Tajwan

Tajwan

Tajwańska flota przez pomyłkę zaatakowała kuter przy pomocy naddźwiękowego pocisku przeciwokrętowego. W wyniku uderzenia zginął kapitan jednostki, a trzy osoby zostały ranne. Flota tłumaczy, że prawdopodobnie pomylili się operatorzy uzbrojenia na jednej z ich korwet.

Zaprzysiężona w piątek prezydent Tajwanu Caj Ing-wen (Tsai Ing-wen), pierwsza kobieta na tym stanowisku, w oficjalnym przemówieniu nie wspomniała o polityce jednych Chin. Według władz ChRL polityka ta oznacza, że Tajwan jest nieodłączną częścią Chin.

Czteroletnia dziewczynka została brutalnie zamordowana na ulicy tajwańskiego Tajpej, gdy jechała na rowerku obok mamy. Uzbrojony w tasak mężczyzna złapał dziecko i odciął mu głowę. Zaszokowana matka usiłowała odciągnąć napastnika, ten jednak wciąż zadawał ciosy. Lokalne media podają, że morderca wcześniej leczył się psychiatrycznie.

Na południu Tajwanu w mieście Tainan w sobotę 6 lutego zatrzęsła się ziemia. Co najmniej 38 osób nie żyje, a ponad 500 jest rannych. Obecnie trwa akcja ratunkowa, w której bierze udział 1200 żołnierzy, strażaków i policjantów. W poniedziałek wyciągnięto z ruin dwie żywe osoby - kobietę i mężczyznę. 120 osób jest wciąż pod gruzami.

W poniedziałek rozpoczęła się pierwsza sesja nowego parlamentu Tajwanu. Po złożeniu przysięgi deputowani przystąpili do wyboru przewodniczącego. Szanse na objęcie tego stanowiska ma Su Jia-chyuan z dysponującej większością Demokratycznej Partii Postępowej.

Sobotnie wybory prezydenckie na Tajwanie wygrała szefowa opozycyjnej proniepodległościowej Demokratycznej Partii Postępowej (DPP), Caj Ing-wen (Tsaj Ing-wen). Swą porażkę uznał Erik Czu (Chu), szef rządzącej Partii Nacjonalistycznej (Kuomintang - KMT).

Biały Dom ma zdecydować w najbliższych dniach o sprzedaży dwóch fregat rakietowych Tajwanowi i decyzję w tej sprawie ogłosi oficjalnie do końca tygodnia, mimo ostrego sprzeciwu Chin w tej kwestii - dowiedziała się agencja Reutera.

Prezydent Tajwanu Ma Jing-cu podkreślał na konferencji prasowej, że jego sobotnie spotkanie w Singapurze z prezydentem ChRL Xi Jinpingiem będzie poświęcone dalszej normalizacji stosunków między Chinami kontynentalnymi a wyspą. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Azjaci walczą z potężnym żywiołem - tajfunem Soudelor. Na filmie nakręconym wideorejestratorem widać, że trąba powietrzna, która utworzyła się na skutek działalności tajfunu, dosłownie "zassała" biały osobowy samochód.