Ciekawostki

Ciekawostki

"Mamy niewiele czasu". Rosyjski naukowiec straszy katastrofalnym ochłodzeniem

- Mamy niewiele czasu - ostrzega rosyjski klimatolog Chabibułło Abdusamatow. Według tego naukowca świat wkrótce będzie musiał zmierzyć się nie z globalnym ociepleniem, a katastrofalnym ochłodzeniem klimatu. Ta mała epoka lodowcowa będzie ciągnąć się przez kilkadziesiąt lat. Jej szczyt nastąpi dopiero około 2060 roku.

Woda starsza od Słońca. Na Ziemię trafiła z Kosmosu

Woda obecna na Ziemi jest starsza od Słońca. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Michigan w Ann Arbor. Oznacza to, że obecność wody wyróżnia nie tylko naszą planetę, ale również inne obiekty w Układzie Słonecznym i poza nim.

Śmierć ekosystemu w piętnastu aktach. Jak znikało Jezioro Aralskie?

Efekt końcowy radzieckiego planu zmodernizowania i udoskonalenia rolnictwa na terenie Kazachstanu, Uzbekistanu i Turkmenistanu nie do końca wypalił. Widać to gołym okiem na serii zdjęć udostępnionych przez agencję NASA. Piętnaście fotografii z perspektywy satelity na ziemskiej orbicie można śmiało nazwać cyklem przedstawiającym powolną śmierć Morza Aralskiego, niegdyś czwartego największego jeziora świata.

Na odległej planecie odkryto parę wodną. Czy istnieje tam życie?

Najmniejsza z pozasłonecznych planet, znana naukowcom jako HAT-P-11b, posiada ślady pary wodnej w swojej atmosferze. Do takich wniosków doszedł międzynarodowy zespół astronomów, który za pomocą trzech kosmicznych teleskopów zbadał to ciało niebieskie. Odkrycie budzi wielki entuzjazm wśród naukowców, bo wskazuje, że na tej odległej planecie może istnieć życie.

Z głową ponad chmurami. Zobaczcie ich piękno z drugiej strony

Chmury potrafią namalować piękne pejzaże na niebie. Widziane z góry, pokazują nam inne oblicze. W ramach projektu Windows of Earth naukowcy z NASA publikują zdjęcia naszej planety, zarejestrowane przez astronautów. Zobacz, jak pięknie obłoki prezentują się z perspektywy kosmosu.

A bluzkę uszył mi... pająk. Nowa generacja ubrań

W sklepach coraz częściej widzimy ubrania z bawełny ekologicznej, czyli tzw. biobawełny. Ostatnio uszyto szalik, wykorzystując włókna proteinowe z pajęczej sieci. Czy to dopiero początek innowacji na rynku odzieżowym? Okazuje się, że pajęcze sieci mają także inne zastosowania.

Chciał pomóc pisklęciu łabędzia, dostał łomot od jego ojca

Łabędzie to jeden z symboli miłości. O tym, jak bardzo kochają swoje młode, przekonał się wolontariusz Wildlife Aid Foundation (WAF), brytyjskiej organizacji niosącej pomoc dzikim zwierzętom. Kiedy Simon Cowell próbował uwolnić zaklinowanego w płocie młodego ptaka, jego tata go zaatakował.

Nastała jesień. Równo o 4.29

We wtorek o 4.29 przyszła astronomiczna jesień. Co jest przyczyną zmiany pór roku, a także dlaczego nie powinniśmy przyzwyczajać się do ich dat? Wyjaśnia Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

Oko cyklonu, cienie chmur, jezioro jak żaba. "Jezu, tak widzą nas kosmici!"

Alexander Gerst większość czasu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej spogląda przez okno i podziwia świat z wysokości ponad 300 km nad Ziemią. Przy okazji robi setki zdjęć dokumentujących to, co zachwyca go najbardziej: cienie rzucane przez chmury, oko cyklonu, burze piaskowe, zorze polarne, a nawet systemy nawadniania. I regularnie wrzuca je na swojego Twittera.

Padł rekord. Tegoroczne lato było najgorętszym

Tegoroczne lato było najgorętszym sezonem od co najmniej 130 lat, czyli od momentu rozpoczęcia pomiarów - informuje NOAA. W Polsce temperatura również przekroczyła średnią wieloletnią. Naukowcy biją na alarm, że tak wysokie temperatury to skutek globalnego ocieplenia.

Pościg za rozpędzoną kometą. Polak w ekipie

W listopadzie sonda Rosetta wyląduje na jądrze komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Wkład w to wielkie wydarzenie będzie miał również Polak - Artur B. Chmielewski, który od 30 lat pracuje w NASA. Jakie trudności czekają Rosettę podczas manewru lądowania, w jakim celu bada się komety i w jaki sposób dostaje się pracę w największej agencji kosmicznej? Na te pytania odpowiadał Chmielewski w trakcie programu "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24.

"Tu byłem, to widziałem". Najukochańsze metropolie internautów

Zastanawialiście się kiedyś, które miasta są najchętniej fotografowane przez turystów? Serwisy Panoramio, Wikipedia oraz FourSquare są codziennie zalewane tysiącami zdjęć różnych metropolii. Portal Sightsmap porządkuje ten ogrom obrazków w czasie rzeczywistym. Dzięki udostępnionym przez użytkowników współrzędnym geograficznym, tworzy ranking najczęściej fotografowanych miast na świecie.

Mit piekielnego dzieciństwa planety obaliła analiza "kapsuł czasu" sprzed 4 miliardów lat

Wizja młodej planety Ziemia, skąpanej w oceanach bulgoczącej lawy, w której płoną i topią się skały może okazać się dalece nietrafna. Badacze porównali ze sobą minerały cyrkonu sprzed 15 milionów z odkrytymi niedawno kryształami sprzed 4,3 miliardów lat. Ich wyniki negują dotychczasowe wyobrażenie planety z okresu, którego nazwa odnosi się do helleńskiego piekła.

Kawę serwują nawet w kosmosie, jednak nie parzą jej w filiżankach

Niemal każdy uwielbia aromat porannej kawy. Jednak nie wszędzie można było pozwolić sobie na kofeinowy napój. Kawy brakowało m.in. na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Włoski astronauta Luca Parmitano wyrażał wielke ubolewanie z tego powodu. Jego marzenie o mocnej kawie się ziściło. Na stację trafiło urządzenie ISSpresso. Teraz stacjonujący na ISS astronauci mogą cieszyć się poranną kawą.

Ireland's Eye z lotu ptaka. Bezludna wyspa zachwyca widokami

Pewnemu pasjonatowi pięknych widoków udało się nakręcić wspaniały film z Ireland’s Eye - niezamieszkanej skalistej wysepki położonej na Morzu Irlandzkim. Jej główną atrakcją są forty Brytyjskiego Imperium, a przede wszystkim malownicza przyroda.

Orliki gotowe do odlotu. Zimę spędzą na sawannie

Orliki krzykliwe z polskich Karpat już szykują się do odlotu. Do Afryki tradycyjnie wyruszą w połowie września. W tym roku na świat przyszło o połowę mniej piskląt niż rok temu - powiedział dr Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.

Dziwne i ciekawe plaże... Gdzie je znaleźć?

Niektóre miejsca na Ziemi naprawdę zaskakują. Ci którzy kochają plażowanie, mają w czym wybierać. Prócz tradycyjnych kurortów świat oferuje im bijące rekordy Guinnessa wybrzeża, gorące źródła, miejsca widokiem na podwozie samolotów oraz kule do kręgli...