Tajwan

Tajwan

Zamiast bitwy na argumenty - bitwa na pięści. Tak było na Tajwanie, gdzie w tamtejszym parlamencie doszło do bójki ok. 70 posłów.

Nie tylko polscy dygnitarze mają problemy ze sprzętem latającym. W ogniu stanął samolot prezydenta Tajwanu Ma Jing-cue.

Na zdrowiu nie warto oszczędzać - tę dewizę najwyraźniej wyznają też Tajwańczycy. Dzięsiątki tysięcy osób podczas specjalnej uroczystości "puściło z dymem" ogromny statek. Wszystko po to by przypodobać się bogowi zarazy.

Protesty na ulicach Tajwanu. Setki demonstrantów wyszły na ulice, aby zademonstrować poparcie dla byłego prezydenta kraju Chen Shui-bian. Przywódca został skazany przez obecne władze na dożywocie.

Były prezydent Tajwanu Chen Shui-bian został skazany na dożywocie za korupcję i pranie brudnych pieniędzy. Dodatkowo ukarano go grzywną w wysokości 200 mln tajwańskich dolarów (6,1 mln dolarów amerykańskich).

Ratownicy nie dawali nadziei, a jednak - na Tajwanie udało się odnaleźć około 700 osób, które przeżyły lawinę błotną. Sądzono, że osuwająca się ziemia ich pogrzebała, ale okazało się, że wszyscy ukryli się w górzystych terenach południowej części wyspy. Lawina błotna to tragiczny efekt uderzenia tajfunu Morakot.

Pekińscy i tajwańscy oficjele rzadko kontaktują się bezpośrednio. Stąd wyjątkowego charakteru nabiera list prezydenta Chin Hu Jintao do prezydenta Tajwanu Ma Jing-cue, który został wybrany na przewodniczącego Partii Nacjonalistycznej (Kuomintang).

Wyrok 5 miesięcy więzienia za ukazanie łysej głowy posła wydał sąd w Tajpej. 50-letni Huang Yung-tien złapał za tupecik posła Partii Nacjonalistycznej Chiu Yi i z nim uciekł.

Bajkowy Guliwer nauczycielem anatomii. W Tajwanie powstał model znanego olbrzyma. Odwiedzające go dzieci mogą spacerować wewnątrz gigantycznego plastikowego ciała, a przy okazji wiele dowiedzieć się o budowie człowieka.

Jak można zadbać o stosunki dyplomatyczne? W Chinach doszli do wniosku, że relacje z Tajwanem ocieplić można za pomocą odpowiedniego prezentu. Tym podarunkiem okazały się dwa białe tygrysy

Chiny uznały, że na Tajwanie - który uznają za zbuntowaną prowincję - "zaszły pozytywne zmiany", więc warto z Tajpej rozmawiać.

Popularne tajwańskie piwo debiutuje w Chinach razem z filmem, przedstawiającym sentymentalnie czasy japońskich rządów na Tajwanie. Spór między Chinami i wyspą trwa, czy jednak obie premiery oznaczają odwilż w Państwie Środka?

Aresztowany miesiąc temu w związku z podejrzeniami o korupcję były prezydent Tajwanu Czen Szuej-bien usłyszał pierwsze zarzuty.

W kajdankach i pod czujnym okiem policjantów zaczął wtorek były prezydent Tajwanu Czen Szuej-bien. Śledczy zarzucają mu korupcję.

Między Tajwanem a Chinami doszło od ocieplenia stosunków. Podczas pierwszej od 60 lat wizyty w Tajpej wysokiej rangi wysłannika Pekinu, podpisano kilka historycznych porozumień. Dotyczą one przede wszystkim chińsko-tajwańskiej wymiany handlowej, a także stworzenia stałych połączeń komunikacyjnych.

Chiński dyplomata Chen Yunlin nie będzie miał łatwo, gdy w przyszłym tygodniu poleci do Tajwanu. Tamtejsi zwolennicy niepodległości wyznaczyli 300 dolarów za... nie, nie za jego głowę, ale za trafienie go w głowę jajkiem. Celny rzut w korpus wyceniony jest na 30 dolarów.

Ulewne deszcze i wiatr wiejący ponad 220 km/h, czyli tajfun Jangmi, uderzył w wybrzeża Tajwanu. Na wyspie odwołano wszystkie loty i zamknięto wszystkie mosty.

W piątek uruchomiono pierwsze od sześćdziesięciu lat regularne połączenie lotnicze między Chinami kontynentalnymi i Tajwanem. Ma ono być dowodem porozumienia pomiędzy dwoma długoletnimi rywalami.

Pierwszy raz od podziału Chin w 1949 r. szef rządzącej na Tajwanie Partii Nacjonalistycznej spotkał się z chińskim prezydentem i zarazem sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin.

Zakończyły się wybory prezydenckie na Tajwanie. Pierwsze sondaże wskazują na prowadzenie kandydata Kuomintangu - Ma Ying-jeou. Mieszkańcy Tajwanu głosowali jednocześnie w sprawie członkostwa ich kraju w ONZ.