USA - Turcja

USA - Turcja

Biały Dom poinformował w czwartek, że po wycofaniu wojsk USA z Syrii pozostanie w tym kraju "niewielka grupa sił pokojowych" licząca 200 żołnierzy. Tego samego dnia prezydent Donald Trump odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Turcji Tayyipem Recepem Erdogan. Przywódcy zgodzili się, że wycofanie amerykańskich wojsk z Syrii powinno przebiegać bez naruszania interesów obu krajów.

Amerykańscy żołnierze zginęli w wyniku eksplozji podczas rutynowego patrolu w syryjskim Manbidżu - podało dowództwo koalicji dowodzonej przez Stany Zjednoczone przeciw tak zwanemu Państwu Islamskiemu. Do ataku doszło niespełna tydzień po rozpoczęciu wycofywania wojsk amerykańskich z Syrii.

Syryjskie siły rządowe weszły w piątek - po raz pierwszy od kilku lat - do kontrolowanego dotychczas przez Kurdów miasta Manbidż. Wcześniej kurdyjskie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG) zwróciły się do prezydenta Baszara al-Asada o ochronę miasta przed tureckimi atakami.

Prezydenci USA i Turcji Donald Trump i Recep Tayyip Erdogan uzgodnili w piątek w rozmowie telefonicznej, że sprawa śmierci saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego nie może zostać zatuszowana - poinformował gabinet tureckiego prezydenta.

Administracja Donalda Trumpa sprawdza możliwości pozbycia się z terytorium USA tureckiego kaznodziei Fethullaha Gulena - poinformowała amerykańska NBC News. Według tej stacji ma to być sposób, aby przekonać domagające się ekstradycji Gulena władze Turcji do złagodzenia presji na Arabię Saudyjską po śmierci dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego.

USA zniosły sankcje nałożone na tureckich ministrów w związku ze sprawą amerykańskiego pastora Andrew Brunsona, który był przetrzymywany w Turcji. Ankara z kolei wycofała sankcje odwetowe, którymi objęta była amerykańska minister i prokurator generalny.

Turcja będzie przeciwstawiać się amerykańskim próbom nałożenia na nią sankcji gospodarczych - oświadczył w poniedziałek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan. Przekonywał, że problemy gospodarcze kraju mają charakter przejściowy i najgorsze już minęło.