Ukraina

Ukraina

Na czym ma polegać korekta Dudy? "Przekonać partnerów, aby zmienili swoją politykę"

- Nie jesteśmy jako Polska i Europa Wschodnia objęci takimi samymi gwarancjami bezpieczeństwa jak Europa Zachodnia. Musimy domagać się zmiany - mówił w programie "Horyzont" Witold Waszczykowski, tłumacząc czego miałyby dotyczyć "korekty" w polityce zagranicznej, które chce wprowadzić prezydent Andrzej Duda. Polityk PiS oceniał, jak powinny wyglądać relacje Polski z Niemcami, a także wyjaśniał, jakie powinno być miejsce Polski w rozwiązywaniu kryzysu na Ukrainie.

OBWE w Donbasie: spotkaliśmy ludzi, którzy twierdzili, że są żołnierzami rosyjskimi

Misja obserwacyjna OBWE na Ukrainie oświadczyła, że w Donbasie jej obserwatorzy spotkali ludzi, którzy przedstawiali się jako żołnierze rosyjscy. Powiedział o tym na antenie ukraińskiej rozgłośni Viesti przedstawiciel organizacji Michael Bociurkiw. Podkreślił, że OBWE nie jest w stanie zweryfikować, na ile wiarygodne są deklaracje tych ludzi, ponieważ nie mieli odznaczeń. Władze Rosji utrzymują, że wojskowych rosyjskich w Donbasie nie ma.

Skazani za dywersję. "Uczyli ich rosyjscy oficerowie"

Członkowie grupy dywersyjnej, która działała na zlecenie służb specjalnych Rosji w Charkowie, zostali skazani na kary do trzech i pięciu lat więzienia - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. To kolejny wyrok wobec osób oskarżonych o próbę zorganizowania zamachów. W kwietniu SBU informowała, że od początku roku w obwodzie charkowskim zostały rozbite 24 grupy dywersyjne kierowane przez rosyjskie służby specjalne.

Lider separatystów grozi ofensywą. "W Kijowie myślą, że mają silniejszą armię"

Kijów łamie porozumienie w sprawie wycofania ciężkiego sprzętu z linii frontu, co oznacza, że działania bojowe w Donbasie mogą zostać wznowione - ostrzegł władze w Kijowie "premier" samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandr Zacharczenko. Rebelianci apelują do Kijowa o wznowienie rozmów w formacie normandzkim z udziałem przywódców Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec. Ukraińcy z kolei oskarżają separatystów o ataki na pozycje wojskowych.

"UE jest odpowiedzialna za przyszłość Ukrainy"

Były komisarz UE Guenter Verheugen zarzucił na łamach dziennika "Sueddeutsche Zeitung" Unii Europejskiej bierność wobec grożącej Ukrainie katastrofy społecznej i politycznej. Panujący obecnie na Ukrainie względny spokój jest złudny – pisze Verheugen.

Poroszenko gratuluje, ukraińskie media liczą na Dudę

Wszystkie najważniejsze media na Ukrainie odnotowały uroczystość zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na prezydenta Polski. Ukraińcy liczą, że Andrzej Duda będzie asertywnym sojusznikiem ich kraju w konflikcie z Rosją. Niektórzy ukraińscy publicyści uważają, że Kijów będzie musiał jednak zmienić narrację historyczną o Ukraińskiej Armii Powstańczej (UPA) na taką, która nie uwiera Polski. Gratulacje w związku z objęciem urzędu przekazał Dudzie też prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Ukraina nie odpuszcza. Znów prosi USA o broń

Podczas wizyty na Ukrainie delegacji Kongresu USA, której przewodzi przywódczyni demokratycznej mniejszości w Izbie Reprezentantów Nancy Pelosi, Kijów zaapelował o pomoc w postaci broni - podała w środę ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

SBU: uwolnienie nawigatorki w zamian za korytarz lądowy na Krym. Kreml dementuje

- Współpracownicy prezydenta Władimira Putina proponowali wymianę więzionej w Rosji nawigatorki Nadii Sawczenko na zgodę na zbudowanie drogi lądowej z Rostowa na Krym – twierdzi doradca szefa ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa Jurij Tandit. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zdementował te doniesienia. Sawczenko, walcząca z prorosyjskimi rebeliantami w Donbasie w szeregach batalionu ochotniczego Ajdar, jest podejrzana o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy. Grozi jej maksymalny wymiar kary, czyli do 25 lat więzienia. Doniesienia

SBU sprawdza, czy separatyści przygotowują "brudną bombę"

Przedstawiciel Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zapewnił we wtorek, że rzetelnie sprawdzane są doniesienia mediów, jakoby prorosyjscy separatyści w Donbasie na wschodzie kraju prowadzili przygotowania do skonstruowania „brudnej bomby” jądrowej.

Rebelianci nasilili ataki. Fiasko rozmów w Mińsku

W poniedziałek upłynął termin wycofania ciężkiego sprzętu z linii frontu w Donbasie i demilitaryzacji wioski Szyrokino pod Mariupolem. Uzgodnienia w tej sprawie zapadły podczas rozmowy telefonicznej przywódców tzw. czwórki normandzkiej - Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec - 23 lipca. Realizacją ustaleń miała zająć się trójstronna grupa kontaktowa w Mińsku. Grupa obradowała przez wiele godzin, ale efektów nie ma.

Rekordowe poparcie Ukraińców dla NATO. Po rosyjskiej agresji

Liczba Ukraińców popierających członkostwo kraju w NATO wzrosła ponad dwukrotnie. W ewentualnym referendum ideę tę poparłoby ponad 60 proc. mieszkańców kraju. Sondaż w tej sprawie przeprowadziły dwie znane pracownie: kijowska fundacja Demokratyczne Inicjatywy oraz Centrum im. Rzumkowa.

Azarow wraca do gry. W Moskwie tworzy ukraiński rząd na uchodźstwie

Były ukraiński premier Mykoła Azarow ogłosił w Moskwie utworzenie "komitetu ocalenia Ukrainy", czyli ukraińskiego rządu na uchodźstwie. Po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza Azarow, podobnie jak wielu innych członków z poprzedniej ekipy, znalazł schronienie w Rosji. Pytany o sprawę rzecznik Władimira Putina Dmitrij Pieskow powiedział, że "Kreml nie ma nic wspólnego z tą inicjatywą".

Pięć żądań Putina, pułapka Iwanowa. Kreml zmienił strategię i punktuje

Widmo wojny oddaliło się. Rosja chce pokonać Ukrainę rękami dyplomatów zachodnich, a nie rebeliantów. Stąd wysunięcie na plan pierwszy politycznej części porozumienia Mińsk-2. To przynosi pewne sukcesy, ale wszystko trwa zbyt wolno z punktu widzenia Kremla. I ten lepszy okres może się szybko skończyć. Analiza Grzegorza Kuczyńskiego.

Walka o Donbas toczy się w Kijowie. "Szara strefa, sfera wpływów Kremla"

Rzeczywista autonomia czy jedynie "zasady funkcjonowania samorządu lokalnego w obwodach donieckim i ługańskim"? Projekt zmian do konstytucji autorstwa prezydenta Petra Poroszenki budzi kontrowersje. Przeciwnicy legalizacji obszarów okupowanych przez prorosyjskich rebeliantów dowodzą, że Donbas zamieni się w "szarą strefę i sferę wpływów Kremla". Zwolennicy przypominają o realizacji porozumień pokojowych z Mińska.

Apelują do Zacharczenki, żeby nie likwidował szpitala

Donieccy rebelianci zaapelowali do "premiera" samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandra Zacharczenki, by nie likwidował szpitala wojskowego. „To rażąca niewdzięczność wobec lekarzy, którzy uratowali życie 11 tys. osób” - napisał portal Nowosti Noworosji. Ustalił też przyczynę tej decyzji. "Powód likwidacji jest prosty - szpital znajduje się w atrakcyjnej części Doniecka".

Nuland zatrzęsła Kijowem. Plotki o tajnej umowie Obamy z Putinem

Sąd Konstytucyjny Ukrainy orzekł, że przyjęte przez parlament poprawki, dotyczące m.in. okupowanej części Donbasu, są zgodne z ustawą zasadniczą. W tej sprawie Ukraina długo opierała się naciskom Niemiec i Francji. Uległa, gdy do akcji wkroczyli Amerykanie. Choć optymiści wierzą, że Obama jedynie zastawia pułapkę na Putina, to presja na Kijów nie maleje. Analiza Grzegorza Kuczyńskiego.