Wojsko rosyjskie

Wojsko rosyjskie

Dwóch sojuszników więcej, nowy rodzaj odstraszania. Co mówi doktryna wojskowa Rosji?

Przybyło zagrożeń, ale są też nowi sojusznicy. Fundamenty się nie zmieniły, ale są nowe akcenty. NATO wrogiem numer 1? Nic nowego. Ukraina? Ani słowa o niej. Prace nad nową doktryną wojskową Rosji rozpoczęły się już kilka lat temu, i choć zatwierdzono ją właśnie teraz, dokument przede wszystkim uwzględnia to, co wydarzyło się w latach 2008-2013.

Świat w 2014 roku. 10 najważniejszych wydarzeń

Jaki był ten rok na świecie? Jak wydarzenia z roku 2014 roku wpłyną na rok 2015? Przedstawiamy wybór 10 najważniejszych wydarzeń tego roku autorstwa wydawców działu zagranicznego tvn24.pl Grzegorza Kuczyńskiego i Macieja Tomaszewskiego.

Wielki program, wielka klapa? Zbrojenia rosyjskiej armii skazane na porażkę

Rosyjskie wojsko znajduje się właśnie w połowie wielkiego programu modernizacji. Teoretycznie powinien on zakończyć się w 2020 roku wymianą 70 procent sprzętu na nowy. Od początku program był mało realistyczny, ale w obliczu obecnych problemów gospodarczych można go uznać za niemożliwy do zrealizowania. Kreml otwarcie tego nie przyzna, ale już pracuje nad modyfikacją pierwotnych założeń.

Kosmiczna nadzieja Rosji. Jej start oglądał sam Putin

Pierwsza rakieta kosmiczna wyprodukowana w Rosji po upadku ZSRR - Angara-5 wystartowała we wtorek z kosmodromu w Plesiecku na północnym zachodzie kraju. W przyszłości ma wynosić na orbitę ładunki o wielkości nawet 20-25 ton, a zatem najprawdopodobniej też satelity. Jej start oglądał Władimir Putin.

Od kryzysu do rewolucji. 190 minut Putina w pięciu punktach

Kolejne "programowe" wystąpienie Władimira Putina i znów bez zaskoczenia. Jeśli chodzi o stosunki z Zachodem i kryzys ukraiński, prezydent Rosji mówił dokładnie to, co mówi od miesięcy. Kryzys? "W najgorszym razie potrwa dwa lata i wyjdziemy z tego wzmocnieni".

Rosja straszy Iskanderami. Pociski tuż przy granicy z Polską

Rosjanie po raz pierwszy oficjalnie przyznali się do przerzutu taktycznych rakiet balistycznych tuż pod granicę z Polską. Pociski Iskander miały trafić do obwodu kaliningradzkiego w czasie ostatnich ćwiczeń między 5 a 10 grudnia. Polska na razie reaguje spokojnie, mimo że pociski z Kaliningradu bez trudu mogłyby dosięgnąć Warszawy. Materiał "Polski i Świata".

Rosja odpuszcza sobie mistrale? Marynarze wracają do kraju

Grupa 400 rosyjskich marynarzy, uczestniczących we Francji w szkoleniach na zamówionych przez Rosję okrętach typu Mistral, których dostawę odroczono na czas nieokreślony, wróci do kraju - podały w środę agencje, powołując się na źródła w stoczni DCNS w Saint-Nazaire.

Rosyjska załoga Mistrala wróci do domu? "Ich wyjazd jest ostateczny"

- 400 rosyjskich marynarzy, którzy przybyli do portu Saint Nazaire w celu przejęcia okrętu Władywostok, spędzą święta z rodzinami w kraju - twierdzi francuska gazeta "Ouest-France". Rosjanie mają wrócić do kraju na pokładzie okrętu szkolnego Smolnij. Ich wyjazd ma być "ostateczny".

Niezapowiedziane ćwiczenia w Kaliningradzie. Iskandery i desantowcy za północną granicą Polski

Rosyjskie wojsko przeprowadziło w tajemnicy manewry w Kaliningradzie. Do eksklawy przerzucono brygadę powietrznodesantową i brygadę rakiet balistycznych Iskander. Miało to być sprawdzenie gotowości wojsk Zachodniego Okręgu Wojskowego. Rosyjska telewizja państwowa wyraziła przekonanie, że wywiad NATO nic nie zauważył. Jednak dokładnie w czasie ćwiczeń Litwa informowała o wzmożonej aktywności Rosjan w Kaliningradzie i podniosła gotowość sił zbrojnych.

Rosyjska broń jądrowa na Krymie? "Świat musi zareagować"

Świat nie może pozwolić, by Rosja rozmieściła broń atomową na Krymie - powiedział w Brukseli premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. Skomentował w ten sposób sugestie szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa, że Rosja może rozmieścić taką broni na półwyspie.

"Uzbrojeni Rosjanie pełnią służbę bojową na Władywostoku"

"Rosjanie wzmocnili ochronę mistrala. Na pokładzie bojową wartę pełni kilkudziesięciu żołnierzy piechoty morskiej" - pisze portal gazeta.ru, powołując się na źródło w sztabie rosyjskiej marynarki wojennej. Okręt Władywostok stoi we francuskim porcie St. Nazaire i jest gotowy do przekazana Rosjanom. Ze względów politycznych na razie do tego nie dojdzie.

Putin ma swoją tarczę. 200 tys. żołnierzy mających utopić protesty we krwi

OMON, SOBR, Wojska Wewnętrzne MSW. W sumie ok. 200 tys. komandosów i żołnierzy. Taka siła wejdzie do akcji, jeśli Rosję zaleją masowe protesty, a Kreml uzna, że to „kolorowa rewolucja”. Władimir Putin dostał swoich pretorianów, bo szef MSW uległ naciskom. Ratując posadę, publicznie dopuścił wykorzystanie Wojsk Wewnętrznych nawet do krwawej pacyfikacji pokojowych protestów.

Broń atomowa na Krymie? Moskwa nie wyklucza

Minister spraw zagranicznych Rosji oświadczył, że jego kraj jako jedyny opowiada się za pozostaniem Donbasu w składzie Ukrainy. Siergiej Ławrow również nie wykluczył, że Rosja rozmieści broń jądrową na Krymie oderwanym w marcu od Ukrainy.

Szwecja i Dania protestują w sprawie rosyjskiego samolotu

Władze Szwecji i Danii wezwały ambasadorów Rosji, by zaprotestować przeciwko incydentowi z rosyjskim samolotem wojskowym, który - jak podał Sztokholm - lecąc z wyłączonym transponderem, znalazł się za blisko szwedzkiego samolotu pasażerskiego.