Ciekawostki

Ciekawostki

Asteroida zaskoczyła astronomów. Rozpadła się jak kometa

Astronomowie nie raz obserwowali, jak kruche, zbudowane z lodu i pyłu komety ginęły po przelocie zbyt blisko Słońca. Niedawno odkryli, że wpływ promieniowania słonecznego prawdopodobnie może spowodować dezintegrację również innych obiektów. Właśnie oddziaływanie naszej gwiazdy wydaje się najbardziej prawdopodobną przyczyną trwającego od kilku miesięcy rozpadu jednej z asteroid na mniejsze fragmenty.

Wulkan Io eksplodował na wysokość 300 km

Sonda Nowe Horyzonty zarejestrowała przeszło 300-kilometrowy pióropusz wydobywający się z wulkanu na północnym biegunie Io - trzeciego księżyca Jowisza. Według naukowców NASA Io jest najbardziej aktywnym wulkanicznie ciałem niebieskim w Układzie Słonecznym.

Jego uwadze nie ujdzie żaden piorun. Na ISS trafi superczuły instrument

Naukowcy z NASA umieszczą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nowy instrument, który pędząc ponad 30 tys. km/h wykryje każde, nawet najmniejsze i najsłabsze wyładowanie elektrostatyczne na terenie ponad 400 tys. kilometrów kwadratowych. Superczuły Lightning Imaging Sensor (LIS), który znajdzie się w kosmosie w 2016 roku, będzie kontynuował pracę swojego poprzednika, działającego już od 17 lat z pokładu amerykańsko-japońskiego satelity.

Wystrzelili rakietę prosto w zorzę

Starty rakiet należą do spektakularnych zdarzeń, ale nie każdy odbywa się w tak malowniczych okolicznościach, jak w przypadku misji GREECE na Alasce. Rakietę z sondą wystrzelono tam w sam środek zjawiskowych kurtyn zorzy polarnej.

Myśleli, że to pisklę. A ten ptak to najmniejsza europejska sowa

Do pisklęcia sowy, które prawdopodobnie wypadło z gniazda, zostali wezwani strażnicy leśni Nadleśnictwa Żednia. Na miejscu rzekome pisklę okazało się dorosłym przedstawicielem rzadkiego w Polsce gatunku sóweczki. "Siedział na gałęzi i pozował do zdjęć" - opisują leśnicy.

Dieta bogata w zwierzęce białko zwiększa ryzyko raka o 74 proc.

Miłośnicy mięs i serów przed 65 rokiem życia mają 74 proc. większe szanse na raka i przedwczesną śmierć niż osoby unikające tych produktów - wykazały trwające przeszło dwie dekady badania kalifornijskich naukowców. Okazało się, że stosowanie diety bogatej w białko "przed emeryturą" może narazić nas na o wiele częstszy kontakt ze służbą zdrowia w roli pacjenta, niż byśmy chcieli. Paradoksalnie - właśnie dopiero na starość warto odżywiać się produktami pochodzenia zwierzęcego.

Asteroida była bliżej Ziemi niż Księżyc

Nowo odkryta asteroida w nocy ze środy na czwartek zbliżyła się do Ziemi. Przeleciała pomiędzy Błękitną Planetą a orbitą Księżyca. Ma około 30 metrów średnicy. Jej przelot można było oglądać online.

Chcą postawić wysokie na 300 m ściany, by chronić się przed tornadem

Rozprawić się z tornadami, które regularnie niszczą wszystko, co znajduje się na trasie słynnej Alei Tornad, postanowiło Amerykańskie Towarzystwo Fizyków (American Physical Society). By utrudnić im tworzenie się, naukowcy zaproponowali budowę kilkusetmetrowych ścian na granicach kilku stanów. Miałyby działać jak góry, utrudniając przepływ dwóch różniących się temperaturą mas powietrza, których starcie kończy się powstaniem tornada.

Odrodził się po 30 tysiącach lat hibernacji. Gigantyczny wirus znów infekuje

Co najmniej 30 tys. lat hibernował prehistoryczny gigantyczny patogen, odkryty w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie. Zadziwił badaczy nie tylko ogromnym rozmiarem, ale też żywotnością, dzięki której po tak długim uśpieniu znów może infekować inne organizmy. Wprawdzie Pithovirus sibericum jest groźny tylko dla jednokomórkowców, ale naukowcy ostrzegają, że eksploracja rozmarzających gruntów może doprowadzić do ożywienia innych niebezpiecznych patogenów, np. ospy prawdziwej.

"Ananasowy Ekspres" niesie do Kalifornii groźny nadmiar wody

Kalifornijczycy w marcu będą na nowo zmagać się z powodziami - przestrzegają naukowcy i meteorolodzy. Kolejne ulewy i burze sprowadzi tzw. Ekspres Ananasowy - rzeka atmosferyczna, czyli prąd powietrza zdolny przenieść nad wysokości 1,6 km nad Ziemią na raz tyle wody, ile w ciągu tygodnia przepływa przez ujście Missisipi.

Częstsze zalania, więcej szkód. Do 2050 r. podwoi się ryzyko powodziowe w Europie

Ryzyko powodziowe na naszym kontynencie w 2050 roku może być dwa razy wyższe niż obecnie - Przewidują naukowcy. Według nich szkód przybędzie przede wszystkim ze względu na rozwój zabudowy, a także za sprawą coraz częstszych rozległych powodzi podobnych do tej, która w 2013 roku nawiedziła środkową Europę. Jeśli te prognozy się sprawdzą, za ponad 30 lat straty będą nas kosztować około 18,6 mld euro więcej niż obecnie.

Siedem rzeczy, które w "Grawitacji" pokazano źle

Zdobywca siedmiu Oskarów, film "Grawitacja", jest powszechnie chwalony za wyjątkowe odwzorowanie kosmosu i panujących w nim warunków. Nie wszystko zgadza się jednak z rzeczywistością. Krytyka dotyczy szeregu aspektów, w tym najważniejszych scen. Twórcy przekonują jednak, że nie mieli wyboru. Jak powiedział tvn24.pl Neil Corbould, jeden z twórców efektów specjalnych, inaczej film byłby nudny.

Naukowcy odnaleźli cząstkę, która tworzy ciemną materię?

Specjaliści od astrofizyki twierdzą, że odnaleźli kolejny ślad istnienia ciemnej materii. W mijającym tygodniu naukowcy poinformowali, że odkryli pewien rodzaj cząsteczek elementarnych zwanych sterylnymi neutrinami. Dlaczego to takie ważne? Według ekspertów to właśnie ten konkretny rodzaj neutrin odpowiada za "zaginioną" ciemną materię.

Kosmiczne wpadki i awarie. Utonięcie we własnym skafandrze i upadek on-line

Awarie i usterki potrafią być niebezpieczne na Ziemi, a co dopiero w kosmosie. Przekonał się o tym m.in astronauta Luca Parmitano, któremu podczas jednego z kosmicznych spacerów do kasku zaczęła napływać woda. Choć śmierć przez utonięcie w kosmosie brzmi absurdalnie, szansa na tragiczny finał była ogromna. O awariach i wpadkach w kosmosie opowiada Karol Wójcicki.

"Łowca komet" z polskimi przyrządami dotarł już w okolice Saturna

Sonda kosmiczna Rosetta dotarła już w okolice Saturna. Lądownik Rosetty pod koniec roku rozpocznie główny etap swojej misji. Wówczas osiądzie on na pędzącej komecie i zacznie przesyłać na Ziemię tysiące danych. Wkład w tę misję mają również Polacy, którzy stworzyli znajdujący się na pokładzie sondy instrument MUPUS.

Tajemniczy pomór prehistorycznych wielorybów. To przez toksyczne glony?

Znajdująca się obok chilijskiego odcinka Autostrady Panamerykańskiej Cerro Ballena to jedno z najbardziej zdumiewających odkryć kopalnych ostatnich lat. Na niewielkim obszarze wydobyto tam dziesiątki skamielin wielorybów i innych ssaków morskich sprzed 5 mln lat. Teraz naukowcy twierdzą, że zidentyfikowali przyczynę nagłej i masowej śmierci stworzeń. To toksyczne glony, które również dziś bywają zabójcze dla morskich zwierząt.