USA

USA

Dzieło sztuki przy pomocy piły motorowej i żelazka? Dlaczego nie. Wystarczy odpowiednio duża bryła lodu i odrobina umiejętności. A wszystko w ramach trwającego właśnie zimowego karnawału w amerykańskiej Minnesocie.

Na kilka dni w roku amerykańskie Breckenridge w stanie Kolorado staje się prawdziwą mekką rzeźbiarzy. W miasteczku od rana do wieczora słychać jak w potężnych, białych blokach wykuwają się niezwykłe wizje śnieżnych artystów.

Irakijscy żołnierze zastrzelili co najmniej cztery osoby podczas starć z sunnitami, do których doszło w Falludży. Demonstracje związane są z rosnącym sprzeciwem wobec szyickiego premiera Nuriego al-Maliki.

Jak mówią specjaliści i koleżanki z branży, panujący w Waszyngtonie w czasie drugiej inauguracji Baracka Obamy chłód mógł zaszkodzić i jej głosowi, i jakości wykonania hymnu. Aretha Franklin, która na inauguracji z 2009 r. śpiewała na żywo przyznaje: - Temperatura wynosiła około 7-8 st. C (w rzeczywistości było jeszcze chłodniej - red.). Dla większości wokalistów, to nie są dobre warunki do śpiewania.

Zaledwie tydzień po apelu prezydenta USA Baracka Obamy grupa demokratów w Kongresie złożyła projekt ustawy zakazującej sprzedaży broni szturmowej, niewiele różniącej się od tej wojskowej. Ale zakaz będzie trudno przyjąć, gdyż nawet w Partii Demokratycznej ma on przeciwników.

Nominowany przez prezydenta Baracka Obamę na nowego sekretarza stanu USA John Kerry potwierdził w czwartek, że Waszyngton jest zdecydowany nie dopuścić do uzbrojenia się Iranu w broń atomową. Podkreślił też rolę uzdrowienia gospodarki dla bezpieczeństwa USA.

Sekretarz obrony USA Leon Panetta postanowił znieść zakaz udziału kobiet w walkach na froncie - poinformowały w środę wieczorem amerykańskie media. Dzięki temu kobiety będą mogły brać udział w patrolach bojowych, a niewykluczone, że będą mogły także wchodzić w skład elitarnych jednostek do zadań specjalnych, takich jak Navy SEAL.

Hillary Clinton wysłała list uwięzionej w kolonii karnej Julii Tymoszenko. - Chcę powtórzyć, że Stany Zjednoczone chcą twego natychmiastowego uwolnienia - napisała odchodząca sekretarz stanu. Córka uwięzionej polityk po raz kolejny zaalarmowała, że stan zdrowia jej matki pogarsza się. - Nie śpi od wielu nocy, nie może wstać ani się ruszać - powiedziała Jewhenija Tymoszenko na konferencji prasowej.

Co najmniej jedna osoba zginęła w karambolu w stanie Ohio w USA. Z powodu intensywnych opadów śniegu, gołoledzi i fatalnej zderzyło się tam aż 85 pojazdów. W całym stanie doszło do serii wypadków z udziałem dużej liczby samochodów.

Barack Obama został w poniedziałek uroczyście zaprzysiężony na drugą kadencję podczas publicznej ceremonii pod Kapitolem. - Nie ma znaczenia kolor skóry, stanowisko jakie pełnimy czy nazwisko. Jesteśmy wyjątkowi, bo wyznajemy te same idee, które niesie za sobą dokument powstały 200 lat temu - mówił podczas inauguracyjnego przemówienia.

- Terroryści są odpowiedzialni za śmierć zakładników, których przetrzymywali w rafinerii gazu na wschodzie Algierii - oświadczył w opublikowanym w sobotę wieczorem czasu lokalnego komunikacie prezydent Barack Obama. W sobotę szturm algierskiego wojska na kompleks gazowy zakończył trwający od środy dramat przetrzymywanych przez islamskich porywaczy zakładników. Według wstępnego bilansu władz ogółem zginęło 23 zakładników i wszyscy porywacze.

Prezydent USA Barack Obama został zaprzysiężony na drugą kadencję w czasie kameralnej uroczystości w Niebieskim Pokoju w Białym Domu. Przysięgę odbierał przewodniczący Sądu Najwyższego, a prezydentowi - tradycyjnie już - towarzyszyły żona i obie córki. Wcześniej zaprzysiężony został wiceprezydent Joe Biden. Obaj ślubować będą jeszcze raz podczas publicznej gali w poniedziałek pod Kapitolem.