Rosja - UE

Rosja - UE

Rosjanie szpiegują jak za zimnej wojny. Nawet Niemcy narzekają

W tej wojnie nie wybuchają granaty, a znajomość programów komputerowych jest ważniejsza niż budowy kałasznikowa. Służby specjalne krajów NATO i UE biją na alarm: Rosjanie szpiegują jak za zimnej wojny. Ma to oczywiście związek z konfliktem ukraińskim i napięciem na linii Moskwa-Zachód. Ale ofensywa następców KGB rozpoczęła się dużo wcześniej – zachodni przywódcy to zlekceważyli i teraz ich służby muszą nadrabiać.

Bułgaria blokuje South Stream. To koniec gazowej pułapki Putina?

Gazociąg South Stream miał być gazową bronią Władimira Putina. Jednak ostatnie wydarzenia - m. in. wstrzymanie prac budowlanych przez Bułgarów - wskazują, że to pod prezydentem Rosji może zacząć pękać lód. - Putin będzie musiał iść na ustępstwa w sprawie Ukrainy jeśli chce ocalić rurę - podkreśla w rozmowie z tvn24bis.pl Wojciech Jakóbik, szef serwisu BiznesAlert.

Cameron spotkał się z Putinem. Uścisku ręki nie było

Brytyjski premier David Cameron powiedział w czwartek prezydentowi Władimirowi Putinowi, że Moskwa powinna przestać ingerować na Ukrainie i powinna współpracować z prezydentem elektem Petro Poroszenką. Cameron z Putinem spotkali się na lotnisku w Paryżu. Spotkanie rozpoczęło się bez zwykłego w takich sytuacjach uścisku ręki - donoszą rosyjskie media.

O Rosji i Ukrainie na szczycie G7. "Być może Putina zaskoczył stopień naszego zjednoczenia"

- Od początku kryzysu na Ukrainie kraje G7 działały wspólnie, zdecydowanie wspierając władze tego kraju i prawo obywateli do wyboru własnej drogi - powiedział David Cameron na wspólnej konferencji z Barackiem Obamą, na której podsumowano czwartkowe rozmowy przywódców G7. - Ostrzegaliśmy też prezydenta Putina, że dalsze działania przeciwko Ukrainie są nie do przyjęcia. I dlatego Rosja nie zasiada z nami na tym szczycie - dodał premier Wielkiej Brytanii.

Putin: Rosja to specyficzna demokracja z najlepszą bronią atomową na świecie

Na Ukrainie nie ma jednak wojny domowej, tylko "operacja karna władz centralnych", zaś mówiący o wojnie dziennikarz jest "agresywny". Pierwszy od czasów aneksji Krymu wywiad Władimira Putina dla zachodnich mediów potwierdza, że prezydent zmienia zdanie w zależności od potrzeb. Nie zmienia się jedno: wiara w wyjątkowość Rosji, która nabiera sił w obliczu największego wroga - Ameryki. Oto fragmenty wypowiedzi Putina dla francuskich mediów.

George Friedman: Jesteście złapani w pułapkę pomiędzy dwoma państwami

- Polska będzie musiała podejmować decyzje na własną rękę, w oparciu o relacje z innymi państwami z obszaru Międzymorza, tak jak to rozumiał Piłsudski. A także ze Stanami Zjednoczonymi - uważa George Friedman. Politolog z ośrodka analitycznego Stratfor był gościem programu "Horyzont". W rozmowie z Maciejem Wierzyńskim Friedman podkreślił, że Unia Europejska jest w kryzysie, dlatego Polsce potrzebne jest wsparcie innego sojuszu. - Czego spodziewacie się po rozdartej politycznie Europie? - pytał.

Czy zimą zabraknie gazu? Europę czekają stress testy

Wraz z krajami UE i europejskim sektorem gazowym chcemy przeprowadzić stress testy w nadchodzących miesiącach, by spojrzeć na ryzyko zakłócenia dostaw energii nadchodzącej zimy - zapowiedział komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger.

Hollande z Putinem "twarzą w twarz" w Normandii

Prezydent Francji Francois Hollande zapowiedział, że 6 czerwca, przy okazji uroczystości upamiętniających desant aliantów w Normandii z 1944 roku, "twarzą w twarz" porozmawia z przywódcą Rosji Władimirem Putinem. Rosjanie mówią o spotkaniu w Paryżu 5 czerwca.

Putin: uszanujemy wybór Ukrainy, będziemy współpracować z nowymi władzami

Na Ukrainie "trwa wojna domowa na pełną skalę"- oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin podczas spotkania z szefami koncernów uczestniczących w Forum Ekonomicznym w Sankt Petersburgu. Putin oznajmił jednak, pytany o nadchodzące wybory prezydenckie, że jego kraj "uszanuje wybór Ukrainy". Dodał także, że Rosja jest zaniepokojona potencjalnym wejściem Ukrainy do NATO, do którego mogłoby dojść w przyszłości.

Szef sztabu grozi NATO "działaniami odwetowymi", Putin gani kolorowe rewolucje

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin oświadczył, że współczesne wyzwania i zagrożenia wymagają rezygnacji z geopolitycznych gier i narzucania innym narodom swoich recept drogą kolorowych rewolucji. Tymczasem szef sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji zagroził, zgodnie z tradycją, "działaniami odwetowymi" wobec zwiększenia aktywności NATO u granic Rosji.