Turcja

Turcja

Turcja "stała się największym więzieniem świata dla dziennikarzy"

Po próbie puczu w Turcji, do której doszło równo rok temu, kraj ten stał się "największym więzieniem świata dla pracowników mediów" - alarmują Reporterzy bez Granic. Jak podają, powodem jest prowadzona przez władze w Ankarze polityka "prześladowania za krytyczne głosy".

Turcy nie wpuszczą Niemców do bazy wojskowej

Władze Turcji nie wyraziły zgody na wizytę niemieckich parlamentarzystów w bazie NATO w mieście Konya. Stacjonują tam miedzy innymi żołnierze Bundeswehry - poinformował w piątek szef komisji obrony w Bundestagu Wolfgang Hellmich.

Druga armia NATO z rosyjskim uzbrojeniem? Nowe kontrowersje

- Turcja zgodziła się zapłacić Rosji 2,5 miliarda dolarów za nowoczesny system przeciwlotniczy S-400 - twierdzi agencja Bloomberg, powołując się na informatora w tureckich władzach. To już kolejny sygnał wskazujący na możliwość zawarcia kontrowersyjnej umowy. Wcześniej Turcy chcieli kupić chińskie systemy HQ-9, ale zrezygnowali pod silną presją NATO. Teraz najwyraźniej idą w jeszcze bardziej kontrowersyjnym kierunku.

Erdogan nie odpuszcza satyrykowi. Sporu o wiersz ciąg dalszy

Na początku roku sąd w Hamburgu zakazał niemieckiemu satyrykowi Janowi Boehmermannowi publikowania uznanych za obraźliwe fragmentów wiersza o prezydencie Turcji Recepie Tayyipie Erdoganie. Szef państwa tureckiego domaga się jednak zakazania całego utworu.

Czystki na uniwersytetach dzień po wielkim wiecu opozycji

W czasie operacji przeprowadzonej w poniedziałek na dwóch tureckich uniwersytetach zatrzymano ponad czterdzieści osób - poinformowała prorządowa agencja Anatolia. Jak podają media, wśród zatrzymanych jest znany politolog i krytyk władzy z Uniwersytetu Bosforskiego Koray Caliskan, były doradca Kemala Kilicdaroglu, lidera opozycyjnej Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP).

Erdogan przeciwny referendum w sprawie irackiego Kurdystanu

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w poniedziałek, że niepodzielność Iraku zyskuje na znaczeniu. Jego zdaniem nie należy przeprowadzać planowanego referendum w sprawie niepodległości irackiego Kurdystanu, bo zaszkodzi to przyszłości Iraku.

Setki tysięcy Turków na wielkim wiecu w Stambule

Setki tysięcy Turków wzięło udział w wiecu na azjatyckim brzegu Bosforu na zakończenie 25-dniowego "Marszu sprawiedliwości", którego uczestnicy przeszli 450 kilometrów z Ankary do Stambułu, aby zaprotestować przeciw arbitralnemu stosowaniu prawa przez rząd.

Grecy ostrzelali turecki frachtowiec. Ankara: nie ma usprawiedliwienia

Grecka straż przybrzeżna otworzyła w poniedziałek ogień do tureckiego frachtowca, gdy ten odmówił zacumowania w porcie na wyspie Rodos na Morzu Egejskim - poinformowały tureckie media. Strona grecka przyznała, że straż przybrzeżna próbowała przeprowadzić inspekcję frachtowca, ale nie wspomniała o ostrzale. Turcja stanowczo potępiła incydent.

Labrador bohaterem koncertu

Pies stał się główną atrakcją koncertu Wiedeńskiej Orkiestry Kameralnej podczas Międzynarodowego Festiwalu w Efezie w Turcji.

Serdecznościom nie było końca. Orban u Erdogana z połową ministrów

Premier Węgier Viktor Orban skrytykował w piątek "wrogie Turcji wypowiedzi głównych krajów Unii Europejskich". Zapowiedział, że Budapeszt nie będzie w tym uczestniczył, choć może to mieć dla jego kraju niemiłe konsekwencje. W czasie piątkowej wizyty w Ankarze nie szczędzili sobie z tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem serdeczności.

Berlin odmawia Erdoganowi. Odpowiedź Turcji: deklaracje nie do zaakceptowania

Niemiecki rząd nie zezwoli prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi na wygłoszenie przemówienia do swoich sympatyków - zapowiedział w czwartek szef niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel. Wcześniej Turcja oficjalnie powiadomiła niemieckie władze, że prezydent Erdogan przy okazji szczytu G20 w Hamburgu chciałby przemówić do swoich rodaków w Niemczech.