Brytyjska rodzina królewska

Brytyjska rodzina królewska

W Londynie fani brytyjskiej rodziny królewskiej z niecierpliwością oczekują na narodziny drugiego dziecka księcia Williama i jego żony, Kate. Przyszli rodzice nie zdradzili do tej ani pory płci potomka, ani tego, jakie zamierzają mu nadać imię. Na Wyspach spekulacje więc nie ustają.

Wielka Brytania czeka na narodziny drugiego dziecka księżnej Catherine i księcia Williama. Tymczasem poród najmłodszego członka królewskiej rodziny opóźnia się. Księżna, mimo, że jest już w 40 tygodniu ciąży, wciąż nie jest w szpitalu, w którym ma urodzić. Spędza za to aktywnie czas. W ostatnim czasie była widziana na zakupach, a także nieoczekiwanie pojawiła się wraz z księciem Georgem w mini zoo w hrabstwie Berkshire w pobliżu swojego rodzinnego Bucklebury.

Królowa Elżbieta II we wtorek obchodzi 89. urodziny. Spędzi je na zamku w Windsorze w gronie rodziny. Jest obecnie najstarszą monarchinią na świecie, a pod względem długości panowania może w tym roku prześcignąć nawet własną praprababkę, królową Wiktorię.

Choć to formalność, to w brytyjskim systemie konstytucyjnym nie może jej zabraknąć. Monarchini rozwiąże dziś, na prośbę premiera, parlament, dając tym samym znak, że wybory na Wyspach już blisko.

Sąd Najwyższy w Wielkiej Brytanii orzekł, że treść 27 listów napisanych przez księcia Karola do ministrów w latach 2004-2005 może zostać ujawniona, co według brytyjskich mediów może podać w wątpliwość polityczną neutralność przyszłego monarchy.

Książę Harry w czerwcu zakończy karierę w brytyjskiej armii po 10 latach służby, w tym dwóch pobytach w Afganistanie - poinformowano we wtorek. Wcześniej 30-letni Harry, oficjalnie kapitan Wales, zostanie oddelegowany na cztery tygodnie do Australii.

W 2012 r. cały świat usłyszał o parze prezenterów australijskiej rozgłośni radiowej 2DayFm. Zadzwonili oni do szpitala, w którym przebywała ciężarna księżna Kate i, podając się za księcia Karola oraz królową Elżbietę, wypytywali o szczegóły dotyczące zdrowia księżnej Cambidge. Teraz australijski sąd najwyższy ocenił, że stacja naruszyła prawo, emitując nagranie.

Podczas przyszłej koronacji księcia Karola na króla Anglii powinny być czytane wersety Koranu - twierdzi lord Richard Harries, emerytowany biskup Kościoła Anglii. Według niego, byłby to wielki gest w stronę muzułmanów. Krytycy tej propozycji oskarżają Kościół anglikański o brak zaufania do własnych instytucji i tradycji.

Przy pomocy zaszyfrowanego telefonu książę William sam poinformuje Elżbietę II, że została prababką. W ten sposób o szczęśliwym wydarzeniu królowa dowie się pierwsza - donoszą media. Rozwiązanie księżnej Kate może nastąpić w najbliższym tygodniu.