Resort zdrowia

Resort zdrowia

Na każdym etapie przyznawania środków podmiotom związanym z rodziną Szumowskich dochodziło do nieprawidłowości. Polegają one na konflikcie interesów - poinformowali w piątek posłowie Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba i Dariusz Joński na konferencji prasowej. Komentowali wyniki kontroli w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek po południu o kolejnych 160 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce i o śmierci siedmiu osób chorych na COVID-19. Wcześniej tego dnia, resort przekazał informację o 245 potwierdzonych przypadkach zakażeń oraz o śmierci trzech osób. Do tej pory w Polsce stwierdzono infekcję u 20 143 osób, spośród których 972 osoby zmarły.

Uważam, że Łukasz Szumowski zrobił dla Polski bardzo wiele dobrego w tym bardzo trudnym czasie. Przed wybuchem epidemii, przed tymi atakami, wiedziałem, że jego sytuacja majątkowa i materialna jest nie taka, jaką niektórzy próbują mu przypisać - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem oskarżenia wobec ministra są niesprawiedliwe.

Od początku epidemii COVID-19 najwięcej testów na obecność koronawirusa Ministerstwo Zdrowia kupiło u jednego dostawcy, poznańskiej spółki Argenta. Firma, która sprowadza testy z Chin i Turcji, otrzymała już zamówienia na ponad 47 milionów złotych. Dla porównania wartość transakcji z krajowym wytwórcą testów to 1,5 miliona. Wiceminister zdrowia podkreśla, że nie ma żadnej dyskryminacji przedsiębiorców.

"Serią brudnych ataków" nazwał doniesienia w sprawie majątku ministra Łukasza Szumowskiego wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. - Jak można w takiej chwili wykorzystywać tę sytuację do robienia prywatnych interesów - pytał natomiast poseł Koalicji Obywatelskiej Sławomir Nitras, który razem z innym posłem tego ugrupowania Marcinem Kierwińskim włączył się w konferencję przed budynkiem Ministerstwa Zdrowia. 

To oświadczenie majątkowe oddaje to, co ustawodawca określił, czyli co politycy uznali, że jest dobrze, żeby politycy ujawniali - mówił w TVN24 Krzysztof Izdebski z Fundacji ePaństwo, komentując sprawę oświadczenia majątkowego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. - System oświadczeń majątkowych w Polsce jest w zasadzie systemem zupełnie niewydolnym - zaznaczył Izdebski.

Szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski poinformował na konferencji, że uchylenie zakazu zgromadzeń będzie zarządzone na ostatnim etapie tak zwanego luzowania zarządzonych obostrzeń, mających na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się epidemii. - Nie jest powiedziane, że to będzie czwarty etap - uściślił w rozmowie z tvn24.pl rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.

Mam nadzieję, że prokuratura odzyska te pieniądze - powiedział we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski, który na konferencji mówił między innymi o zakupie przez resort niespełniających norm maseczek za pięć milionów złotych. Odniósł się także do doniesień medialnych, według których był udziałowcem dwóch spółek jego brata, a jedna ze spółek otrzymywała dofinansowanie. Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej udali się w związku z tym na kontrolę poselską do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.