Misje wojskowe USA

Misje wojskowe USA

"W ukryciu dzieje się bardzo wiele". USA chcą wysłać żołnierzy do Libii

Stany Zjednoczone i Libia prowadzą "intensywne rozmowy" na temat porozumienia umożliwiającego rozmieszczenie sił wojskowych USA w tym państwie - poinformował amerykański gen. Joseph F. Dunford. Libia miałaby zostać kolejnym państwem, w którym amerykańscy żołnierze pomagają w walce z bojownikami tzw. Państwa Islamskiego.

"Zabójca Guam" coraz bliżej. Chiny chcą nim odstraszać Amerykanów

Chiny są coraz bliżej rozmieszczenia potężnych pocisków balistycznych DF-26, zdolnych do uderzenia w amerykańską bazę powietrzną i morską na wyspie Guam. Jak stwierdzono w raporcie Kongresu USA, zdolność ta ograniczy potencjał sił USA w całym regionie Azji i Pacyfiku i ma działać odstraszająco na jakiekolwiek działania Amerykanów wymierzone w interesy Chin.

Seria zgonów kandydatów do Navy SEALs. Szkolenie zbyt ekstremalne?

21-letni żołnierz prawdopodobnie utonął w trakcie szkolenia na członka elitarnej amerykańskiej jednostki sił specjalnych Navy SEALs. To już trzecia śmierć kandydata do tej jednostki w trakcie czterech ostatnich szkoleń. Wywołało to pytania o bezpieczeństwo ćwiczeń uznawanych za jedne z najcięższych na świecie.

"Washington Post" ujawnia: żołnierze USA stacjonują w Libii

Od końca 2015 roku żołnierze sił operacji specjalnych USA stacjonują w dwóch wysuniętych placówkach w Libii, a ich zadaniem jest zidentyfikowanie lokalnych partnerów przed ewentualną ofensywą przeciwko Państwu Islamskiemu - pisze piątkowy "Washington Post".

Rosja: tarcza antyrakietowa narusza traktat INF

Rosyjskie MSZ oświadczyło, że zainstalowanie przez USA w Rumunii tarczy antyrakietowej, która w czwartek ma zostać uaktywniona, jest naruszeniem traktatu INF o likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu.

Europa w drugim szeregu. "To Chiny są głównym rywalem USA"

Z punktu widzenia bezpieczeństwa dla Stanów Zjednoczonych Azja jest obecnie ważniejsza niż Europa. To Chiny są głównym rywalem USA - twierdzi politolog Iwan Krastew z Centre for Liberal Strategies w Sofii. Ocenia też, że związki Hillary Clinton z Europą są mocniejsze niż jej konkurentów w wyścigu prezydenckim.

Prawda "Sztandaru chwały". Rozwikłano zagadkę najsłynniejszego zdjęcia

Autor książki "Sztandar chwały" przyznał, że jego ojciec prawdopodobnie nie był jednym z sześciu żołnierzy, którzy zostali uwiecznieni podczas wznoszenia flagi na górującym nad Iwo Jimą wzgórzu. Kilka dni wcześniej Korpus Piechoty Morskiej USA wszczął dochodzenie mające zweryfikować domniemają tożsamość bohaterów najsłynniejszej fotografii z wojny na Pacyfiku.

Dwa błędy, które pogrążyły irackie plany Obamy

Dwa powtarzające się błędy w polityce zagranicznej USA to nadmierna zależność od pojedynczych lokalnych przywódców i niechęć do przyznania, że nie można utrzymać status quo. Władze amerykańskie popełniły te błędy w Iraku - pisze w środę "Washington Post".

Dowódca NATO żegna się listem: Sojusz w Europie potrzebny. To jasne jak Słońce

Amerykański generał Philip M. Breedlove pełniący od 2013 r. funkcję głównodowodzącego siłami sojuszu w Europie (SACEUR) na łamach dziennika "The Washington Post" zamieścił list. Stwierdził w nim, że gdy pojawiał się na stanowisku przed trzema laty, wielu "wątpiło w przydatność NATO" na Starym Kontynencie. - Działania Rosji - jedyne takie od czasu zakończenia II wojny światowej - pokazały, że jest on nieodzowny, a na jego istnieniu korzystają również USA - wyjaśnił.