Strefa euro

Strefa euro

17.09 Co powie Yellen? Rynki czekają

Rynki dziś będą żyły napięciem przed wieczornym komunikatem Fed. Ten zostanie wypuszcozny w świat o 20:00. Rynki oczekują po FED, że potwierdzi możliwość zaostrzenia polityki w latach 2015-16. O tym mówi się od jakiegoś czasu. Europa żyje też jutrzejszym referendum w Szkocji. Jeżeli jej mieszkańcy zagłosują za rozwiązaniem Unii z koroną to należy spodziewać się kłopotów brytyjskiej waluty.

Deflacja zagraża Europie? "Ryzyko wydaje się zażegnane"

Ryzyko deflacji w strefie euro wydaje się zażegnane, nawet jeśli inflacja pozostaje zbyt niska - ocenił Christian Noyer, szef Banku Francji i członek Europejskiego Banku Centralnego. Ostrzegł jendak rządy strefy euro przed rezygnacją z obniżania deficytów, w celu pobudzania wzrostu gospodarczego.

Bezrobocie w strefie euro nie spada. Wśród młodych aż 23,3 proc.

Stopa bezrobocia w strefie euro w maju, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 11,6 proc. wobec 11,6 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie - poinformował Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej. Wśród osób do 25. roku życia bezrobocie wyniosło aż 23,3 proc.

Samochód-pułapka wybuchł w centrum Aten

Samochód pułapka eksplodował o świcie przed budynkiem greckiego banku centralnego w Atenach. Nikomu nic się nie stało - poinformowała policja. Czwartek jest pierwszym dniem powrotu Grecji na rynek długu.

Polska z euro? "Tak, ale bez pośpiechu"

Prezes NBP Marek Belka oświadczył, że nie jest zwolennikiem pośpiechu w przystępowaniu Polski do strefy euro, wskazał m.in. na konieczność poprawy konkurencyjności. Zaznaczył, że pozostanie poza strefą euro na dłuższą metę skaże nasz kraj na marginalizację.

Premier Litwy odejdzie, jeśli kraj nie przyjmie euro za rok

Premier Litwy, socjaldemokrata Algirdas Butkeviczius, powiedział we wtorek dziennikarzom, że poda się do dymisji, jeśli jego kraj nie wprowadzi euro w roku 2015 - informuje agencja prasowa BNS. Szef rządu mówił o tym po posiedzeniu rady partii rządzących.

Koniec kryzysu w strefie euro?

Irlandia triumfalnie powróciła dziś na światowe rynki finansowe organizując sprzedaż nowej serii obligacji dziesięcioletnich. Zainteresowanie kupujących przerosło najśmielsze oczekiwania i sięgnęło 13 mld EUR, podczas gdy rząd chciał sprzedać obligacje za 3-4 mld EUR. Hiszpania notuje od kilku tygodni serię coraz lepszych wskaźników ekonomicznych, które pokazują, że kraj recesję ma za sobą. Nawet bezrobocie zaczęło im powoli spadać. Kryzys minął. To ciekawe o tyle, że nie zniknęło to, co jest powszechnie uznawane za przyczynę kryzysu.

Litwini boją się euro. Rząd: to konieczność

Około 60 proc. Litwinów zamiar wprowadzenia euro w ich kraju w przyszłym roku kojarzy ze wzrostem cen – wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu. Wzrostu cen nie wyklucza też litewski minister finansów.

Euro na Litwie w roku 2015? Minister finansów: "To dla nas opłacalne"

Litewski minister finansów Rimantas Sadzius potwierdza chęć dołączenia jego kraju do strefy euro w 2015 roku. - Dla Litwy zmiana narodowej waluty na mocne euro, jest niezwykle opłacalne - powiedział w wywiadzie dla "Financial Times". Jego zdaniem, przyjęcie unijnej waluty skusi zagranicznych inwestorów do zostawienia pieniędzy na Litwie.