Ciekawostki

Ciekawostki

Nie masz teleskopu? Północny biegun Księżyca obejrzysz w internecie

Obszar równy ponad jednej czwartej powierzchni USA niezwykle dokładnie przedstawia nowa, największa i najdokładniejsza mapa okolic bieguna północnego Księżyca. Specjaliści z NASA wykorzystali w niej 10581 zdjęć pochodzących z instrumentów umieszczonych na pokładzie sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO).

Rusza ogólnoświatowy konkurs. Stwórz własną wizję Saturna!

Szósta planeta od Słońca, druga największa po Jowiszu, jest prawdopodobnie najbardziej fotogeniczną w całym Układzie Słonecznym. Wyjątkową urodę Saturna, bo o nim mowa, od dekady dokumentuje sonda Cassini. Z okazji jej jubileuszu NASA zaprasza wszystkich chętnych do pokazania własnych wizji tej planety, stworzonych z bogatych zasobów zdjęć przysłanych z kosmosu.

"Święty Graal" astrofizyków odkryty. To ostatni element układanki Einsteina

"Zmarszczki" na czasoprzestrzeni, czyli fale grawitacyjne w końcu zaobserwowane - ogłosili w poniedziałek naukowcy z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. Zjawisko w teorii przewidział już niemal wiek temu Albert Einstein i jest uważane za ostatni element układanki - wiedzy o tym, jak powstał Wszechświat i jak się przekształcał. To odkrycie może być dla astrofizyków jak Święty Graal - komentuje Reuters.

Merkury kurczy się z zimna. "Planeta straciła 2-4 km średnicy"

Satelity krążące dookoła Merkurego - najmniejszej i najbliższej Słońcu planety w Układzie Słonecznym - wykazały, że przez ostatnie 4 miliardy lat obiekt stracił sporo ze swojej objętości z powodu utraty ciepła. Badacze podkreślają, że zmiany - choć niewielkie względem rozmiarów całej planety - wystarczą, by cały obiekt zmienił swoje rozmiary o kilka kilometrów.

Nowe zdjęcie Głowy Małpy. Hubble znów patrzy w tę stronę

Astronomowie uchwycili w podczerwieni narodziny gwiazd w mgławicy oddalonej od nas o 6,4 tys. lat świetlnych. Malownicze zdjęcie zrobione w lutym, NASA opublikowała teraz. Wszystko w ramach świętowania 24 rocznicy pracy teleskopu Hubble'a na orbicie okołoziemskiej.

Śledzą przeprawę rekina przez Atlantyk. Ciężarna samica wskaże tajny azyl?

Pierwszy przypadek żarłacza białego, który przepłynął z jednej strony Atlantyku na drugą, zarejestrowali badacze z organizacji Ocearch. Przypuszczają, że samica Lydia, którą śledzą dzięki specjalnemu satelitarnemu nadajnikowi, jest ciężarna i doprowadzi ich do terenów wybieranych przez rekinie matki na "porodówki" i "żłobki". To byłby przełom, bo narodzin tych zwierząt dotąd nie udało się zaobserwować.

Coraz mniej deszczu tam, gdzie go brakuje. Ekstremalne opady w miejscach, gdzie jest ich nadmiar

Rejony Amazonii, Ameryki Środkowej i między innymi Indonezji będą coraz bardziej narażone na susze. Do końca tego stulecia liczba bezdeszczowych dni wzrośnie tam o ponad 30. Według naukowców z Instytutu Oceanografii im. Scrippsa (San Diego) obszary, które mają deficyt wody - do schyłku XXI wieku będą miały jej jeszcze mniej. Eksperci zaznaczają jednak, że będą i takie miejsca, gdzie opady staną się wyjątkowo intensywne.

Wnętrze wulkanu otwarte dla turystów

Islandia zaprasza turystów do zwiedzania uśpionego wulkanu - Thrihnukagigur, który znajduje się zaledwie 20 kilometrów od stolicy kraju - Reykaviku. "Serce" wulkanu jest ogromne. W jego wnętrzu możnaby umieścić Statuę Wolności. Otwarcie sezonu planowane jest na maj.

Kilka dni śnieżyc i mrozów w mniej niż pół minuty. Atak zimy widziany z Kosmosu

21 sekund sekund trwa filmowa "opowieść" o uderzeniu zimy w północno-wschodnie terytoria USA. Została przygotowana przez naukowców z NASA i NOAA, dzięki wykorzystaniu materiałów z kilku satelitów: obrazu lądu i warstwy chmur. Zestawiono to z pomiarami temperatur i prędkości wiatru. Wszystko razem dało obraz zjawisk, które na początku drugiego tygodnia marca odpowiadały za blisko 30-stopniowe wahania temperatur i gwatowną zimę.

"Podziwu godna" ludolfina. Liczba pi ma dziś swój dzień

Badali ją już starożytni Egipcjanie, Wisława Szymborska poświęciła jej wiersz, a matematyk William Shanks przez 15 lat wyliczał 707 cyfr jej rozwinięcia. Dzięki pomocy komputerów dziś znamy ich już 2,7 bln. Dzisiaj obchodzimy dzień liczby pi.

Globalne ocieplenie o 20 procent większe niż przewidywano?

Najnowsze badania NASA pokazują, że globalne ocieplenie wciąż postępuje, pomimo spowolnienia procesu. Według Drew Shindella z amerykańskiej agencji kosmicznej, Ziemia jest narażona na około 20 procent większe ocieplenie, niż szacowane to było do tej pory na podstawie obserwacji temperatury na powierzchni Ziemi w ciągu ostatnich 150 lat.

Terrorysta z wielkimi siekaczami nie pozwolił wyjść do ogrodu

Pracowników leśnictwa Przychody pewien mieszkaniec ze wsi Osowiec postawił na nogi, alarmując o zagrożeniu, w jakim się znalazł. Jego ogród znalazł się pod rządami groźnego osobnika zdolnego "przemeblować" środowisko na swoją modłę i bez trudu powalającego drzewa, których pień ma nawet metr średnicy.

Tęczowe kręgi na Wenus. Zobacz pierwszą kosmiczną glorię

Charakterystyczną tęczową poświatę w atmosferze Wenus udało się zarejestrować sondzie kosmicznej Venus Express. To pierwszy przypadek zjawiska glorii uchwyconego poza naszą planetą. Jego obserwacja pozwoliła naukowcom lepiej poznać atmosferę "planetarnej siostry" Ziemi.

NASA szuka geniusza, który ocali ludzkość przed katastrofą. Dostanie 35 tys. dolarów

Amerykańska agencja kosmiczna ogłosiła konkurs, w którym udział może wziąć każdy chętny, a zwycięzca jako nagrodę główną otrzymuje 35 tys. dolarów i świadomość, że jego projekt może kiedyś ocalić ludzkość przed scenariuszem jaki spotkał dinozaury. Żeby wygrać, trzeba "tylko" stworzyć niezawodny algorytm, który bezbłędnie znajdzie i rozpozna kosmiczne obiekty o kursie kolizyjnym z Ziemią.

Nowy top 10 "nadolbrzymów"

Naukowcy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) odkryli nową gwiazdę, której gabaryty stanowią ponad tysiąckrotność naszej rodzimej gwiazdy. Słońce przy niej jest nie tylko malutkie, ale również blade - blask żółtego giganta jest milion razy silniejszy. Zakwalifikowany do kategorii nadolbrzymów obiekt nie jest samotny - posiada własnego gwiezdnego satelitę. Oba ciała są sobie na tyle bliskie, że dla badaczy wyglądają jak... fistaszki.

Psy ścigały jelenie po szkole. "To były dość krwawe sceny "

Dzika przyroda niespodziewanie wdarła się do jednej ze szkół w amerykańskim Maryland. Szukały w niej schronienia trzy jelenie ścigane przez psy. Z opresji cało wyszedł tylko jeden z nich, a po dramatycznym pościgu placówka wymagała całodziennego sprzątania.

Kot sterroryzował rodzinę z psem. "Jesteśmy uwięzieni w sypialni"

Nietypowe zgłoszenie odebrał dyspozytor linii alarmowej w Portland w stanie Oregon. Na numer 911 zadzwonił mężczyzna, którego cała rodzina została sterroryzowana przez domowego kota. Prosił o pomoc, bo razem z żoną, niemowlęciem i psem musieli zabarykadować się w sypialni przed rozwścieczonym zwierzakiem.

Coraz większy ruch na "ptasim lotnisku". Mazurskie bagna jak port tranzytowy

Na mazurskich jeziorach jeszcze nie zdążył stopnieć lód, a już największe w regionie ptasie lotnisko Nietlickie Bagno od kilkunastu dni przyjmuje skrzydlatych podróżnych - relacjonują leśnicy z Nadleśnictwa Giżycko. Z zimowisk wracają gęsi zbożowe, żurawie czy czajki. W szczycie migracji, który ma dopiero nastąpić, zgromadzą się tam dziesiątki tysięcy ptaków.

Pogoda przeszkadzała, ale Sojuz wylądował

Załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej już na Ziemi. Dwaj Rosjanie i Amerykanin bezpiecznie wylądowali w kapsule rosyjskiego statku Sojuz w Kazachstanie. Ze względu na trudne warunki pogodowe większość badań i ceremonia powitalna zamiast jak zwykle bezpośrednio na miejscu lądowania odbyła się w pobliskim mieście.

Lawa z wulkanu oddalonego o tysiąc kilometrów pomoże zrozumieć topografię Marsa

Sonda Mars Express sfotografowała równinę Daedalia, której obecny wygląd to efekt aktywności dwóch wulkanów. Jednym z nich jest widoczny na zdjęciu Mistretta, a drugim - Arsia Mons, którego lawa rozlała się przeszło 1000 kilometrów od krateru. Dzięki analizie zdjęć tego obszaru naukowcy Europejskiej Agencji Kosmicznej są w stanie lepiej zrozumieć procesy, jakie zachodzą na Czerwonej Planecie i kształtują jej obecny wygląd.