Rosja

Rosja

Zełenski proponuje Putinowi nowy format rozmów o Donbasie

- Musimy rozmawiać, prawda? Z tymi słowami prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do Władimira Putina, proponując mu nowy format rozmów w sprawie Krymu i Donbasu. Zaproponował by prezydent Rosji usiadł przy stole z nim oraz między innymi Donaldem Trumpem.

Ostatni lot z Tbilisi. Decyzja Putina weszła w życie

Odlatujący w niedzielę w nocy samolot Aerofłotu był ostatnią rosyjską maszyną, która opuściła lotnisko w Tbilisi - podała rosyjska agencja TASS. Od poniedziałku obowiązuje zakaz bezpośrednich lotów między Rosją i Gruzją wprowadzony przez prezydenta Władimira Putina. Połączenia zostały zawieszone po wybuchu antyrosyjskich protestów w gruzińskiej stolicy.

Stoltenberg: Nie widzieliśmy żadnych oznak przełomu w rozmowach z Rosją. A czas ucieka

Bez przełomu na posiedzeniu Rady NATO-Rosja w sprawie traktatu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF). Szef NATO Jens Stoltenberg przekazał, że nie usłyszał podczas spotkania nic, co wskazywałoby na powrót do przestrzegania układu przez Moskwę. - Sojusznicy ponownie wezwali Rosję do powrotu do pełnego i możliwego do weryfikacji wypełniania traktatu - oświadczył.

Rosyjski Su-27 poderwany do amerykańskiego Poseidona

Rosyjski myśliwski samolot przechwytujący Su-27 zmusił do odwrotu operujący w pobliżu południowych granic Rosji amerykański morski samolot rozpoznawczy i patrolowy bazowania lądowego P-8 Poseidon, przeznaczony do wykrywania okrętów podwodnych - podał TASS. Według agencji incydent może mieć związek z ćwiczeniami Floty Czarnomorskiej na Morzu Czarnym.

"Ważny przejaw dobrej woli" Moskwy w kwestii pocisków

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa powiedziała, że Moskwa nie będzie rozmieszczać pocisków zakazanych przez układ rozbrojeniowy INF, dopóki analogiczna broń amerykańska nie pojawi się "w odpowiednich regionach".

Putin: Rosja ma wolę wznowienia dialogu ze Stanami Zjednoczonymi

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył włoskiemu dziennikowi "Corriere della Sera", że gotów jest do dialogu ze Stanami Zjednoczonymi w kwestiach strategicznych, o czym - jak dodał - rozmawiał niedawno z prezydentem Donaldem Trumpem w Osace. Zapewnił, że Rosja nie ingeruje w sprawy innych państw.

Ogień rozprzestrzeniał się "w huraganowym tempie", marynarze "nie zdążyli założyć masek"

Główną przyczyną katastrofy na rosyjskiej jednostce głębinowej był pożar w przegrodzie akumulatorów. Reaktor jednostki po pożarze został odizolowany i jest w pełni sprawny. Jednostka wróci do służby - poinformował w czwartek minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. O przyczynach tragedii piszą także rosyjskie media. "Kommiersant" przypuszcza, że w momencie wybuchu pożaru w godzinach wieczornych większość załogi odpoczywała i nie zdążyła założyć masek. Zginęło 14 marynarzy.

Katastrofa na jednostce podwodnej i milczenie władz. Wracają najgorsze wspomnienia

Po dwóch dobach od pożaru na głębinowej jednostce badawczej, w którym zginęło 14 marynarzy, władze Rosja nadal nie ujawniły ani nazwisk zmarłych, ani tego, jaka była to jednostka. Rosyjscy eksperci zwracają uwagę, że "milczenie" wokół obecnej katastrofy przypomina historię z zatonięciem Kurska w 2000 roku, kiedy to zginęło 118 marynarzy. - Część danych o pożarze stanowi tajemnicę państwową. Nie będą one podane do wiadomości publicznej - ogłosił w środę rzecznik kremla Dmitrij Pieskow.

Rosjanie zaprzeczają, by na podwodnej jednostce doszło do wybuchu

Ministerstwo obrony Rosji zaprzeczyło doniesieniom o tym, by na jednostce głębinowej w Morzu Barentsa doszło do eksplozji gazu. Władze norweskiego urzędu do spraw bezpieczeństwa nuklearnego przekazały, że informację o wybuchu otrzymały od strony rosyjskiej. Dodały, że "nie stwierdzono zbyt wysokiego poziomu promieniowania na tym obszarze". Wiadomo, że w pożarze zginęło 14 marynarzy. Według rosyjskich mediów kilka osób przeżyło. Zostały przewiezione do szpitala.

Jedenaście połączeń z "Amirem". Nowe ustalenia w sprawie ataku na Skripala

Oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU Denis Siergiejew koordynował z hotelu w centrum Londynu atak na Siergieja Skripala, byłego pułkownika GRU i współpracownika wywiadu brytyjskiego - podali niezależni eksperci i dziennikarze z międzynarodowej grupy Bellingcat. Wcześniej dziennikarze BBC ujawnili, że Siergiejew miał dowodzić grupą operacyjną, która w marcu zeszłego roku dokonała zamachu na Skripala i jego córkę w brytyjskim Salisbury.

"Pływający Czarnobyl" ruszy w drogę

Przez obrońców środowiska jest nazywany "pływającym Czarnobylem". Rosyjski statek Akademik Łomonosow, wyposażony w dwa reaktory atomowe, jeszcze w lipcu ma wyruszyć tak zwanym Północnym Szlakiem Morskim wzdłuż wybrzeży Rosji na Daleki Wschód, by tam "oświecić i ogrzać" Czukotkę. Elektrownia atomowa już tam zostanie.