Samochód pułapka wybuchł we wtorek obok przejeżdżającego policyjnego autobusu w mieście Diyarbakir na południowym wschodzie Turcji, zabijając trzy osoby i raniąc 45 - poinformowały tureckie władze. Tego samego dnia prezydent Recep Tayyip Erdogan oskarżył kraje UE o to, że oferują "bezpieczną przystań" dla politycznych skrzydeł ugrupowań terrorystycznych.
Sąd w Kolonii odrzucił pozew prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana przeciwko szefowi wydawnictwa Axel Springer - poinformowała we wtorek rzeczniczka sądu. Mathias Doepfner w kwietniu w liście otwartym wyraził poparcie dla satyryka, który obraził Erdogana.
Tureccy pogranicznicy wciąż strzelają do syryjskich uchodźców, próbujących dostać się do Turcji, i biją ich - donosi organizacja broniąca praw człowieka Human Rights Watch, wzywając władze w Ankarze do zbadania tych nadużyć.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan pozwał Mathiasa Doepfnera - szefa jednego z największych koncernów medialnych w Niemczech - podaje dpa. Powodem jest publiczne poparcie udzielone niemieckiemu satyrykowi, który swymi żartami naraził się głowie tureckiego państwa.
Turecka armia twierdzi, że w wyniku ostrzału rakietowego, którego dokonały jej oddziały, w północnej Syrii zginęło 55 dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego. Wcześniej 48 terrorystów miało zginąć w ataku amerykańskiego lotnictwa.
Turecki prezydent Recep Tayyip Erodgan odrzucił naciski Unii Europejskiej, by Turcja zmieniła swoje prawo antyterrorystyczne, co jest jednym z warunków sfinalizowania zniesienia unijnych wiz dla tureckich obywateli w ramach umowy dotyczącej migrantów.
Rząd Niemiec oczekuje, że Turcja pomimo zmiany na stanowisku szefa rządu dotrzyma umowy migracyjnej z Unią Europejską. Takiego samą nadzieję ma szef delegacji Komisji Europejskiej ds. Turcji Hansjorg Haber. Szef komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norbert Roettgen ocenił natomiast, że zmiana premiera jest złą wiadomością dla Europy.
Nadzwyczajny Kongres rządzącej w Turcji Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) odbędzie się 22 maja - poinformowano w czwartek w Ankarze. Ze stanowiska szefa partii ma ustąpić Ahmet Davutoglu, co automatycznie pozbawi go funkcji premiera.
Warunki znoszenia wiz w Unii Europejskiej muszą być dla wszystkich państw takie same - zadeklarowali w środę zgromadzeni w Pradze ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej (V4).
Niemal dwie trzecie Niemców sprzeciwia się zniesieniu przez Unię Europejską wiz dla obywateli Turcji - pokazuje sondaż przeprowadzony dla niemieckiej telewizji ARD. Przyspieszenie liberalizacji wizowej jest jednym z uzgodnień unijno-tureckiego planu w sprawie zahamowania nielegalnej imigracji.
Dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS) musi wycofać się w głąb Syrii, dalej od granicy z Turcją - powiedział w środę turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu. Zadeklarował, że Turcja prowadzi już działania, by osiągnąć zamierzony cel.
Mieszkańcy greckiej części Cypru nie będą już potrzebowali wiz na wjazd do Turcji, gdy w życie wejdzie porozumienie między Ankarą a Unią Europejską w sprawie liberalizacji wizowej - powiedział we wtorek cytowany przez Reutera przedstawiciel władz.
W tureckim parlamencie doszło w poniedziałek do bójki między rządzącą Partią Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), a przedstawicielami prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP).
Organizacja Sokoły Wolności Kurdystanu (TAK), powiązana z zakazaną w Turcji Partią Pracujących Kurdystanu (PKK), przyznała się do przeprowadzenia w minionym tygodniu samobójczego zamachu bombowego w Bursie, na północnym zachodzie Turcji.
Jeden policjant zginął, a 13 osób zostało rannych w eksplozji samochodu wyładowanego materiałami wybuchowymi, który zaparkowano przed komisariatem policji. Do zamachu doszło w położonym w pobliżu granicy z Syrią mieście Gaziantep w Turcji.
Premier Turcji Ahmet Davutoglu powiedział w sobotę, że w ramach porozumienia zawartego z Unią Europejską, mającego na celu ograniczenie napływu migrantów do państw unijnych, Turcja przyjęła około 20 Syryjczyków.
Kobieta, która wysadziła się w powietrze w środę w Bursie, na północnym zachodzie Turcji, i raniła 13 osób, jest powiązana z rebeliantami z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) i ich syryjskimi sojusznikami - podał dziennik "Hurriyet".
Sąd w Stambule skazał w czwartek dwoje dziennikarzy tureckich na kary po dwa lata więzienia za zilustrowanie ich artykułu karykaturą Mahometa pochodzącą z francuskiego tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo" - podał ich adwokat.
Burdy, do jakich doszło w tureckim parlamencie między posłami rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju a posłami prokurdyjskiej opozycji, opóźniły przyjęcie przepisów, które mają pozwolić UE na realizację obietnicy zniesienia wiz dla Turków.
Tureckie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że w związku ze środowym zamachem samobójczym w Bursie, na północnym zachodzie kraju, zatrzymano 15 osób. W ataku zginęła zamachowczyni, a co najmniej 13 osób zostało rannych.