Rosja - UE

Rosja - UE

UE "zaniepokojona" sytuacją na Ukrainie. USA: dziesiątki tysięcy Rosjan przy granicy

- Uważnie i z zaniepokojeniem obserwujemy sytuację - stwierdziła rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. polityki zagranicznej Maja Kocijanczicz odnosząc się do sytuacji na wschodzie Ukrainy. Przedstawiciel NATO stwierdził natomiast, że nie widać "znaczących" zmian w pozycjach wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą. Amerykański ambasador przy OBWE stwierdził, że są ich "dziesiątki tysięcy".

Tusk: Stosunki niemiecko-rosyjskie nie mogą być ważniejsze od interesu UE

Premier Donald Tusk uznał w wywiadzie dla najnowszego wydania tygodnika "Die Zeit" za realną możliwość rosyjskiej inwazji na wschodnią i południową Ukrainę. Ostrzegł też przed przedkładaniem celów gospodarczych poszczególnych krajów UE nad wspólną politykę. - To dotyczy głównie Niemiec - powiedział i dodał: - Europa jest bezpieczniejsza, gdy Niemcy bardziej koncentrują się na interesach Wspólnoty niż na stosunkach dwustronnych.

Berlin, Paryż i Warszawa chcą konferencji ws. Ukrainy. "Docenilibyśmy udział Rosji"

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji - Radosław Sikorski, Frank-Walter Steinmeier i Laurent Fabius - zaapelowali o zwołanie międzynarodowej konferencji w sprawie Ukrainy i wezwali Rosję, by wzięła w niej udział. Ministrowie zapowiedzieli też w Weimarze, że na spotkaniu rady NATO we wtorek będą zabiegać o rewizję przez sojusz stosunków z Rosją.

Niemcy: Putin "częściowo wycofuje" wojsko znad granicy

Władimir Putin wydał rozkaz wycofania części żołnierzy zgromadzonych na granicy z Ukrainą - powiedział rzecznik Angeli Merkel, która rozmawiała telefonicznie z prezydentem Rosji. Wcześniej doniesienia o wycofaniu się Rosjan szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier nazwał "małym sygnałem wskazującym na zmniejszenie napięcia". Według rosyjskich mediów wycofywany jest batalion piechoty, czyli mniej niż tysiąc żołnierzy.

Premier Mołdawii: sprawy idą w bardzo niebezpiecznym kierunku

Premier Mołdawii Iurie Leanca ostrzega przed "serią prowokacji" ze strony separatystów z Naddniestrza. Według Leancy rosyjska aneksja Krymu może "wzmóc oczekiwania" w zbuntowanym Tyraspolu. - Sprawy idą w bardzo niebezpiecznym kierunku - powiedział Leanca.

Afrykański pomór świń to argument polityczny? Rosja zaprzecza

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej oświadczyło w środę, że Rosja nie wykorzystuje problemu afrykańskiego pomoru świń (ASF) na Litwie i w Polsce do celów politycznych. Polski minister rolnictwa twierdzi, że Rosja próbuje rozbić europejski solidaryzm.

"Eksport do Rosji może spaść o 40 proc."

- Tegoroczny eksport do Rosji może spaść o 30-40 proc. - przewiduje Janusz Piechociński, gość TVN24 Biznes i Świat. Zaznacza jednak, że to najgorszy scenariusz. Niemniej już teraz handel staje się coraz trudniejszy, "bo w wyniku osłabienia rubla polskie produkty stają się droższe".

Paliwowa pomoc Obamy dla Europy. "Zwiększyliśmy eksport gazu"

- Obecnie negocjowana umowa handlowa między USA a UE ułatwi nam eksport gazu do Europy i pomoże zmniejszyć zależność Unii od dostaw energii z Rosji - powiedział prezydent USA Barack Obama po spotkaniu z przywódcami UE. Jak dodał, jego administracja przyspieszyła wydawanie licencji firmom eksportującym gaz z USA do UE.

Obama: Rosja jest sama. Jeśli nie zmieni kursu, poniesie konsekwencje

- Świat jest bezpieczniejszy i bardziej sprawiedliwy, gdy Europa i Stany Zjednoczone mówią jednym głosem - powiedział Barack Obama na środowym szczycie UE - USA. Amerykański prezydent podkreślił wagę wspólnego stanowiska i skoordynowanego działania partnerów w obliczu kryzysu na Krymie. Zapewnił, że Rosji grożą kolejne sankcje, jeśli "nie zmieni kursu", a dalsze eskalowanie napięcia doprowadzi do pogłębiającej się izolacji tego kraju na arenie międzynarodowej.

"Władimir Putin jednoczy USA i Europę"

Europejska podróż prezydenta USA Baracka Obamy służy demonstracji jedności Zachodu w obliczu aneksji Krymu przez Rosję, a pozostałe problemy w relacjach transatlantyckich schodzą na dalszy plan - ocenia ekspert think-tanku Carnegie Europe Jan Techau.

Londyn zrezygnuje z Rosatomu? Powodem Ukraina

Brytyjski rząd analizuje możliwość anulowania porozumienia o współpracy w zakresie energetyki atomowej z rosyjskim państwowym koncernem Rosatom – poinformował w oświadczeniu skierowanym do parlamentarzystów wiceminister ds. energii Michael Fallon.

Ławrow: Zachód nam pokazał, ile warte są obietnice

To, co wydarzyło się na Krymie, było związane z koniecznością ochrony rosyjskiej ludności, która mieszka tam od setek lat - powiedział Siergiej Ławrow w odpowiedzi na pytanie dziennikarza, który wypomniał mu, że Rosja obiecywała, że Krymu nie zajmie, a po dwóch tygodniach to uczyniła. Szef rosyjskiej dyplomacji dodał, że Rosja "nie zmusza nikogo, by jej wierzył", a same kraje Zachodu pokazały przez lata, "ile takie obietnice są warte".