Ciekawostki

Ciekawostki

Pierwszy marsjański rok Łazika na Marsie zakończony sukcesem

Misja Curiosity na Marsie trwa już marsjański rok, czyli 687 ziemskich dni. Głównym celem tej misji jest ustalenie, czy na Czerwonej Planecie było życie. Pierwszym, co odkryto, było koryto rzeczne, obok którego wylądował łazik w sierpniu 2012 roku. Udało się dzięki niemu ustalić, że na Marsie była woda, która spełniała podstawowe warunki do utrzymania przy życiu form mikrobiologicznych.

Na granicy Ziemi i Kosmosu lśnią obłoki srebrzyste

Zwróćcie oczy ku niebu. Obłoki srebrzyste mogą pojawiać się w letnie wieczory w najwyższej warstwie atmosfery, oddzielającej Błękitną Planetę od przestrzeni kosmicznej. Są to jedyne chmury powstające tak wysoko. Te chmury pojawiają się tylko w określonych warunkach, ale kiedy już pojawią się na niebie, w spektakularny sposób wyróżniają się spośród innych pospolitych chmur.

Rekord został pobity. Tegoroczny maj najcieplejszym w historii

Tegoroczny maj najgorętszym w historii rozpoczęcia pomiarów. Temperatura Ziemi Globu była na tyle wysoka, że pobity został rekord z 2010 roku. Naukowcy zaznaczają jednak, że to nie koniec wysokich temperatur. Rok 2014 jest na dobrej drodze do tego, by zostać najgorętszym okresem w historii.

Tytan starszy od Saturna?

Tytan może być starszy niż dotychczas myślano - dowodzą najnowsze badania. Bardzo prawdopodobne jest, że ten największy z księżyców Saturna formował się wraz z początkiem tworzenia Układu Słonecznego.

Rosja z kosmosu. Moskwa jak wielki, złoty pająk

Astronauci Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wykonują serię zdjęć Ziemi. Jedno z nich - niesamowita nocna fotografia Europy Wschodniej - przedstawia zorzę polarną oraz światła największych miast, w tym Moskwy.

Falisty prąd strumieniowy. On odpowiada za ekstremalną pogodę

Susze, powodzie, upały, chłody w dużej mierze zależą od wielkości zafalowań na prądzie strumieniowym - donoszą najnowsze badania. Zdaniem naukowców te wiatry, które wieją kilkanaście kilometrów nad naszymi głowami, mogą wpływać na to, czy będziemy zmagać się z ekstremalną pogodą.

8 mln dolarów na ratunek pszczołom

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska i Departament Środowiska podejmują działania w celu stworzenia nowych siedlisk dla pszczół. Populacja tych owadów spadła o 23 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Amerykańskie władze zamierzają przeznaczyć na ten cel 8 mln dolarów.

Rozpoczęło się astronomiczne lato

21 czerwa w sobotę o godzinie 12.51 Słońce wstąpiło w znak Raka. Znalazło się w maksymalnej wysokości kątowej nad równikiem niebieskim, co oznacza moment rozpoczęcia astronomicznego lata.

Czosnkowy oddech? Jest na to rada

Czosnek nadaje potrawom charakterystyczny smak. Często stosowany w kuchniach świata, ma istotną wadę: nieprzyjemny zapach z ust po zjedzeniu takiej potrawy utrzymuje się długo po posiłku. Naukowcy z USA wiedzą już, co neutralizuje ten odór.

ISS ma nową antenę. Jej montaż przedłużył się o niemal godzinę

Dwaj rosyjscy kosmonauci Oleg Artemjew i Aleksandr Skworcow pierwszy raz w życiu wyszli w przestrzeń kosmiczną. Doszło do tego w czwartek 19.06, spacer kosmiczny transmitowała na żywo stacja telewizyjna NASA. Wyjście miało trwać sześć i pół godziny, ale wystąpiły problemy techniczne i cała operacja przedłużyła się o niemal godzinę - do siedmiu godzin i dwudziestu minut.

Piorun uderzył w samochód. Dwudziestolatka uratował ojciec

W USA pewien 20-latek na własnej skórze przekonał się, jak niebezpieczne są pioruny. Jeden z nich trafił prosto w jego auto. Błyskawica uderzyła w pojazd chwilę po tym, jak nastolatek wsiadł do środka i zamknął drzwi. Dzięki przytomności jego ojca, który natychmiast rzucił się z gaśnicą, by zdusić snop iskier wydobywający się z pojazdu, chłopak nie zginął w płomieniach.

Małe puszczyki wyrzucone z gniazda przez rodziców

Pisklęta najczęściej spotykanej sowy w Europie właśnie opuściły gniazda na terenie Nadleśnictwa Spychowo (woj. warmińsko-mazurskie). Rodzice wyrzucili swoje nielatające dzieci z domu. Jest to naturalna kolej rzeczy. Każdy puszczyk uczy się w ten sposób życia. Przed pisklętami stoi teraz wyzwanie rzucone przez dorosłość.

Pająki coraz częściej urozmaicają swoją dietę o ryby

Na całym świecie można spotkać pająki, które owadzią dietę od czasu do czasu wzbogacają o ryby. Takich gatunków jest więcej, niż dotychczas sądzono. Przypadki polowań na ryby dokumentują zoologowie ze Szwajcarii i Australii na łamach "PLOS ONE".

W Irlandii rekin pływał z kajakarzami

Wygląda na to, że nie tylko ludzie cieszą się piękną pogodą w Irlandii. Grupa kajakarzy pływała po wodach niedaleko Cape Clear w towarzystwie rekina, któremu najwyraźniej odpowiadała ich obecność.

To są już ostatnie chwile wiosny. Lato przyjdzie do nas w sobotę

Mimo że mieliśmy już okazję w tym roku przypomnieć sobie czym są letnie upały, to dopiero w najbliższy weekend powitamy astronomiczne lato. Rozpocznie się ono w momencie, kiedy Słońce wejdzie w znak Raka. W tym roku ma się to stać w sobotę o godz. 12.51. Wtedy nasza dzienna gwiazda znajdzie się na wysokości 23,5 stopnia nad równikiem.

Pozorny paradoks: jak to jest, że mniej lasów to mniej okoni?

Wylesianie przyczynia się do opadania do rzek i jezior mniejszych ilości ściółki, która stanowi ważny składnik pożywienia dla ryb. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Cambridge wskazuje, że lasy otaczające jeziora wpływają na liczebność narybku oraz na to, ile z tych ryb osiągnie dorosłość.

Puste plaże na Krymie. Konflikt na Ukrainie przepłoszył turystów

Na początku sezonu letniego plaże na Krymie są opustoszałe. Półwysep odwiedzany był co roku przez sześć milionów turystów, z czego dwie trzecie wczasowiczów to byli Ukraińcy. Rosyjskie władze apelują do przedsiębiorstw o finansowanie pracownikom wakacji na Krymie.

Pod ziemią wody trzy razy więcej niż w oceanach. Więzi ją błękitny minerał

Ze względu na wyjątkowe, widoczne z kosmosu bogactwo powierzchniowych wód, Ziemia jest nazywana Błękitną Planetą. To określenie może zyskać dodatkowe znaczenie, bo amerykańscy geolodzy ogłosili, że głęboko w jej wnętrzu znajdują się gigantyczne masy wody. Ten podziemny "ocean", objętością trzykrotnie przewyższający wszystkie naziemne zasoby, jest jednak zamknięty w chłonnym niebieskim minerale nazywanym ringwoodytem.

Jest jak wielkie kurze udko. Zobacz, jak dokładnie udało się zbadać "Bestię"

Składa się z dwóch płatów tworzących razem zarys kręgla albo kurzego udka - takie cechy asteroidy 2014 HQ124, która tydzień temu minęła Ziemię, ukazują zdjęcia uzyskane przez naukowców z NASA. To jedne z najbardziej szczegółowych obserwacji radarowych takiego obiektu. Pozwalają dostrzec detale nawet o wielkości niecałych 4 m.

W trakcie wieczoru kawalerskiego przypadkiem znaleziono stegomastodona

Odkryty przez uczestników wieczoru kawalerskiego szkielet przedstawiciela rodziny gomfoterów trafił do Muzeum Historii Naturalnej i Nauki stanu Nowy Meksyk. - To najlepiej zachowany szkielet tego gatunku, jaki znaleziono na terenie USA - podkreślają eksperci. Skamieniałe kości będą przez kilka miesięcy badane, a następnie udostępnione muzealnym gościom.