szkoła średnia

szkoła średnia

Mówił: "Proste jak je…nie dzieci". Teraz uczy geografii i jest wychowawcą klasy

Wysyłał pracownikom zdjęcia o charakterze pornograficznym, jeden z nich dostał ich ponad sto. Nadawał prześmiewcze przezwiska, takie jak "Śmierdziel" czy "Czopek". Do sekretarki mówił: "Nalej mi czarnej cipuleńki". Były już dyrektor delegatury kuratorium oświaty w Ciechanowie Jacek Zawiśliński po publikacjach tvn24.pl został zawieszony w pełnieniu obowiązków. Od września wrócił jednak w roli nauczyciela. - Nigdy nie było na niego żadnych skarg - mówi Marzena Chodkowska, dyrektorka Zespołu Szkół nr 3 w Ciechanowie. 

"Rząd wyliczył cenę jednego głosu wyborczego". Pytają, kiedy bony na krzesła

Miały być nagrody dla wszystkich nauczycieli po ponad tysiąc złotych z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej oraz bony na laptopy - też dla każdego nauczyciela - po 2,5 tysiąca złotych. Wszystko w okolicach Dnia Nauczyciela i - tak się akurat złożyło w kalendarzu - wyborów parlamentarnych. Ale nauczyciele powiedzieli "sprawdzam" i wyszło trochę jak w dowcipie o radiu Erewań. Tyle że mało komu jest do śmiechu.

"Pedagogika dumy zamiast pedagogiki wstydu". Czarnek zapowiada bony na wycieczki, nauczyciele mają dość

Przemysław Czarnek zapowiedział poszerzenie programu "Poznaj Polskę". Wycieczki, które dofinansowuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, mają teraz trwać już nie jeden, ale dwa dni. Problem w tym, że propozycja ministra, delikatnie mówiąc, sfrustrowała nauczycieli. - Wycieczka to praca całą dobę - mówi tvn24.pl nauczycielka Maria Kowalewska. Za tę pracę nikt dodatkowo nie płaci.

Wielka ucieczka. Rodzice zabierają dzieci z publicznych szkół. "Przeciążeni nauczyciele i edukacja Czarnka"

Brak pieniędzy w oświacie, nauczyciele odchodzący z pracy, przeładowane plany lekcji, dzieci i młodzież bez czasu na pasje i odpoczynek - ten kryzys w polskiej edukacji ma konkretne konsekwencje. Rodzice coraz częściej posyłają dzieci do szkół niepublicznych albo przenoszą do edukacji domowej. - To diagnoza ogromnej słabości szkoły, która nie jest miejscem przyjaznym dla uczniów - ocenia Tomasz Tokarz, nauczyciel, ekspert i praktyk w zakresie pozaszkolnych i alternatywnych form uczenia.

Dzieci na etacie. 10 godzin w szkole od siódmej rano. Religia w środku? "Standardzik"

Nowy rok szkolny dopiero się rozkręca, ale plany lekcji w niejednej szkole w Polsce już podniosły ciśnienie uczniom i ich rodzicom. Wiele godzin zajęć, nauka na dwie zmiany - rano bądź po południu - okienka, religia w środku dnia, brak czasu na pasje i odpoczynek. - Kiedy słyszę, że dzień szkoły niektórych licealistów jest długi jak dzień pracy na etacie, jestem przerażona, bo czas spędzony w szkole to wyjątkowo wyczerpujące 7-8 godzin - komentuje prof. Sylwia Jaskulska, pedagożka z UAM.

Dyrektor szkoły odwołany za "nieetyczne zachowanie". Pokazał w sieci zdjęcia z nową partnerką

Patryk Kurpisz został odwołany ze stanowiska dyrektora Zespołu Szkół nr 2 w Sieradzu. Starostwu powiatowemu nie spodobało się, że dyrektor udostępnił w mediach społecznościowych swoje zdjęcia z nową partnerką. "Nie jest oczekiwaniem organu prowadzącego szkołę, aby nadzorowana przez niego jednostka była znana z przyczyn obyczajowych, objawiających się w atmosferze skandalu" - napisali urzędnicy w uzasadnieniu uchwały o odwołaniu. Ile wolno nauczycielom w sieci?

Witaj szkoło, żegnaj ministrze Czarnek? "Będzie to szczególny rok szkolny"

Za mało nauczycieli, fatalna kondycja psychiczna i emocjonalna dzieci i młodzieży, ciągłe zmiany prawa oświatowego i podstaw programowych - to trzy największe bolączki polskiej szkoły, w chwili gdy zaczyna się rok szkolny 2023/2024. Niestety bolączki niejedyne. Co jeszcze uwiera nauczycieli i uczniów? Co nie pozwala spokojnie pracować, uczyć się i rozwijać?

"Ці цифри увесь час нас непокоять". Чи слід зобов’язати українських дітей навчатися в польських школах?

"Вони ж навчаються онлайн, то у чому проблема?" - чую про тисячі українських дітей, які з початку війни живуть у Польщі, але тут не навчаються. Ну а якщо вони залишаться тут, то рано чи пізно їм доведеться зіткнутися з нашою системою освіти чи ринком праці. "І це може бути дуже неприємне зіткнення як для них, так і для нас", - коментують освітяни.

"Te liczby cały czas nie dają nam spokoju". Czy ukraińskie dzieci powinny mieć obowiązek uczyć się w polskich szkołach?

- Przecież uczą się online, to co to za problem? - słyszę o tysiącach ukraińskich dzieci, które od wybuchu wojny mieszkają w Polsce, ale się tu nie uczą. Ano taki, że jeśli zostaną tutaj, prędzej czy później będą musiały zderzyć się z naszym systemem edukacji lub z rynkiem pracy. - I to może być bardzo nieprzyjemne zderzenie zarówno dla nich, jak i dla nas - komentują edukatorzy.