Misje wojskowe USA

Misje wojskowe USA

7,5 tysiąca nalotów później... Amerykanie potrzebują więcej bomb

Pentagon poprosi Kongres o 1,8 miliarda dolarów na zwiększenie zakupów broni precyzyjnej - wynika z informacji sekretarza obrony Ashtona Cartera o planowanym budżecie wojska na 2017 rok. Po ponad roku nalotów na dżihadystów i sprzedaniu kilku tysięcy sztuk uzbrojenia arabskim sojusznikom, samym Amerykanom mają się kończyć zapasy w arsenałach.

Latające guźce zostaną zabytkami. A-10 będą służyły pół wieku

Pentagon zrezygnował z kontrowersyjnej decyzji o wycofaniu ze służby samolotów szturmowych A-10 Thunderbolt II. Wojsko chciało się ich pozbyć, ale ostro oponował Kongres. Ostatecznie szalę na korzyść latających weteranów przechyliło skierowanie ich do walki z dżihadystami. Teraz Pentagon zakłada, że A-10 będą latać do 2022 roku, czyli 50. lat po pierwszym locie.

Amerykanie chcą wzmocnić wschodnią flankę NATO. Szef Sojuszu zadowolony

To jasny sygnał trwałości zaangażowania Stanów Zjednoczonych na rzecz europejskiego bezpieczeństwa - ocenił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, wyrażając zadowolenie z propozycji amerykańskich władz, które chcą przeznaczyć w przyszłym roku 3,4 mld dolarów na wojskowe wzmocnienie Europy Środkowej i Wschodniej.

Szef Pentagonu: część koalicji w walce z IS nie robi nic

Minister obrony USA Ash Carter powiedział w Davos, gdzie trwa Światowe Forum Ekonomiczne, że część państw należących do koalicji zwalczającej tzw. Państwo Islamskie (IS) "nie robi wystarczająco wiele lub nie robi nic" w ramach tego sojuszu.

Koalicja chce "zniszczyć dżihadystów w dwóch miejscach"

Minister obrony USA Ash Carter oświadczył, że koalicja walcząca z tzw. Państwem Islamskim (IS) musi odzyskać miasta Mosul i Ar-Rakka, a częścią jej strategii będzie wykorzystanie "wojsk lądowych". Z niepokojem odniósł się do programu nuklearnego Korei Płn.

Amerykanie na kolanach i z rękami na głowach. Tak wyglądał incydent na Zatoce Perskiej

Irańczycy opublikowali nagrania pokazujące przebieg krótkiego zatrzymania dwóch amerykańskich łodzi patrolowych i ich załóg. Choć początek był napięty i dziesięciu Amerykanów trzymano pod bronią, to później mieli być traktowani dobrze. Cały incydent skończył się szybko i wyjątkowo polubownie w porównaniu do podobnych, które miały miejsce wcześniej.

Seria pomyłek albo akcja wywiadu. Rakieta US Army wysłana na Kubę

Rakieta przeciwpancerna Hellfire należąca do amerykańskiego wojska w wyniku serii dziwnych zbiegów okoliczności została wysłana do Hawany - ustalił dziennik "Wall Street Journal". Amerykanie mają od ponad roku starać się ją odzyskać, ale jak na razie bez efektu. Jednocześnie pracują nad ustaleniem, czy całe zajście było akcją wywiadu, czy raczej pomyłką.