie. Będzie o ponad 3 godziny dłuższy od średniego miesiąca naszego naturalnego satelity.
Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przelecieli przez zorzę polarną. Moment został zarejestrowany i opublikowany przez niemieckiego naukowca z Europejskiej Agencji Kosmicznej na jego profilu na jednym z portali społecznościowych.
Niemal tysiąc specjalistów zgromadzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) spotkało się, aby omówić niepewną przyszłość związaną ze zmianami pogodowymi w nadchodzących dziesięcioleciach. Najnowsze prognozy niestety nie są optymistyczne. Czekają nas tragiczne skutki globalnego ocieplenia m.in.: topniejące lodowce, wzrost poziomu wód, czy 40-metrowe fale na oceanach i to jeszcze nie wszystko...
Wściekasz się, kiedy jedzenie upadło Ci na podłogę? Podnieś je szybko, a nie będziesz musiał go wyrzucać. Większość ludzi ślepo wierzy w "zasadę pięciu sekund". Naukowcy dowiedli, że nie jest ona tylko wymysłem naszych przodków. I wcale nie musimy ganić dzieci za jej stosowanie.
Niektórzy potrzebują mocnych wrażeń. Żądny przygód włoski podróżnik zamierza jako pierwszy człowiek w historii zamieszkać w kapsule na szczycie góry lodowej. Spędzi w niej od ośmiu do dwunastu miesięcy. Naukowcy szacują, że w tym czasie lodowiec będzie powoli topniał. Projekt rozpocznie się w 2015 roku. Alex Bellini będzie świadkiem ostatniej fazy istnienia góry lodowej.
Wszyscy na świecie spekulują na temat globalnego ocieplenia. Na konferencjach znawcy przestrzegają społeczeństwo przed jego skutkami i uświadamiają, by dla dobra naszej planety, ograniczyć wszelką emisję gazów cieplarnianych. Jednak okazuje się, że ocieplenie klimatu nie postępuje tak szybko jak kiedyś.
Na dnie Atlantyku, odkryto ponad 500 miejsc, z których uwalniany jest metan. Naukowcy nie kryją zaskoczenia, bo tak wiele nowych pióropuszy gazu cieplarnianego może przyczyniać się do globalnego ocieplenia.
Prezenterzy Jarosław Kuźniar i Tomasz Wasilewski prowadzący wyjazdowy program TVN 24 "Wstajesz i wakacje" mieli okazję porozmawiać z wyjątkowym człowiekiem. Pan Marian Jankowski obserwuje pogodę od sześćdziesięciu lat na stacji synoptycznej w Kołobrzegu. "Sześćdziesiąt lat, dzień w dzień to samo" powiedział Kuźniar.
Słońce ma już 4,6 mld lat. Przed nim jeszcze co najmniej 5, może nawet 15 kolejnych mld lat. Później czeka je spektakularny koniec. Zobacz, w jaki sposób blask naszej dziennej gwiazdy będzie słabnąć.
Dwa nowe satelity unijnego programu nawigacji satelitarnej Galileo, które zostały w piątek wyniesione w przestrzeń kosmiczną, nie dotarły na zaplanowaną orbitę. O niepowodzeniu poinformowała firma Arianespace, która jest odpowiedzialna za ich lot.
W Kosmosie może istnieć życie? Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odkryto plankton morski. Próbki z mikroskopijnymi organizmami zebrało dwóch astronautów. Rosyjska Agencja Kosmiczna chwali się przełomem, a naukowcy z NASA informują, że dotąd nie dotarły do nich żadne oficjalne informacje.