Syria

Syria

Naloty Rosjan, potem wojska Asada "weszły z wielu stron". IS w odwrocie

Wojska syryjskiego dyktatora Baszara el-Asada wspierane przez rosyjskie lotnictwo weszły do miasta Al-Karjatajn położonego 100 km na zachód od Palmiry. Według rządowej telewizji miasto zostało już odbite z rąk tzw. Państwa Islamskiego, Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka twierdzi jednak, że walki nadal trwają.

"Ten podły czyn został zaplanowany"

Naloty sił syryjskich na przedmieścia Damaszku, w których zginęły 33 osoby, zostały zaplanowane, żeby sterroryzować Syryjczyków i podkopać próby znalezienia politycznego rozwiązania konfliktu w Syrii; to naruszenie rozejmu - oświadczył francuski MSZ.

Była "Twierdza Europa", powstaje "Twierdza Turcja"

Według Amnesty International (AI) Turcja przymusowo wydaliła od połowy stycznia br. kilkaset syryjskich uchodźców do ich kraju ogarniętego wojną domową. Zdaniem AI ta praktyka ujawniła "fatalne błędy" porozumienia UE z Turcją w sprawie uchodźców.

Asad chce powszechnych wyborów prezydenckich

W opublikowanym w czwartek wywiadzie dla rosyjskiej agencji RIA Nowosti prezydent Syrii Baszar el-Asad opowiedział się za powszechnymi wyborami prezydenckimi z udziałem także tych obywateli, którzy opuścili kraj wskutek krwawego konfliktu wewnętrznego.

"Syryjski ekspres" Putina. "Cokolwiek wiózł, było to ciężkie"

Najwyraźniej Moskwa próbuje nabrać Zachód na deklaracje o wycofaniu większości ciężkiego sprzętu z Syrii - wynika ze śledztwa agencji Reutera. Wszystko wskazuje bowiem na to, że od 14 marca, a więc momentu tej deklaracji Władimira Putina o ewakuacji, do rosyjskiej bazy w syryjskim Tartusie dopłynęło więcej nowego sprzętu, niż odpłynęło starego.

Amerykanie odpowiadają Asadowi: wykluczone

Biały Dom wykluczył możliwość utworzenia nowego syryjskiego rządu z udziałem obecnego prezydenta Syrii Baszara el-Asada. To reakcja na opublikowany w środę wywiad z Asadem, w którym mówił on o powołaniu rządu jedności narodowej.

Do wielu milionów potrzebujących nadal nie można dotrzeć

Mimo niedawno zawartego zawieszenia broni pilnie potrzebna pomoc dociera tylko do 30 proc. Syryjczyków z oblężonych terenów i do 10 proc. ludzi zamieszkujących trudno dostępne rejony Syrii - powiedział szef operacji humanitarnych ONZ Stephen O'Brien.

Rząd nowy albo stary. Byle bez Asada

Syria potrzebuje "przejściowego organu władzy" z pełnią praw wykonawczych, ale nie rządu z udziałem obecnego prezydenta Syrii Baszara el-Asada - oświadczył przedstawiciel syryjskiej opozycji George Sabra w odpowiedzi na opublikowany w środę wywiad z Asadem.

Dyktator stawia warunki: federalizacja niemożliwa

Prezydent Syrii Baszar el-Asad powiedział, że federalizacja jego kraju jest niemożliwa, gdyż Syria jest zbyt małym państwem i Syryjczycy tego nie poprą. Taki pogląd prezydent wyraził w wywiadzie dla rosyjskiej agencji RIA Nowosti.

Rosja zamawia 10 tysięcy orderów. Za Syrię

Ministerstwo Obrony Rosji ogłosiło przetarg na wykonanie ponad 10 tys. medali dla uczestników rosyjskiej operacji militarnej w Syrii - poinformował we wtorek dziennik "RBK". Stosowne ogłoszenie ukazało się w rządowym portalu zamówień państwowych.

ONZ chce przesiedlić prawie pół miliona Syryjczyków

ONZ poinformowała we wtorek o planach przesiedlenia do końca 2018 roku ponad 450 tys. uchodźców z Syrii. Decyzja podyktowana jest obawami o los ludzi, a także upolitycznieniem tego tematu - tłumaczył przedstawiciel Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców.

Pentagon zbroi jednych, CIA drugich. Walczą między sobą

Amerykanie mają poważny problem z kontrolowaniem sponsorowanych przez siebie sił rebelianckich w Syrii. Jedna z nich, sponsorowana i uzbrajana przez CIA, zaczęła walczyć z ugrupowaniem powstałym z inicjatywy Pentagonu. Oba ugrupowania walczą o kontrolę nad tymi samymi terenami w okolicy Aleppo.

Dla szefa komisji spraw zagranicznych to drugi Stalingrad. "Symboliczny impuls do pokoju"

"Znaczenie wyzwolenia Palmiry można porównać do zwycięstwa w bitwie pod Stalingradem" - taką opinię wyraził szef komisji spraw zagranicznych w rosyjskiej Radzie Federacji Konstantin Kosaczow. Wspierane przez rosyjskie lotnictwo syryjskie wojsko przejęło kontrolę nad znaną z antycznych zabytków Palmirą, łączącą wschodnią i zachodnią część Syrii, 27 marca.

"To dobre dni dla Palmiry, a jeszcze lepsze dla Asada"

"Sueddeutsche Zeitung" krytykuje entuzjazm, z jakim przyjęto m.in. na Zachodzie odbicie przez wspierane przez Rosję wojska reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada starożytnego miasta Palmira z rąk bojowników tzw. Państwa Islamskiego. Niemcy nazywają Asada rzeźnikiem.

Rosyjski specnaz w Syrii. Komandosi nie pokazali swojej "trzeciej twarzy"

Choć Rosjanie się tym nie chwalą, to nie ma wątpliwości, że w Syrii działają ich siły specjalne. Komandosi specnazu GRU po cichu wspierają reżim Baszara el-Asada, choć według eksperta ds. rosyjskich sił specjalnych prof. Marka Galeottiego, nie uczestniczą wprost w walce. Wypełniają dwa inne ważne zadania.