Wielka Brytania - UE

Wielka Brytania - UE

Ostatni taki szczyt w tym roku. Unijni przywódcy wysłuchają May

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział w czwartek, że jeszcze przed szczytem Unii Europejskiej spotka się z premier Wielkiej Brytanii Theresą May, by przeprowadzić rozmowy "ostatniej chwili". Unijna "27" przygotowuje deklarację o gwarancjach dla Londynu. Do Brukseli przybył także po południu premier Mateusz Morawiecki.

May uratowana. Brytyjska premier z wotum zaufania

Posłowie brytyjskiej Partii Konserwatywnej w środę wieczorem przegłosowali wotum zaufania wobec przewodniczącej ugrupowania i premier Wielkiej Brytanii Theresy May. Oznacza to, że May zachowa obie funkcje, a przez kolejne 12 miesięcy nie będzie można jej odwołać z funkcji szefowej partii.

May apeluje o "poszanowanie woli Brytyjczyków"

Brytyjska premier Theresa May rozpoczęła we wtorek wieczorem zaplanowaną na pięć dni debatę parlamentarną dotyczącą wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Zaapelowała do posłów o "zrealizowanie brexitu, który oznacza poszanowanie woli Brytyjczyków".

Jest termin głosowania w sprawie brexitu. "Akt narodowego samookaleczenia"

Głosowanie w parlamencie nad umową w sprawie brexitu zostało wyznaczone na 11 grudnia - poinformowała w poniedziałek premier Wielkiej Brytanii Theresa May. Wcześniej deputowani przez pięć dni będą debatowali o porozumieniu. - To akt narodowego samookaleczenia - komentował lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn, oceniając wynegocjowaną umowę w sprawie opuszczenia struktur Unii Europejskiej.

Lewandowski: jest odwrotnie niż malowano przed tym kłamliwym referendum

Unia jest jak zdrowie, o jej wartości ten się dowie, kto ją straci - powiedział Janusz Lewandowski w "Faktach po Faktach" w TVN24. - Brytyjczykom teraz otwierają się oczy, czyli że są mądrzy po szkodzie, co wydawało się dotąd polską specjalnością - dodał europoseł Platformy Obywatelskiej, komentując zawarte w niedzielę porozumienie w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jego zdaniem jest "odwrotnie niż malowano przed tym kłamliwym referendum".

Premier May: nie można mieć wszystkiego

Brytyjska premier Theresa May podkreśliła w niedzielę po sfinalizowaniu umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, że porozumienie służy brytyjskiemu interesowi narodowemu. Dodała, że kluczowe głosowanie w Izbie Gmin odbędzie się jeszcze w tym roku. - Nie można mieć wszystkiego, czego się chce. Trzeba zidentyfikować kluczowe interesy - przyznała May.

Orban o brexicie: trzeba było zrobić odwrotnie

Wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej to prawdziwa czarna niedziela i smutny dzień dla Unii Europejskiej - powiedział premier Węgier Viktor Orban telewizji M1 z Brukseli po zatwierdzeniu umowy w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. - Trzeba było zrobić odwrotnie - zatrzymać Brytyjczyków, a migrantów nie wpuszczać - podkreślił Orban.

"Nie ma obaw o los Polaków na Wyspach Brytyjskich"

Nie ma obaw o los Polaków na Wyspach Brytyjskich - zapewnił pełnomocnik premiera do spraw Centrum Analiz Strategicznych profesor Waldemar Paruch. Wskazał, że gwarantuje to wynegocjowane porozumie UE27 w sprawie brexitu oraz dobre relacje rządów w Warszawie i Londynie.

Brexit a relacje handlowe z Londynem. Premier Morawiecki optymistą

Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że w kontekście przyjętej w niedzielę deklaracji politycznej w sprawie brexitu jest optymistą, jeśli chodzi o przyszłe relacji handlowe między Polską a Wielką Brytanią. Zdaniem szefa rządu brexit nie ma i nie będzie miał wpływu na procesy inwestycyjne.

May o "dobrym porozumieniu" z Brukselą

Brytyjska premier Theresa May oceniła w czwartek, że wypracowana deklaracja polityczna dotycząca przyszłych relacji jej kraju z Unią Europejską jest "dobrym porozumieniem" dla Wielkiej Brytanii i realizuje wolę wyborców wyrażoną w referendum z 2016 roku.

Morawiecki w brytyjskiej telewizji: Londyn i Bruksela stąpają po cienkim lodzie

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w środę w wywiadzie dla brytyjskiej telewizji Channel 4, że Wielka Brytania może liczyć na przychylność Polski w negocjacjach w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej. Podkreślił, że "wielokrotnie rozmawiał z Theresą May na ten temat". Szef rządu bronił także zmian w polskim sądownictwie.