Tajwan

Tajwan

Chiny ostrzegły w środę Stany Zjednoczone, że planowana przez Amerykanów sprzedaż sprzętu wojskowego Tajwanowi na sumę 5,85 mld dolarów odbije się na kontaktach wojskowych między Pekinem a Waszyngtonem.

Zaledwie kilka godzin po tym, jak władze USA potwierdziły, że zamierzają unowocześnić flotę tajwańskich F-16, ostro w tej sprawie wypowiedziały się Chiny. Według Pekinu decyzja Waszyngtonu zniszczy obustronną współpracę wojskową i na płaszczyźnie bezpieczeństwa.

Chiński dziennik "Renmin Ribao", oficjalny organ Komunistycznej Partii Chin, ostrzegł, że "szaleńcy" na Kapitolu, którzy chcą, by USA sprzedały broń Tajwanowi, igrają z ogniem i mogą zapłacić "katastrofalną cenę". Jak podkreśla Reuters, wkrótce administracja prezydenta USA Baracka Obamy ma podjąć decyzję ws. sprzedaży broni na Tajwan.

Jedna osoba nie żyje, a setki tysięcy mieszkańców południowego Tajwanu zmaga się ze skutkami tajfunu Nanmadol, który przeszedł nad wyspą w poniedziałek. Dzień później uderzył w Chiny, gdzie zniszczył domy, wywołał lawiny błotne i pozalewał miasta.

Nanmadol osłabł, ale wciąż istnieje obawa, że osiągnie 4 kategorię na pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Wówczas prędkość wiatru może osiągnąć 210-250 km/h. Tajfun kieruje się wprost na wschodnią część Tajwanu.

21-letni mężczyzna to już 14. osoba pracująca w zakładach w chińskim Shenzen, która w tym roku odebrała sobie życie. Władze firmy Foxconn rozciągają więc siatki bezpieczeństwa wokół budynków, by zapobiec kolejnym wypadkom.

W paczce bobu importowanego z Japonii wykryto skażenie radioaktywne, jest ono jednak tak niewielkie, że nie szkodzi ludzkiemu zdrowiu - podał w niedzielę przedstawiciel władz Tajwanu. Jest to pierwszy przypadek wykrycia skażenia radioaktywnego w towarach importowanych na Tajwan z Japonii.

Tajwan od momentu ogłoszenia niepodległości kupował uzbrojenie od USA. Było to wyrazem bliskiego sojuszu obu państw. W ostatnich latach Waszyngton ma jednak coraz większe opory przed dozbrajaniem Tajpej, z obawy przed reakcją Pekinu. Tajwańskie media donoszą więc, że władze mogły dokonać historycznej wolty i nawiązały współpracę z Rosjanami, którzy mają pomóc zbudować okręty w tajwańskich stoczniach.

Na Tajwanie rozpoczął się festiwal lampionów. Główną atrakcją inauguracyjnej imprezy było odsłonięcie 21-metrowej figury w kształcie królika - symbolu rozpoczynającego się roku w chińskim kalendarzu.

Jeden z tajwańskich generałów został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa dla Chin. To najwyższy rangą pracownik ministerstwa obrony Tajwanu zamieszany we współpracę z Pekinem od pięciu dekad. Generał Lo Hsien-che miał sprzedawać tajne informacje od siedmiu lat.

Tajwańska armia przeprowadziła we wtorek otwarte dla mediów ćwiczenia, podczas których wystrzeliła 19 pocisków ziemia powietrze i powietrze-powietrze. Mniej więcej co czwarty z nich chybił celu, wywołując konsternację obecnego na pokazie prezydenta Ma Ying-jeou.

Sto szczęśliwych par zgromadziło się w Nowy Rok przed Pałacem Prezydenckim w Tajpej, by w zbiorowy i uroczysty sposób wziąć ślub. Weselu przewodniczył prezydent Tajwanu Ma Ying-jeou. Tajwan jednocześnie świętuje setną rocznicę ogłoszenia przez wyspę niepodległości - niezależności od Chin.

Chen Wei-yihi kupiła białą sukienkę, wynajęła salę i przygotowała wesele dla 30 przyjaciół. Ślub odbędzie się lada dzień. Problem w tym, że 30-latka jest singielką i na uroczystości nie będzie pana młodego. Pomimo tego nikt nie jest tym brakiem przejęty, wręcz przeciwnie, ponieważ Wei-yihi wychodzi sama za siebie.

Tajfun Fanapi, który uderzył w Tajwan, wiał z prędkością prawie dwustu kilometrów na godzinę. Na razie nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych, ale jest wielu rannych. Ewakuowano już ponad sześć tysięcy mieszkańców.

Potężny pożar trawił w niedzielę największą refinerię na Tajwanie. Zakład położony na terenie miasta Mailiao stanął w ogniu po raz trzeci w tym roku. Okoliczni mieszkańcy wyszli na ulice i obserwowali pożar w obawie przed wybuchem ropy.

Tajwański wymiar sprawiedliwości zredukował w piątek wyrok nałożony na byłego prezydenta kraju Czen Szuej-biena z dożywocia do 20 lat więzienia. Poprzedni wyrok został wydany w ubiegłym roku. Czen i jego żona byli oskarżeni o nielegalne przejęcie co najmniej 15 milionów dolarów.

Setki lampionów zapłonęło na Tajwanie. Następnie papierowe latarnie uniosły się w powietrze, a wraz z nimi - modlitwy i życzenia pomyślności w Nowym Roku. Święto lampionów kończy piętnastodniowy okres powitania nowego roku w kalendarzu chińskim.

Szybkie kamikadze pod ostrzem shurikena - to jedna z atrakcji restauracji Ninja na Tajwanie. Dreszczyk emocji klientom zapewniają nie tylko mocne drinki, ale też kelnerki zaopatrzone w samurajskie miecze i kuse wdzianka.

Unia Europejska nie zostanie wciągnięta w spór między Chinami a Stanami Zjednoczonymi w sprawie sprzedaży przez USA broni Tajwanowi - zadeklarowała szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Chiny zawiesiły wymianę delegacji wojskowych z USA po tym, gdy Ameryka poinformowała o planach sprzedaży do Tajwanu broni wartej 6,4 miliarda dolarów. Chiny uważają wyspę na zbuntowaną prowincję, a ofertę Stanów Zjednoczonych za oczywiste naruszenie swoich interesów.