Imigranci na Węgrzech

Imigranci na Węgrzech

- Rząd Węgier wydał w ubiegłym roku 80 mld forintów (257 mln euro) na przedsięwzięcia służące rozwiązaniu kryzysu migracyjnego - poinformował w piątek główny doradca premiera Viktora Orbana do spraw bezpieczeństwa wewnętrznego Gyoergy Bakondi.

Premier Węgier Viktor Orban potwierdził w piątek swój sprzeciw wobec obowiązkowych kwot przyjmowania uchodźców przez państwa Unii Europejskiej, sygnalizując jednocześnie, że nie zamierza zmieniać tego stanowiska na poniedziałkowym szczycie UE-Turcja.

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble wezwał do ograniczenia liczby imigrantów, gdyż w przeciwnym razie Niemcy nie poradzą sobie z tym problemem. Ostrzegł przed utratą znaczenia przez Europę w wyniku kryzysu uchodźczego.

Rząd Węgier postanowił rozpisać referendum w sprawie zarządzonych przez Unię Europejską obowiązkowych kwot przyjmowania uchodźców - poinformował premier Viktor Orban.

Zmniejszenie napływu migrantów jest kwestią przetrwania dla Unii Europejskiej - oświadczyła austriacka minister spraw wewnętrznych Johanna Mikl-Leitner w środę w Wiedniu, gdzie odbywało się regionalne spotkanie w sprawie kryzysu uchodźczego.

Węgry są gotowe na budowę ogrodzenia na granicy z Rumunią, by powstrzymać napływ migrantów, i z dużym prawdopodobieństwem nie będzie można tego uniknąć - powiedział szef kancelarii premiera Wiktora Orbana, Janosz Lazar.

Unijni politycy i media mówią o kryzysie uchodźczym, ale to nie jest prawda, to kryzys migracyjny – powiedział Peter Szijjarto, minister spraw zagranicznych Węgier. Szijjarto mówił także o przygotowywanej wspólnie z Polską propozycji wobec Wielkiej Brytanii oraz perspektywach rozwoju relacji polsko-węgierskich.

Jeden dzień wystarczyłby Węgrom na zbudowanie ogrodzenia na granicy z Rumunią, które miałoby zablokować dostęp migrantom z Bliskiego Wschodu i Afryki. Powiedział o tym we wtorek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto. Z kolei premier tego kraju Viktor Orban stwierdził, że problemem jest to, czy - wobec kryzysu migracyjnego - w przyszłości "w ogóle istnieć będzie Europa".