Tajwan

Tajwan

Tajwański myśliwiec F-16 rozbił się w poniedziałek w górach w pobliżu Nowego Tajpej – podała tajwańska agencja CNA. Zginął pilot. Samolot brał udział w rozpoczętych tego dnia manewrach, w których wojsko wyspy ćwiczy obronę przed atakiem Chin.

Kilka samolotów bojowych Chin zaobserwowano w poniedziałek w trakcie przelotu nad leżącym między Tajwanem a Filipinami kanałem Bashi, co było częścią ich długodystansowej misji szkoleniowej na zachodnim Pacyfiku - poinformowało tajwańskie ministerstwo obrony.

Wojna w Cieśninie Tajwańskiej - na taki rozwój sytuacji zdaniem chińskiego dziennika "Global Times" powinny szykować się Chiny. Konflikt militarny z Tajwanem miałby być według tej gazety konsekwencją przyjęcia przez Stany Zjednoczone ustawy Taiwan Travel Act. Ustawa ta promuje rozwijanie amerykańsko-tajwańskich kontaktów.

Prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę zezwalającą wyższym urzędnikom na odbywanie podróży służbowych na Tajwan i kontakty z przedstawicielami władz tego kraju. Wywołało to zdecydowany sprzeciw Chin. "Wzywamy stronę amerykańską, aby poprawiła swój błąd" - zaapelowało w sobotę chińskie MSZ.

Tajwan odmówił przyjęcia zaoferowanej przez Chiny pomocy w akcji ratunkowej po trzęsieniu ziemi, w którym zginęło dziewięć osób, a ponad 50 wciąż jest zaginionych – poinformował hongkoński dziennik "South China Morning Post" powołując się na rząd w Tajpej.

Już do ponad 200 rannych wzrósł bilans trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,42, które nawiedziło we wtorek wschodni Tajwan - podały władze. Dotychczas spod gruzów ratownikom udało się wydobyć prawie 150 żyjących osób.