Syria

Syria

Rosyjski specnaz w Syrii. Komandosi nie pokazali swojej "trzeciej twarzy"

Choć Rosjanie się tym nie chwalą, to nie ma wątpliwości, że w Syrii działają ich siły specjalne. Komandosi specnazu GRU po cichu wspierają reżim Baszara el-Asada, choć według eksperta ds. rosyjskich sił specjalnych prof. Marka Galeottiego, nie uczestniczą wprost w walce. Wypełniają dwa inne ważne zadania.

Rosjanie zapewniają, że ich tam nie ma. Siły reżimu prą naprzód

Po zdobyciu Palmiry syryjskie siły rządowe wspierane z powietrza przez rosyjskie lotnictwo kontynuują ofensywę w środkowej części kraju przeciwko dżihadystom z tzw. Państwa Islamskiego (IS). Ich celem jest teraz odbicie ważnych arterii komunikacyjnych. Rosjanie zapewniają, że w walkach na lądzie nie uczestniczą ich żołnierze.

Rosjanie wycofali z Syrii trzy śmigłowce bojowe

Trzy rosyjskie ciężkie śmigłowce bojowe opuściły bazę lotniczą w północno-zachodniej Syrii na pokładzie samolotu transportowego Antonow-124, który zmierza z powrotem do Rosji - poinformowała w poniedziałek telewizja Rossija-24.

"Zwycięstwo ludzkości i prawa nad projektami sił ciemności"

Wojska reżimu syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada odbiły w niedzielę z rąk dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS) Palmirę w środkowej Syrii. Zdaniem prezydenta świadczy to o sukcesie strategii walki z terroryzmem stosowanej przez jego armię.

Armia syryjska odbija Palmirę. Walki wokół bezcennych ruin

Siły rządowe prezydenta Syrii Baszara al-Asada, które weszły w czwartek do opanowanej przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego Palmiry w środkowej Syrii, zajęły w piątek strategiczną starą cytadelę górującą nad miastem - podały różne źródła wojskowe.

Bitwa o Palmirę. Czołgi Asada wjechały do miasta

Syryjskie siły rządowe wkroczyły do historycznego miasta Palmira w środkowej części kraju - poinformowało w czwartek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Świadkowie relacjonują jednak, że nadal trwają walki z siłami dżihadystów poza miastem.

"Postęp w Syrii jest oczywisty". USA i Rosja chwalą rozejm

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow i sekretarz stanu USA John Kerry podkreślili w Moskwie pozytywne skutki rozejmu w Syrii, który obowiązuje w tym kraju od 27 lutego. Szefowie dyplomacji obu krajów prowadzą rozmowy w rosyjskiej stolicy.

40 ofiar nalotów na "stolicę" kalifatu

W nalotach na Rakkę na północy Syrii zginęło co najmniej 40 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych - podało w sobotę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.

Syryjscy Kurdowie ogłaszają federację

Syryjscy Kurdowie ogłosili utworzenie regionu federalnego w znajdującym się pod ich kontrolą regionie na północy kraju. Władze w Damaszku oświadczyły za pośrednictwem państwowych mediów, że decyzja nie ma znaczenia prawnego ani politycznego.

Rosja pozoruje odwrót. Odleciały bombowce, przyleciały Aligatory i Nocni Łowcy

Pod pozorem triumfalnego "wycofania" sił z Syrii Rosjanie faktycznie tylko zmieniają skład swojego kontyngentu. Dotychczasowe posunięcia pewnych obszarach nawet go wzmocniły. Co znamienne, rosyjskie siły w Syrii zubożono o maszyny, które służyły do nalotów dalekiego zasięgu na dżihadystów. W zamian pojawiły się takie, które będą jeszcze skuteczniej wspierać wojska reżimu w walce z rebeliantami. Więcej na ten temat dziś w "Faktach z zagranicy" w TVN24 BiS o godz. 20.

Pięć celów Putina. "Financial Times" tłumaczy syryjski odwrót

Faktyczna skala wycofania się sił rosyjskich z Syrii nie jest znana. Ale Władimirowi Putinowi udało się osiągnąć kilka celów, m.in. utrzymać u władzy Baszara el-Asada i potwierdzić obecność Rosji na Bliskim Wschodzie - pisze w czwartek "Financial Times".