Ukraina. Nowy rząd Jaceniuka

Ukraina. Nowy rząd Jaceniuka

W Doniecku jednostki specjalne odbijają siedzibę SBU. W Mikołajowie szturm

Ukraińskie siły specjalne odbiły z rąk prorosyjskich separatystów siedzibę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w Doniecku - poinformował w poniedziałek późnym wieczorem przedstawiciel p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandra Turczynowa. Rano ogłoszono w tym mieście powstanie Donieckiej Republiki Ludowej. Wieczorem separatyści podobny ruch wykonali w Charkowie, powołując tam kolejną Republikę Ludową. Wcześniej szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow oznajmił szefowi MSZ Ukrainy Andrijowi Deszczycy, że użycie siły w odpowiedzi na "legalne żądania" na wschodzie kraju jest "nieakceptowalne".

Charków, Donieck, Ługańsk. Prorosyjscy separatyści zajmują urzędy państwowe

Grupa prorosyjskich separatystów wdarła się w niedzielę do siedziby administracji obwodowej w Doniecku. W Ługańsku dwie osoby zostały ranne, gdy separatyści wdarli się do siedziby Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Demonstranci zajęli też siedzibę władz administracji obwodowej w Charkowie. P.o. prezydenta Ołeksandr Turczynow odwołał wizytę na Litwie i zwołał nadzwyczajne spotkanie z przedstawicielami sektorów siłowych.

Większość Ukraińców mówi "nie" rosyjskiemu pomysłowi federalizacji

Większość, bo aż 74 proc., Ukraińców uważa, że Ukraina powinna pozostać państwem unitarnym. Tylko 14 proc. opowiada się za federalizacją, na którą naciska Rosja. W badaniu poparcia dla partii politycznych bardzo słabo wypada Partia Regionów, której przewodniczył Wiktor Janukowycz.

Krótka historia ukraińskiej broni atomowej. Niektórzy chcą jej powrotu

W chwili uzyskania niepodległości Ukraina była trzecim mocarstwem jądrowym świata. Miała więcej głowic niż Chiny, Francja i Wielka Brytania razem wzięte. Kijów długo opierał się naciskom Rosji i USA, próbując zachować choć część arsenału. Ostatecznie mocarstwa dopięły swego. Dzisiaj część ukraińskich polityków znów chce mieć broń jądrową. Czy to możliwe?

Jaceniuk: przygotujmy się na przerwanie dostaw gazu. Minister energetyki Ukrainy grozi Rosji arbitrażem

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk polecił rządowi przygotować się na ewentualność przerwania dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę. Jak podkreślił, jego kraj jest gotowy kupować rosyjski gaz po cenie 268 dol. za 1000 m sześc. Z kolei ukraiński minister energetyki Jurij Prodan poinformował w sobotę, że Kijów nadal negocjuje z Moskwą na temat obniżenia ceny gazu. Jeśli jednak negocjacje te przyniosą rezultatu Ukraina zwróci się do sądu arbitrażowego - podkreślił Prodan.

Moody's nie wierzy w Ukrainę. Obniża rating

Międzynarodowa agencja ratingowa Moody's obniżyła w piątek rating Ukrainy z Caa2 do Caa3 ze względu na "eskalację kryzysu politycznego w tym kraju". Zdaniem agencji, zakup obligacji emitowanych przez ukraiński rząd wiąże się z coraz większym ryzykiem.

OBWE chwali Kijów. Na Ukrainie spokojniej, na Krymie nie

Na Ukrainie głównymi problemami związanymi z mniejszościami narodowymi są obecnie: polityka językowa i sytuacja na Krymie, gdzie Ukraińcy i Tatarzy znajdują się w niepewnym położeniu - oceniła wysoka komisarz OBWE ds. spraw mniejszości narodowych Astrid Thors. Jednocześnie pochwaliła rząd w Kijowie za "rozbrojenie grup zbrojnych" w różnych częściach kraju.

"Życzymy Rosji jak najlepiej, ale z własną konstytucją dojdziemy do ładu bez ich rad"

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk wypowiedział się w piątek kategorycznie przeciwko federalizacji państwa i zaapelował do Rosji, by nie mieszała się w wewnętrzne sprawy jego kraju. Szef rosyjskiego MSZ stwierdził natomiast, że Ukraina musi przeprowadzić "rzeczywistą, a nie kosmetyczną" reformę konstytucyjną. Stwierdził przy tym, że to Zachód miesza się w sprawy Ukrainy.

Ukraina zatopi własny przemysł zbrojeniowy?

Władze Ukrainy mają zamiar zerwać współpracę militarną z Rosją - poinformował pierwszy wicepremier Ukrainy Witalij Jarema, powołując się na decyzję szefa rządu w Kijowie. Politycy rozumieją przez to także zerwanie kooperacji przemysłów zbrojeniowych, co będzie oznaczało ostry kryzys dla firm ukraińskich.

NATO "zachowuje się w pewnych momentach jak papierowy tygrys"

- Nasz wschodni sąsiad jest nieobliczalny i z tego względu warto przynajmniej zademonstrować, że możemy liczyć na wsparcie NATO - uważa gen. Roman Polko, były szef GROM. Jego zdaniem, Sojusz powinien zwiększyć swoje siły w Europie Środkowej i Wschodniej. Bogdan Klich, były minister obrony narodowej, stwierdził z kolei, że NATO ws. Ukrainy nie było wystarczająco zaangażowane.

W Rosji zatrzymano "dywersantów z Ukrainy". "Przygotowywali akty terroru"

W Rosji zatrzymano 25 obywateli Ukrainy, w tym trzech aktywistów Prawego Sektora - poinformowała rosyjska telewizja NTV, powołując się na źródła w służbach specjalnych. Są oni podejrzani o przygotowywanie aktów dywersji na terytorium Federacji Rosyjskiej. Zgodnie z doniesieniami mediów mieli działać zgodnie z instrukcjami Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. SBU stanowczo zaprzecza tym informacjom.

Darth Vader stracił szansę na prezydenturę

Ukraińska Centralna Komisja Wyborcza odmówiła rejestracji w nadchodzących wyborach prezydenckich kandydatowi przedstawiającemu się jako Darth Vader. Wniosek reprezentanta Ukraińskiej Partii Internetowej nie spełnił wymogów formalnych.