Resort zdrowia

Resort zdrowia

Senat opowiedział się w środę wieczorem za poszerzeniem wsparcia dla personelu medycznego walczącego z epidemią COVID-19. Większość izby wyższej zagłosowała również za wykreśleniem z nowelizacji tarczy antykryzysowej przepisów, które zdaniem senatorów nie mają nic wspólnego z pomocą związaną z epidemią – na przykład regulacji dotyczącej wyboru prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Ograniczenie możliwości wykonania przez laboratoria komercyjnych testów na COVID-19 przyczyni się do znacznego ograniczenia ilości wykonywanych przez nie testów w ogóle - przekonuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka. W opinii na temat projektu rozporządzenia ministra zdrowia oceniła, że "wprowadzenie tak istotnych zmian bez należytego uzasadnienia, może rodzić obawy, że celem tego rodzaju działalności jest limitowanie liczby osób poddawanych testom i budowanie narracji o gasnącej epidemii, zwłaszcza w kontekście nadchodzących wyborów prezydenckich. Zwróciła się także o "ponowne przemyślenie proponowanych rozwiązań".

Przepłacając i bez sprawdzenia, czy spełniają polskie normy jakości, Ministerstwo Zdrowia kupiło maseczki ochronne za około pięć milionów złotych - ujawnia we wtorek "Gazeta Wyborcza". Według niej, zaangażowany w transakcję miał być przyjaciel rodziny ministra Łukasza Szumowskiego drobny biznesmen Łukasz G., wiceminister Janusz Cieszyński oraz brat szefa resortu. Sprawę bada CBA, a Szumowski zapewnia, że w publikacji jest "połowa fake'ów, bo nikt nikomu nic nie ułatwiał". Do sprawy w TVN24 odniósł się we wtorek po południu wiceminister Cieszyński.

Chcielibyśmy, żeby było przeprowadzanych więcej badań na obecność koronawirusa, we wtorek minister zdrowia wysłał dyrektorom szpitali wskazania, by testować personel medyczny w każdym przypadku, kiedy wystąpią objawy lub gdy był kontakt lub tylko podejrzenie kontaktu z osobą zakażoną – poinformował Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Dodał, że liczy, że wskazania do testów na koronawirusa są wypełniane na bieżąco.

Przeanalizujemy dane dotyczące zakażeń i ocenimy, jak wygląda sytuacja po zdjęciu części obostrzeń. Jeżeli liczba infekcji utrzyma się na stałym poziomie, to będzie rekomendacja do dalszego luzowania restrykcji - przekazał rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Poinformował też o planowanej zmianie dotyczącej testów drive thru dla osób w kwarantannie.

Skala wzrostu zachorowań będzie w Polsce rozłożona w dłuższym okresie czasu - przekazał w środę rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak zaznaczył, "nadal jesteśmy w krzywej idącej do góry, a nie idącej w dół". Tego dnia liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem przekroczyła w Polsce 10 tysięcy.

Jeżeli jakieś uchybienia były i prokurator to dostrzega, i toczone są śledztwa, to jest to już domena niezależnej prokuratury w Polsce - oświadczył w sobotę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska dopytywany o zapowiedziane przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę śledztwa dotyczące sytuacji w domach pomocy społecznej. Prokuratura ma sprawdzać, czy nie doszło w nich do "rażącego naruszenia procedur".

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w czwartek etapy stopniowego łagodzenia niektórych zarządzonych wcześniej restrykcji. Pierwszy etap zmian, który zacznie obowiązywać od 20 kwietnia, dotyczy przede wszystkim funkcjonowania sklepów, kościołów, a także możliwości przemieszczania się w celach rekreacyjnych.

W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa Ministerstwo Zdrowia poleciło wydzielenie na szpitalnych oddziałach trzech stref: czerwonej, pomarańczowej oraz zielonej – poinformował w czwartek na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że resort chce, aby wstępna klasyfikacja pacjentów odbywała się w namiotach przed placówkami medycznymi.