Rosja

Rosja

Selfie w galerii sztuki. Dali i Goya ucierpieli

Rosjanki, które odwiedziły galerię sztuki w Jekaterynburgu niechcący uszkodziły dzieła słynnych hiszpańskich malarzy - Francisco Goi i Salvadora Dalego. Robiąc sobie zdjęcie, kobiety popchnęły ścianę, na której wisiały prace. Ta runęła.

"To, co się wydarzyło, podważa mit państwa rosyjskiego, że Moskwa jest trzecim Rzymem"

Może skończyć się to poważnym konfliktem, jakiego dawno nie mieliśmy - ocenił Paweł Kowal, komentując w "Faktach po Faktach" w TVN24 stosunki rosyjsko-ukraińskie po wszczęciu procedury przyznania niezależności Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu. Rosyjska Cerkiew jest temu zdecydowanie przeciwna, a władze państwowe w Moskwie podkreślają, że przywiązują do tej sprawy dużą wagę. Stanisław Ciosek, drugi gość programu, ocenił, że "będzie burza, którą trzeba przetrwać".

Rosyjskie sankcje "nie będą miały dużego wpływu"

Sankcje wprowadzone w czwartek przez Rosję wobec obywateli Ukrainy i firm z tego kraju nie będą miały dużego wpływu na ukraińską gospodarkę, ani na więzi gospodarcze łączące oba kraje; nie wpłyną też na sytuację w Donbasie - oceniają komentatorzy w Rosji.

Odpowiedzialni za awarię rakiety ustaleni. Agencja kosmiczna publikuje nagranie

Komisja rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos badająca przyczyny awarii podczas startu statku kosmicznego Sojuz, potwierdziła w czwartek, że doszło do deformacji czujnika sygnalizującego rozdzielenie się pierwszego i drugiego stopnia rakiety nośnej Sojuz-FG. Według ustaleń komisji blok boczny rakiety uderzył w bak paliwa drugiego członu rakiety, co doprowadziło do rozerwania się baku i zniszczenia pierwszego członu rakiety. Opublikowano nagranie pokazujące ten moment.

Wypadek, który może zagrozić sprawności rosyjskiej floty

Zatopienie doku pływającego PD-50, w którym remontowany był jedyny rosyjski lotniskowiec Admirał Kuzniecow, zagraża zdolnościom bojowym Floty Północnej - twierdzi rosyjski dziennik "Wiedomosti". Bez tego doku największe okręty trzeba będzie remontować w dalekowschodniej części Rosji.

Eksplozja przed budynkiem FSB w Archangielsku. Śledczy: to zamach

Przy budynku Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) w centrum Archangielska doszło w środę do eksplozji, zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne. Rosyjskie służby oświadczyły, że był to zamach terrorystyczny, a ofiarą śmiertelną jest zamachowiec. Według lokalnych mediów sprawca na krótko przed atakiem miał napisać o swoich zamiarach w internecie.

Rzekome napaści seksualne. Śledztwo w sprawie zdyskredytowania prokuratora specjalnego

FBI wszczęło śledztwo, które ma zbadać domniemane próby zdyskredytowania specjalnego prokuratora Roberta Muellera, który prowadzi dochodzenie w sprawie ingerencji Kremla w amerykańskie wybory prezydenckie - ogłosił we wtorek rzecznik prokuratora Peter Carr. Chodzi o podejrzenia, jakoby pewne osoby płaciły kobietom za wysuwanie pod adresem Muellera oskarżeń o rzekome napaści seksualne.

Rosyjski lotniskowiec uszkodzony podczas remontu. Jedna osoba zaginęła

Jedyny rosyjski lotniskowiec, Admirał Kuzniecow, został uszkodzony w czasie prac remontowych w Murmańsku - poinformowały agencja Reutera i rosyjskie media. Pływający dok, w którym okręt był umieszczony, z powodu przerwy w dostawie prądu został we wtorek rano niewłaściwie zalany wodą i zatonął.

Nowe systemy walki w Kaliningradzie. Rosjanie dotąd o nich milczeli

Na obiektach Floty Bałtyckiej w obwodzie kaliningradzkim rozmieszczane są najnowsze zestawy walki radioelektronicznej Samarkand - wynika z dokumentów opublikowanych przez Ministerstwo Obrony Rosji. Zestawy są lub będą rozlokowane także na Białorusi. Dotąd Moskwa nie podawała żadnych informacji na temat zestawów Samarkand.

Antyrządowe demonstracje w rosyjskich miastach. Zatrzymani

Policja w Moskwie i Petersburgu zatrzymała w niedzielę demonstrantów żądających przerwania postępowań karnych uznanych przez obrońców praw człowieka za prowokacje rosyjskich służb specjalnych. Chodzi o sprawy domniemanych organizacji ekstremistycznych: Nowa Wielkość i Sieć.

"Urocze". Prezydent o symbolicznym zdjęciu przywódców

"Urocze..." - tak prezydent Andrzej Duda skomentował wspólną fotografię trzymających się za ręce przywódców Rosji, Niemiec, Turcji i Francji - Władimira Putina, Angeli Merkel, Recepa Tayyipa Erdogana i Emmanuela Macrona. Zdjęcie wykonano na szczycie czterech państw zorganizowanym w Stambule i poświęconym rozwiązaniu kryzysu syryjskiego.

Symboliczne zdjęcie czworga przywódców. Wspólnie za rozwiązaniem problemu Syrii

Turcja, Rosja, Francja i Niemcy opowiadają się za trwałym zawieszeniem broni w Syrii, powołaniem komisji konstytucyjnej dla tego kraju oraz stworzeniem warunków do bezpiecznego, dobrowolnego powrotu syryjskich uchodźców - oświadczyli w sobotę przywódcy tych czterech państw. Rozmowy podsumowano wspólną fotografią, na której Władimir Putin, Angela Merkel, Recep Erdogan i Emmanuel Macron trzymają się za dłonie.

Opublikowano testament Sencowa. Na prośbę reżysera

Media ukraińskie i niezależne media w Rosji opublikowały w piątek testament napisany we wrześniu przez Ołeha Sencowa. Ukraiński reżyser swą ostatnią wolę przygotował w kolonii karnej na rosyjskiej Dalekiej Północy, gdzie odbywa wyrok i gdzie przez długi czas prowadził głodówkę.