Wielka Brytania - UE

Wielka Brytania - UE

Zamknięte ulice, ewakuowane domy. Alerty terrorystyczne w Irlandii Północnej

Północnoirlandzka policja ogłosiła dwa alerty terrorystyczne w Londonderry. Obydwa mają związek z kradzieżą samochodów, które mogły zostać użyte w celach terrorystycznych. Poniedziałkowe alarmy zostały ogłoszone niespełna 48 godzin po tym, gdy w centrum tego miasta doszło do wybuchu samochodu pułapki.

Tusk i May o "kolejnych krokach strony brytyjskiej"

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował w piątek na Twitterze, że w rozmowie telefonicznej z premier Wielkiej Brytanii Theresą May omówił "kolejne kroki po stronie brytyjskiej" w sprawie brexitu.

Theresę May czeka "spacer po cienkiej linie"

Brytyjskie media są podzielone w ocenie działań premier Theresy May mających na celu rozwiązanie kryzysu wokół wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Wskazują na problemy ze znalezieniem kompromisu w sprawie warunków brexitu.

"Powiedzcie nam, czego chcecie. Wtedy możemy rozmawiać"

Przełożenie wyznaczonego na 29 marca terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ma sens tylko pod warunkiem, że Londyn wyjaśni, jakie kroki zamierza podjąć po odrzuceniu umowy w sprawie brexitu przez brytyjski parlament - powiedział Manfred Weber, niemiecki polityk ze sporymi szansami na stanowisko szefa Komisji Europejskiej. Sytuację na Wyspach oceniają także niemieckie media, określając ją "politycznym chaosem".

Theresa May przetrwała. Wotum nieufności odrzucone

Izba Gmin odrzuciła w środę wotum nieufności wobec rządu premier Theresy May. Przeciwko jego przyjęciu opowiedziało się 325 deputowanych. Za pozbawieniem brytyjskiej premier funkcji zagłosowało 306 parlamentarzystów.

Unia usztywnia stanowisko. "Nie ma czasu na rozgrywki"

Unia Europejska będzie kontynuować proces ratyfikacji porozumienia w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty - powiedzieli w środę rano przedstawiciele Komisji Europejskiej i sprawującej prezydencję Rumunii. Zapowiedzi te padły podczas dotyczącej brexitu debaty w Parlamencie Europejskim.

Porażka Theresy May. Porozumienie w sprawie brexitu odrzucone

Izba Gmin odrzuciła we wtorkowym głosowaniu wypracowane przez rząd Theresy May porozumienie z Unią Europejską w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Przeciw porozumieniu opowiedziało się 432 deputowanych. Rządowy projekt poparło 202 parlamentarzystów. To najwyższa porażka urzędującego premiera w historii brytyjskiego parlamentaryzmu.

"Opuścimy Unię Europejską 29 marca"

Brytyjska premier Theresa May wykluczyła w środę opóźnienie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, podkreślając, że kraj opuści Wspólnotę 29 marca tego roku. Jednocześnie wezwała parlamentarzystów do poparcia proponowanej umowy dotyczącej warunków brexitu.

Pierwsza porażka brytyjskiego rządu od 41 lat w kwestiach budżetu

Poprawkę do ustawy budżetowej blokującą próby uzyskania przez rząd uprawnień do wprowadzania korekt w systemie podatkowym przegłosowała we wtorek brytyjska Izba Gmin. Ogranicza to pole manewru gabinetu premier Theresy May w razie opuszczenia Unii Europejskiej bez porozumienia. Jak zauważyły media, to pierwsza taka porażka rządu od 41 lat.

Amerykański ambasador ostrzega Londyn

Ambasador USA w Wielkiej Brytanii Robert "Woody" Johnson wyraził w poniedziałek wątpliwość co do możliwości zawarcia dużego brytyjsko-amerykańskiego porozumienia handlowego, jeśli Izba Gmin zaaprobuje wynegocjowaną przez premier Theresę May umowę w sprawie brexitu.

"Chcemy, byście zostali". May do Polaków po rozmowie z Morawieckim

W perspektywie nadchodzącego brexitu, kluczowa w relacjach Polski, Wielkiej Brytanii i Unii pozostaje współpraca transatlantycka i utrzymanie jedności NATO - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki przebywający tego dnia w Londynie. Na wspólnej konferencji prasowej zgodziła się z nim szefowa brytyjskiego rządu Theresa May, podkreślająca też wspólne zaniepokojenie działaniami Rosji. Szefowie rządów Wielkiej Brytanii i Polski mówili o trosce o los ponad miliona Polaków żyjących na Wyspach Brytyjskich.