Syria

Syria

ONZ: rozejm w Syrii jest kruchy, ale generalnie się utrzymuje

Rozejm w Syrii generalnie się utrzymuje, ale jest kruchy; w kilku prowincjach dochodzi do incydentów - oświadczył w czwartek specjalny wysłannik ONZ Staffan de Mistura. Planuje on rozpocząć 9 marca nową rundę rozmów w sprawie konfliktu syryjskiego.

Myślą, że jadą do pracy. Zostają niewolnicami dżihadystów

Prawdopodobnie setki kobiet z Bangladeszu zostały podstępem zwabionych do Syrii i są tam gwałcone lub służą jako niewolnice dżihadystom z tzw. Państwa Islamskiego. Policja wpadła na trop procederu dzięki ucieczce jednej z ofiar, która zdołała wydostać się z Syrii i zaalarmowała swoją rodzinę.

Asad oskarża: terroryści od razu złamali rozejm

- Terroryści złamali rozejm już w pierwszej godzinie jego obowiązywania - powiedział w wywiadzie dla niemieckiej telewizji ARD prezydent Syrii Baszar el-Asad. Dodał, że syryjska armia powstrzymuje się od działań odwetowych, jednak "wszystko ma swoje granice".

"Terroryzm chemiczny to groźna rzeczywistość". Ławrow ostrzega

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow ostrzegł we wtorek w Genewie przed rosnącym zagrożeniem ze strony tzw. Państwa Islamskiego (IS) i innych grup prowadzących wojnę chemiczną na Bliskim Wschodzie. Wezwał do globalnych negocjacji nad nowym układem, by z tym walczyć. Szef rosyjskiej dyplomacji stwierdził też, że konwoje, w tym humanitarne, wkraczające od strony Turcji do ogarniętej wojną Syrii dostarczyły ugrupowaniom rebelianckim broń.

Rosjanie zapewniają: przestaliśmy bombardować kogokolwiek

Rosja nie narusza obowiązującego w Syrii od soboty zawieszenia broni i nie otrzymała dotąd żadnych skarg ze strony syryjskiej opozycji - oświadczył w rozmowie z agencją Reutera rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Michaił Bogdanow.

Oko za oko. Konflikt wśród dżihadystów, Holendrzy straceni

Ośmiu członków tzw. Państwa Islamskiego, którzy przybyli do Syrii i Iraku w ostatnich latach, zostało straconych po tym, jak szefostwo organizacji uznało, że przygotowywali bunt i byli gotowi do ucieczki - pisze brytyjski "Guardian", powołując się na grupę dziennikarzy działających w podziemiu w stolicy dżihadystów - Rakce.

Pieluchy, podpaski, mydło i koce dotarły do oblężonych

Po raz pierwszy od początku rozejmu dostawy humanitarne ONZ dotarły na południowo-wschodnie przedmieścia Damaszku, opanowane przez rebeliantów i oblężone przez wojsko - poinformował przedstawiciel arabskiego Czerwonego Półksiężyca.

Artyleryjska kanonada przez granicę

Siły wojskowe Turcji wystrzeliły 50 pocisków artyleryjskich w kierunku pozycji tzw. Państwa Islamskiego w Syrii – podała turecka telewizja informacyjna NTV. Jak podkreśliła, ostrzał artyleryjski był częścią działań koalicji antyterrorystycznej kierowanej przez USA.

Rosja nie wyklucza przebudowania Syrii. Może być federacja

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow nie wykluczył, że Syria mogłaby w przyszłości stać się państwem federalnym. Odrzucił przy tym - jak to ujął - "scenariusz kosowski". Stwierdził również, że mówienie Amerykanów o jakimś "planie B" dla Syrii jest "nieuczciwą i nierzetelną grą".

Tysiącom Syryjczyków grozi śmierć głodowa. Francja żąda pilnej narady

Przymusowe pozbawienie ludności jedzenia w oblężonych strefach w Syrii może spowodować "tysiące ofiar śmiertelnych" - ocenił w poniedziałek w Genewie Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka (UNHCHR) Zeid Ra'ad Al-Hussein. Rozejm w Syrii jest wciąż naruszany - Francja zażądała natychmiastowego spotkania powołanej przez ONZ grupy zadaniowej.